تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری

تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری

نحوه تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری یکی از مهم‌ترین مواردی هست که همواره برای صاحبان و پشتیبانان سایت مطرح بوده است، در این مقاله با ما باشید تا بهترین تکنیک های تبدیل بازدیدکننده به مشتری را یادبگیرید.

ترافیک سایت چیست؟

 

روش های جذب کاربر به سایت

اولین قدم برای راه‌اندازی و پیشرفت کسب‌ و کار اینترنتی، راه‌اندازی یک سایت است. شما بعد ازاین که وبسایت خود را راه‌اندازی کردید، باید کاری کنید که بازدید و حجم ترافیک مختص به سایت شما افزایش یابد. اکنون می‌خواهیم بدانیم که بازدید و ترافیک سایت چیست؟ درواقع ترافیک سایت و بازدید زمانی است که کاربران آن را صرف دیدن از سایت شما می‌کنند. هر ورود به سایت شما به‌عنوان یک بازدید برای شما محسوب می‌شود.

البته فقط این کاربران نیستند که برای سایت شما بازدید می‌زنند؛ بلکه عوامل دیگر مانند ربات‌ها و دیگر ابزارهای آنلاین هم هستند که این بازدیدها را رقم می‌زنند. با این‌حال شما نمی‌توانید تمام تمرکز خود را روی تعداد این بازدیدها بگذارید؛ زیرا همان‌طور که گفته شد، ممکن است تعدادی از این بازدیدکننده‌ها واقعی نباشند. تمرکز اصلی شما باید بر محور نرخ تبدیل باشد. نرخ تبدیل به معنی تبدیل بازدیدکنندگان و کاربران به مشتری است که در ادامه مقاله بیشتر به این بحث می‌پردازیم.

افزایش ترافیک سایت

 

فریلنسر یا شرکت تولید محتوا؟

در اولین وهله برای افزایش بازدیدهای سایت باید رتبه سایت را افزایش دهید که این خود بستگی به عوامل مختلفی دارد. شما نیز با ایجاد یک محتوای مناسب می‌توانید با کسب بازدیدهای روزانه رتبه سایت خود را بالا ببرید. همان‌طور که گفتیم، علاوه بر کاربران اینترنت ممکن است ربات‌هایی هم باعث افزایش این بازدیدها شوند که بعضی از این ربات‌ها ممکن است گوگل برای سایت شما بفرستد تا میزان رتبه و محتوای سایت شما را بررسی کنند.

انواع ترافیک سایت

ترافیک‌هایی که یک سایت می‌تواند دریافت کند، به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است. ترافیک مستقیم به شیوه‌ای گفته می‌شود که کاربران و مخاطبان به‌صورت مستقیم و به خواست خودشان وارد سایت شما شده باشند یا از طریق مرورگرها به‌صورت مستقیم آدرس سایت شما را وارد کرده و از سایت شما بازدید کنند؛ اما ترافیک غیرمستقیم بخش بیشتری از بازدیدهای وبسایت را شامل می‌شود.

در بازاریابی آنلاین انواع بازدیدهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها، بازدیدهای طبیعی است که این نوع بازدیدها به شیوه‌ای است که کاربران از طریق موتورهای جستجو از سایت شما دیدن کرده باشند. برای مثال؛ کاربران اینترنت یک کلمه خاصی را در گوگل جستجو می‌کنند که گوگل سایت شما را به‌عنوان نتیجه برای آن‌ها نمایش می‌دهد و آن‌ها با کلیک بر روی آن وارد سایت شما شده و باعث ثبت شدن یک بازدید طبیعی و واقعی برای کسب و کار شما می‌شوند.

از انواع بازدیدهای دیگر می‌توان بازدیدهای ارجاعی را نام برد که در این نوع بازدید، ممکن است لینک وبسایت شما در یک سایت دیگری به‌عنوان تبلیغ قرار گرفته باشد که کاربران با دیدن آن و کلیک بر روی آن وارد کسب و کار شما می‌شوند که به این نوع بازدید، بازدیدهای ارجاعی می‌گویند.

بازدیدهای ایمیلی، از نوع دیگر بازدیدهای یک وبسایت است. به این شیوه که لینک وبسایت شما در یک ایمیل به کاربران مختلف اینترنت ارسال می‌شود و آن‌ها با دیدن آن می‌توانند بر روی لینک کلیک کرده و وارد سایت و کسب و کار شما شوند. شما با این روش نیز می‌توانید ترافیک سایت خود را تا حدودی افزایش دهید.

شبکه های اجتماعی نیز می‌تواند مکان خوبی برای جمع‌آوری بازدید برای شما باشد. با این روش که شما می‌توانید یک محتوای خوب و جذاب تهیه کرده و با عنوان تبلیغ سایت خود در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. این کار علاوه بر بیشتر شناخته شدن کسب و کار شما، می‌تواند سود بسیار مناسبی برای شما باشد و ترافیک و بازدیدهای سایت شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

انواع بازدیدهای دیگری هم در این زمینه وجود دارد که شما می‌توانید برای شناخت بیشتر به سایت‌هایی که در این زمینه اطلاعات ارائه می‌دهند، مراجعه کنید.

نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری چیست؟

حال می‌خواهیم با تبدیل کردن این بازدیدها به مشتری واقعی بیشتر آشنا شویم. نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری چیست؟ همان‌طور که می‌دانید تمام بازدیدکنندگان سایت شما به مشتری واقعی تبدیل نمی‌شوند و این یک حقیقت تلخ است. نرخ تبدیل نیز به معنی درصدی از بازدیدکنندگان شما است که وارد کسب و کار شما شده و مطابق اهداف شما عمل می‌کنند.

روش‌های تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری

طراحی زیبا و جذاب سایت

اولین مورد این است که ظاهر سایت خود را زیبا و جذاب کنید. شما باید برای سایت خود یک گرافیک خاص و منحصربه‌فردی را انتخاب کرده و کاربران را تحت‌تأثیر خود قرار دهید. منظور این نیست که ظاهر وبسایت شما گرافیک شلوغ داشته باشد. درواقع سایت شما هرچه ظاهر ساده و زیبایی داشته باشدف بیشتر مخاطبان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

پس می‌توانید به‌جای استفاده از انواع فونت‌ها و سایه‌ها و افکت‌ها از یک فونت مخصوص به خودتان و یک نوع گرافیک خاص و ساده برای جذب مخاطب خود استفاده کنید.

اعتماد سازی در سایت

نکته بعدی که در تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری باید به آن توجه شود، جلب اعتماد کاربران سایت است. بسیاری از کاربران در صدد این هستند که بدانند سایتی که از آن خرید می‌کنند، تحت‌نظر چه کسی است و آیا قابل ‌اعتماد است یا خیر. شما باید در بخش درباره ما وبسایت خود، هرآنچه که در واقعیت خودتان وجود دارد را نوشته و این‌گونه اعتماد کاربران را جذب کنید.

لزومی نیست که این بخش را بسیار جذاب بنویسید، فقط کافی است موارد مربوط به مدیریت سایت را بدون تحریف در این بخش آورده و به این شیوه جذب اعتماد کنید.

اگر مشتری سفارش خود را ثبت کرد؛ حتماً سفارش‌های آن‌ها را تأیید کنید یعنی برای مثال اگر مشتری از طریق ایمیل و یا به‌صورت آنلاین این سفارش را انجام داده است، شما می‌توانید با ایجاد یک تیک تأیید، خیال مشتری را از بابت ارسال محصول راحت کرده و باعث جلب اعتماد او شوید. با همین کار و به‌موقع رساندن محصول به آن‌ها باعث می‌شوید که این مشتری با اولین خرید خود به یک مشتری دائم و وفاداری برای شما تبدیل شود.

یکی دیگر از راه‌های جلب اعتماد مشتری این است که همواره با مشتری تعامل داشته و به او اطلاع‌رسانی کنید. برای مثال اگر کالا و محصول موردنظر، دچار مشکل شده و یا ارسال آن با تعویق همراه است، این موضوع را با سفارش‌دهنده در میان گذاشته و به‌خاطر این مشکلات از مشتری دلجویی کنید.

درعین‌حال، اگر مشکلاتی برای کالای ارسالی به مشتری رخ داد، شما می‌توانید با یک تماس ساده و یک عذرخواهی به مشتریان خود نشان دهید که خواست آن‌ها برای شما مهم بوده و از این مشکل ناراحت و در صدد رفع آن برمی‌آیید. درهرصورت نارضایتی مشتری حرف اول را می‌زند و ممکن است با این موارد یک مشتری وفادار را از دست بدهید.

پس خیلی خوب است که برای گسترش کسب و کار خود بتوانید با مشتریان و به‌خصوص مشتری اولی‌های سایت خود تعامل داشته و تماماً به خواسته‌ها و شکایات آن‌ها رسیدگی کنید.

حتی زمانی که محصول به دست مشتری رسید و مطابق خواسته آن‌ها نبود بهتر است که با روی باز آن محصول را پس گرفته و یا حتی هزینه آن را به سفارش‌دهنده عودت دهید. همان‌طور که گفته شد این کار در جلب رضایت مشتری بسیار مفید بوده و باعث می‌شود که حتی کسی که برای اولین‌بار از شما خرید می‌کند به مشتری دائمی شما تبدیل شده و یا از کسب و کار و وبسایت شما به دیگر افراد به‌صورت ناخودآگاه تبلیغ کند.

افزایش نرخ تعامل کاربران با سایت

افزایش نرخ تعامل کاربران با سایت

یکی از موارد دیگر در این زمینه، داشتن تعامل و ارتباط با کاربران سایت است. معمولاً برای کاربران، داشتن تعامل و ارتباط با صاحب کسب و کار  اهمیت زیادی دارد. اگر شما بتوانید این پل ارتباطی را بین خود و کاربرانتان حفظ کنید، می‌تواند تأثیر به سزایی در تبدیل بازدیدکنندگان شما به مشتری داشته باشد. پس شما باید پشتیبان سایت داشته باشید و به سؤالات کاربرانتان به‌خوبی پاسخ دهید.

حضور در صفحه اول گوگل

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند در تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری تأثیرگذار باشد، صفحه اول بودن در گوگل است. امروزه مخاطبان و کاربران اینترنت وقتی مطلبی را در مرورگر جستجو می‌کنند، به جز اولین و نهایتاً دومین سایت، سایت‌های دیگر را مشاهده نمی‌کنند و این خود می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه شما سعی کنید اولین نتیجه در مرورگرها باشید تا بازدیدهایتان بالا برود. پس شما باید بر روی سئو سایتتان به‌خوبی کار کنید تا در نتیجه اول گوگل باقی بمانید.

دسته بندی بازدیدکنندگان سایت

در مرحله بعدی شما باید مخاطبان خود را طبقه‌بندی کنید. هرکدام از مخاطبانی که به وبسایت شما مراجعه می‌کنند دارای موضوعات موردعلاقه خود هستند. شما می‌توانید با تشخیص این مخاطبان و موضوعات مورد علاقه‌شان به بازاریابی خود کمک کنید. به این روش که هر موضوعی که بیشتر موردعلاقه کاربران است را بیشتر نشر داده و بیشتر از آن استفاده کنید.

بازاریابی مجدد یا ریمارگتینگ

یکی دیگر از موارد مؤثر در تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری، بازاریابی مجدد است. ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد، به تبلیغاتی گفته می‌شود که به طور مستقیم کاربرانی که قبلاً حداقل یکبار از سایت شما بازدید کرده‌اند را مورد هدف خود قرار می‌دهد. وقتی این کاربران سایت شما را حتی بدون انجام هیچ خریدی ترک می‌کنند، ممکن است تبلیغات شما را در سراسر اینترنت دوباره مشاهده کنند که به این روش ریمارکتینگ نیز گفته می‌شود.

 

این روش یکی از مهم‌ترین روش‌های افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتری است و تأثیر به سزایی در این زمینه بر روی کسب و کار شما می‌گذارد. حال شاید برای شما و دیگر صاحبان کسب و کار این سؤال پیش بیاید که چگونه ممکن است این روش را در سایتتان پیاده‌سازی کنید. باید گفت که این روش بسیار ساده بوده و از طریق ریمارکتینگ گوگل ادز انجام می‌گیرد.

شما تنها کاری که لازم است انجام بدهید، یک تگ ریتارکتینگ را در سایت خود و در صفحاتی که محصولات خاصی در آن‌ها به فروش می‌رسد، قرار دهید.

این روش به این صورت است که اگر یک کاربر از محصول شما بازدید کند و حتی اگر هیچ خریدی هم انجام ندهد و سایت شما را ترک کند، هنگامی که این کاربر در زمان‌های دیگر سرچ مرتبطی با محصول شما انجام دهد، گوگل تبلیغ شما را به این کاربر نمایش می‌دهد و می‌تواند گام بزرگی در افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتری باشد.

پس یکی از مزایای این روش همان‌طور که قبلاً گفته شد، تبدیل بازدیدکنندگان وبسایت شما به مشتریان دائمی و وفادار است. از دیگر فواید این روش، هزینه کم آن است به‌طوری‌که حتی صاحبان کسب و کارهای کوچک هم می‌توانند از این روش و استراتژی استفاده کرده و از فواید بسیار آن لذت ببرند.

افزایش سرعت سایت

از میان این روش‌ها برای تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری، بهبود سرعت سایت نیز تأثیر به سزایی دارد. کاربران باید با سرعت بالایی که سایت و محصولات موجود در کسب و کار شما دسترسی داشته باشند و شما مسئول تهیه این سرعت هستید. همان‌طور که گفته شد قالب‌بندی‌هایی که غیرضروری است را حذف کرده و به کاربران خود اجازه دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به محصولات را بدهید. این‌گونه با یک تیر دو نشان زده و سایت شما هم در رتبه‌بندی گوگل رتبه بسیار خوبی دریافت می‌کند.

تولید محتوای کاربردی

در آخر اگر شما محتوا و ارائه خوبی نسبت به مشتریان خود داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را به مشتریان وفادار و دائمی خود تبدیل کنید. همچنین اگر بتوانید به‌خوبی بر روی مشتریان خود تأثیر بگذارید، آن‌ها نیز درباره سایت و کسب و کار شما با افراد دیگر حرف می‌زنند و این خود یک نوع بازاریابی بی هزینه محسوب می‌شود.

کلام آخر

شما نمی‌توانید فقط با قراردادن خدمات و محصولات عالی ترافیک موجود در سایتتان را تبدیل به مشتری کنید، بلکه باید از همه لحاظ از کیفیت و رتبه وبسایت و محتوای خود مطمئن شوید و بعد از آن که سایت خود را از همه نظر بهینه کرده‌اید می‌توانید انتظار این را داشته باشید که بازدیدهای سایتتان بالا برود.

بعد از این‌که بازدیدکنندگانتان بالا رفت شما می‌توانید با انواع روش‌هایی که در مقاله گفته شد به افزایش نرخ تبدیل آن‌ها به مشتری بپردازید و می‌توانید باتوجه ‌به این شرایط بازدیدکنندگانتان را به یک مشتری دائم و وفادار تبدیل کرده و از پیشرفت چشمگیر سایتتان نهایت لذت را ببرید. امیدوارم که این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.

شما همچنین می‌توانید برای ثبت سفارش و اطلاعات بیشتر به تیم هنرمیکس مراجعه کنید. تیم هنرمیکس در عصر جدیدی از محتوا با ایده‌های نو و خلاقانه در کنار شماست تا با کمک کارشناسان و متخصصان مجرب و حرفه‌ای برای کسب و کار، شبکه‌های اجتماعی یا هرآنچه که در ذهنتان است، محتوا تولید کند. هنرمیکس در تمام زمینه‌های تولید محتوا و مقالات سئو می‌تواند خدمات خوبی به شما عزیزان ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد