مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

در این مقاله قصد داریم بصورت جامع به بررسی مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس بپردازیم پس با ما همراه باشید:

اگر تا ‌به‌ حال قصد داشته‌اید یک سایت برای کسب و کار خود ایجاد کنید، بدون‌ شک سوال‌های بسیاری برای شما پیش آمده است. از جمله اصلی‌ترین آ‌ن‌ها این است که از چه شیوه‌ای برای ارائه سایت استفاده کنیم. دو روش کاربردی برای این کار، کدنویسی خوب و به‌کارگیری یک سیستم کنترل محتوا است که وردپرس می‌تواند از جمله محبوب‌ترین سیستم‌ها در کنترل محتوا باشد.

درصورتی که می‌خواهید تصمیم بهتری بگیرید، باید در‌ مورد مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس شناخت داشته باشید. آن‌گاه می‌توانید بفهمید که کدام برای سایت شما بهتر است. در این زمینه قصد داریم تا با هم، مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس را بررسی کنیم تا اگر صاحب کسب و کاری هستید، حتماً با مشاوره دقیق و همکاری با یک تیم متخصص همچون هنرمیکس بتوانید بهترین متن‌های تبلیغی را برای امور مختلف خود داشته باشید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

وردپرس چیست؟

پرسش اکثر مشتریان طراحی سایت این است که وردپرس چیست؟ همان‌گونه که گفتیم، وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست که با اصطلاح برنامه‌نویسی Hypertext Preprocessor  کدنویسی شده است. در حالت آسان‌تر میتوان گفت وردپرس یک فضای نرم‌افزاری با افزونه‌های آماده است که میتوان از این افزونه‌ها برای تشکیل قسمت‌های متنوع سایت بهره برد. همین‌طور می‌توانید در آن، گفته‌ها و مطالب سایت خود را تنظیم و کنترل کنید.

مزایای طراحی سایت با وردپرس

 

در این بخش سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا طراحی سایت با وردپرس انتخاب کاملا مناسب و عاقلانه ای هست؟

مزایای طراحی سایت با وردپرس

در‌ این ‌باره برخی مزایا وردپرس در قیاس با کدنویسی را برای شما ذکر می‌کنیم:

 •  استفاده آسان از وردپرس

استفاده از سیستم وردپرس و فضای آن تقریباً آسان است. تنها با چند دوره کار کردن به راحتی می‌توانید با آن کار کنید. این مسئله سبب می‌شود بالا آوردن سایت با وردپرس آسان باشد و مورد توجه افراد بسیاری قرار گیرد.

دقت داشته باشید که هر کاری دشواری خود را دارد و این کار نیز به یک کارشناس وردپرس نیاز دارد. اما فضای وردپرس به‌ گونه‌ای است که یک شخص بی‌تجربه نیز می‌تواند با مقداری یادگیری یک سایت راحت در آن بسازد. اگر بخواهید یک سایت حرفه‌ای‌تر بسازید لازم است اطلاعات و دانش خود را بالاتر ببرید. چنان‌چه یک وردپرس‌کار سایتی برای شما مدل‌سازی کرده باشد، بعد از آن می‌توانید به‌راحتی در سایت خود محتوا قرار دهید.

 

 • گوناگونی و ابداع

یکی از مزایای استفاده از وردپرس این است که هر آن‌چه بخواهید می‌توانید در وردپرس ارائه دهید و همان قدر نیز خلاقیت به خرج دهید. گونه‌های متنوعی از پوسته ها و شکل‌ های آماده در وردپرس موجود است. همین‌طور می‌توانید یک سایت کامل و آماده را آپلود کنید و تنها محتوا و تصاویر دلخواه خود را در جاهای مناسب قرار دهید.

 • امکانات زیاد و متنوع

همان‌گونه که گفته شد قابلیت‌های بسیاری را در سایت هایی که با وردپرس ساخته شده اند، می‌توانید پیدا کنید که این ویژگی‌ها شامل باشگاه مشتریان، پیدا کردن مکان خود روی نقشه، سبد خرید و درگاه پرداخت است. پس برای هر کار یک المان در وردپرس ظاهر می‌شود. درصورتی‌که در کدنویسی لازم است، همه این قسمت‌ها را با صرف زمان و توان بسیاری خودتان درست کنید.

تم هایی که روی وردپرس ثبت می‌شوند برای استفاده‌های متنوعی مدل‌سازی شده‌اند. برخی از این طرح‌ها شرکتی، برخی فروشگاهی، شخصی، آموزشی و غیره هستند. با برگزیدن آن‌ها ابزار و قالب وردپرس مناسب آن را خواهید داشت. پلاگین های بسیاری در وردپرس موجود است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها امکانات خاصی را به سایت خود اضافه کنید.

به‌عنوان مثال برای چندزبانه کردن سایت باید از افزونه آن بهره ببرید و صفحات ترجمه شده را به‌آسانی به‌وجود آورید.

 

 • سرعت بالا در طراحی سایت با وردپرس

یکی از مزایای وردپرس این است که شامل طرح‌های آماده و افزونه های از قبل کد نویسی شده است که شما می‌توانید از طرح‌های آماده استفاده کنید. درصورتی‌که بخواهید خودتان و بدون استفاده از طرح‌های آماده سایت وردپرس را بسازید، کافی است المان‌ های موردنیاز را کنار هم بچینید. این کار وقت زیادی می‌برد؛ اما در‌مقایسه با زمان لازم برای کدنویسی تخصصی بسیار زمان کمتری است.

سرعت بالا در طراحی سایت با وردپرس

 

در کدنویسی برای نوشتن کد هر قسمت، زمان بسیاری لازم است. ولی در سایت هایی که با وردپرس ساخته شده اند، افزونه‌ و المان‌های آماده در اختیار شما قرار دارد که تنها لازم است آن ‌را طبق خواسته خود تعیین کنید.

 • API های متفاوت

APIها این توانایی را به شما می‌دهند که از ویژگی‌های زیادی در سایت استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از آن از منابع سایت‌های دیگر بهره ببرید. بنابراین وردپرس قابلیت به‌کارگیری از API ها را به شما می‌دهد.

به‌عنوان مثال؛ تصور کنید می‌خواهید قیمت آنی طلا و دلار را در سایت خود قرار دهید. آیا می‌توانید لحظه‌ای این داده‌ها را از سایت‌های خبری مطالعه کنید و هر لحظه آن‌‌ها را در سایت خود بروزرسانی کنید؟ جواب قطعاً خیر است. به آسانی می‌توانید با یک API سایت خود را به قسمتی از سایت منبع که این داده‌ها را ارائه می‌دهد، متصل کنید تا بلکه آن داده‌ها را در سایت شما نیز به نمایش گذاشته شود.

 • استقبال زیاد کاربران از وردپرس

هنگامی که می‌خواهید وضعیت یک اپلکیشن یا نرم‌افزار را ارزیابی کنید، باید یک مقیاس‌ ارزیابی نصب کنید که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. بنابراین اگر افراد زیادی از یک برنامه بهره ببرند به این منظور است که آن برنامه طرفداران زیادی دارد. همچنین این برنامه ویژگی مطلوبی دارد و فواید آن نیز زیاد است. در رابطه با طراحی سایت نیز این‌گونه است. شمار سایت‌هایی که از وردپرس بهره می‌برند، بسیار است.

شمار سیستم‌های مدیریت محتوا کم نیست؛ ولی هیچ‌یک نمی‌توانند با سیستم مدیریت محتوای وردپرس وارد رقابت شوند. در سال‌های اخیر سیستم مدیریت محتوای جوملا، پیشرفت چشمگیری داشت؛ ولی نتوانست با وردپرس وارد رقابت شود. زیرا المان‌های جوملا سر وقت به‌روز نمی‌شدند؛ بلکه این کار سبب شد به‌مرور شهرت جوملا کمرنگ شود.

 • سرعت مناسب

عوامل زیادی روی سرعت سایت دخالت دارند، از جمله این عوامل داشتن کدهای تمیز و به‌صرفه است. در کدنویسی اختصاصی برای هر قسمتی که کدنویسی می‌شود باید اکثر اوقات بررسی صورت گیرد تا این‌که به یک کد بهتر رسید.

ولی مزیت استفاده از وردپرس این است که اکثر اوقات این کار از قبل انجام شده است؛ زیرا هر طرح یا المانی که در وردپرس توزیع می‌شود فورا بعد از تشخیص ایراداتش، تیم نویسنده آن‌ها را صحیح می‌کنند. این کار سبب می‌شود اشکال‌ها حل شوند و همچنین سازش آن با بقیه پلاگین‌ها و تم‌ها افزایش می‌یابد. در این صورت کدها تمیز و مؤثرتر می‌شوند و سرعت آن‌ها نیز بالا می‌رود.

چنان‌چه این‌گونه نباشد، قطعاً در دیدگاه‌ بقیه کاربران و در امتیازدهی آن طرح و المان، این مسئله بازتاب منفی دارد. در این صورت می‌توانید از آن استفاده نکنید؛ زیرا برای هر عملی بسیاری تم و پلاگین موجود است.

 • سئو آسان سایت وردپرسی

سئو و بهینه‌سازی سایت وردپرسی با ابزاری که این سیستم برای شما قرار می‌دهد، زیاد دشوار نیست. در ویراستارهای سایت هایی که با وردپرس ساخته شده اند، می‌توانید تگ عنوان انتخاب و همچنین نامک را عوض کنید.

سئو آسان سایت وردپرسی

 

افزونه هایی برای سادگی روش سئو وجود دارد. به‌طور مثال؛ افزونه یوست سئو، توانایی نوشتن توضیحات متا و برگزیدن کلمات کلیدی را به شما خواهد داد.

 • ساختارمندی و قابلیت شخصی سازی بالا

یکی از مزایای طراحی سایت با وردپرس این است که می‌توانید به‌آسانی سایتی با فرمی تمیز و مشخص به‌وجود آورید؛ زیرا این کار یک قابلیت بسیار کاربردی است. پس بالا آوردن سایت با وردپرس و چیدمان آن‌ها کنار هم باعث می‌شود افزونه‌های آماده ایجاد شوند.

در کدنویسی، ایجاد شکل صحیح و مرتب به فرد کدنویس وابسته است. شاید کدنویس نتواند این کار را به‌خوبی به انجام برساند و کدهای به‌هم ریخته با ساختاری نامرتب تحویل دهد. بنابراین ساختار صحیح و مرتب سبب بالا رفتن سرعت سایت می‌شود و همچنین به افزایش رتبه سایت در گوگل نیز کمک می‌کند.

 •  Open Source بودن وردپرس

وردپرس یک سیستم نرم‌افزاری منبع باز است که می‌تواند یکی از مزایای جالب آن باشد و به مرور زمان آن را بهینه‌تر کند. این‌گونه که امکان دارد هرکسی از هرکجای جهان بتواند کدهای آن را تغییر دهد.

 •  به‌روزرسانی و کمتر شدن باگ ها

شمار کسانی که از وردپرس برای ساخت سایت خود استفاده می‌کنند، خیلی زیاد هستند. به این خاطر عیب های این سیستم، قالب ها و افزونه هایش فوراً آشکار می‌شود. در زمان اعلان هر نوع باگ، مرکز پشتیبانی وردپرس برای رفع آن باگ تلاش می‌کند. این موضوع درباره المان ها و طرح های وردپرس نیز به‌کار می‌رود.

به روز رسانی های مداوم وردپرس

چنان‌چه بهبود رفع این نقص‌ها در این سیستم کند باشد، ممکن است آن‌چنان استقبالی از این سیستم از‌ سوی کاربران نشود. پس خیالتان آسوده باشد؛ زیرا هر اندازه پیش می‌رویم ویژگی‌های وردپرس بهتر می‌شود و همچنین عیب‌های آن رو به کاهش است.

همچنین بهتر است برای موفقیت یک کسب و کار و طراحی سایت با وردپرس، تبلیغات مؤثر را به کاردان بدهید و تمام متن های تبلیغاتی خود را به دست هنرمیکس بسپارید.

از طرف دیگر معایب وردپرس را نیز در نظر داشته باشید. در ادامه مقاله به چند مورد از این معایب اشاره خواهیم کرد پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

معایب طراحی سایت با وردپرس

مزایای طراحی سایت با وردپرس بسیار است. ولی انتقادهایی نیز به این برنامه وجود دارد؛ اما نکته اینجاست شما درجایگاه کسی که می‌خواهید یک سایت داشته یا طراح سایت باشد، لازم است به این مزایا و معایب وردپرس مطلع باشید تا بلکه بتوانید انتخاب بهتری کنید.

معایب طراحی سایت با وردپرس

 

در ادامه به چند مورد از معایب وردپرس اشاره خواهیم کرد.

 •  آپدیت مکرر، یک مزیت پردردسر

آپدیت مکرر هسته وردپرس، تم ها و پلاگین ها نشان می‌دهد که این CMS روز‌به‌روز در حال پیشرفت است. همین‌طور این تکرار به‌روز کردن سبب می‌شود که عیب‌های آن نیز کمتر شود؛ ولی در‌این صورت، یک عیب نیز به‌حساب می‌آید؛ زیرا در هر آپدیت وردپرس یا طرحی که روی آن نصب کرده‌اید اشکالاتی ممکن است به وجود بیاید که شما را وادار کند که پیش از آپدیت از سایت خود بکاپ تهیه کنید.

در این صورت اگر کسی تازه‌کار باشد و تنها شیوه تنظیم وردپرس را بداند، این کار برای او بسیار دشوار خواهد بود. در هر آپدیت ممکن است برخی اطلاعات از دست بروند و یا عدم تفاهم رخ دهد. تمام این‌ مشکلات می‌توانند حل شوند؛ ولی به صرف انرژی و فکر نیاز است.

 •  ناسازگاری افزونه های وردپرس

یکی از معایب طراحی سایت با وردپرس  این است برخی از پلاگین ها با هم سازش ندارند. شمار المان‌ها خیلی زیاد است و برای هر استفاده تعدادی المان یا پلاگین میتوان پیدا کرد. کسی که به یک قابلیت جدید نیاز داشته باشد ممکن است برای آن یک پلاگین تازه طراحی کند.

اگر بدون آگاهی از پلاگین و المان‌های رایگان استفاده کنید باعث می‌شود که مدتی پیامد و گرفتاری‌های برای شما وجود داشته باشد در این صورت بهتر است با این موضوع کنار بیاید؛ بلکه به اشکالات پیش آمده از پلاگین خود پی ببرد.

در این موارد باید یکی از المان‌های ناسازگار را پاک کنید و یک پلاگین مشابه دیگر را بکار ببرید. به‌طور کلی هنگامی که اشکالی در سایت بروز می‌کند برای شناسایی آن زمان و انرژی زیادی صرف می‌شود. البته این نکته را در نظر بگیرید که این موضوع به مبتدی و حرفه‌ای بودن فرد بستگی ندارد و کاملاً اتفاقی رخ می‌دهد.

 

 • امنیت سایت وردپرسی

هر سیستمی باید سطحی از امنیت را برای کاربر ایجاد کند. وردپرس نیز از این قاعده مستثنی نیست و از امنیت مناسبی برخوردار است، زیرا پیوسته در حال آپدیت است. ولی توجه کنید که چنانچه از نظر امنیتی برای وردپرس مسئله‌ای پیش بیاید امنیت همه سایت‌های وردپرسی در خطر است.

امنیت وردپرس

 

در کدنویسی اختصاصی، امکان هک کردن زیاد است. همچنین در وردپرس نیز به‌همین‌گونه است. به همین خاطر زمانی که هسته وردپرس مورد تهاجم قرار گیرد، امکان این‌که برای کلیه سایت‌ها معضل ایجاد شود، بسیار است.

ما در این مقاله مزایا و معایب اصلی کار با وردپرس در مقابل کدنویسی اختصاصی را شرح دادیم. امیدواریم تا این‌جای مقاله برای شما مفید بوده باشد؛ اما در این میان، شرکت هنرمیکس با داشتن افراد با تجربه توانسته است بهترین‌ اطلاعات را در زمینه‌ی طراحی سایت با وردپرس برای شما قرار دهد تا با خیالی راحت از آن‌ها استفاده کنید.

 •  آسیب پذیری

WordPress یک CMS منبع باز است و خیلی‌ها معتقدند این مسئله می‌تواند تا مقدار زیادی روی امنیت اثرگذار باشد. همین‌طور برای سفارشی‌سازی نیز به اکثر المان‌ها و پلاگین‌ها نیاز است. پلاگین‌ها به واسطه اشخاص و شرکت‌های متنوعی طراحی شده‌اند که شاید دستیابی به آن‌ها ممکن نباشد. بنابراین اگر مسئله‌ای ایجاد شود، هیچ نوع حفظ و تضمینی وجود ندارد.

 •  هزینه‌ های طراحی سایت با ورپرس

از آن‌جایی که خود وردپرس رایگان است؛ ولی هزینه‌هایی در پایان ایجاد می‌کند. وردپرس برای شخصی‌سازی به المان ها و پلاگین ها وابسته است. در صورتی که بعضی از آن‌ها رایگان هستند؛ ولی همواره معتبر و مطمئن نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد