هنر میکس
 بیزینس مدل چیست؟

 بیزینس مدل چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بیزینس مدل که یکی از اساسی ترین مباحث مطرح در هر کسب و کاری هست بپردازیم.

اگر در فکر راه اندازی کسب و کاری جدید هستید، ممکن است در این راه پر پیچ و خم سردرگم شده و ندانید که باید از کجا و از چه چیزی شروع کنید. همچنین، اگر بدون برنامه ای مشخص قدم در این راه بگذارید، امکان دارد در آینده ای نه چندان دور با زیان های مالی و روانی بسیاری رو به رو شوید.

تنها راه مطمئنی که شما را به موفقیت و سرانجام خواهد رساند، طراحی یک بیزینس مدل کارآمد است. یک کسب و کار نوپا برای جذب سرمایه گذار، استخدام افراد مستعد یا ایجاد انگیزه در مدیران و کارکنان خود باید از الگوی تجاری محکمی برخوردار باشد.

تمامی بیزینس ها، از کسب و کارهای کوچک گرفته تا شرکت های عظیم، همگی به یک بیزینس مدل جامع نیاز دارند. این مدل ها برنامه ای برای کسب سود هستند، پولی که از درآمد فروش پس از پرداخت تمام هزینه ها باقی می ماند.

بیزینس مدل یک طرح سطح بالا برای فعالیت سودآور کسب و کار در یک بازار خاص است.

به طور خلاصه، بیزینس مدل ها یا مدل های کسب و کار، برنامه هایی هستند که برای تمام عناصر و فعالیت های یک شرکت الگوی خاصی را ارائه می دهند تا این عناصر بر طبق دستورات خاصی پیش روند. این مدل ها به شرکت های جدید و در حال توسعه کمک می کنند تا سرمایه گذاری کرده و افراد مستعد را جذب کنند. همچنین الگوی رفتاری مدیریت و کارکنان را هم ایجاد می کنند.

اگرچه به کارگیری بیزینس مدل ها برای کسب و کارهای نوپا الزامی است، شرکت هایی هم که سال هاست به فعالیت مشغول بوده اند از مزایای آن بهره می برند.

از آنجایی که فضای کسب و کار همیشه در حال پیشرفت است، مشاغل باید هم از نظر فعالیت های حسابداری روزمره و هم از نظر بودجه استراتژیک، پیش بینی و برنامه ریزی بتوانند به سرعت خود را با شرایط جدید بازار وفق دهند. کلیه فرآیندها و سیاست های تجاری که شرکت در پیش می گیرد و از آن پیروی می کند بخشی از مدل کسب و کار است.

چهار اصل مهم در بیزنس مدل باید مشخص شوند که این اصل ها عبارتند از:

        1. شناخت مشتری ها

        2. ارزش ارائه شده به مشتریان

        3. راه های توزیع محصول به مشتریان

        4. شناخت رقیبان

چرا باید از بیزینس مدل ها در کسب و کار خود استفاده کنیم؟

شرکت ها و سازمان های موفق به مدل های کسب و کار اهمیت بالایی می دهند. زیرا این امکان را برای آن ها فراهم می کند تا الگویی را طراحی کنند که تمامی عناصر سازمان از دستورالعمل ها و مقررات قانونی شرکت پیروی کنند.

مشاغل موفق بیزینس مدل هایی دارند که از طریق آن ها، نیازهای مشتری را با قیمت رقابتی و هزینه کم برآورده کنند. با گذشت زمان نیز بسیاری از مشاغل گاه به گاه در مدل های تجاری خود تجدید نظر می کنند تا بتوانند تقاضاهای مشتری های جدید را به بازار عرضه کنند.

داشتن یک ایده کاملاً واضح درباره اینکه چه کاری باید چه زمانی انجام شود، چگونه قرار است انجام شود و نقش دقیق هر عضو تیم چیست از مواردی هستند که در طراحی بیزینس مدل به آن ها پرداخته شده است.

از طریق بیزینس مدل ها مدیران تعیین می کنند که آیا جایی برای بهینه سازی بیشتر، بهبود زمان چرخه فرآیند، امکان استفاده بهتر از منابع و اجازه مدل سازی قبل از اجرای واقعی آن وجود دارد یا خیر.

این مدل ها امکان دستیابی به استراتژی و اهداف کلی سازمان را هم برای تجارت فراهم می کنند.

مزیت های یک بیزینس مدل منحصر به فرد چیست؟

اجرای یک مدل تجاری منحصر به فرد می تواند باعث شهرت کسب و کار شما در بازار شود. در نتیجه در بین مصرف کنندگان هیاهویی ایجاد کرده و آن ها را تشویق می کند تا برای اولین بار از شما خرید کنند.

 

مزایای استفاده از بیزینس مدل

 

 

سرمایه گذاران نیز برای تصمیم گیری صحیح، می توانند مدل های تجاری شرکت های مورد نظر خود را ارزیابی کنند. (مسلماً بیزینس مدل ها ممکن است همه چیز را درباره چشم اندازهای یک شرکت بازگو نکنند، اما سرمایه گذاری که با مدل های کسب و کار آشناست، می تواند داده های مالی را هم بهتر درک کند.)

بزرگترین مزیت بیزینس مدل قوی و اثبات شده، سهمی است که در پایداری سازمان دارد، می تواند طوفان های اقتصادی را تحمل کرده یا با تغییر شرایط بازار خود را وفق دهد. تعداد خیره کننده ای از مشاغل هر ساله فقط به دلیل مدیریت ضعیف مالی درهای خود را می بندند. یک مدل کسب و کار، یک کارآفرین را مجبور می کند تا در مورد میزان سود هر ماه دقیقاً آگاه باشد.

بزینس مدل در حین ساده و قابل فهم بودن آن نباید پیچیدگی کسب وکار را زیر سوال ببرد.

مدل کسب و کار جدید باید شامل هزینه های پیش بینی شده برای شروع کار، منابع مالی، جذب مشتری، استراتژی های بازاریابی، تحقیقات بازار و برآورد نسبت درآمد به هزینه باشد.

رایج ترین اشتباه در روند ایجاد یک بیزینس مدل، نادیده گرفتن هزینه های کسب و کار تا زمانی است که شرکت سود آوری کند. برای این فرآیند، فقط در نظر گرفتن هزینه های تبلیغات محصول کافی نخواهد بود. یک تجارت باید بتواند تا زمانی که درآمدش از هزینه هایش بیشتر شود، یعنی سود کسب کند دوام بیاورد.

مشاغل تازه تاسیس شده باید مرتباً مدل کسب و کار خود را به روز کنند. در غیر این صورت، نمی توانند با آخرین روندها مطابقت داشته و چالش های پیش روی خود را پیش بینی کنند.

 

یکی از موارد مهمی که باید در طراحی بیزینس مدل در نظر بگیریم، گسترش پذیر بودن مدل است.

مقیاس پذیری مدل کسب و کار یک سازمان اهمیت زیادی دارد، چرا که با گسترش بیزینس باید مدل تجاری را نیز به همان میزان گسترش داد. افزایش مقیاس بیزینس مدل های مبتنی بر وب به طور طبیعی آسان تر از مدل های مبتنی بر مقادیر فیزیکی است. برای مثال، فیس بوک نمونه قابل توجه ای از مقیاس پذیری یک مدل تجاری موفق است.

چرا که فقط با چند هزار کارمند، یک محصول جذاب را برای میلیون ها کاربر ایجاد کرده است.(فقط تعداد کمی از شرکت های دیگر توانستند به چنین میزان بالایی از کاربران برای هر کارمند دست پیدا کنند.)

 

تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن:

بیزینس مدل، ایده های اولیه هر شرکت و نحوه ی اجرای آن را توصیف و فرآیند کسب درآمد و سود کسب وکار را نیز مشخص می کند. در واقع بیزینس مدل، اساس یک شرکت تجاری را تشکیل می دهد و در یک صفحه مشخص می شود.

تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن
تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن چیست؟

 

اما بیزینس پلن( طرح کسب وکار)، جزئیات ایده ی کسب وکار را توصیف می کند و با برنامه ریزی، استراتژی سازمان را در یک بازه ی زمانی مشخص می کند و حجم ارائه ی آن بسیار زیاد است و امکان دارد تا چندین صفحه ادامه پیدا کند.

بعد از تعریف بیزینس مدل و بیزینس پلن، به بیان تفاوت های بین آن ها می پردازیم. واضح ترین تفاوت بین بیزینس مدل و بیزینس پلن در جزئیات آن ها است. از بیزینس پلن برای تأمین مالی شرکت و جذب سرمایه استفاده می شود ولی هدف بیزینس مدل، پایه ریزی و بنا نهادن یک کسب و کار نوپا است. این دو مورد بهم وابسته هستند و در صورت تغییر یکی از آن ها، دیگری نیز تغییر پیدا می کند.

در ابتدای شروع کسب و کار، استفاده از بیزینس پلن منطقی به نظر نمی رسد چون هنوز ایده های اولیه و نحوه ی اجرای کسب وکار مشخص نشده است. برای شروع کار ابتدا به بیزینس مدل نیاز دارید. پس از شناختن ارزش های کسب و کار خود، می توانید از بیزینس پلن برای پیش بینی درآمد، سهم بازار و… استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد