تولید محتوای صوتی


تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی چیست؟

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات جامع و کاملی در مورد تولید محتوای صوتی و انواع آن، مزایای محتوای صوتی و… برایتان شرح دهیم؛ با ما در ادامه همراه باشید.

امروزه در عصری زندگی می کنیم که محتوا را به عنوان یک امر مهم در زندگی روزمره و کسب و کار هایمان باید بشناسیم؛ محتوا در واقع چند واژه کوتاه نیست و خیلی مفهوم بالایی دارد که در دنیای ما پادشاهی میکند.

باور های غلطی در مورد محتوا وجود دارد، خیلی از مردم فکر می کنند که محتوا فقط محدود می شود به محتوای متنی؛ اما هر نوع داده ای که بتواند موضوعی را مطرح کند و بیننده یا خواننده را به درک درستی از مطلب برساند، محتواست.

امروزه محتوا فقط محتوای متنی نیست؛ بلکه صوت، تصویر، ویدیو و … همگی شامل محتوا هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با محتوای صوتی آشنا کنیم و جزئیات آن را بررسی کنیم.

محتوای صوتی در یک نگاه

محتوای صوتی را اغلب با نام پادکست میشناسند ولی در واقع پادکست جزئی از محتوای صوتی است! همانگونه که می دانیم صدا همیشه در یاد ها می ماند، پس می توانیم بگوییم که یکی از ماندگار ترین نوع محتوا، محتوای صوتی است. گروهی از مردم همیشه ترجیح می ‌دهند محتوای طولانی را به صورت صوتی گوش دهند.

هرگاه شما صدایی را ضبط می کنید تا در وبسایت، اینستاگرام، تلگرام یا هر یک از شبکه های اجتماعی دیگر آن را انتشار دهید، در واقع محتوای صوتی یا پادکست تولید کرده اید. محتوای صوتی در حالت کلی انواع مختلفی دارد که هر کدام در جایگاه خود نقش بسیار موثری دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

اهمیت تولید محتوای صوتی

چرا تولید محتوای صوتی مهم است؟

همانطور که گفتیم صدا همیشه در یاد ها می ماند و همین عامل کافیست تا اکثر مخاطبان محتوای صوتی را انتخاب کنند؛ محتوای صوتی باعث تقویت ارتباط با مشتریان می شود. برخی از مزایای تولید محتوای صوتی در زیر نوشته شده است:

   – طولانی مدت و بهتر در یاد ها می ماند.

احتمالا خیلی از شما شعری را که در گذشته خوانده اید، فراموش کرده اید اما اگر همان شعر را به صورت موسیقی گوش داده باشید به خوبی به خاطر سپرده اید. بخش اصلی شنیدن، در گوش و بخش اصلی گوش دادن، در مغز اتفاق می افتد.

   – رابطه ی دوستانه و محکم با مخاطب

معمولا پادکست ها با بیانی گرم و صمیمی با مخاطب سخن می گویند. گوینده هایی با جنس صدا های مختلف و دلنشین؛ بنابراین شنونده و مخاطب به خوبی مطالب را درک کرده و ارتباط برقرار می کند.

   – کمک به بهینه سازی سئو سایت

گوگل آپدیتی ارائه داده که می توان پادکست ها را از طریق صفحه جستجوی گوگل گوش داد و این روند همچنان ادامه دارد و رو به رشد می باشد. این کار گوگل باعث شده است محتوا های صوتی، ارزش و اهمیت بسیار بالایی در سئو وبسایت ها و شبکه های اجتماعی داشته باشند.

همچنین به دلیل اینکه قابلیت اشتراک گذاری محتوا های صوتی نسبت به محتوا های متنی بهتر و راحت تر است، این امر باعث لینک سازی سایت شما شده و تاثیر مثبتی روی سئو خواهد گذاشت.

انواع تولید محتوای صوتی

با توجه به گسترده بودن این نوع محتوا، محتوای صوتی را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، در ادامه شما را با برخی از محتواهای صوتی که شامل خدمات تیم هنرمیکس نیز می باشد، آشنا کرده ایم:

پادکست

   ۱. پادکست (Podcast)

تعریف پادکست؟

بی تردید یکی از رسانه های پرطرفدار دنیا پادکست است؛ اولین سوال برای کسی که هرگز به پادکست گوش نکرده است، این است که “پادکست چیست؟” این اسم بلافاصله به شما نمیگوید که چیست و یا چه می کند، بنابراین ساده ترین جواب یک تعریف اساسی است.

اگر پادکست را به زبان ساده بخواهیم تعریف کنیم، می توانیم بگوییم که پادکست شامل تمامی محتواهای صوتی می‌ شود که به نحوی ویرایش شده‌ اند و کنار هم قرار گرفته اند.

با کمی جزئیات بیشتر، می توان گفت پادکست، مجموعه ای از کلمات گفتاری قسمت های صوتی است که همگی بر روی یک موضوع خاص متمرکز شده اند؛ موضوعاتی مانند دوچرخه سواری یا استارتاپ ها یا …

یکی از موارد زیبایی که در مورد پادکست ها وجود دارد، این است که روش های مختلفی برای توصیف آنها وجود دارد. اما چند کلمه کلیدی، اصول اولیه پادکست را تعریف می کند؛ یعنی پادکست ها تقریباً هر موضوعی را پوشش می دهند و معمولاً رایگان و بر اساس تقاضای کاربران در دسترس هستند.
این به این معنی است که هر کس می تواند در هر زمان، در مورد هر چیز و در انواع مختلف سیستم عامل، به صورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشد.

همچنین طبق گفته مریام وبستر (یکی از معتبر ترین شرکت های جهان در حوزه چاپ و انتشار کتاب) پادکست، برنامه ای (از طریق موسیقی یا گفتگو) است که با فرمت دیجیتالی، برای بارگیری خودکار از طریق اینترنت در اختیار عموم است.

(برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله پادکست را از دست ندهید)

   ۲. کتاب صوتی

کتاب صوتی چیست؟

کتاب صوتی که به آن کتاب گویا هم گفته می شود، یکی از انواع محتوای صوتی است؛ بدین صورت که انواع کتاب ها (داستانی، آموزشی و …) توسط گویندگان ماهر خوانده و ضبط می شوند.

نوع اجرای گویندگان می تواند نسبت به شخصیت و یا شخصیت های کتاب تغییر کند. اگر کتاب های صوتی به صورت حرفه ای تولید شوند، به طوری که با صدا های محیط، موسیقی های مناسب و … همراه باشند، بسیار تاثیر گذار و مهم می شوند.

قدمت کتاب صوتی در جهان به سال ۱۹۳۱ برمیگردد که در آن سال کنگره آمریکا، برنامه کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه ” کتاب برای نابینایان ” نام داشت.

معمولا کتاب های صوتی برای افراد نابینا، سالمند و رک بگوییم افرادی که حوصله خواندن کتاب را ندارند، مناسب و بسیار کار آمد است.

مزایای استفاده از کتاب صوتی

  • می توان زمان هایی را که به صورت عادت روزانه از دست می روند، به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل کرد.
  • یک روش فوق العاده برای یادگیری.
  • بسیار کارآمد برای افراد کم بینا و نابینا.
  • مناسب برای کودکان.
  • درک بیشتر مطالب، مخصوصا در کتاب هایی که درک آنها کار بسیار دشواری است.
  • و صدها مزایای دیگر…

تلفن گویا

   ۳. تلفن گویا (IVR)

در هر موسسه ای چگونگی ارائه خدمات به مراجعین و داشتن سیستم‌ های پاسخگویی به مشتریان، یکی از مهم‌ ترین عوامل رضایت مشتریان و در نتیجه سود آوری و پیشرفت موسسه است.

بصورت کلی به همه سیستمهایی که بصورت خودکار تماس تلفنی را پاسخ داده و خدماتی را از طریق خط تلفن در اختیار تماس گیرندگان قرار می دهند، سیستم تلفن گویا گفته می شود.

تیم هنرمیکس نیز با داشتن گوینده های حرفه ای در این زمینه آماده ارائه خدمت، جهت بهتر شدن کسب و کار شما می باشد.

   ۴. ساخت موسیقی تیزر (Make Teaser Music)

امروزه در عصری زندگی می کنیم که تبلیغات در پیشرفت کسب و کار نقش به سزایی دارند، اما نه هر تبلیغاتی!
تبلیغات هر چقدر حرفه ای تر و  اختصاصی تر باشد جایگاه بهتری در میان مشتریان کسب خواهد کرد.

تیزر، یکی از این تبلیغاتی است که امروزه کسب و کار های بزرگ و کوچک برای معرفی خود و محصولات و خدماتشان از آن استفاده می کنند. تا به حال بارها دیده اید که اکثر تیزر های تبلیغاتی از موسیقی های آماده استفاده می کنند که خلاف قوانین جهانی است.

مثلا برای اشتراک گذاری تیزر خود در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به مشکل خواهید خورد چرا که اینستاگرام موسیقی استفاده شده را شناسایی کرده و اجازه انتشار به شما نخواهد داد.

تیم هنرمیکس با داشتن آهنگسازانی حرفه ای در این زمینه به شما کمک می کند تا تیزر های شما موسیقی اختصاصی و منحصر به کسب و کار خود را داشته باشند، تا هم حرفه ای شوید و هم برند سازی کنید.

   ۵. صداگذاری و گویندگی – نریشن (Voice And Narration)

گویندگی چیست؟

گویندگی هنر و فنی است که طی آن، گوینده با شناخت و درک کامل زبان مادری و ادبیات آن، زبان مکتوب را با استفاده درست از اندام های گفتاری، با لحن مناسب به منظور ایجاد ارتباط و انتقال مفاهیم به زبان ملفوظ (قابل تلفظ) تبدیل می کند.

گوینده کیست؟

گوینده کسی است که با توانایی ها و ویژگی های مناسب و سالم در اندام های گفتاری، با ویژگی های تربیتی و خانوادگی، و با ویژگی های تحصیلی و آموزشی اکتسابی که با توجه به علوم ارتباطی و جامعه شناسی، بتواند پیام ها را با بیانی مناسب به شنونده منتقل کند.

گوینده، هنرمندی خلاق و با اخلاق است که لحن زیبایی دارد، فن بیان را یاد گرفته است، به بداهه گویی و خوانش انواع نثر و شعر تسلط دارد و آداب گفت و گو و شیوه های جذب مخاطب را می داند.

منظور از صدا گذاری و گویندگی چیست؟

با تعاریف گویندگی و گوینده به صورت مختصر آشنا شدیم، منظور تیم هنرمیکس از صداگذاری و نریشن این است که برای جذاب تر شدن ویدیو هایی از جمله ویدیو های تبلیغاتی و یا هر چیز دیگری که شما درخواست می کنید، توسط گوینده های حرفه ای ضبط و صدا گذاری می شوند که ممکن است متن آن، سفارشی یا به درخواست مشتری باشد.

میکس مسترینگ

۶. میکس و مسترینگ (Mixing And Mastering)

میکس چیست؟

میکس به فرایندی گفته می‌ شود که چندین آوا و صدای ضبط ‌شده‌ ی متفاوت، در یک یا چند کانال ادغام می ‌شوند. در هم آمیختن یا میکس آوا ها معمولا در استودیو های ضبط صدا به عنوان مرحله ‌ای از ساخت یک آلبوم انجام می ‌شود. این کار را مسئول میکس صدا انجام می ‌دهد.

تنظیم همه کانال‌ ها از لحاظ فرکانس، رنگ، زیر و بمی و … نسبت به کانال‌ های دیگر در این مرحله انجام می‌ شود. به عبارت دیگر میکس به معنای یکدست کردن همه ی کانال ها از لحاظ آیتم های شنیداری است.

مسترینگ چیست؟

مسترینگ در واقع آخرین مرحله در روند تولید اثر موسیقیایی قبل از تکثیر است. مسترینگ آخرین فرصت برای اصلاح اشکالات شنیداری آهنگ و همچنین رساندن کیفیت کار به حداکثر ممکن است؛ به نحوی که محصول مستر شده در گستره وسیع و متنوعی از سیستم های پخش، از تلفن همراه گرفته تا داخل اتومبیل، یکپارچگی و کیفیت خود را حفظ نماید.

به تعبیر دیگر، مسترینگ را میتوان مرحله کنترل کیفی و همچنین دقیق‌ ترین و تخصصی ‌ترین مرحله در فرایند تولید یک مجموعه (آلبوم) موسیقی دانست. اهمیت این مرحله به میزانی بالاست که در کشورهای با صنعت موسیقی حرفه ای، مراکزی مجزا صرفا جهت مستر کردن پیشرفته آثار موسیقی ضبط و میکس شده، دایر شده است. در این کشور ها مهندسی مسترینگ، زمینه ‌ای مجزا و تخصصی در مشاغل مربوط به ساخت موسیقی است.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان صوتی هنرمیکس در ارتباط باشید.

   ۷. لوگوی صوتی – جینگل (Jingle)

لوگوی صوتی چیست؟

لوگوی صوتی یا جینگل، شیوه ی نوینی از تبلیغات است که شرکت های بزرگ برای برند سازی به کار می برند که بسیار روش کار آمدی است. لوگوی صوتی در واقع یک موسیقی چند ثانیه ای است (۳ – ۱۰) که می توان روی لوگو موشن یا لوگو و یا آغاز و پایان تیزر های تبلیغاتی استفاده کرد.

در واقع لوگوی صوتی امضای برند و شرکت شما به صورت صوتی است و همیشه به عنوان صوت اختصاصی شما در یاد مشتریانتان خواهد ماند. برای مثال شرکت ال جی، سامسونگ و بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا از جینگل استفاده کرده اند.

لوگوی صوتی شامل ۳ بخش اصلی است

  • لوگوی صوتی
  • طنین زنگ
  • هدایت صوتی مشتری

مجموع این ۳ بخش را آوای برند می نامند.

آوای انتظار

   ۸. ساخت آوای انتظار (The Sound Of Waiting)

حتما تا به حال بار ها و بار ها دیده و شنیده اید که هنگامی که با یک موسسه یا شرکتی تماس میگیرید، اگر نیاز به منتظر ماندن باشد، موسیقی هایی پخش می شود، به این نوع موسیقی، آهنگ انتظار یا آوای انتظار گفته می شود.

اما اکثر شرکت ها از موسیقی های آماده استفاده می کنند، شما می توانید توسط همکاری با هنرمیکس، آوای انتظار مختص به حال و هوای کسب و کار خودتان را داشته باشید.

   ۹. دوبله (Dubbing)

دوبله در فیلم به معنی قرار دادن صدای افرادی دیگر (به نام دوبلور) به جای صدای اصلی بازیگران است. دوبله اغلب با تغییر زبان فیلم همراه است. اما در گذشته به علت مرسوم نبودن صداگذاری سر صحنه، بسیاری از فیلم‌ ها به همان زبان اصلی خود دوبله می ‌شدند.

اگر شما هم می خواهید ویدیو یا فیلم های خودتان را با صدا های جذاب دوبله کنید، می توانید به ما اعتماد کنید.

برچسب ها:
, , , , ,

Share this post on:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات