هنر میکس

مقایسه گوگل ادز و سئو

تفاوت گوگل ادز و سئو

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره در انتخاب روش های جذب ترافیک به سمت سایت مطرح می‌شود، مقایسه گوگل ادز و سئو هست که در این نوشته به‌صورت مفصل به مقایسه این دو مورد باهم پرداخته‌ایم.

تمامی وب‌سایت‌ها تمایل دارند مشتریان احتمالی و بالقوه خود را به مشتریان دائمی تبدیل کنند. به همین دلیل بهترین راه‌حل برای آن‌ها این است که بیزینس خود را به مشتریانشان نشان دهند. لذا باید از ابزارهای پرقدرت استفاده کنند تا کسب‌وکارشان بیشتر دیده شده و پررونق‌تر شود. در این زمان افراد نمی‌دانند که از میان سئو یا گوگل ادز کدام یک را انتخاب کنند.

پاسخ این سوال نیز آسان نخواهد بود؛ زیرا فاکتورهای مهمی وجود دارند که در این انتخاب تأثیر می‌گذارند. یکی از این عوامل، نوع وب‌سایت و هدف آن‌ها بوده که در صورت استفاده پایدار، سئو گزینه بهتری است.

برای آن‌که بدانید سئو یا گوگل ادز کدام یک بهتر است؟ ابتدا باید با سئو و گوگل ادز آشنایی بیشتری داشته باشید. همچنین باید مزایا و معایب آن‌ها را بدانید تا بتوانید متناسب با کار خود یکی از این‌ها یا در صورت لزوم هردوی آن‌ها را انتخاب کنید. پس در ادامه همراه ما باشید تا با این ابزارهای تبلیغاتی آشنا شوید.

سئو(SEO) چیست؟

سئو چیست؟

سئو search engine optimization به تکنیک‌های خاصی گفته می‌شود که استفاده از آن‌ها سبب شناسایی سایت شما توسط موتورهای جستجو خواهد شد. این تکنیک‌ها که شامل استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط، تولید محتوای مناسب، لینک‌دهی و.. است. اجرای این تکنیک‌ها به افراد متخصصی نیاز دارد.

در این زمان پیدا کردن سایت شما برای کاربران کار آسانی خواهد بود. بنابراین سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو نیازمند یک سری اعمال به‌خصوص هستند که باید به‌طور پیوسته و مستمر انجام بگیرند تا تأثیرگذار باشند.

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز یا گوگل ادوردز، سرویس تبلیغاتی شرکت گوگل است که از بهترین ابزارها برای دستیابی به بهترین نتایج به حساب می‌آید. در واقع در دنیای دیجیتال نوعی ابزار تبلیغاتی پرداختی است که در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم کاری Google Ads به این صورت است که به ازای کلیک ppc باید پرداختی انجام گیرد؛ یعنی با هر بار کلیک افراد و مشاهده تبلیغ شما در گوگل از هزینه شما کسر خواهد شد.

این ابزار تبلیغاتی از آن‌جایی که به مبالغ متفاوتی نیازمند است، باید به درستی مدیریت شود؛ زیرا در صورت مدیریت نادرست این احتمال وجود دارد که هزینه‌های شما بدون آن‌که نتایج مطلوبی داشته باشد، به هدر برود.

سئو یا گوگل ادز، کدام یک بهتر است؟

پاسخ دادن به سوال بالا کار نسبتاً دشواری است؛ زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که باید در این زمینه‌ها مد نظر داشته باشیم. از آن‌جایی که تمامی بیزینس‌ها با یکدیگر مشابه نبوده و تفاوت‌هایی دارند. پس باید نوع بیزینس خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن استراتژی سئو یا استراتژی کمپین‌های تبلیغاتی را برگزینید.

به طور کلی شاید بتوان گفت میزان بودجه و زمان در بسیاری از کسب‌وکارها از عوامل مهمی هستند که در انتخاب مسیر درست نقش‌به‌سزایی دارند؛ اما برخی از افراد به اشتباه مسیری را انتخاب می‌کنند که سبب هدر رفتن بودجه و زمانشان می‌شود. در این صورت است که انتخاب درست تأثیر بسیاری در فرآیند بیزینس شما خواهد داشت.

به طور کلی، گوگل ادز سرعت نسبتاً بالایی دارد. به همین دلیل می‌توانید شروع کار خود را با این ابزار تبلیغاتی انجام دهید؛ اما توجه داشته باشید که از ابزارهایی مانند بازاریابی محتوا و سئو نیز غافل نشوید. استفاده همزمان سبب خواهد شد تا نتایج بهتری به‌دست آورید. استفاده از گوگل ادز به دقت بیشتری نیاز دارد؛ زیرا نیازمند هزینه‌های بیشتری است.

شاید در ابتدا بسیاری از افراد تصور کنند استفاده از گوگل ادز کار آسانی است؛ اما در صورتی که آن را آگاهانه انتخاب نکنید و دانش کافی نداشته باشید، دچار ضررهای زیادی خواهید شد. پس آن را به افراد حرفه‌ای و متخصص بسپارید تا تبلیغات شما مفید و پرسود واقع شود.

فاکتورهای مهم در انتخاب سئو یا گوگل ادز

انتخاب سئو یا گوگل ادز به فاکتورهایی نیاز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • بررسی وضعیت فعلی وب‌سایت از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه نمود و با توجه به آن یکی از رویکردهای بازاریابی را انتخاب کرد.
  • رتبه ارگانیک وب‌سایت از دیگر مواردی است که باید مورد توجه واقع شود. برای این کار باید میزان دسترسی مخاطبان به سایت شما را در نظر گرفت.
  • اهداف وب‌سایت و برند خود را پیدا کرده و مطابق با آن یکی از این ابزارهای معروف بازاریابی را برگزینید.
  • توجه کنید که ترافیک ورودی به وب‌سایت در چه زمانی به اوج خود می‌رسد. همچنین دقت داشته باشید که ترافیک در گوگل ادز، پولی ولی در سئو رایگان است.
  • محصول و خدمات خود را از چه طریقی در مسیر خرید مخاطبان قرار خواهید داد.

سئو  و گوگل ادز چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

  • مقایسه گوگل ادز و سئو از نظر سرعت 

هنگام مقایسه گوگل ادز و سئو باید توجه نمود که سرعت گوگل ادز نسبت به سئو بیشتر است. رعایت کردن قواعد سئو نیازمند زمان بیشتری بوده و بازخورد آن نیز به زمانی حدود ۳ تا ۱۲ ماه نیاز دارد. نکته‌ای که باید توجه نمود، بهینه‌بودن سایت است که نقش مهمی در کسب‌وکار شما خواهد داشت.

سئو زمان بر است ولی تاثیر گذاری بلند مدت دارد

هنگامی که سایت شما در رتبه بالای نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرد، اعتبار کسب‌وکار و برند شما در دید کاربران بیشتر شده و بیشتر مورد توجه قرار خواهید گرفت. بنابراین از مزیت‌های گوگل ادز میتوان به سرعت بالای آن اشاره کرد. پس در زمانی که قصد دارید کارهای شما با سرعت بیشتری انجام شود، گوگل ادز بهترین گزینه خواهد بود؛ اما استفاده از تکنیک‌های سئو در پایداری کسب‌وکار شما نقش مهمی دارند.

گوگل ادز تاثیرگذاری سریع ولی گزرا دارد

بنابراین هنگامی که پایداری کسب‌وکارتان اهمیت دارد، بهتر است از سئو بهره ببرید. همچنین در گوگل ادز امکان ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی به سرعت وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید؛ اما سئو به زمان زیادی نیاز خواهد داشت تا به رتبه اول گوگل بیاید. توجه داشته باشید هنگامی که وب‌سایت شما تازه راه‌اندازی شده باشد، رتبه آن دیرتر بالا خواهد آمد و به زمان بیشتری نیاز دارد.

  • تفاوت گوگل ادز و سئو از نظر تعداد بازدیدکنندگان

اگر زمان کوتاهی را انتخاب کنید و آن را زیر نظر داشته باشید، متوجه می‌شوید که تعداد بازدیدکنندگان گوگل ادز در این مدت زمان کوتاه افزایش یافته است.

در واقع گوگل ادز در این مدت کوتاه می‌تواند بازدیدکنندگان بیشتری را جذب کند و در تبلیغات برند شما مؤثرتر واقع شود؛‌ اما اگر زمان بلند مدت را انتخاب می‌کنید، در این زمان میتوان گفت که سئو در طولانی مدت بازدیدکنندگان بیشتری داشته و اکثر مردم نتایج ارگانیک را مهم‌تر می‌دانند و به آن اهمیت بیشتری می‌دهند.

به طور کلی، سرعت بازدیدکنندگان سایت در گوگل ادوردز بیشتر است؛ اما نتایج آن در مقایسه با سئو پایداری نسبتاً زیادی ندارد. همچنین در هنگام پایان یافتن دوره تبلیغات، ترافیک ورودی به وب‌سایت پایان خواهد یافت؛ اما ترافیک سئو در هنگام شروع جذب تا مدت زمان زیادی ادامه دارد.

  • هزینه و سرمایه‌گذاری بلند مدت

اگر به مقایسه گوگل ادز و سئو بپردازیم متوجه می‌شویم که در میان این دو باید بگوییم که سئو هزینه پایین‌تری دارد؛ زیرا گوگل ادز از تبلیغات کلیکی به شمار می‌آید که هزینه‌های آن برحسب دلار و یورو است. بنابراین امروزه با وجود تحریم‌ها و نوساناتی که در قیمت ارز وجود دارد، برای گوگل ادز هزینه بالاتری خرج خواهد شد. شاید در بسیاری از موارد، سئو به عنوان ابزاری رایگان یاد می‌شود اما برای به‌روز کردن محتوا به تیمی حرفه‌ای و پرانگیزه نیاز خواهید داشت که برای صاحبان کسب‌وکار هزینه‌هایی دارد.

مقایسه هزینه سئو و گوگل ادز

از آن‌جایی که این هزینه‌ها زیاد نخواهند بود، پایین بودن هزینه‌ها از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. علاوه بر هزینه پایین سئو میتوان به سرمایه‌گذاری بلندمدت آن اشاره کرد. هزینه‌هایی که برای سئو می‌پردازید این‌گونه نیست که به طور یک‌جا آن را پرداخت کنید؛ اما هنگامی که مدت زمانی از آن بگذرد، رشد و شکوفایی وب‌سایت شما به چشم می‌خورد و کسب‌وکارتان رونق زیادتری خواهد داشت.

  • کلمات کلیدی

کلمات کلیدی از دیگر مواردی است که در انتخاب سئو یا گوگل ادز تأثیر می‌گذارد؛ زیرا در گوگل ادوردز امکان استفاده همزمان از تعداد زیادی کلمات کلیدی وجود دارد اما سئو تمرکز خود را برای کسب نتایج بهتر بر روی کلمات کلیدی محدودی معطوف می‌کند. همچنین نتیجه بخشی فرآیند سئوی وب‌سایت زمان‌بر است.

در نتیجه باید بر روی کلمات کلیدی و تولید محتوای متناسب با آن تحقیق کرد. سئو نیز قابلیت گنجایش تعداد عبارات و لغات بیشتری را در محتوای خود دارد؛ اما دایره لغات در گوگل ادز کمتر است.

استفاده از گوگل ادز بر سئوی وب‌سایت چه نوع تأثیری می‌گذارد؟

در انتخاب سئو یا گوگل ادز باید به عوامل مختلفی توجه نمود؛ زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی سئوی سایت تأثیر مستقیم و غیر مستقیم می‌گذارند. تأثیرگذاری مستقیم عوامل بر روی سئوی سایت به این صورت است که در رتبه‌بندی آن سایت اثر گذاشته و سبب بهبود رتبه سایت می‌شوند.

در واقع عواملی مانند تولید محتوا و بک لینک از عوامل تأثیرگذار مستقیم هستند که رعایت آن‌ها بر روی سئو اثرگذار خواهند بود. با این وجود عوامل دیگری نیز وجود دارند که به طور مستقیم تأثیرگذار نیستند. این عوامل به دلیل نبود اطلاعات و داده‌های کافی نباید نادیده گرفته شوند؛ اما باید بدانید که تأثیرگذاری آن‌ها به اندازه عوامل مستقیم نخواهد بود.

استفاده همزمان از سئو و گوگل ادز

برخی از افراد برای انتخاب سئو یا گوگل ادز با مشکل روبرو می‌شوند. آن‌ها تصور می‌کنند که استفاده همزمان از این دو ابزار بازاریابی دیجیتال امکان‌پذیر‌ نخواهد بود؛ اما باید بدانید میان سئو و گوگل ادز تداخلی وجود ندارد. پس شما می‌توانید به طور همزمان از این دو ابزار پرقدرت بازاریابی بهره ببرید. این دو ابزار قدرتمند تبلیغاتی، شما را در پیشرفت کسب‌وکارتان کمک می‌کنند و با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ اما رقیب یکدیگر نخواهند بود.

در واقع برای زمانی که به جذب ترافیک سریع نیازمند هستید باید گوگل ادز را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید؛ اما استفاده از سئو در فضای آنلاین نیز ضروری است. بنابراین با استفاده از سئو موفقیت کار خود را پایدارتر خواهید کرد. در واقع می‌توان گفت گوگل ادز در شروع جذب ترافیک گزینه مناسبی است ولی سعی کنید به طور همزمان از سئو سایت استفاده کنید تا جذب ترافیک ارگانیک و بازدید کسب‌وکارتان نیز آغاز شود.

جمع‌بندی

واضح است میان سئو یا گوگل ادز برتری وجود دارد و هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. برخی تصور می‌کنند استفاده از سئو کافیست و به گوگل ادز نیازی نخواهند داشت؛ اما این تصور اشتباه است. بهتر است ابتدا از گوگل ادز برای افزایش ترافیک شبکه استفاده کرده و سپس بر روی سئوی سایت خود کار کنید تا بازاریابی شما مؤثرتر واقع شود.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر این است که این دو ابزار که در بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند، با یکدیگر رقابتی ندارند و می‌توانند مکمل هم باشند تا کسب‌وکار شما بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشد.

اگر کسب‌وکارتان تخصصی است و در آن رقابت زیادی وجود ندارد، شاید استفاده از سئو گزینه مناسبی باشد؛ زیرا می‌توانید با صرف هزینه کمتر در مدت زمان کوتاهی جایگاه خود را پیدا کنید اما اگر کسب‌وکارتان به گونه ای‌ است که حالت رقابتی دارد، به شما پیشنهاد می‌دهیم ترکیبی از هر دوی آن‌ها را انتخاب کنید.

به طور کلی باید بگوییم در زمانی که سرعت اهمیت زیادتری دارد، باید از گوگل ادز استفاده کنید اما برای آن‌که موفقیت شما دوام داشته باشد از سئو نیز بهره ببرید. البته میزان بودجه خود را نیز مد نظر بگیرد؛ زیرا برای گوگل ادز به میزان بودجه بیشتری احتیاج پیدا خواهید کرد.

Share this post on:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.