انواع محتوا و بررسی مزایا و معایب هرکدام

انواع محتوا و بررسی مزایا و معایب هرکدام

یک از مسائلی که همواره پپیرامون آن بحث وجود دارد، انواع محتوا و مقایسه آن‌ها با همدیگر است، ما در این مقاله به بررسی این مسئله مهم و مزایا و معایب هرکدام پرداخته‌ایم.

اگر شما هم مثل تمام افراد جامعه در حال تلاش برای موفقیت خود و به دنبال راه‌های سریع برای پیشرفت در مسیر کاری خود هستید، حتماً با واژه‌ها و عناوین زیادی مثل تبلیغات، بازاریابی و تولید محتوا روبرو شده‌اید که هر کدام از آن‌ها به همدیگر وابسته هستند و اهمیت زیادی دارند؛ اما در بین این موارد، تولید انواع محتوا نقش مهمی برای رسیدن به هدف ایفا می‌کند؛ زیرا شما با استفاده از این روش داده‌های رایگان و بسیار کاربردی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید که می‌تواند آن‌ها را به سمت شما جذب کند.

پس اگر بخواهیم محتوا را تعریف کنیم با یک مثال ساده متوجه معنی آن می‌شوید.

فکر کنید وارد برنامه اینستاگرام یا یوتیوب می شوید و کلیپ های متفاوت با موضوعات مختلف را می‌بينيد و یا پادکست‌های گوناگونی را با موبایل و کامپیوتر خود گوش می‌دهید یا همین الان که شما با ما همراه شده‌اید و این مقاله را می‌خوانید در حال خواندن یکی از انواع محتوا هستید. پس نتیجه می‌گیریم همه مواردی که ما در دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌شنویم، می‌بینیم و یا می‌خوانیم هر کدام به نوبه خود یک نوع محتوا حساب می‌شوند و برای آن‌ها زحمات زیادی کشیده شده تا محتوای مناسبی تولید شود.

اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از این واژه را توضیح دهیم، هر آنچه که برای ما قابل درک باشد و بتوانیم آن‌ را منتشر کنیم تا به هدف‌های مختلف برسیم، تولید محتوا می‌گویند. با این تعریف ساده از تولید محتوا شاید بگویید که کار چندان سختی هم نیست و همگان می‌توانند از این روش برای رشد و پیشرفت کسب‌وکار خود در دنیای امروزی استفاده کنند.

تولید محتوا کار ساده ای نیست و باید با انواع آن آشنا بود. به علاوه باید مزایا و معایب هرکدام را بدانیم تا بتوانیم بهترین‌ها را ارائه بدهیم و مناسب‌ترین گزینه را نسبت به موقعیت خود انتخاب کنیم. همچنین اگر اطلاعاتی درست و دقیق در این رابطه نداریم، این کار را به افراد متخصص بسپاریم تا کاملاً حرفه‌ای تولید محتوا کنند.

انواع محتوا از نظر هدف:

تولید محتوا از نظر هدفی که دارد، به طور کلی به بخش‌های زیادی تقسیم می‌شود و انواع گوناگونی دارد:

۱. محتوای احساسی عاطفی:

این نوع محتوا زمانی است که شما احساسات افراد را نشانه می‌گیرید و از طریق محتوای احساسی بر قلب و روح مخاطب تأثیر می‌گذارید و باعث می‌شوید که او با دیدن محتوای شما احساسات گوناگونی را تجربه کند.

۲. محتوای سرگرم کننده:

این نوع محتوا که طرفداران خیلی زیادی دارد و بسیار مطرح و شناخته شده هم است، تنها با هدف سرگرم کردن و درگیر کردن مخاطب برای لحظات و دقایقی تمام تلاشش را می‌کند تا فرد سرگرم شود. در تولید محتوای سرگرم کننده شما می‌توانید در ذهن مخاطب برای همیشه جاودانه بمانید تا خیلی راحت شما را به یاد بیاورند.

۳. محتوای اطلاعاتی یا دانستنی‌ها:

این نوع از محتواها بسیار آموزشی و مفید هستند که توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب می‌کنند. همچنین مشکلات و سوالات مخاطب را پاسخ می‌دهند و خیلی راحت با وی ارتباط برقرار می‌کنند.

۴. محتوای آموزشی و آموزنده :

این نوع از تولید محتوا که به عنوان تأثیرگذارترین نوع آن شناخته می‌شود، به تمام سوالات مخاطب پاسخ می‌دهد و راه گشای تمام ابهامات در ذهن افراد خواهد شد.

تولید محتوا از نظر بارگذاری آن بر روی سایت، فضای مجازی و … انواع مختلفی دارد. محتوای ویدیویی، تصویری، متنی، تعاملی و … که هر کدام کاربرد و روش متفاوتی دارند که در این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم تا شناختی کافی از انواع تولید محتوا داشته باشید.

۱. محتوای تصویری

لحظه‌ای که وارد برنامه‌های مختلف و یا سایت‌های گوناگون می‌شوید، در لحظه‌ی اول چه چیزی نظر شما را به خود جلب می‌کند؟

 

محتوای تصویری

مطمئناً در همان ثانیه چشمان ما تصاویر را که به صورت عکس، فیلم کوتاه، تصاویر اطلاعاتی و …هستند، می‌بینند و نظر ما را به خود جلب می‌کنند. به گونه‌ای که طبق نظر محققان تنها ۱۳ میلی ثانیه طول می‌کشد تا ذهن ما یک تصویر را پردازش کند. به همین دلیل است که این نوع محتوا نسبت به سایر گزینه‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما برای تهیه‌ی آن باید به موارد و جزئیات دقیقی توجه کرد تا کاری متفاوت تولید شود.

مزایای محتوای تصویری

۱. محتوای تصویری اثرگذاری بسیار زیادتری نسبت به سایر محتواهای موجود دارد و جذاب‌تر است.

۲. محتوای تصویری به راحتی در دسترس است؛ یعنی شما با یک نگاه می‌توانید تمام آن‌چه که در چندین صفحه نوشته شده است را متوجه شوید.

۳. این نوع محتوا تا مدت‌ها در ذهن مخاطب ماندگار می‌شوند و به آسانی از خاطر او  ­پاک نمی‌شوند.

معایب محتوای تصویری

تولید محتوای تصویری دارای معایب ملموسی نیست و اگر مشکلی هم همانند نداشتن کیفیت کار، حرفه‌ای نبودن تصاویر و منطبق نبودن آن با موضوع مورد نظر پیش بیاید، حتماً راه حل بسیار ساده و آسان وجود دارد که بتواند این مشکلات را برطرف کند.

 ۲. محتوای متنی

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا معتقد هستند که محتوای متنی به عنوان رایج‌ترین و قدیمی‌ترین نوع محتوا شناخته شده است. اگر برای سایت تولید محتوا می‌کنید این گزینه مهم‌ترین نوع محتوا است؛ زیرا از نظر سئو شما باید در جایگاه ویژه‌ای باشید تا شناخته شوید که این کار با تولید محتوای متنی مناسب امکان پذیر است.

محتوای متنی

محتوای متنی شامل نمونه‌های مختلفی همچون مقاله‌های مختلف، خبرنامه، کتاب‌های الکترونیکی، وبلاگ پست‌ها، نقل قول‌ها و …هستند که هر کدام برای موقعیت خاصی کاربرد دارند و بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

مزایای محتوای متنی

۱. شما با استفاده از تولید محتوای متنی می‌توانید به عنوان یک مرجع شناخته شوید

۲. مخاطبین بسیار زیادی به سمت شما جذب می‌شوند .

۳.محتوای متنی به اشتراک گذاری متن‌های شما در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند.

۴. باعث می‌شود تا کسب‌وکار و برند شما رشد کند و شناخته شود.

معایب محتوای متنی

۱. نسبت به سایر محتواهای موجود هزینه‌ی بالایی را برای تولید آن باید پرداخت کنیم.

۲. علاوه بر هزینه زمان طولانی‌تری را لازم دارد.

۳. در این راه افراد متخصص زیاد نیستند و کمبود تولیدکننده‌ی محتوای متنی احساس می‌شود.

۴. اگر متن، متناسب با نیازهای مخاطبین نوشته نشود کل تلاش‌های یک سایت و … بیهوده می‌شود.

۳.محتوای صوتی

یکی از انواع محتوا، صوتی هست; هر آن‌چه را که به عنوان محتوا وجود دارد و ما از طریق گوش دادن آن را دریافت می‌کنیم، محتوای صوتی نام دارد که یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار و مناسب برای مخاطبین با سلیقه‌های مختلف است.

محتوای صوتی

این نوع محتوا به یک ابزار برای انجام استراتژی‌های بازاریابی تبدیل شده و از جایگاه ویژه‌ای در دنیای کسب‌وکار برخوردار است.

مزایای محتوای صوتی

۱. شما در هر حالتی به طور مثال در حال رانندگی و یا آشپزی باشید، می‌توانید به راحتی به این نوع تولید محتوا دسترسی داشته و از آن استفاده کنید.

۲. با استفاده از محتوای صوتی می‌توانید راهی ساده برای انتقال مفاهیم پیچیده و غیر قابل درک پیدا کنید و مفاهیم را به مخاطب برسانید.

۳. از طریق تولید محتوای صوتی می‌توانید ارتباط خیلی بهتر و صمیمی‌تری با مشتریان و مخاطبین خود برقرار کنید.

۴.خیلی آسان به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنید.

معایب محتوای صوتی

۱. زمانی که مخاطبین شما آنلاین هستند می‌توانند به برخی از محتواهای صوتی دسترسی داشته باشند و در حالت آفلاین امکان چنین کاری وجود ندارد.

۲. گاهی اوقات تحت کنترل بودن محتوای صوتی کار بسیار سختی است.

۳. تولید آن زمان‌بر است و برای جذب شنونده باید تلاش زیادی کرد.

۴.محتوای ویدیویی

در دنیای کسب‌وکار امروزی برای شناخت برند خودتان راه‌های بسیار زیادی وجود دارد؛ اما یکی از سریع‌ترین و تأثیرگذارترین روش‌ها، تولید محتوای ویدیویی است.

محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی انواع بسیار زیادی دارد و دارای قابلیت استفاده در شبکه‌های مختلف اجتماعی، سایت‌های گوناگون و … است.

مزایای محتوای ویدیویی

۱. یک ویدیو تأثیر بیشتری بر ذهن فرد می‌گذارد و او را جذب کار شما می‌کند.

۲. روند کار شما خیلی سریع می‌شود.

۳. افراد این نوع تولید محتوا را اشتراک گذاری می‌کنند که در سرعت روند پیشرفت شما اثر دارد.

۴. رتبه‌ی شما را در موتورهای جستجو بالا می‌برد؛ زیرا آن‌ها برای ویدیوهای شما ارزش بسیار زیادی قائل می‌شوند.

۵. با استفاده از تولید محتوای ویدیویی یک داستان پیچیده را خیلی ساده بیان می‌کنید.

۶.بررسی و تحلیل کردن این نوع تولید محتوا خیلی راحت‌تر از سایر محتواهای موجود است.

معایب محتوای ویدیویی

۱. یکی از معایب محتوای ویدیویی این است که برای ساخت یک ویدیوی خوب زمان زیاد و تمرکز کافی لازم دارید.

۲. گاهی اوقات مشکلاتی همچون کیفیت بد و نواقص فنی بوجود می‌آید.

۳. اینترنت زیادی مصرف می‌کند.

۴. برای ساخت یک محتوای ویدیویی مناسب باید هزینه‌های بالایی را متحمل شوید.

۵. محتوای اینفوگرافیک

یکی از جدیدترین انواع محتوا، اینفوگرافیک است که بسیار پرطرفدار شده و کارآیی بسیار زیادی هم دارد. در این روش شما با استفاده از عکس نوشته‌ها یک سری اطلاعات کوتاه اما کاربردی را برای دیگران به صورت خلاقانه نمایش می‌دهید.

محتوای اینفوگرافیک

مزایای محتوای اینفوگرافیک

۱.  از مزایای محتوای اینفوگرافیک به این مورد می‌شود اشاره کرد که به راحتی مخاطبان را به سمت شما جذب می‌کند.

۲. افراد خیلی ساده و سریع با برند شما آشنا می‌شوند .

۳. در موتور جستجو شناخته تر می‌شوید.

۴. با استفاده از اینفوگرافیک تمام آن‌چه را که باید به مخاطب انتقال دهید، قابل درک خواهد بود.

۵. یکی دیگر از مزیت های محتوای اینفوگرافیک این است که زمانی که از این روش استفاده می‌کنید مخاطب مشتاق به ادامه‌ی همراهی با شماست و خسته نمی‌شود.

۶. موارد بسیار سخت و پیچیده به آسانی و زیبایی نشان داده می‌شوند.

۶. محتوای وبینار

در دنیای امروزی یکی از روش‌های پرطرفدار و کاربردی، استفاده از محتوای وینبار است. به این معنی که شما محتوای آموزشی خود را برای مدت زمان محدود و مشخصی بر روی سایت بارگذاری می‌کنید و از این طریق اطلاعات جامع و کاملی را به دیگران می‌دهید. در این روش افراد می‌توانند به صورت آنلاین با شما در ارتباط باشند و هر سوالی که دارند، بپرسند.

مزایای محتوای وبینار

۱. محدود به زمان مشخصی نیست.

۲. مهم‌ترین مزیت محتوای اینفوگرافیک این است که به صورت آنلاین با تمام جهان در ارتباط هستید.

۳. بسیار آسان و مورد پسند مخاطب است.

۴. برای تبلیغ بسیار خوب است.

۵.هزینه‌ی بسیار کمی نسبت به سایر تولید محتواها دارد.

۷. تولید محتوای تلفیقی یا تعاملی، کاربردی و حرفه‌ای  

همانطور که از نام این نوع محتوا مشخص است، به تلفیق و ادغام چند نوع از تولید محتوا، تعاملی یا تلفیقی می‌گویند که کاربرد بسیار زیادی برای سایت و وبلاگ دارد و انواع محتوا را هم پوشش می‌دهد. به طور مثال شما تصویری را با وبینار همچنین صوتی ادغام می‌کنید و این محتوا خیلی خاص و مفید خواهد شد.

مزایا

۱. تأثیرگذاری چندين برابر نسبت به سایر محتواها دارد.

۲. مورد علاقه‌ی افراد با نیازهای مختلف است.

۳. تمام حواس فرد را درگیر می‌کند.

معایب

۱. به تمرکز و توجه خیلی زیادی نیاز دارد.

۲. وقت بسیار زیادی را می‌خواهد.

۳. هزینه‌ی نسبتاً بالایی نسبت با سایر محتواها خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد