هنر میکس

مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

با کاربران میلیاردی رسانه‌های اجتماعی در سراسر جهان، شما میلیاردها دلیل برای ایجاد یک استراتژی قوی بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام دارید. تعجب‌آور نیست که اکثریت بازاریابان هنگام استفاده از رسانه‌های اجتماعی در استراتژی‌های بازاریابی خود موفق شده‌اند.

اینستاگرام، پلتفرمی است که همه ما آن را می‌شناسیم و دوستش داریم و خیلی از ما به آن اعتیاد پیداکرده‌ایم. به‌طوری‌که صبح خود را با چک کردن اینستاگرام آغاز می‌کنیم و شب خود را نیز با آن به پایان می‌رسانیم.

همچنین مورد توجه مشاغل زیادی قرار گرفته است که همه‌ی آن‌ها به دنبال ارتباط با پایگاه داده‌ای گسترده کاربران این پلتفرم هستند؛ زیرا هر کاربر مجازی می‌تواند به یک مشتری حقیقی تبدیل شود که داشتن بخش عظیمی از مشتریان، هدف نهایی هر کسب‌وکاری است. تبلیغات در اینستاگرام فرصت‌های طلایی را برای مشاغل ایجاد می‌کنند تا بتوانند با مخاطبان جدیدتر، جوان‌تر و پرانرژی‌تر ارتباط برقرار کنند.

اکثریت افراد سراسر جهان از جمله ایرانی‌ها دارای پروفایل رسانه‌های اجتماعی هستند؛ بنابراین می‌توانید یک فرصت استثنایی برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید تا از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی به نتایج شگفت‌انگیز استفاده کنید. نتایج شگفت‌انگیز همان معرفی کسب‌ و کار شما و داشتن سیل عظیم مشتریان است.

در این راستا کمپین­‌های تبلیغاتی مختلف از جمله کمپین آگاهی از برند، کمپین‌های فروش و تبلیغات، کمپین‌های رقابتی، کمپین عرضه‌ی محصولات و … با هدف دیجیتال مارکتینگ توسط مشاغل ایجاد شده‌اند. با این حال، این بدان معنا نیست که تبلیغات اینستاگرام برای همه مشاغل مناسب است.

در این مقاله، ما در مورد این‌که بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست، چگونه می‌تواند به نفع شرکت شما باشد و چه معایبی دارد، بحث خواهیم کرد. مزایا و اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از آن غافل شد. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی هستید، با ما همراه باشید.

مزایای فوق العاده بازاریابی اینستاگرام:

مزایای بازاریابی در اینستاگرام

 • شما به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا می‌کنید.

میلیون‌ها نفر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. پس رسانه‌های اجتماعی فرصت عالی برای توسعه کسب‌ و کار شما هستند. شما می‌توانید با کمک آن‌ها، تجارتتان را به تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند به محصولات یا خدماتتان معرفی کرده و به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. بسیاری از ایرانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام استفاده می‌کنند که فرصت‌های خوبی برای کسب‌ و کار و دستیابی به امتیازات بالای بازاریابی و فروش هستند.

توانایی دسترسی به مخاطبان زیاد، بزرگ‌ترین مزیت رسانه‌های اجتماعی برای صاحبان مشاغل است. استفاده از رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، راه را برای کسب‌وکار شما باز می‌کند و باعث افزایش مشتریانی می‌شود که محصولات یا خدمات شما را می‌خواهند و درنهایت داشتن مخاطب بیشتر برابر است با داشتن مشتری‌های بیشتر که خود منجر به افزایش فروش می‌­شوند.

برای مثال؛ کافی‌شاپی در شهرتان را تصور کنید که می‌تواند از رسانه‌های اجتماعی برای دسترسی به مردم محلی و گردشگران استفاده کند. کافی‌شاپ مدنظر ما می‌تواند با تبلیغات هدفمند و گسترده در اینستاگرام، گردشگران زیادی را جذب کند و دامنه مشتریانش کل شهر باشد.

اگر این کافی‌شاپ به تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی روی نمی‌آورد، فقط در محله‌ی خودش و در بهترین حالت محله‌های اطراف شناخته می‌شد و شانس داشتن مشتری‌های جدیدش به‌شدت کاهش می‌یافت.

 •  شما ارتباط مستقیمی با مخاطبان خود دارید.

رسانه‌های اجتماعی یکی از معدود استراتژی‌های بازاریابی هستند که به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. شما می‌دانید چه کسانی به کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند؛ زیرا این افراد، تجارتتان را در اینستاگرام و سایر رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند.

ارتباط مستقیم با مخاطبان

این مزیت رسانه‌های اجتماعی به روش‌های مختلف به کسب‌وکار شما کمک می‌کند که مخاطبانتان را بهتر بشناسید. وقتی مخاطبان خود را بهتر بشناسید، می‌توانید محتوای ارزشمندتری را به آن‌ها تحویل دهید.

شما محتوا را مطابق با علایق و نیازهای آن‌ها شخصی‌سازی می‌کنید که این امر منجر به تعامل بیشتر در صفحه شما و معرفی گسترده‌تر تجارت شما می‌شود. شما می‌توانید شخصاً مشکلات موجود در تجارتتان را با آن‌ها مطرح کنید و برای رفع آن‌ها، نظر مخاطبانتان را بپرسید تا آن‌ها نیز با تجارت شما درگیر شوند و با این روش، نام تجاری خود را بسازید.

با بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌دانید که مخاطبان شما در مورد شرکت شما چه نظری دارند. این مزیت بزرگی برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است؛ زیرا می‌توانید جنبه‌های پرطرفدار کارتان را تقویت کنید و به حذف بخش‌هایی که زیاد هوادار ندارند، بپردازید.

 • می‌توانید محتوای رایگان ایجاد کنید.

تولید محتوای رایگان

قابلیت ارسال محتوای ارگانیک به صورت رایگان، یک مزیت باورنکردنی رسانه‌های اجتماعی برای تجارت شما است. این امر، فرصت‌های زیادی را برای شرکت شما ایجاد می‌کند تا بدون هیچ هزینه‌ای با مشتریان ارزشمند خود ارتباط برقرار کنید. با توجه به شبکه‌ی اجتماعی، شما این امکان را دارید که عکس‌ها، فیلم‌ها و موارد دیگر را ارسال کنید. این یک راه عالی برای معرفی نام تجاری خود و دسترسی به افراد علاقه‌مند به کسب‌ و کار شما است.

 • شما به خدمات تبلیغات پولی دسترسی دارید.

اگر می‌خواهید از ارسال رایگان فراتر بروید، گزینه‌ای برای اجرای تبلیغات پولی وجود دارد. هر پلتفرم اجتماعی به نحو خاصی، تبلیغات پولی خود را ارائه می‌دهد. تبلیغات پولی به کسب‌وکار شما این امکان را می‌دهد تا با مشتریان علاقه‌مند که هنوز کسب‌وکار شما را پیدا نکرده‌اند، ارتباط برقرار کنید.

شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که تبلیغات خود را طوری تنظیم کنید که در فید افرادی که به دنبال محصولات و خدمات شما هستند، ظاهر شوید. این یک فرصت عالی برای کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند تا دسترسی خود را افزایش دهید و به‌طور هدفمند مخاطبان بیشتری را بیابید و به دنبال آن، شاهد افزایش نرخ تبدیل آن‌ها به مشتری باشید و از رونق کسب‌وکارتان لذت ببرید.

 •  برند خود را می‌سازید.

یکی از مزایای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، توانایی ایجاد نام تجاری برای کسب‌وکارتان است. در هنگام برقراری ارتباط با مخاطبان پیجتان، نام تجاری خود را به آن‌ها معرفی می‌کنید. قابلیت ارسال محتوای ارگانیک به صورت رایگان به شما این امکان را می‌دهد تا به‌طور مکرر با مخاطبان خود در ارتباط باشید و این کار در به رسمیت شناختن برندتان کمک شایانی می‌کند.

برندسازی در اینستاگرام

این امر باعث ایجاد وفاداری مخاطبان به برند شما می‌شود. این بدان معناست که فالوورها می‌توانند محتوای شما را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند که این امر به شما کمک می‌کند تا نام تجاری خود را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهید و مشتریان جدید و بیشتری بیابید.

 •  سبب افزایش بازدید از وب‌سایتتان می‌شود.

رسانه‌های اجتماعی یک تسریع کننده عالی برای افزایش بازدید وب‌سایت کسب‌وکار شما هستند. اکثر شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که محتوای خود را با کمک پیوند به وب‌سایت خود ارسال کنید. هنگامی که محتوای جذابی ایجاد می‌کنید، می‌توانید مخاطبان خود را تشویق کنید تا وب‌سایت شما را نیز ببینند.

این کار، آن‌ها را به سایت شما هدایت می‌کند. سایت شما جایی است که آن‌ها می‌توانند در مورد کسب‌وکار شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. این یک فرصت عالی برای شما است که به مخاطبان خود کمک کنید تا بیشتر با کسب‌وکار شما آشنا شوند. آن‌ها می‌توانند وب‌سایت شما را بررسی کنند و مشتری دائمیتان شوند.

 •  می‌توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید.

یکی دیگر از مزایای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، توانایی ارزیابی عملکرد کمپین شما است. هر زمان که یک کمپین بازاریابی را اجرا می‌کنید، می‌خواهید نحوه عملکرد آن را بدانید. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ارزیابی کمپینتان را آسان می‌کنند تا ببینید آیا نتایج ارزشمندی را به دست آورده‌اید یا خیر؟

ارزیابی عملکرد پیج اینستاگرام

می‌توانید بفهمید چند نفر پست‌های شما را دیده‌اند، نظر داده‌اند، لایک کرده‌اند، به اشتراک گذاشته‌اند و …. اگر یک کمپین تبلیغاتی را اداره می‌کنید، باید معیارهای ارزیابی آن را نیز بشناسید تا بتوانید کمپینتان را ارزیابی کنید.

 •  می‌توانید به صورت رایگان به رسانه‌های اجتماعی بپیوندید.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی این است که شروع آن‌ها کاملاً رایگان هست؛ حتی هزینه ثبت نام هم ندارند. بنابراین، تنها سرمایه گذاری که باید انجام دهید، زمان است. در اکثر شبکه‌ های اجتماعی گزینه‌های تبلیغات پولی وجود دارند که می‌توانند یک ابزار عالی برای افزایش تعداد کاربران شما و دسترسی بیشتر شما به کاربران باشند؛ اما استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان برای مشاغل اجباری نیست.

 •  می‌توانید به گسترش زنجیروار محتوایتان بپردازید.

شاید منحصربه‌فردترین مزیت رسانه‌های اجتماعی این است که می‌توانید از فالوورهای خود برای تبلیغ تجارتتان کمک بگیرید. مردم دوست دارند در صفحه شخصی‌ خود مطالبی از عکس‌ها و دستورالعمل‌ها گرفته تا مقالات جالب و خبرهای داغ را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

پس هر فالوور می‌تواند یک تبلیغ کننده کار شما باشد و خودش به تنهایی می‌تواند هزاران مخاطب جدید را برای شما به ارمغان بیاورد و این روند زنجیروار تکرار می‌شود و شما هر روز بیشتر از دیروز شناخته خواهید شد و در نتیجه فروشتان بیشتر خواهد شد.

 •  می‌توانید اهداف مخاطبین خود را کشف کنید.

همچنین می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی برای به دست آوردن اطلاعات ارزشمند در مورد مشتریان خود استفاده کنید که به شما در تصمیم‌گیری‌های تجاری هوشمندانه کمک می‌کنند. به عنوان مثال؛ استفاده از اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که احساس و نظر مردم را در مورد شرکت و برند خود کشف کنید.

مردم چه چیزی را در تجارت شما بیشتر دوست دارند؟ چگونه می‌توانید محصولات و خدمات خود را برای پاسخگویی بهتر به نیازهای مخاطبان بهبود بخشید؟ پاسخ به این سؤالات می‌تواند کسب‌وکار شما را از رقبا متمایز کرده و مشتریانتان را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.

معایب شبکه‌های اجتماعی چیست؟

معایب شبکه های اجتماعی

برای هر استراتژی بازاریابی، همیشه معایبی وجود دارند. معایب به این معنا نیستند که این رویکرد مؤثر نیست، بلکه موانع بالقوه‌ای هستند که باید در طول بازاریابی خود با آن‌ها روبه‌رو شوید و درنهایت از آن‌ها عبور کنید.

 • می‌توانید بازخورد منفی دریافت کنید.

مردم از رسانه‌های اجتماعی نه تنها برای ارسال مطالبی که دوست دارند استفاده می‌کنند، بلکه از آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتی که دوست ندارند نیز استفاده می‌کنند. اگر کسی تجربه ناخوشایندی از تجارت شما داشته باشد، این فرصت را به او می‌دهید تا تجربه ناخوشایند خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

 • امکان سرافکنده شدن تجارتتان وجود دارد.

انتشار پست‌ها به شکل ویروس‌وار در شبکه‌های اجتماعی آسان است. مردم در شبکه‌های اجتماعی خوب و بد را زیر نظر دارند. اگر مراقب محتوای خود نباشید، می‌توانید شرکت خود را شرمنده کرده و آن را در موقعیت ناخوشایندی قرار دهید. به عنوان مثال؛ برخی از هشتگ‌های شبکه‌های اجتماعی، مردم را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند و بین مردم دست به دست می‌شوند که عواطف و احساسات زیادی را برمی‌انگیزاند.

برخی از مشاغل استفاده از این هشتگ‌ها را فرصتی برای معرفی برند خود می‌دانند ولی از این امر غافلند که اگر راجع به آن هشتگ اطلاع درستی نداشته باشند و به نحوی از آن استفاده کنند در عرض چند دقیقه، افراد را از شرکتشان خشمگین می‌کند. این پست ممکن است در عرض چند دقیقه حذف ‌شود؛ و حتی ممکن است پست در کوتاه‌ترین زمان حذف شود.

شرکت باید وقت زیادی را صرف کنترل آسیب و رفع اشتباه خود کند. بی‌احتیاطی در پست کردن محتواها باعث می‌شود مردم تصور منفی از شرکتتان داشته باشند و گاهی اوقات ضرری که به کسب‌وکارتان می‌زنند، قابل جبران نیست.

وقتی در رسانه‌های اجتماعی پست می‌گذارید، همیشه این احتمال وجود دارد که در صورت خطا، تجارت خود را سرافکنده کنید. این یک نقطه ضعف بزرگ برای رسانه‌های اجتماعی است.

نحوه سازگاری با این نقص رسانه‌های اجتماعی به این صورت است که همیشه قبل از ارسال محتوا در رسانه‌های اجتماعی تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید تا ببینید آیا امکان تفسیر اشتباه از پستتان وجود دارد که منجر به ایجاد نگرش منفی نسبت به تجارتتان شود یا خیر. تحقیقات به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که تجارتتان هیچ وقت شرمنده نشود و با قدرت به راه خودش ادامه دهد.

 •  شما باید زمان زیادی را صرف کمپین‌های خود کنید.

رسانه‌های اجتماعی یک روش بازاریابی کامل و تمام شده نیستند. شما باید دائماً محتوای جدید تولیدکنید، محتوا ارسال کنید و در این بسترها با مخاطبان خود درگیر شوید. یک اشکال بزرگ رسانه‌های اجتماعی برای شرکت‌ها این است که بسیار وقت‌گیر هستند. اگر یک کسب‌وکار کوچک دارید و بخش بازاریابی شرکتتان کوچک است و یا منابع محدود دارید، مدیریت کمپین بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به یک چالش جدی برای شما تبدیل خواهد شد.

شما باید زمانی را برای ایجاد تعادل بین ارسال محتوا، نظارت بر آن محتوا، پاسخ به افراد و ارزیابی تأثیر محتوای خود بر روی مخاطبان صرف کنید که در صورت نداشتن منابع کافی، یک کار بسیار وقت‌گیر و طاقت‌فرسا است.

اگر افراد یا برنامه‌هایی برای کمک به شما در اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتالیتان وجود ندارند و درنتیجه به اندازه کافی برای شبکه‌های اجتماعی خود وقت نمی‌گذارید، کمپین‌های بازاریابی شما ضرر خواهند داد. شما در اجرای یک کمپین مؤثر و قوی به اندازه فردی که دارای تیم قوی بازاریابی دیجیتالی است، در رسانه‌های اجتماعی موفق نخواهید شد.

شما می‌توانید یک شرکت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را استخدام کنید تا در حین اداره کسب‌وکار شما، کمپین‌های بازاریابیتان را نیز مدیریت کند. ناگفته نماند که شما با افرادی مشارکت خواهید کرد که سال‌ها تجربه اجرای کمپین‌ها را دارند و می‌دانند چگونه می‌توانند به موفقیت برسند.

وقتی از شرکت‌های حرفه‌ای بخواهید که روی استراتژی‌های بازاریابی شما سرمایه گذاری کنند و کمپین‌های بازاریابیتان را مدیریت کنند، بسیار سریع‌تر به نتیجه مطلوبتان خواهید رسید.

موفقیت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بر موفقیت کلی کمپین استوار است. ارسال یک محتوای عالی تضمین کننده موفقیت کمپین شما نیست. شما باید محتواهای مؤثر زیادی را در یک بازه زمانی ارسال کنید تا موفقیت واقعی کمپین خود را تضمین کنید.

پس برای موفقیت دیجیتال مارکتینگ خود و افزایش سود آوری کسب‌وکارتان حتماً به متخصصین این امر مراجعه کنید؛ زیرا این یک کار تخصصی و زمان‌بر است.

پس همین امروز با آژانس تولید محتوای هنرمیکس تماس بگیرید و با خیال راحت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را به دست متخصصین هنرمیکس بسپارید تا شاهد افزایش چشمگیر رشد کسب‌وکارتان باشید.

Share this post on:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.