هنر میکس
تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات جامع و کاملی در مورد تولید محتوای صوتی و انواع آن، مزایای  تولید محتوای صوتی و تولید پادکست و… برایتان شرح دهیم؛ با ما در ادامه همراه باشید.

امروزه در عصری زندگی می کنیم که محتوا را به عنوان یک امر مهم در زندگی روزمره و کسب‌وکارهایمان باید بشناسیم؛ متون در واقع چند واژه کوتاه نیست و خیلی مفهوم بالایی دارد که در دنیای ما پادشاهی می کند. در دنیای دیجیتال امروزی، تولید محتوا، یکی از بخش‌های مهم و اساسی دنیای تجارت اینترنتی است. تا چند سال قبل کسی فکر نمی کرد که تولید محتوا تا این حد اهمیت پیدا کند، همان طور که خودتان نیز شاهد آن هستید، تولید محتوای یونیک و حرفه ای، حرف اول و آخر را در دنیای اینترنت و کسب و کارهای دیجیتال می‌‍زند. به طوری که در زمان کنونی کسب و کارهایی که محتوای جذاب و خوبی نداشته باشند کم کم از عرصه رقابت حذف شده و به احتمال قوی با شکست روبرو می شوند. شاید وقتی حرف از تولید محتوا پیش می آید، فقط تولید محتوای متنی به ذهنتان می آید؛ اما خوب است بدانید که تولید محتوا خود دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آن ها دارای کاربردهای جداگانه هستند و به همین دلیل کاربران و طرفداران متفاوتی را نیز دارند. در این بین یکی از انواع مختلف تولید محتوا که در سال های گذشته محبوبیت بالایی را پیدا کرده است، تولید محتوای صوتی است. تولید محتوای صوتی و تولید پادکست یکی دیگر از انواع مختلف تولید محتوای متنی است که باعث افزایش یادگیری و جذب بیشتر مخاطب می شود. اساساً می توان گفت که محتوای صوتی یا همان پادکست مشابه رادیو اینترنتی است. تولید محتوای صوتی خود دارای انواع مختلفی است که در ادامه این مقاله، به بررسی تولید  و تمامی انواع  محتوای صوتی و همه سؤالات مطرح در مورد تولید محتوای صوتی یا پادکست، می پردازیم. با ما همراه باشید.

محتوای صوتی چیست؟

محتواهای صوتی، یکی از محبوب ترین محتواهای دنیای اینترنت محسوب می شوند. هر نوع محتوایی که بتوانید به آن گوش دهید و مطالب و گفته های آن را از راه شنیدن درک کنید، محتوای صوتی نامیده می شود. در چند سال اخیر، تولید پادکست رشد بسزایی را داشته اند. استفاده کردن از این روش، یک روش عالی و مناسب برای افزایش مخاطب و بازدید از مطالبتان است. به همین خاطر بهتر است، برای کسب و کار خود، حتماً تولید محتوای صوتی را در نظر بگیرید تا از این طریق مخاطبان زیادی را جذب مطالب و یا محصولات خود کنید.

معمولاً تولید محتوای صوتی چندین مرتبه سخت تر از تولید محتوای متنی است. اما به دلیل جذابیت و ماندگاری زیادتر تولید محتوای صوتی یا تولید پادکست در ذهن مخاطب از ارزش بالاتری نیز برخوردار هست. به همین خاطر، ارزش گذاشتن وقت و سرمایه‌تان در تولید پادکست را دارد. این نوع متن ها را می توانید به راحتی در انواع مختلف شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، فروشگاه های اینترنتی و موارد دلخواه دیگر به اشتراک گذاشته و نتایج عالی و خیره کننده ای را از آن ها بگیرید.

تاریخچه تولید محتوای صوتی

 

تاریخچه تولید محتوای صوتی
تاریخچه تولید محتوای صوتی

استفاده کردن از تولید محتوای صوتی یا همان پادکست به صورت حرفه ای و هدف دار برای اولین بار در سال 2004 شروع شد. برای اولین بار کلمه پادکست به وسیله بن هامرلی در روزنامه گاردین نام برده شد. این کلمه از ترکیبی از دو کلمه “آیپد” و”برودکست” ساخته و معرفی شده است. کلمه پادکست در آن زمان به مفهوم رادیو اینترنتی معروف بود. رادیو اینترنتی همان صدایی است که می‌توانید به وسیله کامپیوتر یا موبایل به آن گوش دهید و برای راحتی بیشتر مخاطبان به صورت گفته شده، طراحی شده بود. در دنیای امروزی نیز این نوع پادکست همان معنی و مفهوم گذشته را با خود دارد.

آیا تولید محتوای صوتی مهم است؟

تولید محتوای صوتی یا همان تولید پادکست دارای اهمیت زیادی است. این نوع تولید پادکست، به خودی خود قوانین و اصول خود را دارد که هنگام ساختن آن باید این قواعد و اصول را به دقت رعایت کنید. تولید محتوای صوتی که به صورت کامل براساس قاعده و اصول خود ساخته شده باشد، مخاطبان و بازدیدکنندگان بالاتری را نیز به خود جذب می کند و باعث اشتراک گذاشتن بالای آن در دنیای اینترنت و انواع مختلف شبکه های اجتماعی می شود.

مهم ترین ویژگی های محتوای صوتی

محتوای صوتی هم مثل بقیه انواع محتوا، دارای ویژگی ها و خصوصیت هایی است که موجب تفاوت آن با دیگران می شود. مهم ترین ویژگی های محتوای صوتی که باعث متمایز شدن آن از دیگر انواع مختلف محتواها می شود، عبارتند از:

 • فقط با یک بار دانلود این متن، توانایی استفاده به‌ صورت نامحدود و دائمی از آن را دارید.
 • برای گوش دادن به این نوع متن ها یا پادکست لزوماً نیازی به اینترنت ندارید.
 • امکان گوش دادن به محتوا از طریق انواع دستگاه های مختلف دیجیتال مانند تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و …
 • قابلیت گوش دادن به پادکست بدون محدودیت زمانی و مکانی
 • امکان استفاده از موضوعات مورد علاقه مختلف محتوای صوتی

 

سفارش تولید محتوای صوتی

با گسترش شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی، تولید محتوای صوتی نیز جایگاه به خصوصی پیدا کرده‌است. اهمیت این نوع تولید محتوا در دنیای دیجیتال مارکتینگ غیر قابل انکار است. پس تولید محتوای صوتی نیز باید در اولویت قرار بگیرد. محتوای صوتی بسیار گسترده است و شامل پادکست‌ها، کتاب های صوتی و… می شود. محتوای صوتی با کیفیت، مخاطبان زیادی را جذب می کند.

سفارش تولید محتوای صوتی
سفارش تولید محتوای صوتی

برای تولید محتوای صوتی باید به شرکت های معتبری سفارش دهید تا نتیجه ی ایده آلی به دست آورید. شرکت هنر میکس، شرکتی معتبر با سابقه ی درخشان در تولید محتوای صوتی به شما کمک می کند تا بهترین محتوای صوتی خود را داشته باشید. پس همین الان سفارش دهید.

 

هزینه تولید محتوای صوتی

در سفارش تولید محتوای صوتی نیز بحث هزینه آن مطرح می‌شود که با بقیه‌ی تولید محتواها متفاوت هست. هزینه تولید محتوای صوتی بر اساس دقیقه محاسبه می‌شود و به فاکتورهایی مانند تجهیزات مورد استفاده، تعداد اعضای تیم و … نیز بستگی دارد.

هزینه تولید محتوای صوتی
هزینه تولید محتوای صوتی

 

روش دیگری نیز برای محاسبه‌ی هزینه تولید محتوای صوتی وجود دارد که به صورت پکیج ارائه می‌شود. شرکت هنر میکس برای افرادی که نیاز به تولید محتوای صوتی دارند و یا کسب و کار خود را تازه شروع کرده‌اند، تعرفه‌های مقرون به صرفه‌ای برای تولید محتوای صوتی دارد تا همه‌ی افراد از این محتوای مهم استفاده کنند.

مزیت های گوش دادن به پادکست:

 • طولانی مدت و بهتر در یادها می ماند:

استفاده کردن از پادکست، موجب یادگیری سریع و ماندگاری بیش تر مطالب مختلف در ذهن می شود. شاید شما نیز بسیاری از مطالب و شعرهای مختلف را مطالعه کرده باشید که آن ها را به یاد ندارید. اما احتمالاً اگر آن مطلب و یا شعر را به صورت متن صدادار گوش کنید، بهتر آن ها را به یادتان خواهید سپرد. بخش اصلی گوش دادن در مغز اتفاق می‌افتد.

 • استفاده در هر زمان و مکان:

مزایای استفاده از محتوای صوتی
مزایای استفاده از محتوای صوتی

یکی از مهمترین ویژگی های پادکست  این است که شما می توانید در هر زمان و مکان از آن استفاده کنید. با کمک این ویژگی پادکست، شما قادر به یادگرفتن مطالب جدید و زبان های متفاوتی هستید. شما به راحتی در مسیر برگشت به خانه، هنگام پیاده روی، هنگام سفر کردن با هر وسیله‌ی حمل و نقلی قادر به گوش دادن پادکست های مورد علاقه‌تان خواهید بود.

 • افزایش دقت و میزان تمرکز:

استفاده کردن از پادکست ها علاوه بر بالا بردن مهارت های شنیداری شما، باعث بالا رفتن دقت و میزان تمرکزتان نیز می شود.

 • بالابردن میزان قوه تخیل و تجسم:

یکی دیگر از مزیت های گوش دادن به پادکست ها بالا بردن میزان قوه تخیل و تجسم شما است. این مسئله مخصوصاً هنگام گوش دادن به پادکست های نمایش نامه بیشتر به چشم می آید، چرا که تجسم کردن فضای حاکم بر نمایش نامه و داستان کتاب باعث زیاد شدن خلاقیت شما می شود.

بهترین زمان برای استفاده کردن از پادکست:

طبق تحقیقات، مناسب ترین زمان برای یادگیری، زمان صبح است. معمولا میزان یادگیری افراد در این زمان بهتر از دیگر زمان های روز است. در این موقع از روز، ذهن شما کاملاً آماده پذیرفتن و یاد گرفتن موضوعات جدید است و تمرکز بیش تری را نیز دارید. برای همین، می توانید هنگام رفتن به محل کار و یا دانشگاه و مدرسه به محتوای صوتی خود گوش دهید و هنگام شب نیز توانایی مرور آن را دارید تا به روند یادگیریتان کمک کنید.

ابزارهای تولید محتوای صوتی:

تولید محتواهای صوتی با کیفیت بالا باعث افزایش مخاطب و پیشرفت کسب‌وکارتان می شود. برای بالابردن و بهتر شدن کیفیت تولید محتوای صوتی، توانایی استفاده از این ابزارهای تولید پادکست دارید:

 1. مکان مناسب

استفاده کردن از اتاق هایی که عایق صدا باشند، باعث حذف نویزهای اضافی و محیطی در صداهای ضبط شده می شود و کیفیت پادکست شما را حرفه ای تر می کند. البته توانایی فراهم کردن شرایط مناسب و ایده آل را برای این کار داشته باشید، لزومی به استفاده از اتاق های عایق صدا نیست.

 1. میکروفون و پایه میکروفون

 

میکروفون و پایه میکروفون
میکروفون و پایه میکروفون

در تولید محتوای صوتی یکی از عواملی که در جذب مخاطب بسیار تأثیر گذار است، استفاده کردن از صدای شفاف و واضح برای تولید محتوای صوتی است. اگر صداهایی که ضبط می کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشند، باعث می شود متن صوتی بیش تر به دل مخاطبین بنشیند و پادکست شما جذاب تر شود. همچنین زمانی که  تولید محتوای صوتی می کنید، برای ثابت نگه‌داشتن فاصله دهان تا میکروفون را سعی کنید و آن را کم یا زیادتر نکنید. زیرا این کار، کیفیت صدای ضبط شده و و تولید محتوای صوتی شما را پایین می آورد. توصیه می کنیم برای حل این مسئله از پایه میکروفون کمک بگیرید.

 

برای مطالعه مقاله “آموزش تولید پادکست” کلیک کنید.

نرم افزارهای کاربردی برای تولید محتوای صوتی

نرم افزارهای مختلفی برای تولید محتوای صوتی وجود دارد که در این قسمت دو مورد از بهترین آن‌ها را برای شما معرفی می کنیم.

 1. نرم افزار Adobe Audition

این نرم افزار یک ویرایشگر صدای حرفه ای و کاربردی است که تعداد زیادی از قابلیت های کوچک و بزرگ را برای تولیدمحتوای صوتی بهتر کاربرانش فراهم کرده است. همه امکانات ضروری برای ویرایش کردن فایل ها در این نرم افزار ارائه شده است. بیش تر رسانه های صدایی و تصویری شناخته شده جهان، این محصول از شرکت ادوبی را انتخاب اول خود اعلام کرده اند. شما می توانید با کمک وسایل این نرم افزار، همه کارهای ویرایش صدا، برش دادن صدا، از بین بردن نویزهای اضافی صدا و دیگر موارد را به راحتی انجام دهید تا به یک متن صدادار حرفه ای و با کیفیت برسید.

 1. نرم افزار Audacity

 

نرم افزار تولید پادکست audacity
نرم افزار تولید پادکست audacity

این نرم افزار نیز یکی دیگر از نرم افزارهای رایگان برای ضبط و ویرایش فایل های صدا است. اصلی‌ترین قابلیت این نرم افزار تغییر دادن فرمت فایل های صدا، ترکیب کردن چندین فایل صدا با هم، اضافه کردن افکت های دیجیتالی، اضافه کردن پلاگین های مختلف، از بین بردن نویز است. با استفاده از این نرم افزار، می توانید تمامی کارهای لازم برای ویرایش فایل صدا خود را به راحتی انجام دهید.

 

جهت ثبت سفارش  متن پادکست کلیک کنید.

 

 انواع محتوای صوتی

انواع مختلفی پادکست وجود دارد که اهداف و مخاطبین هریک از آن ها نیز می‌تواند با هم متفاوت باشند. هر یک از محتواها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند و طبیعتاً طرفداران مخصوص خود را دارند. به همین خاطر می توان محتواهای را به گروه های متفاوتی تقسیم کرد. معروف ترین و پرطرفدارترین انواع محتوای صوتی به شرح زیر هستند:

 

انواع محتوای صوتی
انواع محتوای صوتی

 

 • محتوای صوتی مکمل

تولید محتوای صوتی مکمل جزو اولین و رایج ترین نوع تولید محتوای صوتی است. در این نوع، متنی که تولید کرده اید را تبدیل به پادکست می کنید. این نوع از متن ها، مناسب افرادی است که حوصله خواندن متن های طولانی و بلند را ندارند و یا افرادی که زمان مطالعه محتوای متنی را ندارند و مایل هستند متن مورد نظر را به صورت متن صدادار گوش دهند.

 • محتوای صوتی به صورت داستان

این نوع از متن‌ها را می توانید در رادیو گوش دهید و معمولاً به صورت داستان های مختلف که مناسب رده سنی کودکان و نوجوانان است، ساخته می شوند. این متن‌ها با لحنی غیررسمی و خودمانی خوانده شده و در اختیار کاربران علاقه‌مند قرار می گیرد. کتاب ها و انواع رمان ها نیز در این دسته از متن‌ها قرار دارند. شما نیز به راحتی می توانید این نوع از تولید محتوای صوتی  و مخاطبین مختلف را جذب خود کنید.

 • محتوای صوتی به صورت میزگرد

این نوع از متن ها به این صورت است که شما یک میزگرد فراهم کرده و تعدادی از افراد معروف و موفق در زمینه های مختلف به آن میزگرد دعوت می کنید. این افراد پشت میز گرد از موضوعات مختلفی صحبت کرده و در مورد آن بحث می کنند و شما صدای آن ها را ضبط کرده و به عنوان محتوای صوتی میزگرد آن را منتشر می کنید. انتخاب کردن موضوع بحث و افراد دعوت شده به میزگرد بر عهده شما است. می توانید با موضوعات و افراد مختلف مخاطبین زیادی را جذب تولید محتوای صوتی میزگرد خود کنید.

 • محتوای صوتی برای اهداف آموزشی

استفاده از محتوای صوتی با اهداف آموزشی
استفاده از محتوای صوتی با اهداف آموزشی

تولید محتوای صوتی با هدف آموزش و یادگیری یکی از معروف ترین و شایع ترین نوع پادکست ها در دنیا است. این نوع از متن‌ ها به وسیله افراد یا شرکت های مختلف ساخته شده و در اختیار کاربران علاقه‌مند به یادگیری قرار می‌گیرد. در این نوع از متن ها، می توانید علم و دانش خود را در قالب پادکست به اشتراک بگذارید. بسیاری از افراد به صورت روزانه از این نوع پادکست برای یادگیری موضوعات و زبان های مختلف کمک می گیرند.

 • محتوای صوتی برای اهداف تبلیغاتی

اگر شما جزو آن دسته از افرادی باشید که به رادیو گوش می دهید. حتماً متوجه شده اید که بین برنامه های مختلف رادیو، یک آگهی تبلیغاتی از نوع صدادار نیز پخش می شود. در این نوع از تولید محتوای صوتی می توانید به معرفی کسب و کار و تجارت خود مثل معرفی محصولات خود، معرفی برند خود، معرفی هر نوع از خدماتی که قادر به ارائه آن هستید، بپردازید.

 • محتوای صوتی به صورت اخبار

در این نوع از متن ها، شما می توانید تمامی اخبار مهم و داغ روزانه را که در کشور خودتان و دنیا اتفاق افتاده است را در قالب پادکست در اختیار کاربرانی که علاقه‌مند به اخبار مهم روزانه داخلی و خارجی هستند، قرار دهید.

 • محتوای صوتی به صورت مصاحبه ای

این نوع متن ها مشابه محتوای صوتی میزگرد است. تنها فرقی که بین این دو متن ها وجود دارد، روند کلی این متن است. در تولید این پادکست ها به صورت مصاحبه ای شما سوالات مختلفی را قبل از این کار آماده می کنید و از افرادی که به تولید محتوای صوتی مصاحبه ای خود دعوت کرده‌اید، سؤال می پرسید و بعد از اتمام مصاحبه تولید محتوای صوتی را به اشتراک کاربران مختلف و در شبکه‌های اجتماعی دلخواه خود قرار می‌دهید.

 • محتوای صوتی برای اهداف انگیزشی

شاید شما نیز صبح ها قبل از رفتن به مدرسه، دانشگاه و محل کارتان به رادیو گوش داده باشید یا هنگام رفتن با وسیله های حمل و نقل عمومی یا تاکسی ها رادیو روشن بوده و شما نیز برای چند لحظه‌ای به آن گوش داده‌اید، حتماً برای شما پیش آمده که شاهد صحبت کردن مجری های رادیو با شور و شوق و انرژی مثبت باشید. این نوع پادکست هاکه مخاطبان زیادی را نیز دارند، به منظور افزایش انگیزه و اعتماد به نفس و دادن انرژی مثبت به افراد ساخته می شوند. شما نیز می‌توانید با این نوع از تولید محتواهای صوتی انرژی مثبت و انگیزه کاربران و مخاطبان خود را بالا ببرید.

علاوه بر انواع محتواهای صوتی، بخش های دیگری وجود دارد که عبارتند از:

 1. پادکست (Podcast)

بی تردید یکی از رسانه های پرطرفدار دنیا پادکست است. بنابراین ساده ترین جواب یک تعریف اساسی است:

پادکست
پادکست

اگر پادکست را به زبان ساده بخواهیم تعریف کنیم، شامل تمامی محتواهای صوتی می‌ شود که به نحوی ویرایش شده‌ اند و کنار هم قرار گرفته اند. پادکست، به عبارتی ساده تر، مجموعه ای از کلمات گفتاری قسمت های صدادار است که همگی بر روی یک موضوع خاص مانند دوچرخه سواری یا استارتاپ ها و… متمرکز شده اند.

یکی از موارد زیبایی که در مورد پادکست ها وجود دارد، روش های مختلفی برای توصیف آن ها است. اما چند کلمه کلیدی، اصول اولیه پادکست را تعریف می کند؛ یعنی پادکست ها تقریباً هر موضوعی را پوشش می دهند و معمولاً رایگان و بر اساس تقاضای کاربران در دسترس هستند.
این به این معنی است که هر کس می تواند در هر زمان، در مورد هر چیز و در انواع مختلف سیستم عامل، به صورت رایگان به آن ها دسترسی داشته باشد.

 1. کتاب صوتی:

کتاب صوتی که به آن کتاب گویا هم گفته می شود، یکی از انواع محتوای صوتی است؛ بدین صورت که انواع کتاب ها (داستانی، آموزشی و …) توسط گویندگان ماهر خوانده و ضبط می شوند. نوع اجرای گویندگان می تواند نسبت به شخصیت و یا شخصیت های کتاب تغییر کند. اگر این کتاب ها به صورت حرفه ای تولید شوند، به طوری که با صداهای محیط، موسیقی های مناسب و … همراه باشند، بسیار تأثیر گذار و مهم می شوند.

معمولا این کتاب ها برای افراد نابینا، سالمند و افرادی که حوصله خواندن کتاب را ندارند، مناسب و بسیار کارآمد است.

مزایای استفاده از کتاب صوتی

 • تبدیل زمان های از دست رفته به بهترین زمان برای مطالعه
 • یک روش فوق العاده برای یادگیری.
 • بسیار کارآمد برای افراد کم بینا و نابینا
 • مناسب برای کودکان
 • درک بیشتر مطالب برای درک بهتر مطالب کتاب‌های سخت

 

 1. تلفن گویا (IVR):

تلفن گویا
تلفن گویا

در هر موسسه ای چگونگی ارائه خدمات به مراجعین و داشتن سیستم‌ های پاسخگویی به مشتریان، یکی از مهم‌ ترین عوامل رضایت مشتریان و در نتیجه سود آوری و پیشرفت موسسه است. به‌صورت کلی به همه سیستم هایی که بصورت خودکار تماس تلفنی را پاسخ داده و خدماتی را از طریق خط تلفن در اختیار تماس گیرندگان قرار می دهند، سیستم تلفن گویا گفته می‌شود.

 1. ساخت موسیقی تیزر (Make Teaser Music) :

امروزه در عصری زندگی می کنیم که تبلیغات در پیشرفت کسب و کار نقش به سزایی دارند، اما نه هر تبلیغاتی!  تبلیغات هر چقدر حرفه ای تر و  اختصاصی تر باشد، جایگاه بهتری در میان مشتریان خواهد‌داشت. تیزر، یکی از این تبلیغاتی است که امروزه کسب و کارهای بزرگ و کوچک برای معرفی خود و محصولات و خدماتشان از آن استفاده می کنند.

 1. صداگذاری و گویندگی (Voice And Narration):

گویندگی هنر و فنی است که طی آن، گوینده با شناخت و درک کامل ادبیات آن، زبان مکتوب را با استفاده درست از اندام های گفتاری، با لحن مناسب به منظور ایجاد ارتباط و انتقال مفاهیم به زبان ملفوظ (قابل تلفظ) تبدیل می کند.

 1. میکس و مسترینگ (Mixing And Mastering):

میکس، فرایندی است که چندین آوا و صدای ضبط ‌شده‌ ی متفاوت، در یک یا چند کانال ادغام می‌شوند. به عنوان مرحله‌ای از ساخت یک آلبوم، میکس صداها در استودیوی ضبط صدا است. این کار را مسئول میکس صدا انجام می ‌دهد. به عبارت دیگر میکس به معنای درهم آمیختن و یکدست کردن همه‌ی آیتم های شنیداری است.

 1. لوگوی صوتی – جینگل (Jingle):

لوگو صوتی
لوگو صوتی

لوگوی صوتی یا جینگل، شیوه ی نوینی از تبلیغات است که شرکت های بزرگ برای برند سازی به کار می برند که بسیار روش کارآمدی است. این لوگوها در واقع یک موسیقی چند ثانیه ای است که روی لوگو موشن یا لوگو و یا آغاز و پایان تیزرهای تبلیغاتی استفاده می‌شود. در واقع این نوع لوگوها، امضای برند و شرکت شما به صورت صدااست و همیشه به عنوان صوت اختصاصی شما در یاد مشتریان خواهید ماند.

 1. ساخت آوای انتظار (The Sound Of Waiting):

حتما تا به حال بارها شنیده اید که هنگامی که با یک موسسه یا شرکتی تماس می‌گیرید، اگر نیاز به منتظر ماندن باشد، موسیقی هایی پخش می شود که به این نوع موسیقی، آهنگ انتظار یا آوای انتظار گفته می‌شود.

 1. دوبله (Dubbing):

دوبله در فیلم به معنی قرار دادن صدای افرادی دیگر (به نام دوبلور) به جای صدای اصلی بازیگران است. دوبله اغلب با تغییر زبان فیلم همراه است. اما در گذشته به علت رایج نبودن صداگذاری سر صحنه، بسیاری از فیلم‌ ها به همان زبان اصلی خود دوبله می ‌شدند.

مزیت های تولید محتوای صوتی چیست؟

تولید محتوای صوتی مزیت های فراوانی را دارد که در این مطلب به معرفی مهم ترین مزیت های تولید محتوای صوتی می پردازیم. از مهم ترین مزیت های آن ها می توان به موارد پایین اشاره کرد:

1.ارائه دادن جزئیات بیش تر

تولید پادکست طوری هستند که می توانید جزئیات زیادی را در آن ها قرار دهید. برعکس محتواهای متنی که طولانی بودن آن ها می تواند خسته کننده باشد. در این نوع متن ها شما می‌توانید کوچک‌ترین جزئیات را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. این جزئیات در تولید پادکست که شامل کتاب و رمان های صدادار هستند‌‌، بیش تر به چشم می آیند.

ارتباط صمیمی و دوستانه با مخاطب
ارتباط صمیمی و دوستانه با مخاطب

شما با استفاده از متن ها می توانید رابطه صمیمانه تری را با مخاطب تان برقرار کنید. در پادکست لحن بیان شما می تواند رسمی، غیررسمی و یا به صورت محاوره‌ای باشد. اما در حالت کلی، لحن صدا و بیان گوینده می تواند باعث صمیمیت و ارتباط بهتر با مخاطب شود. به همین خاطر با کمک این پادکست می توانید بهتر مخاطبان خود را جذب کنید و ارتباط بهتر و خوبی را با آن ها داشته باشید. این مسئله باعث می شود مخاطبین شما حرف های شما را بهتر گوش داده و بازدهی بیش تری را برای هر دو طرف مخاطب و تولید کننده محتوای صوتی در پی داشته باشد.

3.بهبود و بالا بردن کیفیت سئوی سایت

موتورهای جستجو در اینترنت نیز از اهمیت بالای محتوای صوتی خبر دارند و شما توانایی استفاده از موتور جستجوی گوگل برای گوش دادن انواع متون را دارید. این نوع محتواها در سال‌های اخیر طرفداران زیادی را پیدا کرده است و به راحتی قابلیت اشتراک گذاشتن با مخاطبین مختلف در جهان را دارند. به همین خاطر، هرچه قدر مطالب بیشتر به اشتراک گذاشته شوند باعث بیشتر دیده شدن و جذب بیش تر مخاطب و بهتر شدن سئوی سایت شما می شود. در نهایت به خاطر بالا رفتن سئوی سایت تان، رتبه و مخاطب شما بیش تر می شود و باعث بالا رفتن فروش شما می شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تولید محتوای صوتی، اهمیت تولید محتوای صوتی، معرفی انواع محتوای صوتی، ابزارهای تولید محتوای صوتی، نرم افزارهای تولید محتوای صوتی و دیگر مطالب مربوط به آن پرداختیم. محتواهای صوتی یکی از محبوب ترین محتواها هستند و توصیه می کنیم برای این که بتوانید مخاطبین بیش تری را جذب کنید، از این نوع محتوا نیز حتماً استفاده کنید. متن ها به خاطر نداشتن محدودیت زمانی و مکانی و راحتی کاربری آن می توان با هر نوع وسیله دیجیتالی به آن ها گوش داد که در دنیا طرفداران و کاربران بسیاری را دارد. شما می توانید با تولید محتوای صوتی در موضوع مورد نظرخود و معرفی کسب و کار خود شاهد پیشرفت محسوس و قابل توجه کسب و کار و تجارت خود باشید. با استفاده کردن از محتوا در نوع محتوای مطالب می توانید به آسانی میزان زیادی از مخاطبین مختلف را جذب کسب و کار خود کرده و باعث پیشرفت خود در این زمینه شوید.

 

2 thoughts on “تولید محتوای صوتی
 1. sanaz

  اگه صدا بخوایم‌برای‌کلیپ‌های تبلیغاتیمون ، میتونین انجام بدین ؟

  مرداد ۹, ۱۳۹۹ پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد