تفاوت متن تبلیغاتی و متن معمولی

تفاوت متن تبلیغاتی و متن معمولی

در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت متن تبلیغاتی و متن معمولی و اصول نوشتن مورد اول بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

دقت کردید وقتی قصد خرید یک کالایی از طریق اینترنت و فضای مجازی را داریم، اگر آن کالا با جمله‌ی کوتاه اما تأثیر گذار همراه باشد ما بیشتر جذب خرید کردن آن محصول می‌شویم! در صورتی که همان کالا را اگر بدون هیچ توضیح یا حتی توضیح ساده‌ای هم پیدا کنیم، چندان علاقه‌ای به خرید آن نخواهیم داشت؟

بله درست است؛ زیرا یک متن خوب و تأثیرگذار تبلیغاتی می‌تواند باعث رشد یک بیزینس شود و یا برعکس.

در این زمینه قصد داریم تا با هم، تفاوت متن تبلیغاتی و متن معمولی را بررسی کنیم تا اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، حتماً با مشاوره دقیق و همکاری با یک تیم متخصص همچون هنرمیکس بتوانید بهترین متن‌های تبلیغی را برای امور مختلف خود داشته باشید.

  • اولین تفاوت، داشتن وقت کافی برای نوشتن متن تبلیغاتی است

زمان، کلمه‌ای است که در یک متن تبلیغاتی و متن معمولی جایگاه ویژه‌ای دارد. به گونه‌ای که اگر شما وقت کافی برای نوشتن یک متن در نظر بگیرید، نتیجه‌ی بسیار متفاوت‌تری نسبت به متنی خواهید داشت که در زمان کوتاهی نوشته‌اید.

به عبارت دیگر یکی از تفاوت‌های اساسی متن تبلیغاتی و معمولی، تفاوت در مدت زمان آن است. طوری که اگر شما به عنوان یک مدیر و یا نویسنده وقت بیشتر و با دقت بالاتری را برای نوشتن یک متن تبلیغاتی بگذارید، بدون شک در آینده متوجه خواهید شد که میزان موفقیت شما به همان متن وابسته بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نوشتن محتوای متنی کلیک کنید.

 

  • در کمال ناباوری، ساده نویسی متن تبلیغات یک تفاوت مهم است

شاید فکر کنید برای داشتن یک متن تبلیغاتی خیلی خوب باید از کلمات خیلی سخت و پیچیده استفاده کرد تا مخاطب را به سمت خود جذب کنید؛ اما کاملاً اشتباه است و هر چقدر که متن تبلیغاتی شما با کلمات آسان آمیخته شود، موفقیت حتمی است.

شما باید آنقدر ساده‌نویسی را رعایت کنید که با یک عبارت تبلیغاتی کوتاه در عین حال بسیار ساده و آسان مخاطب را به سمت خود جذب کنید.

در نتیجه متوجه خواهیم شد که به هر اندازه متن تبلیغاتی ما ساده و روان باشد، نظر کاربران را بیشتر به سمت شما جلب می‌کند و باعث می‌شود تا شما به هدفتان برسید.

اما گاهی در متن‌های معمولی متوجه می‌شویم که از کلمات سخت و سنگین استفاده شده است که مخاطب را با چنین متن‌هایی دور می‌کند.

  • متن تبلیغاتی با رعایت اصول نگارشی تدوین خواهد شد

یکی از تفاوت های متن تبلیغاتی و متن معمولی این است که در متون تبلیغی، نویسنده تمام سعی خود را می‌کند تا با رعایت اصول نگارشی در مورد موضوع مورد نظر بنویسد و بتواند به گونه‌ای نگارش کند که اگر شخصی آن را بخواند، متوجه حرفه‌ای بودن متن شود و متن هیچ ایراد و ابهامی نداشته باشد؛ اما در متن‌های معمولی تلاش نویسنده در این زمینه بسیار کمتر است و حتی برخی مواقع، غلط‌های بسیار زیادی در آن مشاهده می‌شود.

به همین دلیل، زمان بیشتری برای صرف یک متن تبلیغاتی استفاده می‌شود تا تمام جنبه‌های یک کار قوی رعایت شود. به گونه‌ای که ممکن است بررسی و ویرایش یک متن تبلیغاتی ساعت‌ها طول بکشد و ارزیابی شود. در صورتی که متن معمولی چنین نیست و با یک خواندن سطحی از روی آن به سراغ متن بعدی می‌روند.

یک نویسنده‌ی تبلیغاتی معتقد است که متن او باید از همه‌ی جنبه‌ها مناسب باشد و به همین دلیل مدت زمان زیادی را صرف ویرایش آن می‌کند تا بتواند متن عالی را تحویل دهد و شاید تفاوت یک متن قوی با متن ضعیف هم در همین مورد نهفته باشد.

  • خالی بودن از استعاره و آرایه‌های ادبی در متن تبلیغاتی نسبت به متن معمولی

همانطور که می‌دانید متن‌هایی که با هدف تبلیغات نوشته می‌شوند، تفاوت بسیار زیادی با متن‌های دیگر اعم از متن‌های معمولی و یا متن ادبی دارند. به همین دلیل باید به به صورت تبلیغ باشد. اگر بخواهیم از استعاره و آرایه‌های ادبی در متون تبليغي خود استفاده کنیم، مطمئناً مخاطب را از خود دور کرده و نتیجه‌ی عکس می‌گیریم.

استفاده از استعاره و آرایه‌های ادبی در متن تبلیغاتی مورد قبول نیست؛ زیرا به صورت واضح پیام خود را نمی‌رسانند و باعث ایجاد ابهام در مخاطب خواهند شد. هدف متن این است که در کوتاه‌ترین زمان به دیگران پیام خود را برساند و اگر با این موارد همراه شود، به هیچ وجه تأثیر خود را نخواهد داشت.

پس بهتر است برای موفقیت یک کسب‌وکار، تبلیغات مؤثر را به کاردان بدهید و تمام متن‌های تبلیغاتی خود را به دست هنرمیکس بسپارید و با خیالی راحت بنشینید و پیشرفت خود را تماشا کنید.

  • توجه به قالب

زمانی که یک فرد متن تبلیغاتی را شروع به نوشتن می‌کند، بر اساس قالب‌های کلی موجود در متن، این کار را انجام می‌دهد؛ یعنی بر اساس معیارهای کلی یک قالب متن می‌نویسد و به تمام جوانب یک متن دقت می‌کند و با جزئیات به آن‌ها می‌پردازد؛ زیرا قالب یک متن بسیار اهمیت دارد و می‌تواند در مسیر پیشرفت شما کارگشا باشد.

در متن‌های تبلیغاتی، هماهنگی و یک پارچگی در موضوع مشخص است؛ اما در متن معمولی، نوعی هرج‌ومرج و بی نظمی وجود دارد.

برداشت پایانی

در دنیای کسب‌وکار، زمانی که شما هدف خود را تعیین کردید باید بدانید برای رسیدن به آن، از چه روش‌هایی می‌توانید استفاده کنید.

به همین منظور باید با تفاوت متن تبلیغاتی و متن معمولی هم آشنا باشید تا بتوانید خیلی سریع و راحت به مقصود برسید؛ اما در این میان شرکت هنرمیکس با داشتن افراد با تجربه توانسته است بهترین‌ها را در زمینه‌ی متن‌های تبلیغاتی برای شما قرار دهد تا با خیالی راحت از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد