هنر میکس
چگونه یک پیج اینستاگرام موفق داشته باشیم؟

چگونه یک پیج اینستاگرام موفق داشته باشیم؟

قطعاً با پیج‌ های موفق اینستاگرام زیادی سروکار داشتید که فالورهای بالایی دارند و بیشترین تعداد لایک و کامنت را کسب می‌کنند و شاید شما هم جزء دنبال کننده‌های پیج‌های آن‌ها هستید. حتماً از خودتان سوال کرده‌اید که راز موفقیت و محبوبیت این پیج‌ها چیست. در این مقاله به ده ویژگی پیج‌های موفق اینستاگرام خواهیم پرداخت. با رعایت این نکات، شما نیز می‌توانید پیج موفق در اینستاگرام داشته باشید.

اگر شما هم از اینستاگرام به عنوان فروشگاه مجازی برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید و با وجود تلاش‌های فراوان در جذب فالور شکست خورده‌اید، دلیل شکستتان فقط این است که شما اصول و مقررات جذب فالور واقعی را نمی‌دانید. ما با بررسی پیج‌های موفق اینستاگرام، ده ویژگی آن‌ها را برای شما آورده‌ایم که با هم به بررسی این موارد می‌پردازیم.

1. ساخت یک اکانت بیزینسی

در گذشته اینستاگرام صرفاً برای سرگرمی بود اما روزبه‌روز ورژن‌های جدیدی از این شبکه اجتماعی رسید که از صاحبان کسب‌وکار حمایت می‌کرد. بیزینس اکانت یکی از این آپشن‌های جدید اینستاگرام بود که به کاربران اجازه می‌داد یک فروشگاه مجازی ایجاد کنند و کسب‌وکار خود را تبلیغ و محصولاتشان را به فروش برسانند.

ساخت یک اکانت بیزینسی

حتی کسانی که سرمایه لازم برای راه انداختن فروشگاه و مغازه ندارند با ایجاد بیزینس اکانت اقدام به گرفتن مشتری و فروش محصولات خود می‌کنند. این قابلیت جدید اینستا در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت و برای همین اینستاگرام در آپدیت‌های جدید خود امکانات بیشتری را برای کاربران پیج‌های بیزینسی ارائه داد.

با ایجاد یک اکانت بیزینسی، اینستاگرام امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که برای کاربران عادی استفاده از آن‌ها میسر نیست. این امکانات در افزایش فروش و کسب مشتری بسیار تأثیرگذار هستند.

آگاهی از برند، اطلاع از تعداد پست‌های ذخیره شده و به اشتراک گذاشته شده و در نتیجه آگاهی از محصولات محبوب از امکانات اینستاگرام برای اکانت‌های بیزینسی است که برای کاربران خصوصی قابل دسترسی نیست.

2. استفاده از نام کاربری و بایوی مناسب

مهم‌ترین بخش در ایجاد یک پیج اینستاگرام موفق، ایجاد نام کاربری درست و مناسب است. نامی را انتخاب کنید که شاخص باشد. طوری که با رونق گرفتن کسب‌وکارتان مجبور نباشید اسم کاربری خود را عوض کنید. برای ایجاد حساب بیزینسی، انتخاب نام کاربری مناسب مهم‌ترین اصل در شروع کار است.

استفاده از نام کاربری و بایوی مناسب

نام کاربری شما باید یک اسم ساده ولی غیرتکراری باشد. سرچ کردن اسم طولانی برای کاربران، دشوار است. اسمی را انتخاب کنید که خود اسم برای شما تبلیغ کند.

اسم پیج شما باید تداعی کننده حس‌های مثبت و اعتماد و اطمینان برای کاربران باشد. با این کار در ذهن فالورهایتان می‌درخشید و خیلی از کاربران با دیدن اسم مناسب بدون این‌که پست‌های شما را ببینند، شما را فالو می‌کنند.

استفاده از اسم‌های عجیب و غریب نه تنها باعث جذب کاربر نمی‌شود بلکه کاربر را فراری می‌دهد. اسم پیج شما باید برندتان را معرفی کند و کاربران از اسمی که می‌گذارید توانایی حدس کسب‌وکارتان را داشته باشند.

همچنین برای کسب‌وکار، اسم‌های خودتان را نگذارید. چون با این کار مشخص می‌کنید که کسب‌وکارتان یک کسب‌وکار خانگی و بدون ایده است.

در بایوی اینستاگرام خود شما 150 کاراکتر برای جذب مخاطب دارید. برای جذب فالور از همه این تعداد کاراکتر استفاده کنید. هر یک از واژه‌هایی که استفاده می‌کنید باید بتواند نقش یک بنر تبلیغاتی را ایفا کند. با استفاده از این تعداد کاراکتر باید در ابتدا خودتان را معرفی کنید و سپس کسب‌وکار خودتان را معرفی کنید و بگویید چه خدمات و پیشنهاداتی برای فالورهای خود دارید و بعد باید تفاوت کار خودتان را با بقیه در یک جمله خیلی کوتاه بیان کنید.

همچنین استفاده از هشتگ‌ها و کلیدواژه و راه ارتباط با مخاطب را نیز می‌توانید در بایوی اینستاگرام خود قرار دهید. یک بایوی جذاب بیشتر از تبلیغات و پست‌هایتان در جذب مخاطب تأثیرگذار است.

اگر میخواهید در آینده دچار مشکل نشوید و یک پیج اینستاگرام موفق داشته باشید، در همان ابتدای کار یک نام مناسب برای پیج اینستاگرام خودتان استفاده کنید.

3. شناسایی مخاطبان هدف

یکی از مهم ترین ویژگی‌های پیج اینستاگرام موفق این هست که همواره در حال تحقیق و شناسایی مخاطبان هدف خود هستند، محصولی که تولید می‌کنید برای چه قشری است؟ بیشتر برای کدام جنسیت کاربرد دارد؟ چه طبقه‌ای از مردم از محصولات شما استفاده می‌کنند. شما باید ابتدا مخاطبان خود را پیدا کنید و بعد با فالو کردن آن‌ها و برقرای ارتباط با پیج‌های مشابه برای خودتان فالور جذب کنید.

شناسایی مخاطبان هدف

بعد از شناسایی مخاطبان باید بتوانید از رفتار و سلیقه آنان آگاه شوید و در ابتدا بدانید برای چه گروهی محتوا تولید می‌کنید و گروه هدف شما چه محتوایی را بیشتر می‌پسندند و دنبال چه محتواهایی هستند.

4. تولید محتوای جذاب و مناسب و غیرتکراری

برای موفقیت در هر کسب‌وکاری باید محتوایی را تولید کرد که برای مخاطب جذاب باشد و مخاطب را تشویق به ماندن در پیج شما و دنبال کردن پست‌هایتان کند. محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی کسی برای اولین بار به پیج شما می‌آید در پیج شما ماندگار شده و مشتاق به دیدن همه پست‌ها شود.

تولید محتوای جذاب و غیر تکراری

داشتن برنامه و استراتژی برای تولید محتوا یکی از مهم‌ترین کارها برای تولید محتواست. شما باید طبق برنامه و زمان‌بندی محتوا ها را منتشر کنید و به بایدها و نبایدها پایبند باشید. محتوای پیج شما باید بر اساس انتظارات و سلیقه‌ی فالورهای شما باشد.

مطالب پیج شما باید به قدری به هم پیوسته باشند که وقتی مخاطب به صفحه‌تان می‌آید با دیدن چند پست به کسب‌وکار شما پی ببرد. به بیان دیگر باید محتوای شما هدفمند باشد و از همان ابتدا چک لیستی تهیه کرده و طبق آن پست و استوری بگذارید. از هر دری سخنی گفتن نه تنها باعث ارتقای پیج شما نمی‌شود بلکه باعث ریزش مخاطبان نیز می‌شود.

محتوای شما باید به صورت تخصصی در مورد کسب‌وکارتان باشد. از ارائه مطالب غیر ضروری و تکراری در تولید محتوا اجتناب کنید. محتوا باید مطالب ضروری به دانش فالور شما بیفزاید. همچنین پیج شما باید فعال باشد و به صورت منظم ارائه محتوا کند. به طور مثال شما بین دو صفحه‌ای که یکی 40 پست دارد و دیگری 400 پست، قطعاً پیجی را انتخاب می‌کنید که چهارصد پست دارد.

البته این به معنی گذاشتن پست‌های پشت سر هم و گیج کردن مخاطب نیست. با آپلود کردن پست‌های پشت سر هم مخاطب کلافه شده و نسبت به شما بی‌توجه می‌شود و حتی ممکن است آنفالوتان کند.

سبک و استایل خودتان را داشته باشید. منظور ما از استایل مخصوص این است که مخاطب بدون نگاه کردن به آدرس صفحه‌تان با دیدن پست و خواندن کپشن متوجه شود که این پست متعلق به شماست. استفاده از یک رنگ و تم خاص، داشتن لوگو، استفاده از کلمات و لحن مخصوص به خودتان باعث نظم در پیج و شناساندن شما به مخاطب می‌شود و همچنین باعث مخابره این پیام به مخاطب می‌شود که با پیجی معتبر و منظم و برند معروف سر و کار دارد.

داشتن فعالیت مستمر و پیوسته یکی دیگر از اصول اساسی جذب مخاطب است. شما ممکن است پست تأثیرگذار و زیبایی داشته باشید و بعد از آن مدتی فعالیت نکنید. در این صورت، مخاطب شما را فراموش خواهد کرد و یا این‌که به علت نیاز به محتوا در مورد کسب‌وکار شما و ارائه نشدن محتوا از جانب شما به سمت رقبایتان سوق پیدا خواهند کرد.

مخاطبان در صورتی شما را فالو می‌کنند که بدانند به صورت مستمر و پیوسته برای آن‌ها محتوا تولید می‌کنید و نیاز آن‌ها را در زمینه مورد نظر برطرف می‌کنید.

مسئله دیگر در مورد تولید محتوای با کیفیت، نوشتن کپشن‌های جذاب و یونیک است. کپشن‌ها باید بتوانند ارتباط شما با مخاطب را تقویت کنند و در مورد پستتان توضیحات لازم را بدهند. کپشن باید با لحن صمیمی و داستا‌ن‌گونه باشد تا مخاطب علاقه‌مند به دنبال کردن و خواندن آن تا پایان شود. همچنین، استفاده از ایموجی‌های مناسب در نوشتن کپشن، انگیزه مخاطب را در خواندن کپشن بیشتر می‌کند.

یونیک بودن محتواهای انتشار یافته یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پیج اینستاگرام موفق هست، پس شما نیز این اصل مهم را همواره رعایت نمایید.

5. نقش خلاقیت در موفقیت پیج

خلاقیت در پیج اینستاگرام موفق

محتوای شما چه محتوای تصویری باشد چه محتوای متنی باید همیشه خلاقانه و جدید باشد و کپی پیج‌های دیگر نباشد. اینستاگرام شبکه‌ای‌ است که خلاقیت در آن محدودیتی ندارد و با استفاده از تم، رنگ، عکس و ویدیوهای مخصوص به خود می‌توانید همیشه مخاطب را سورپرایز کنید.

پس اگر به دنبال داشتن پیج اینستاگرام موفق هستید به هیچ عنوان نباید خلاقیت را نادیده بگیرید.

6. داشتن تعامل با فالورها

امروزه الگوریتم های اینستا تغییر کرده و نحوه چیدمان پست‌ها عوض شده و دیده شدن پست‌هایتان بستگی به تعامل شما با کاربران دارد. برای داشتن تعامل با کاربران باید آن‌ها را به خوبی بشناسید و در عرضه محصول و فروش صداقت داشته باشید.

داشتن تعامل با فالورها در پیج اینستاگرام موفق

می‌توانید از مشتری‌هایتان بخواهید از محصول شما که خرید کرده‌اند عکس بفرستند و با پست کردن عکس‌ها، اعتماد سایر فالورها را جذب کنید.

یکی از شروط اصلی داشتن پیج اینستاگرام موفق، داشتن تعامل همیشگی و سازنده با کاربران هست.

7. استفاده از هشتگ‌های مرتبط و مناسب

هشتگ‌ها به منظور جذب مخاطبان ناشناس استفاده می‌شوند. اینستاگرام برای استفاده از هشتگ محدودیت زیادی ندارد و شما می‌توانید برای هر پست از 30 هشتگ استفاده کنید. در استفاده از هشتگ دقت کنید که هشتگ‌های شما کاملاً مرتبط با پیج و پست شما باشد. با استفاده از هشتگ‌های مناسب و به جا می‌توانید مخاطبان ناشناس را جذب کرده و تبدیل به طرفدار کنید. برای استفاده از هشتگ، پرکاربردترین هشتگ‌های مناسب با کسب‌وکار خود را پیدا کرده و در انتشار پست از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از هشتگ های مناسب و مرتب

یکی از بزرگترین اشتباهات کاربران، استفاده از هشتگ‌های نا به جا است. پیج‌های شکست خورده یا هشتگ استفاده نمی‌کنند یا هشتگ نابه‌جا استفاده می‌کنند.

8. گذاشتن استوری به صورت منظم

استوری یکی از پرکاربردترین ویژگی‌های اینستاگرام است و با افزایش امکانات آن، روز به روز محبوبیتش بیشتر می‌شود.

استوری از بهترین روش‌های تعامل با مخاطبان به شمار می‌رود. با گذاشتن استوری به صورت منظم و هدف‌دار در ذهن فالورهایتان می‌مانید و آن‌ها با دیدن پروفایلتان، شما را می‌شناسند و به سراغتان می‌آیند.

گذاشتن استوری بصورت منظم

تولید محتوا برای استوری بسیار آسان است. به همین خاطر، یکی از سریع‌ترین راه‌های ارتباط با مخاطب و جلب توجه او، گذاشتن استوری است. همچنین استوری امکان انتشار نظرسنجی، کوییز، استکیرهای مختلف، سوال پرسیدن و… را برای شما فراهم می‌کند که همگی جذابیت استوری را افزایش می‌دهند.

یکی دیگر از جذابیت استوری‌ها، ارتباط زنده با مخاطبان یا لایوها هستند که باعث ارتباط مستقیم و صحبت شما با کاربران بدون محدودیت زمانی می‌شوند و محبوبیت زیادی دارند.

فعالیت روزانه در استوری یکی از لازمه‌های موفقیت در اینستاگرام است. حتی اگر نمی توانید روزانه در پیج خود پست بگذارید، لازم است هر روز در استوری فعالیت داشته باشید و محتوایی جذاب و سرگرم کننده به فالورهای خود ارائه دهید.

همچنین با استفاده از هایلایت‌ها و دسته‌بندی کردن استوری‌هایتان می‌توانید مخاطب بیشتری را جذب کنید. مخاطب با توجه به دسته‌بندی و موضوع هایلایت‌ها، استوری‌های شما را باز می‌کند و با فعالیت شما آشنا می‌شود. انتخاب تیترهای جذاب برای عنوان هایلایت‌ها در بسیاری از موارد حتی بیشتر از پست‌ها باعث جذب مخاطب می‌شوند.

همچنین با استفاده از امکانات استوری می‌توانید مخاطب را به پست و بلاگ و محصول جدیدتان راهنمایی کنید.

با این وجود در گذاشتن استوری، زیاده‌روی نکنید. چون باعث سر رفتن حوصله مخاطب شده و استوری شما را بی‌صدا خواهند کرد.  چه در انتشار پست و چه گذاشتن استوری اعتدال را فراموش نکنید.

پس اگر به دنبال پیج اینستاگرام موفق هستید، از این ابزار مهم اینستاگرام به هیچ عنوان غافل نشوید و همواره از آن استفاده کنید.

9. استفاده از تبلیغات

یکی از راه‌های جذب مخاطب در اینستاگرام، استفاده از تبلیغات اینستاگرام است. شما می‌توانید با پیج‌هایی که در حوزه کسب‌وکار شما فعالیت می‌کنند، هماهنگ کنید تا پیج شما را معرفی کنند و متقابلاً شما نیز پیج آن‌ها را معرفی کنید. یا این‌که در ازای پرداخت هزینه به صفحات پربازدید سفارش دهید پیج شما را تبلیغ کنند و یا از اینفلوئنسرها برای تبلیغ پیج خود استفاده کنید. اینفلوئنسرها کسانی هستند که مردم قبولشان دارند و در صورت تأیید محصولی، مردم اعتماد کرده و به محصول رجوع می‌کنند.

استفاده از تبلیغات در پیج اینستاگرام موفق

به هرحال چیزی که امکان تبلیغ را برای کاربران سخت می‌کند، پرداخت هزینه است. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که اگر پیجی نوآورانه و یونیک و محتوای جذاب نداشته باشید حتی تبلیغ هم باعث افزایش مخاطب شما نخواهد شد و فالوئرهای اضافه شده با دیدن پست‌های غیرمنظم و مطالب تکراری از پیج شما خارج خواهند شد.

10. برگزاری مسابقه

یکی دیگر از راه‌های جذب مخاطب، برگزاری مسابقه است. کاربران شما علاقه دارند که بدون پرداخت هزینه از محصولات شما استفاده کرده و در صورت برگزاری مسابقه با اشتیاق در آن شرکت می‌کنند.

برگزاری مسابقه در پیج اینستاگرام موفق

مواردی که باید در این زمینه رعایت کنید این است که ابتدا طرح کلی و هدفتان از مسابقه را مشخص کرده و با کاربران در میان بگذارید و بعد شرایط مسابقه را نیز به صورت واضح برای مخاطب بیان کنید. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که حوصله مخاطبان نسبت به گذشته کم شده و در صورتی که شرایط سخت بگذارید، آن‌ها قید جایزه را خواهند زد.

در پایان باید این را مدنظر داشته باشید که جذب مخاطب و تبدیل به یک پیج معتبر، پروسه‌ای زمانبر بوده و تمام پیج‌های موفقی که می‌شناسید بعد از سال‌ها تلاش و ایجاد محتوای منظم و پیوسته، تعامل با کاربر و استفاده از تبلیغات به این موفقیت رسیده‌اند و  شما هم در صورتی که در عزمتان برای جذب مخاطب جدی هستید باید حوصله به خرج داده و برای پیجتان وقت بگذارید و از مشاوران و شرکت‌های تولید محتوا برای تولید محتوا استفاده کرده و برای پیجتان تبلیغ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد