هنر میکس
10 اشتباه رایج در اینستاگرام و راه حل هر کدام

10 اشتباه رایج در اینستاگرام و راه حل هر کدام

اینستاگرام یکی از نرم‌افزارهای کاربردی در فضای مجازی است که در بازاریابی و کارآفرینی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه افراد زیادی در تلاش‌اند تا با استفاده از اینستاگرام محدوده کاری خود را گسترش دهند. اگر شما جزء این افراد هستید، باید با ویژگی‌های اینستاگرام به خوبی آشنا باشید تا پیج کاری شما به یک پیج موفق تبدیل شود.

همچنین برای این که به این هدف بزرگ دست پیدا کنید، باید در مورد ایراد مهم پیج‌های اینستاگرام ناموفق نیز اطلاعات کسب کنید تا بتوانید پیج خود را گسترش دهید و آن را تبدیل به یک پیج اینستاگرام موفق کنید. با دانستن تمام این اشتباهات سعی کنید تا آن‌ها را انجام ندهید. دقت کنید برند شما نباید دچار چنین اشتباهاتی شود.

این اشتباهات باعث می‌شود کاربران از مطالب و محتوای تولید پیج شما زده شوند و به راحتی از پیجتان بیرون بیایند. برای این که بهتر بتوانید این موضوع را درک کنید در ادامه 10 ایراد مهم پیج‌های اینستاگرام ناموفق را ذکر کرده‌ایم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید اشتباهات خود را اصلاح کنید.

1- خرید لایک و فالور

یکی از 10 اشتباه رایج در اینستاگرام  که برخی افراد برای دیده شدن انجام می‌دهند، خرید لایک و فالور است. با انجام این اشتباه، تمام کاربران متوجه این عمل می‌شوند و از اعتماد به این چنین پیج‌ها جلوگیری می‌کنند زیرا اگر پیجی معتبر باشد به هیچ عنوان به دنبال خرید لایک و فالور نیست. با این کار به مخاطبان خود نشان می‌دهید که پیج ما طرفداران واقعی ندارد و تمام این‌ها دروغی بیش نیست.

خرید لایک و فالور

 

به طور حتم هیچ کسی به این گونه پیج‌های کاری اعتماد نمی‌کند چون فکر می‌کند یک پیج کلاهبرداری است. شاید برخی افراد فکر کنند این کار یک راه میانبر برای جذب مشتریان زیاد است ولی کاملاً در اشتباه‌اند؛ زیرا باعث فراری بیشتر مخاطبان شما می‌شود.

مشکل اساسی این کار این است که با خریداری لایک و فالور کمیت دریافت می‌کنید نه کیفیت. ممکن است در صفحه کاربری‌تان تعداد ارقام فالور و لایک‌ها خوب دیده شوند و نمای خوبی داشته باشند؛ ولی تمام فالور و لایک‌ها، کار یک ربات است و پشت آن افرادی واقعی نیستند، در نتیجه هیچ ارزش خاصی ندارند.

خرید فالور اینستاگرام بازده‌ خوبی نمی‌دهد، زیرا بیشتر فالورهای شما فیک هستند و هیچ کارایی برای شما ندارند. زمانی که فالورها واقعی نباشند چه کسی برای پیج شما نظر می‌گذارد یا با شما در تعامل است، زیرا تمام آن اعداد کار ربات است و افرادی واقعی پشت این ماجراها نیستند تا بتوانند نظر واقعی خود را ثبت کنند. این کار باعث ارتباط واقعی شما با مخاطبانتان نمی‌شود و به جای اینکه نتیجه مثبتی در برداشته باشد، نتیجه آن کاملاً معکوس است.

برای دریافت نتیجه مثبت در پیج‌های تجاری سعی کنید با فالورهای واقعی ارتباط برقرار کنید. به جای این که پول خود را صرف خرید فالور و لایک فیک و مجازی کنید آن را صرف انجام تبلیغات پربازده کنید. همچنین برای جذب فالورهای واقعی می‌توانید هزینه‌ای را برای برگزاری مسابقات خرج کنید و برای آن شرایطی در نظر بگیرید که مخاطبان را جذب خود کند.

با این کار می‌توانید مخاطبان واقعی و علاقه‌مند در حوزه کاری خود را جذب کنید. برای جذب فالور و لایک واقعی، روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید فالور واقعی جذب کنید. شاید در شروع کار کمی برایتان سخت و زمان‌بر باشد ولی در انتها می‌توانید با خیال راحت محصولات خود را به فروش برسانید.

2- استفاده از تصاویر بی‌کیفیت

اینستاگرام یک رسانه بصری است. به همین دلیل باید در انتخاب تصاویر برای پست‌های خود دقت کنید. تصویری که انتخاب می‌کنید در وهله اول باید زیبایی خاصی داشته باشد تا افراد زیادی را به خود جذب کند. جالب و جذاب بودن یک تصویر باعث می‌شود مخاطبان وارد پست اینستاگرامی شما شوند و در ادامه به بررسی دیگر پست‌های شما بپردازند و احتمالاً در انتها از پیج شما خرید کنند. در مقابل اگر از تصاویر بی‌کیفیت و نامعقول استفاده کنید، مشتریان خود را از دست می‌دهید.

استفاده از تصاویر بی‌کیفیت

در زمان عکاسی از محصول خود نیاز به دوربین‌های مخصوص عکاسی نیست. شما می‌توانید با دوربین گوشی خود عکس‌های حرفه‌ای بگیرید. فقط باید از زاویه‌های مناسبی استفاده کنید تا عکس جذابیت خاصی داشته باشد. امروزه دوربین تمام گوشی‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند، پس برای عکس‌های تبلیغاتی نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای این‌گونه عکاسی باید به چند نکته دقت کنید که یکی از آن‌ها، استفاده از پس زمینه خنثی است تا عکس محصول شما باکیفیت‌تر دیده شود و نگاه مخاطبان به محصول معطوف شود.

اگر عکسی که تهیه کرده‌اید از کیفیت خوبی برخوردار نیست بهتر است آن را ارسال نکنید، زیرا به جای اینکه مشتریان زیادی را به خود جذب کنید باعث کاهش فروش می‌شوید. در کنار عکاسی می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش عکس برای بهتر شدن عکس گرفته شده استفاده کنید. برخی از نرم‌افزارهای ویرایش عکس همچون فتوشاپ می‌توانند عکس‌های شما را به بهترین شکل تبدیل ‌کنند.

برای این کار فقط کافیست در این زمینه تجربه کافی داشته باشید یا از یک فرد باتجربه در این زمینه کمک بخواهید. حتی می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش تصاویر در گوشی خود استفاده کنید و به تصاویر خود افکت‌های جالبی دهید تا مخاطبان با دیدن آن‌ها ترغیب به دیدن ادامه پست‌ها شده و در نهایت با خرید کردن از پیج شما خارج شوند. در فروش‌های اینستاگرامی، تصاویر حرف اول را در فروش می‌زنند.

هرچه کیفیت و نحوه عکس گرفتن عالی و باکیفیت باشد، مشتریان زیاد جذب پست‌های شما می‌شوند و میزان خرید از پیج کاریتان افزایش پیدا می‌کند.

3- ارسال پست زیاد یا خیلی کم

یک از 10 اشتباه رایج در اینستاگرام انتشار پست ها بصورت غیر یکنواخت هست، شاید شما نیز برخی از پیج‌های کاری را دیده باشید که در یک روز، پست‌های زیادی می‌گذارند که این برایشان یک نکته منفی حساب می‌شود، زیرا افراد دوست ندارد هر دقیقه از یک پیج پست‌های زیادی دریافت کنند. به طور حتم این کار باعث آنفالو شدن این‌گونه پیج‌ها توسط کاربران می‌شود. در مقابل، اگر پیج‌های کاری به تعداد کافی پست ارسال نکنند کم کم به فراموشی سپرده می‌شوند.

ارسال پست زیاد یا خیلی کم

در هر صورت تعداد کم و یا زیاد قرار دادن پست‌ها چه به صورت استوری و چه به صورت پست دائمی، برای افراد آزار دهنده است و ممکن است باعث کاهش تعامل مخاطبان شود. اگر پیجی به این صورت پیش رود، بعد از مدتی تعداد فالورهای آن کاهش می‌یابد و دیگر نمی‌تواند محصولات خود را به فروش برساند.

حال این سؤال پیش می‌آید بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام چه زمانی است؟ با توجه به فعالیت خاص هر پیج، باید در زمانی پست‌ها را در اینستاگرام قرار دهید که مخاطبان در آن زمان بیشترین بررسی را در اینستاگرام داشته باشند. باید تعداد پست‌ها به درستی انتخاب شوند تا مخاطب دچار سردرگمی نشوند.

در کنار ارسال پست باید دقت کنید، پست‌هایی که در اینستاگرام منتشر می‌کنید از لحاظ کیفیت در درجه اول قرار داشته باشند تا مشتریان به بررسی و مطالعه آن‌ها علاقه نشان دهند. ارسال پست‌ها با تعداد متعادل و جذاب باعث جذب مشتریان می‌شوند. در نتیجه بهتر است به این نکته دقت کنید تا به تعداد فالورهای خود اضافه کنید.

4- نادیده گرفتن تجزیه‌وتحلیل‌ها

یکی دیگر از اشتباه های رایج در اینستاگرام  این است که داده‌ها را نادیده می‌گیرند و به تجزیه‌وتحلیل آن‌ها نمی‌پردازند. شما باید با وسواس زیادی معیارهای مهم را در اینستاگرام دنبال کنید تا بتوانید روندها و رشد را تشخیص دهید و از آن‌ها برای پیشرفت خود استفاده کنید.

نادیده گرفتن تجزیه‌وتحلیل‌ها

اگر می‌خواهید میزان مشارکت خود را در فروش محصولات افزایش دهید، باید اطلاعات خود را در زمینه کاریتان تجزیه‌وتحلیل‌ کنید. اگر این اطلاعات را کسب کنید می‌توانید در کسب‌وکارتان موفق شوید. در بررسی اطلاعات متوجه می‌شوید که آیا محصولات شما در دراز مدت می‌تواند فروش خود را حفظ کند یا برای آن باید تبلیغات جدید را جایگزین کنید. تمام این اطلاعات در تجزیه‌وتحلیل‌ و آمارگیری به دست می‌آید.

برای بررسی و تجزیه‌وتحلیل‌ آمارها باید این موارد زیر را بررسی کنید:

  • مخاطبین شما را چه افرادی تشکیل می‌دهند؟
  • محتوایی که ارسال می‌کنید باید با چه لحنی باشد؟ رسمی یا دوستانه؟
  • هدف اصلی شما از بازاریابی در اینستاگرام چیست؟
  • رعایت چه مواردی باعث افزایش فروش شما می‌شود؟
  • برای بهتر دیده شدن باید چه کارهایی انجام داد؟

و…

برای بررسی تمام این موارد شما می‌توانید از ابزارهای متنوعی استفاده کنید تا شما را برای رسیدن به یک پاسخ درست همراهی کنند. اگر پیج شما به صورت بیزینسی باشد، ابزار Insights به شما به رسیدن برخی سؤال‌ها کمک می‌کند تا با تجزیه‌وتحلیل آماری فروش خود را افزایش دهید. یکی دیگر از ابزار اینستاگرام، Later است.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا مخاطبان و عملکرد استوری و پست‌ها خود را بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا پست‌هایی ارسال کنید که جذب مخاطب بالایی داشته باشد.

5- استفاده از هشتگ‌های زیاد

هشتگ‌ها راهی عالی برای کاربران اینستاگرام هستند تا محتوای خود را بتوانند در دید دیگران قرار دهند. همچنین، هشتگ یکی از راه‌های عالی برای یافتن محتوای کاربردی است. افراد برای اینکه محتوای آن‌ها در اینستاگرام دیده شود از انواع هشتگ گذاری استفاده می‌کنند که این کار به نوبه خود دارای روش و اصولی است که باید به آن دقت کنند.

استفاده از هشتگ‌های زیاد

در اینستاگرام اشتباهات هشتگ گذاری زیادی وجود دارد که مانع از دیده شدن محصول شما می‌شوند. برای بهتر فهمیدن این قضیه باید آزمایش کنید تا متوجه شوید برای کسب‌وکار شما چه تعداد هشتگ لازم است. استفاده زیاد از هشتگ باعث ایجاد سردرگمی در مخاطبین می‌شود.

استفاده از هشتگ در اینستاگرام دو قابلیت مهم دارد که باعث شده است صاحبان پیج برای بهتر دیده شدن از آن استفاده کنند. یکی از این قابلیت‌ها باعث می‌شود محتوای پست شما بهتر مشخص شود و افراد بدانند با چه پستی روبرو هستند. قابلیت دوم انگیزه شما را از ارسال پست نشان می‌دهد.

به‌طورکلی، هشتگ مفهوم پیام شما را برای مخاطبان واضح‌تر می‌رساند. همچنین به بهتر دیده شدن پست شما کمک می‌کند. اگر افراد در قسمت Explore اینستاگرام دنبال هشتگ خاصی باشند و شما از آن هشتگ استفاده کرده باشید، پست شما را نیز برای آن‌ها نمایش می‌دهد که این خود به تنهایی باعث بهتر دیده شدن پیج شما می‌شود و فرد با دیدن یکی از پست‌های شما ترغیب شده و وارد پیجتان می‌شود و بقیه پست‌های شما را بررسی می‌کند.

استفاده بیش از اندازه از هشتگ‌ها باعث ایجاد 3 مشکل اساسی می‌شود:

  1. خواندن متن را برای مخاطبان دشوار می‌کند.
  2. نشان می‌دهد شما تنها به فکر تبلیغات هستید که این کار آثار منفی دارد و حس اعتماد مخاطبانتان را از بین می‌برد.
  3. ممکن است پست‌های شما توسط اینستاگرام به عنوان اسپم شناخته شود

6- ارسال مطالب خسته کننده

یکی از دلایلی که اینستاگرام در میان مردم محبوبیت بالایی دارد، وجود مطالب جذاب و سرگرم‌کننده است. در صورتی که شما در پست‌های خود از مطالب خسته‌کننده و تکراری استفاده کنید، هیچ فردی حاضر نمی‌شود شما را دنبال کند.

ارسال مطالب خسته کننده

اگر می‌خواهید مردم با پیج شما ارتباط برقرار کنند، باید چیزی در اختیارشان قرار دهید که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. پست‌هایی که قرار می‌دهید باید همگی آن‌ها برنامه و هدف داشته ‌باشند.

برای دنبال کنندگان خود ارزش قائل شوید تا بتوانند در مورد پست‌های شما نظر دهند، لایک کنند و پست‌ها را به اشتراک بگذارند. به طور کلی بتوانند با پیج شما رابطه عمیق‌تری ایجاد کنند. با ارائه محتوای باکیفیت به افراد این امکان را می‌دهید تا از پست‌های شما استفاده کنند.

7- نداشتن برنامه راهبردی

آیا امیدوار هستید که فالورهای خود را افزایش دهید؟ آیا به دنبال فروش بیشتری در پیج اینستاگرام خود هستید؟ برای پاسخ به تمام این سؤال‌ها باید برنامه راهبردی برای خود تعیین کنید تا با استفاده از آن بدانید درآینده می‌خواهید به چه چیزی برسید.

نداشتن برنامه راهبردی

برای شروع، یک هدف انتخاب کنید و برای رسیدن به آن یک برنامه استراتژیک ایجاد کنید. به این ترتیب، شما برای رسیدن به هدف خود برنامه‌ریزی کرده‌اید و می‌توانید در هر مرحله با نتیجه به نیازهای خود از آن استفاده کنید.

8- نام تجاری ناسازگار

حساب اینستاگرام تنها بخشی از نام تجاری شما است و مانند ویترین برای شما عمل می‌کند. به همین دلیل باید نامی زیبا و مناسب فعالیت خود انتخاب کنید. نام تجاری شما با فعالیتتان باید همخوانی داشته باشد تا خریداران بدانند چه چیزی می‌خواهند از شما خریداری کنند. با انتخاب نام تجاری نامناسب، افراد سردرگم می‌شوند و مطمئن نیستند باید از شما خرید کنند یا خیر. این عمل منجر به کاهش فالورها می‌شود.

نام تجاری ناسازگار

یکی دیگر از مواردی که باعث کامل شدن پیج ایسنتاگرام شما می‌شود، انتخاب یک لوگوی مناسب با محصولات شما است. باید از لوگوی مناسبی استفاده کنید تا در مرحله اول مخاطبانتان را مجذوب خود کنید. برخی از پیج‌های کاری از لوگوها بی‌ربط و غیرمعمول استفاده می‌کنند که باعث دور شدن مخاطبان از آن پیج می‌شوند. در اینستاگرام به دلیل این که ارتباط به صورت بصری است، باید از لوگوی لوکس و شگفت‌انگیز استفاده کنید که مخاطب ترغیب به مطالعه‌ی دیگر پست‌های شما شود.

9- تصویر ناسازگار

اینستاگرام یکی از ابزار اجتماعی است که افراد تصاویر خود را برای بهتر دیده شدن در آن به اشتراک می‌گذارند. به طور کلی، اینستاگرام مرکز فضای بصری است که برخی افراد برای فروش محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل باید نه تنها عکس پروفایل خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که نشان دهنده برند شما باشد، بلکه باید تمام پست‌هایی که ارسال می‌کنید، بازگو کننده این قضیه باشند.

تصویر ناسازگار

کتابی که برای فهماندن مطالب خود از تصاویر استفاده می‌کند بسیار بیشتر از کتابی که تنها از متن استفاده کرده است، در خاطره‌ها باقی می‌ماند. به همین دلیل، افراد برای بهتر دیده شدن از عکس‌های متنوع و باکیفیت در اینستاگرام استفاده می‌کنند. برای اینکه بدانید تصاویری که استفاده کرده‌اید مناسب است، خودتان را در جای مخاطبانتان قرار دهید و وارد پیج خود شوید و عکس‌ها را مشاهده کنید و از خودتان سؤال کنید که آیا این تصاویری که قرار داده‌ام برای برند تجاری مناسب و قابل قبول است.

اگر فکر کردید عکسی که استفاده کردید درست و به جا نیست، به سرعت آن را تغییر دهید و از عکس مناسب و جذاب به جای آن استفاده کنید، زیرا اگر مخاطبانتان حس کنند عکسی که استفاده کردید بی‌ربط و نامعقول است از دنبال کردن شما منصرف می‌شوند.

یکی دیگر از مواردی که باید در زمان ارسال پست به آن اهمیت دهید، سایز تصویر انتخابی است. به هیچ عنوان اجازه ندهید اینستاگرام تصاویر شما را کراپ کند، قبل از این کار باید شما سایز درست را به دست آورید. عرض تصاویر شما نباید از 1080 بیشتر و یا کمتر باشد، زیرا اگر تصاویر کمتر این سایز انتخابی باشد اینستاگرام به صورت خودکار تصویر شما را کشیده‌تر می‌کند که خیلی نامناسب و زشت دیده می‌شود. همچنین اگر بزرگ‌تر از این سایز پیشنهادی باشد عکس شما تا حدودی کراپ شده تا به اندازه استاندارد تبدیل شود.

10- عدم استفاده از استوری‌های اینستاگرام

یکی از قابلیت‌های مهم اینستاگرام، استفاده از استوری است. استوری‌ها مثل پست‌ها برای همیشه در پیج شما باقی نمی‌مانند و برای آن‌ها بازه زمانی یک روز در نظر گرفته شده است ولی با ترفندهایی که در اینستاگرام وجود دارد شما می‌توانید آن را به عنوان پستی ثابت در پیج خود قرار دهید. استوری به صاحبان پیج کمک می‌کند تا مخاطبان را از موجودی محصولات خود در طول روز آگاه کنند. به همین دلیل، عدم استفاده از استوری‌های اینستاگرام شما را از امکانات اینستاگرام دور می‌کند.

عدم استفاده از استوری‌های اینستاگرام
عدم استفاده از استوری‌های اینستاگرام

 

برای بهتر دیده شدن در اینستاگرام بهتر است از استوری‌های متنوع استفاده کنید تا مخاطبان به دیدن پست‌های اصلی شما ترغیب شوند. زمان استفاده از استوری بسیار مهم است، زیرا استفاده از استوری در ساعت طلایی باعث بهتر دیده شدن پیجتان می‌شود که این یک حسن برای کسب‌وکارها است.

برای استفاده از استوری محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید از تصاویر و فیلم‌های ذخیره شده در گوشی خود و یا تصاویر و فیلم تهیه شده در همان لحظه استفاده کنید و به اشتراک بگذارید.

زمانی که از استوری استفاده می‌کنید باید دقت کنید محتوا مناسب کسب‌وکارتان باشد و تنها هدفتان گذاشتن استوری نباشد. اگر به دنبال گذاشتن استوری‌‍ های بی‌کیفیت و نامفهوم هستید بهتر است چیزی قرار ندهید، زیرا کیفیت کسب‌وکار شما را پایین می‌آورد. استفاده از تولید محتوای مناسب در استوری‌ ها باعث افزایش بازدیدکننده‌ها می‌شود که این کار شما را به هدفتان چند قدم نزدیک‌تر می‌کند. همچنین در زمان استفاده از استوری می‌توانید برندها یا افراد معروفی را تگ کنید که نشان دهنده ارتباط شما با آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد