هنر میکس
سئوی سایت چیست و چه تاثیری بر رشد سایت دارد؟

سئوی سایت چیست و چه تاثیری بر رشد سایت دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی سئوی سایت و مفاهیم مرتبط با آن بردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که وقتی کلمه‌ یا عبارتی را در باکس جستجوی گوگل وارد می‌کنیم، چطور نتایج برای ما اولویت‌بندی شده، نمایش داده می‌شوند؟

تمام این کارها مربوط به سئو و بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو مانند گوگل هستند. درواقع SEO روشی است که با استفاده از آن افراد تلاش می‌کنند، عملکرد وب‌سایت را براساس قوانین و استانداردهایی بهبود ببخشند.

بسیاری از کسب و کارها در دنیای اینترنت به دنبال ارتقاء رتبه‌شان در گوگل هستند و دوست دارند میزان ترافیک ورودی سایتشان را چند برابر کنند؛ زیرا با این کار هم اعتبار کسب می‌کنند و هم به درآمد بیشتری می‌رسند.

در این مقاله شما را با مفهوم سئوی سایت (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو) آشنا کرده و تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهایی که در این راه می‌توانند به شما کمک کنند، معرفی خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم برای آشنایی با سئوی سایت و برتری آن بر رشد سایت تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

سئو (SEO) چیست؟

سئو (SEO) در واقع مخفف Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. این عامل باعث می‌شود میزان بازدید سایت شما و رتبه‌ای که گوگل برای هر سایت در نظر می‌گیرد، افزایش پیدا کند.

در واقع سئو مانند کلید برای سایتتان عمل می‌کند که شما با استفاده از این کلید، کاربران را در صفحه اینترنت به سایت خود هدایت می‌کنید و سبب افزایش بازدید و درآمدتان می‌شوید. با رعایت اصول و قواعد بهینه سازی سایت، نه تنها می‌توانید اعتماد گوگل را جلب کنید؛ بلکه می‌توانید اعتماد کاربران و نظرشان را نیز به سمت خودتان جلب کنید و به یک برند خوش‌نام تبدیل شوید.

به صورت کلی، به مجموعه اقداماتی که باعث می‌شود شما در بین سایت های برتر گوگل دیده شوید، مخاطب جذب کنید و به عنوان یک منبع معتبر شناخته شوید، سئو می‌گویند که در هنگام طراحی سایت، تولید و انتشار محتوا در سایت و…. باید اصول و استانداردهای سئویی را در نظر بگیرید.

به زبان ساده‌تر، سئو (SEO) فرآیندی است که به گوگل کمک می‌کند سایت شما را شناسایی کرده، حوزه فعالیتتان را بفهمد و براساس همین موارد، شما را به کاربرانی که به گوگل اعتماد دارند، معرفی کند.

عواملی که در در بهبود و ارتقاء وضعیت شما تأثیر می‌گذارند و باعث دریافت رتبه خوبی از گوگل می‌شوند را میتوان به دو دسته‌ی عوامل خارجی و عوامل داخلی تقسیم کرد که در ادامه به صورت کامل برای شما شفاف‌سازی خواهیم کرد.

دلایل اهمیت سئوی سایت

از آن‌جایی که رقابت امروز بر روی دیده شدن بیشتر است و هرروز نیز الگوریتم‌های گوگل ارتقاء داده می‌شوند تا بهترین محتوا را از بهترین سایت استخراج کنند و به کاربران نشان دهند، فضای سخت و طاقت فرسایی پدید آمده است تا بیزینس‌های مختلف در میان انبوهی از اطلاعات و سایت ها دیده شوند.

سئوی سایت

بیشتر کاربران مطالب و محتوای مورد نیازشان را در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو سرچ (Search) می‌کنند تا به بهترین نتایج برسند. به همین دلیل الگوریتم این ابزارها به خصوص گوگل، همیشه در تلاش است تا با در نظر گرفتن برخی فاکتورها، محتوای مفیدتری را به کاربران نمایش دهد.

با بهینه سازی سایتتان می‌توانید به ارتقاء جایگاه شغلیتان کمک کنید؛ زیرا اگر جزء 10 سایت برتر پیشنهادی گوگل باشید، به صورت غیرمستقیم سبب اعتماد کاربران به خودتان می‌شوید؛ چون در مقایسه با تبلیغات، ارزش سئو بیشتر است.

از دیگر دلایل اهمیت SEO سایت میتوان به تحمیل هزینه کمتر در دراز مدت اشاره کرد. به عنوان مثال تصور کنید یک سایت فروشگاهی تأسیس کرده‌اید و می‌خواهید میزان بازدید از سایت و فروش را افزایش دهید.

در ابتدای راه باید هزینه زیادی در قبال تبلیغات و معرفی بیزینستان به دیگران بپردازید؛ اما زمانی که فاکتورها و استانداردهای بهینه سازی سایت را هنگام طراحی و درج محتوا در سایتتان رعایت کنید، می‌توانید به نتیجه بهتری نیز برسید.

طبق تجربه، کلمات و عبارت‌هایی که توسط کاربران مختلف در گوگل جستجو می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، کار بر روی سایت و بهینه سازی آن می‌تواند در جذب مخاطب و بازدیدکننده از طریق گوگل، تأثیر زیادی بر موفقیتتان داشته باشد.

به صورت کلی میتوان گفت میزان جذب مخاطب از طریق رعایت اصول سئویی از جایگاه بالاتری نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی برخوردار است و همان‌طور که اشاره شد، در دراز مدت نیز هزینه کمتری برای شما به وجود خواهد آورد.

اهدافی که سئوی سایت به همراه دارد

هدف اصلی سئو، کمک به رتبه‌گیری سایت ها و بالا آمدن در نتایج جستجوی طبیعی است که به ارتقاء کیفیت محتوا، افزایش ارتباط مخاطبان با صفحات مختلف سایت، برقراری ارتباط مؤثر کاربران با سایت و محتوای آن و… کمک زیادی می‌کند.

زمانی که از SEO برای رتبه‌بندی بهتر سایت استفاده می‌کنید، درواقع عمل گسترش کسب و کارتان را در بستر اینترنت به صورت طبیعی شروع کرده‌اید. تمام این فرایندها نیازمند دانش و زمان کافی برای پیاده‌سازی روش‌های خودتان برای پیشبرد اهدافتان هستند.

این‌که چطور از کلمات کلیدی در محتوای وبلاگتان، طراحی اصولی سایت و… استفاده می‌کنید، تأثیر زیادی در به نتیجه رسیدن کارهایتان دارد. همان طور که اشاره شد، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها این فرایند طول بکشد. به همین دلیل نتیجه کارتان را در همان روزهای اول نخواهید دید و نیاز است مدتی صبر کنید.

طی تحقیقاتی ثابت شده است که 3 سایت برتر در نتایج گوگل حدود 58.4 درصد بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده‌اند؛ این درحالی است که جایگاه اول نتایج گوگل به تنهایی حدود 36.4 درصد کاربران را به خود جذب می‌کند.

تمام این فرایندها باعث شده‌اند قرار گرفتن در جایگاه اول تا سوم گوگل در بین بیزینس‌های مختلف اهمیت ویژه‌ای داشته باشد؛ چرا که بیشترین ترافیک و ورودی را تجربه خواهند کرد و برای برندهایی که در کار فروش محصول و ارائه خدمت هستند، سبب افزایش مشتریان و فروش می‌شود.

طبق مطالعاتی دیگر این نتیجه‌گیری حاصل شده است که بیشتر کاربران به سایت هایی که به صورت طبیعی به نتایج برتر گوگل راه یافته‌اند، بیشتر از سایت های دیگر که با دادن پول به گوگل به نتایج اولیه رسیده‌اند، اطمینان می‌کنند؛ یعنی بیش از 72 درصد کاربران برروی لینک‌هایی که به صورت طبیعی رتبه کسب کرده‌اند کلیک کرده و تنها 27 درصد برروی سایر لینک‌ها کلیک می‌کنند.

همین عوامل و فرصت‌های چالش برانگیز است که شرکت‌ها، سازمان‌ها و تمام بیزینس‌های بزرگ و کوچک را به صرف هزینه و زمان برای ارتقاء سایتشان از نظر سئویی ترغیب می‌کند.

خلاصه‌ای از اهداف سئو

 • افزایش بازدید و ترافیک سایت

 • برندسازی

 • اعتمادسازی

 • رتبه‌گیری سایت

 • افزایش فروش

 • بهترین ابزار برای تبلیغات برند

از بهینه سازی وبلاگ غافل نشوید و به صورت هوشمندانه و به کمک افراد متخصص سئو (SEO) به رشد کسب و کار و رتبه گرفتن سایتتان کمک کنید.

تأثیر رفتار کاربران وبسایت بر سئو

همانطور که به کارگیری اصول بهینه سازی وبسایت در گوگل تأثیر زیادی بر سئو و کسب رتبه در گوگل دارد، رفتار کاربران نیز بر سئو تأثیرگذار است.

الگوریتم‌های جدید و هوشمند گوگل، به خصوص الگوریتم Rank Brain که یک الگوریتم رتبه بندی براساس هوش مصنوعی است، تلاش می‌کند تا با بررسی و تحلیل محتوای یک وبسایت در هنگام جستجو، متناسب‌ترین نتایج را متناسب با همان موضوع رتبه بندی کرده و بهینه کند.

اگر محتوای وبسایتتان از کیفیت محتوایی و بصری خوبی برخوردار باشد؛ اما با وجود رقبای سرسخت و قدرتمند در این زمینه شما در نتایج پایین‌تر گوگل نمایش داده شوید، رفتار کاربران تأثیر زیادی بر رتبه‌گیری سایتتان خواهد گذاشت. می‌پرسید چگونه؟

زمانی که کاربران کلمه کلیدی «آموزش وردپرس» را در گوگل جستجو می‌کنند، ممکن است نیازشان در سایت های اول برطرف نشود و مطالب سایت شما که در نتایج پایین‌تری به چشم می‌خورد، نظرشان را جلب کند.

وقتی کاربران زیادی به همین روش به سایت شما که در پایین‌ترین نقطه نتایج سرچ گوگل قرار دارد، مراجعه کنند. گوگل خواهد فهمید که محتوای وبلاگ شما برای افراد زیادی سودمند است و باید فکری به رتبه شما کند، به همین دلیل جایگاهتان را بهبود می‌دهد.

علاوه بر این موارد، مدت زمانی که کاربران در سایت شما سپری می‌کنند نیز تأثیر به‌سزایی در افزایش رتبه‌تان در گوگل دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید با انتشار محتوای باکیفیت و جامع، کاربرانی که به سایتتان مراجعه می‌کنند، بیشتر نگهدارید. همچنین با لینک‌های داخلی اصولی می‌توانید مدت زمان حضور بازدیدکنندگان را برای ارتقاء جایگاه، افزایش دهید.

میتوان گفت بعد از اصول طراحی سایت براساس استانداردهای SEO و تولید محتوای بهینه شده، time on site و رفتار آن‌ها تأثیر زیادی در بهبود سئوی سایت دارد.

به صورت کلی، گوگل رفتار تمام کاربرانش را چه در گوگل آنالیتیکس، اندروید، گوگل کروم و…. که همه متعلق به گوگل هستند، آنالیز و بررسی می‌کند و به داده‌ها و اطلاعات بی‌شماری دسترسی دارد. به همین دلیل خیلی راحت می‌تواند رفتار کاربرانش را رصد کرده و بر اساس خواسته آن‌ها نتایجی را به صورت طبقه بندی شده نمایش دهد.

در کنار تمام این موارد، ارتقا روز افزون search engine algorithms و هوش مصنوعی گوگل نیز بر میزان افزایش سئو سایت با تحلیل رفتار کاربران، تأثیر زیادی دارد.

انواع سئو سایت

جالب است بدانید متخصصین سئو، آن را در دسته‌های متفاوتی تقسیم کرده‌اند که در ادامه شما را با این موارد آشنا می‌کنیم.

سئوی کلاه سفید

منظور از این روش، تکنیک‌ها و راهکارهایی است که براساس قوانین معین شده توسط موتورهای جستجو مانند گوگل ارائه شده است و پایبندی به آن‌ها به افزایش رتبه سایت به صورت طبیعی کمک زیادی می‌کند.

می‌توان گفت white hat seo یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در رتبه‌گیری و بهینه سازی سایت است و همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد، به نتیجه رسیدن طی چند روز حاصل نمی‌شود و نیاز به صبر، زمان و پشتکار دارد.

هرچند که در روش سئو کلاه سفید مجبور هستید سخت روی وبسایتتان کار کنید؛ اما در طولانی مدت پاسخ تمام این تلاش‌هایتان را خواهید گرفت و موتور جستجوی گوگل نیز به شما اعتماد کرده و جایگاه خوبی به شما اعطا خواهد کرد.

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه در نقطه مقابل کلاه سفید قرار می‌گیرد؛ یعنی عملکرد این نوع SEO برخلاف سئو کلاه سفید است. در واقع این روش سعی دارد از روش‌های غیراخلاقی، دور زدن قوانین، سوء استفاده از نقاط ضعف موتورهای جستجو و… استفاده کرده و با فریب آن‌ها به رتبه برسد.

black hat seo در مدت زمان خیلی کوتاهی نسبت به روش قبل شما را به نتیجه خواهد رساند؛ اما لازم است بدانید ماندگاری آن همیشگی نیست و گوگل با عرضه الگوریتم‌های جدید و به‌روز رسانی الگوریتم‌های فعلی به شناسایی چنین افرادی می‌پردازد.

ممکن است شما با استفاده از روش سئوی کلاه سیاه بتوانید خیلی زود به آن‌چه که می‌خواستید، برسید؛ اما لازم است این را بدانید، زمانی که این کار شما برای گوگل آشکار شود، نه تنها اعتبار و جایگاهتان را از دست خواهید داد؛ بلکه مطابق با جریمه‌ای که گوگل برای شما در نظر می‌گیرد، ممکن است به صورت کامل از صحنه اینترنت نیز حذف شوید.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری درواقع شباهت زیادی به سئوی کلا سیاه دارد؛ اما به گونه‌ای پیاده سازی می‌شود که الگوریتم های گوگل متوجه نشوند. در این میان خطر سئوی کلاه خاکستری نسبت به سئوی کلاه سیاه کمتر نیز است.

به عنوان مثال برخی اوقات متخصصین SEO برای افزایش بازدید وبسایت، تعدادی صفحه جعلی در پلتفرم‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین، فیسبوک و… ایجاد می‌کنند و از این صفحات برای سایتشان، لینک سازی خارجی کرده و میزان بازدید را افزایش می‌دهند.

از آن‌جایی که الگوریتم های گوگل نمی‌توانند به این تکنیک‌ها شک کنند، روش خوبی برای افزایش بازدید و نتیجه بهتر است؛ اما همان‌طور که می‌دانید الگوریتم های گوگل هربار درحال ارتقاء هستند و ممکن است در آینده‌ای نزدیک، این روش نیز برای آن‌ها آشکار شود و سایت هایی که از این روش برای افزایش رتبه‌شان استفاده کرده‌اند، penalty شوند.

تمام این تکنیک‌ها به دست متخصصین باتجربه سئو که با ساختار گوگل و نحوه کار الگوریتم های آن آشنا هستند، به صورت کاملاً هوشمندانه انجام می‌شود؛ پس اگر هنوز در زمینه سئو تازه‌کار هستید و دانش و مهارت کافی ندارید، بهتر است سراغ چنین تکنیک هایی نروید، چرا که ممکن است تنها با یک خطای کوچک، وبسایت خود یا کارفرمایتان در معرض خطر جدی قرار بگیرد و صدمه ببیند.

انواع دیگر سئوی سایت

به صورت کلی تمام کارهایی که برای بهینه سازی سایت انجام می‌شود، می‌توان به حوزه‌های مختلفی تقسیم کرد که در ادامه معرفی کرده‌ایم.

سئوی داخلی (On-Page SEO)

به تمام اقدامات در داخل سایت، اعم از بهینه سازی صفحات داخلی سایت، لینک‌دهی درون سایت و… که با هدف افزایش رتبه در گوگل و افزایش ترافیک ورودی وبسایت صورت می‌گیرد، سئوی داخلی می‌گویند. با بهینه سازی صحیح صفحات داخلی وبسایت، الگوریتم های موتور جستجوی گوگل و موتورهای دیگر به راحتی می‌توانند سایت شما را شناسایی کرده و درک بهتری از نوع محتوا و حوزه کاریتان داشته باشند.

زمانی که صفحات داخلی وبسایت از استانداردهای اصولی و هوشمندانه بهره می‌برد، موتور جستجوی گوگل به راحتی می‌تواند به عنوان یک منبع مفید برای کاربران، شما را پیشنهاد دهد.

چک لیست سئوی داخلی

شک نکنید به کارگیری نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌تواند تأثیر مطلوبی بر روی رتبه سایت شما نزد گوگل و کاربران داشته باشد؛ پس آن‌ها را جدی بگیرید.

 • بهینه سازی پیوند یکتای صفحات (URL)

یکی از اولین مواردی که به چشم می‌خورد و گوگل نیز توجه زیادی نسبت به آن از خودش نشان می‌دهد، آدرس صفحات داخلی سایت است. طبق تجربه افراد متخصص در این زمینه و برگرفته از تحلیل عملکرد الگوریتم های گوگل، این موضوع روشن شده است که هرچقدر آدرس صفحات وبسایت کوتاه‌تر، مفهومی‌تر، خواناتر و مرتبط با موضوع محتواتان باشد؛ یعنی به صورت خلاصه، مختصر و مفید مفهوم کلی محتوای صفحه را برساند، تأثیر مطلوبی بر روی سئوی سایت دارد.

 • تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)

تحقیق کلمات کلیدی یعنی با بررسی رفتار و نیازهای مخاطبانتان در اینترنت و دانستن این مورد که چه کلماتی را برای رسیدن به خواسته‌ها و برطرف کردن نیازشان طی می‌کنند، بتوانید هوشمندانه عمل کرده و با کار کردن بر روی این کلمات به کسب رتبه بهتر کمک کنید.

هدف از تحقیق کلمات کلیدی و استفاده از آن برای افزایش رتبه سایت، جذب مخاطبانی است که راه‌حل مشکل‌شان نزد شماست و شما می‌توانید با ارائه راهنمایی‌های لازم یا فروش محصولاتتان به رفع نیازشان کمک کنید و رتبه سایت‌تان را نیز افزایش دهید.

 • عنوان سئو (Meta Title)

عنوان سئو در واقع همان عبارت کوتاهی است که بین نتایج جستجو برای مخاطب نمایش داده می‌شود. همیشه سعی کنید این عناوین را کوتاه و مفید نوشته و در کنار آن، مقداری چاشنی جذابیت نیز اضافه کنید.

در نوشتن عناوین سئو باید به موارد زیر دقت کنید:
 • در صورت امکان از کلمه کلیدی در عنوان سئو استفاده کنید.
 • از کلمات قدرت مثل خارق‌العاده، شگفت‌انگیز، 10 راهکار، 25 روشی که نمی‌دانستید و… استفاده کنید.
 • متن عنوان را بیش از حد طولانی ننویسید تا به صورت صحیح هنگام جستجو نمایش داده شود. (بهتر است عنوان SEO کمتر از 60 کاراکتر باشد)
 • از تگ H1 برای عنوان اصلی محتوا و از تگ‌های H2 و H3 برای عناوین فرعی استفاده کنید.
 • ….
 • بهینه سازی انکر تکست ها (Anchor text)

منظور از انکر تکست درواقع همان پیوندهایی هستند که در داخل متن‌ها مشخص می‌شوند تا کاربر به صفحه دیگری از سایت یا به صفحه‌ای از سایت دیگر منتقل شود.

نکات مهم برای نوشتن انکر تکست‌ها

 • استفاده از کلمات کلیدی
 • استفاده از انکر تکست‌های مرتبط با موضوع صفحه
 • نوشتن توضیحات متا (Meta Description)

همان توضیحات کوتاهی هستند که همراه با عنوان سئو در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند و معمولاً توضیحات کوتاه و کلی در مورد محتوای سایت ارائه می‌دهند. این توضیحات نیز همانند SEO TITLE محدودیت کاراکتر دارند و بهتر است تعداد کلمات توضیحاتتان بین 155 تا 160 کاراکتر باشند؛ زیرا اگر بیشتر از این بازه باشند، متن به صورت کامل نمایش داده نخواهد شد.

در ضمن بهتر است این مورد را نیز به یاد داشته باشید که اگر خودتان برای محتوایی که منتشر می‌کنید توضیحات متا را وارد نکنید. به صورت خودکار توسط گوگل انتخاب می‌شوند.

 • بهتر است از کلمات کلیدی به تعداد مناسب در Meta Description (توضیحات متا) استفاده کنید.
 • متن را ساده بنویسید، به گونه‌ای که هم کاربر و هم گوگل متوجه هدف و منظور شما از ارائه محتوا شود.
 • چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید

هنگامی که می‌خواهید برای وبلاگ‌تان محتوای متنی منتشر کنید، بهتر است کلمه کلیدی اصلی در 100 کلمه اول متن‌تان آمده باشد تا در همان ابتدا گوگل تشخیص دهد که مقاله شما در چه مورد است.

بعد از نوشتن کلمه کلیدی در متن مقدمه، حالا نوبت آن است به صورت هدفمند و استاندارد از کلمه کلیدی اصلی و مترادف آن در داخل متن اصلی استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید در نتایج جستجو دیده شوید و رتبه بهتری از نظر سئویی کسب کنید.

در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی ممکن است به اعتبار محتوای شما لطمه بزند؛ زیرا همان‌طور که حائز اهمیت است، الگوریتم های جستجوی معنایی گوگل (Semantic Search) و مرغ مگس خوار همواره در حال ارتقا و بهینه سازی برای عملکرد بهتر هستند.

زمانی که متن‌تان را با چگالی بیشتر کلمات کلیدی پر کنید، خواهید دید که نه تنها سودی برای‌تان ندارد؛ بلکه تنزل رتبه نیز از طرف گوگل برای وبسایت شما صادر شده است؛ زیرا با این کار شما را به عنوان اسپم شناسایی می‌کند.

 • لینک دهی به سایر صفحات وب سایت خودتان

در هرمطلبی که در سایت‌تان منتشر می‌کنید، سعی کنید تا حد امکان 2 تا 5 لینک به سایر مقاله‌های وبسایتتان بدهید؛ زیرا با این کار به ماندگاری بیشتر کاربران در وبگاه‌تان کمک می‌کنید. همین امر باعث می‌شود به صورت خودکار سئوی سایت‌تان افزایش پیدا کند.

 • به وب سایت های دیگر لینک بدهید

شاید با خودتان بگویید با لینک دهی خارجی باعث افزایش رتبه سایت حریف می‌شوید؛ اما باید این را بدانید که اگر شما به صفحات پربازدید لینک بدهید، این پیغام را به گوگل می‌رسانید که مطالب و محتوای وبلاگ‌تان مرتبط با صفحه خوب سایت دیگر است. این کار نیز بعد از مدتی نتیجه خوبی برای SEO سایت شما به دنبال دارد.

 • بهینه سازی تصاویر سایت

زمانی که تصاویر را در صفحات وبسایتتان منتشر می‌کنید، لازم است آن‌ها را نیز بهینه کنید، چطور؟

 • تا حد امکان حجم تصاویر وبسایتتان را کاهش دهید، به صورتی که کیفیت آن صدمه نبیند؛ زیرا در این زمان سرعت لود شدن سایت کاهش پیدا نمی‌کند و کاربر در زمان کمتری به محتوای تارنما دسترسی پیدا می‌کند.
 • برای تصاویر متن جایگزین بنویسید.
 • هماهنگ بودن سایت با سایز موبایل

امروزه بیشتر آدم‌ها، گوشی هوشمند در دست دارند و خیلی وقت‌ها به جای باز کردن لپ‌تاپ یا کامپیوترشان، از آن برای انجام کارهایشان مانند وب گردی، خرید اینترنتی، مشاهده قیمت‌ها و… استفاده می‌کنند.

استفاده روز افزون افراد از تلفن همراه هوشمند باعث شده است گوگل نیز به سایت هایی که در کنار اهمیت دادن به نسخه دسکتاپ، اهمیت زیادی نیز به نسخه موبایل سایتشان می‌دهند، سئوی سایت و رتبه را افزایش ‌دهد.

سئوی خارجی (Off-Page SEO)

سئوی خارجی دوست و همکار سئوی داخلی است که مربوط به تکنیک‌هایی خارج از سایت اصلی هست. به عنوان مثال؛ جذب مخاطب از طریق شبکه‌های اجتماعی، سایت های دیگر و… از این دسته هستند.

با انجام این کارها به رتبه گرفتن و افزایش رنکینگ و سئوی سایت کمک زیادی می‌شود.

چک‌لیست سئوی خارجی

رعایت نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، تأثیر زیادی بر افزایش رتبه و سئوی سایت دارد، توصیه می‌کنیم این موارد را به خاطر بسپارید.

 • از لینک‌ سازی خارجی استفاده کنید

لینک سازی خارجی، استفاده از سایت های دیگر برای دریافت بک لینک به سایت خودمان است. به عنوان مثال؛ یک سایت رپرتاژ آگهی معتبر را در نظر بگیرید که بسیاری از سایت ها از طریق آن ورودی دریافت می‌کنند. این کار نه تنها به افزایش مشتری می‌انجامد، بلکه سئوی وبسایت را نیز افزایش می‌دهد.

البته، رپرتاژ آگهی تنها یک روش برای لینک‌سازی خارجی است. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی که برای این کار وجود دارد، استفاده کنید. این موارد را نیز در نظر بگیرید که برای لینک سازی خارجی تا جای ممکن از تکنیک سئوی کلاه سفید استفاده کنید.

 • در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید

در کنار کار بر روی محتوای وبسایت، در دنیای رقابتی امروز فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مزیت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی:

 • ترافیک ورودی وبسایت‌تان را افزایش می‌دهید.
 • برندسازی می‌کنید.
 • گواهی SSL تهیه کنید

شما می‌توانید برای ارتقاء امنیت و افزایش اعتبار وبسایتتان از شرکت‌های فروشنده هاست (Host)، گواهی SSL (Socket Secure Layer) دریافت کنید. با دریافت این گواهینامه می‌توانید به جای استفاده از پروتکل ارتباطی http، از پروتکل ارتباطی امن https استفاده کنید.

زمانی که کاربر شما وارد صفحه پرداخت می‌شود، بدون شک اگر پروتکل امنیتی https را نبیند، از پرداخت و خرید، منصرف خواهد شد؛ زیرا اطلاعات محرمانه کارت و حسابش در معرض خطر قرار می‌گیرد.

مزایای سئو (SEO)

مهم‌ترین مزیت سئوی سایت، افزایش بازدید و ترافیک ورودی وبسایت است؛ زیرا بیش از 80 درصد افراد در سراسر جهان روزانه بارها به صفحه اینترنت مراجعه کرده و درخواستشان را به موتور جستجو ارسال می‌کنند.

موتورهای جستجو برای این‌که بتوانند پاسخ درست و مفیدی به کاربران ارائه دهند، از طریق بررسی سایت ها با استفاده از تکنیک‌های سئو، بهترین مطلب را استخراج کرده و نمایش می‌دهند.

در واقع امروزه بسیاری از کسب و کارها تلاش می‌کنند با استفاده از تکنیک‌هایی، درصدی از بازدیدها را به خودشان اختصاص دهند و به درآمد و اعتبار برسند.

نکته قابل توجه دیگری که در ارتباط با سئوی وبسایت وجود دارد، این است که شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های زیاد به افزایش فروشتان کمک کنید و به میزان قابل توجهی بازگشت سرمایه بیشتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی داشته باشید.

ابزارهای آنالیز سئو سایت

ابزارهای زیادی در رابطه با بررسی سئوی سایت وجود دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین این ابزارها را معرفی می‌کنیم.

1.      گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

Google Analytics یکی از ابزارهای مهم و کاربردی گوگل است که با استفاده از آن می‌توانید به اطلاعات مربوط به کاربران از قبیل جنسیت، سن، محل سکونت، مدت زمانی که در سایت سپری کرده‌اند و…. دسترسی داشته باشید و براساس رفتار کاربران بتوانید استراتژیتان را پیاده سازی کنید.

2.      سرعت لود صفحات سایت (Google Page Speed Insights)

با استفاده از Google Page Speed Insights می‌توانید سرعت لود شدن سایتتان را ارزیابی و از نظر بهینه بودن آن را بررسی کنید. همچنین این ابزار نقاط ضعف و قوت شما را نمایش داده و راهکارهایی نیز برای بهبود سایت به شما پیشنهاد می‌دهد.

3.      سایت Woorank

به کمک این سایت می‌توانید آنالیز کاملی از سایتتان داشته باشید. زمانی که وارد Woorank شده و لینک سایت خودتان را برای بررسی در کادر مربوطه وارد می‌کنید، این ابزار با سه رنگ سبز، نارنجی و قرمز وضعیت سایت را به شما اعلام می‌کند که می‌توانید با کلیک بر روی هرقسمت، راهکارهایی نیز برای رفع مشکل و بهینه سازی سایت، مشاهده کنید.

4.      کنسول جستجوی گوگل (Google search console)

با کمک Google search console مهم هم می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد وضعیت سایتتان به دست بیاورید.

 • تعداد لینک‌های داده شده به وبسایت شما
 • تعداد لینک‌های داخلی سایت
 • جریمه‌های گوگل
 • نحوه نمایش سایت در گوشی
 • جستجوی کاربران را تجریه و تحلیل می‌کند

سه بازوی مهم در افزایش سئوی سایت

برای موفقیت در سئوی سایت لازم است سه اصل مهم که در ادامه بیان کرده‌ایم، به کار بگیرید.

1.      سئوی تکنیکال

رعایت اصول و قواعد SEO در طراحی سایت، رعایت استانداردهای کدنویسی وبسایت، بهینه سازی سرعت لود شدن تارنما، طراحی نسخه موبایل و…. نمونه‌هایی از سئوی تکنیکال هستند که قبل از شروع هرکاری، لازم است در همان ابتدا با رعایت تمام این موارد، قدرتمند وارد شوید.

2.      بازاریابی محتوایی

فعالیت‌هایی مانند شناسایی کلمات کلیدی کاربردی و ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای سئو شده، لینک سازی داخلی و…. بخشی از بازاریابی محتوایی هستند که در رونق کسب و کار شما تأثیر زیادی دارند. بدون بازاریابی هدفمند، موفقیت تقریباً غیرممکن است.

3.      لینک سازی هدفمند

رعایت تمام اصول و استانداردهای سئوی تکنیکال و بازاریابی محتوایی کمک می‌کند به نتایج اول جستجوی گوگل راه پیدا کنید؛ اما لازم است برای پیشی گرفتن از رقبای قدرتمندتان در این زمینه، برای سایتتان لینک سازی خارجی داشته باشید.

رپرتاژ آگهی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، خرید بک لینک و … نمونه‌هایی از سئوی خارجی و لینک سازی هدفمند هستند که استفاده از این موارد می‌تواند جایگاه وبگاهتان را ارتقاء دهد.

خدمات سئو و بهینه سازی سایت با هنرمیکس

افزایش سئوی سایت با پیشرفت الگوریتم‌های گوگل و حضور قدرتمند رقبا در اینترنت اهمیت زیادی برای هر بیزینسی به دنبال دارد، به صورتی که افراد در حوزه‌های مختلف با استفاده از روش‌های مختلف سعی دارند به رتبه‌های بالاتر گوگل دست پیدا کنند.

در مطالب بالا شما را با سئوی سایت چیست و چه تأثیری برروی رشد سایت دارد، آشنا کرده و برخی از تکنیک‌ها و ابزارهایی که می‌توانند در این راه به شما کمک زیادی کنند، معرفی کردیم. اگر در زمینه SEO فعالیت دارید، می‌توانید با مطالعه دوباره این مقاله به بهینه سازی سایت کمک زیادی کنید.

اگر هنوز اول راه هستید و نمی‌دانید چطور باید تکنیک‌هایی که در مطالب بالا معرفی شد به کار بگیرید و سئوی وبسایتتان را بهبود بدهید، لازم است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

شما می‌توانید از متخصصین سئوی هنرمیکس که با دانش روز و سابقه چند ساله در این حوزه فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. اگر افزایش رتبه سایتتان برایتان اهمیت زیادی دارد، توصیه می‌کنیم همین حالا گوشی‌ خود را بردارید و با تیم متخصص سئوی هنرمیکس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد