هنر میکس
استراتژی تولید محتوا چیست؟

استراتژی تولید محتوا چیست؟

همه ما هر روز با دغدغه‌های زیادی مثل پختن غذا، انجام کارهای روزمره، انجام تکالیف و… روبه‌رو هستیم. بیشتر افراد تلاش می‌کنند در یک روز اکثر کارهایشان را انجام دهند تا بتوانند به کارهای باقی‌مانده‌ی خود برسند؛ اما تنها تعداد کمی موفق می‌شوند.

تمام این موارد به استراتژی و برنامه‌ای که یک فرد برای انجام دادن یک کار و رسیدن به هدفش تدوین می‌کند، بستگی دارد. به عنوان مثال؛ هدف یک خیاط می‌تواند دوختن یک شلوار در یک روز باشد و در کنار آن انجام کارهای روزمره و…

اگر یک خیاط برنامه‌ریزی و استراتژی مناسبی برای خود تدوین نکند، نمی‌تواند به موقع سفارش مشتری را تحویل دهد و هم نمی‌تواند به کارهای دیگرش برسد و همه‌شان نیمه کاره رها می‌شوند.

تولید محتوا نیز این‌گونه است. تولید یک محتوای خوب و باکیفیت که بتواند در جذب مشتری به بهترین شکل عمل کند، نیازمند تعیین استراتژی محتواست.

تیم هنرمیکس این مقاله را با هدف آگاهی شما در مورد موضوع خیلی مهم تولید محتوا و استراتژی تولید محتوا تهیه کرده است. شما در این مقاله با مفهوم و اهمیت نقشه راه محتوا و عواملی که باید در طراحی و تدوین آن در نظر داشته باشید، آشنا خواهید شد.

1.استراتژی محتوا

استراتژی محتوا، مسیر و راهی برای ایجاد محتوایی است که اهداف کلیدی کسب‌وکار و راه‌های ارائه مطالب برای تعامل بیشتر با مخاطب را مشخص می‌کند. در برخی مواقع، استراتژی محتوا به بازاریابی متمرکز  و اهداف آن شامل آگاهی از جذب مشتری و یا وفاداری آن‌ها است.

درواقع استراتژی محتوا، برنامه‌ریزی برای اجرا، ارتقاء و مدیریت مداوم چرخه حیات محتوا برای کمک به رشد کسب‌وکار است. اساساً، استراتژی محتوا برای هدایت ترافیک، سرنخ‌ها، تعامل، فروش و سایر نتایج تجاری از طریق محتوا استفاده می‌شود.

استراتژی محتوا

چرا به استراتژی محتوا نیاز داریم؟

با یک سوال ساده شروع کنیم: چرا کانتنت تهیه می‌کنیم؟ جواب این سوال واضح است. البته، برای پیشرفت کار خود!

اما روش‌های مختلفی برای رشد کسب‌وکار خود، توسعه و فروش محصولات، ایجاد ارتباط با مخاطبان برای گسترش آگاهی و شناخت برند شما وجود دارد. این روش‌ها شامل پست‌های رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ، خبرنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و … است.

دو سوال اصلی وجود دارد که باید هر زمان از خود بپرسید:

۱) این مطالب چگونه اهداف کلی تجارت شما را پشتیبانی و بازاریابی محتوایی برند شما را بر عهده دارند؟

۲) هدف شما از محتوای خاص چیست که استفاده می‌کنید؟

به صورت کلی استراتژی محتوا موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • تلاش برای انجام دادن کار خاصی
 • اهداف مشخصی در پشت استراتژی محتوا جای گرفته است.
 • مسیر رسیدن به هدفتان را مشخص می‌کند.
 • آن‌چه را که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید.
 • چگونگی حمایت محتوا از برندتان را نشان می‌دهد.
 • روشی است که محتوای شما را از دیگر محتواها متمایز می‌سازد.
 • روش تبلیغ محتوایتان را مشخص می‌کند.
 • معیاری برای تعریف موفقیت است.

کتاب‌های زیادی درمورد ضروری نشان دادن ارزش تجاری جامع برای توجیه استراتژی محتوا وجود دارد. استراتژی محتوا قصدی برای جایگزینی این منابع ندارد.

2.استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا راهی است که برای به مقصد رسیدن کانتنت تهیه شده؛ ولی این بار با هدف فروش محصولات یا خدمات است. در واقع دو نوع هدف در استراتژی بازاریابی محتوا وجود دارند که مکمل یکدیگر هستند؛ ارائه کانتنت‌های هدفمند و فروش.
در این نوع استراتژی تجزیه و تحلیل مشتریان، داشتن تقویم محتوایی، آشنا بودن با بازار کار و شناسایی رقبا و چند عامل دیگر بسیار مهم است.

استراتژی بازاریابی محتوا
استراتژی بازاریابی محتوا

در اکثر اوقات این دو اصطلاح (استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا) را باهم ادغام کرده و به نام استراتژی تولید محتوا از آن استفاده می‌کنند که معنی و مفهوم هر دو را می‌رساند. منظور ما هم از استراتژی تولید محتوا در این مقاله، هر دو این اصطلاحات است.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که صاحبان کسب‌وکارها به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند، هزینه‌ی کمی برای تولید محتوا در نظر گرفته‌اند. از دیگر دلایل نتیجه نگرفتن هم میتوان به تولید محتوا بدون رعایت اصول آن، نادیده گرفتن نیازها و خواسته‌های مخاطبین، بی‌خبری از فعالیت رقبا و بازاریابی محتوایی و… اشاره کرد.
تنها راه‌حل شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار، تدوین یک استراتژی محتوایی یا همان تولید محتوا برای بازاریابی است.

تفاوت تولید محتوا با تبلیغات:

شباهت زیادی بین تولید محتوا و تبلیغات وجود دارد؛ زیرا هردوی این موارد، از انواع محتوا برای معرفی محصول، خدمت و برند، در راستای کمک به پیشرفت یک کسب‌وکار استفاده می‌کنند.

تبلیغات، پیغام‌های یک طرفه هستند که در زمان و مکان مناسب به مخاطب ارسال می‌شوند و مخاطب هیچ کنترلی در عدم نمایش تبلیغات ندارد و خواسته یا ناخواسته باید به آن تبلیغ توجه کند، مانند تبلیغات تلویزیونی. تبلیغات‌ می‌توانند هدف‌های گوناگونی از جمله معرفی یک محصول و ترغیب افراد برای خرید و استفاده از محصولی را داشته باشد.

درمقابل، تولید محتوا روشی است که ارتباط دوطرفه و پایدار با مخاطب برقرار می‌کند. با تولید محتوا به‌صورت مستقیم و یا غیر مستقیم میتوان بازاریابی و کسب درآمد کرد. کسب درآمد مستقیم از طریق خود کانتنت و کسب درآمد به‌صورت غیر مستقیم از طریق بازاریابی محتوا برای محصول است.

نیاز هر کسب‌وکار به تولید محتوایی:

برای بازاریابی هر کسب‌وکاری نیاز به تولید محتوای مفید و باکیفیت است؛ زیرا امروزه با محتواهای رنگ و لعاب‌داری که در فرمت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند، اگر محتوایی از نظر کیفیت در سطح پایینی قرار بگیرد و نتواند نیاز مخاطبان را پوشش دهد، مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

مزیت‌های تولید محتوا :

· کسب درآمد از تولید محتوا
· جذب مشتری برای فروش محصول یا ارائه خدمت
· روش کم هزینه
· ایجاد شهرت و اعتبار
· قابلیت تحلیل نتایج و عملکرد آن‌ها توسط کلمات کلیدی
· تأثیرگذار بودن در وفادارسازی مشتریان

تولید محتوا بستگی به نوع کسب‌وکار، نوع محصول و یا خدمات، زمان و هزینه متفاوتی دارد. به همین دلیل برای همه‌ی کسب‌وکارها، تولید محتوا ضروری نیست.

تاریخچه‌ی تولید محتوا:

مجله‌ها و روزنامه‌ها، اولین منابع برای تولید محتوا بودند. اولین تبلیغات در مجله توسط شرکت جان دیر که بزرگترین تهیه‌کننده‌ی ماشین آلات کشاورزی در جهان است، انجام شد. این شرکت برای اولین بار شروع به چاپ مجله‌ی مخصوص کشاورزان کرد که به خوبی اولین اقدامات بازاریابی محتوایی را به نمایش گذاشت.

آن‌ها به دلیل حوصله نداشتن کشاورزان به خواندن، از عکس‌های بزرگ و جذاب استفاده می‌کردند. این مجله به کشاورزان اصول و نکات کشاورزی برای تهیه‌ی محصول بهتر را یاد می‌داد و در کنار آن برند جان دیر را نیز به همه معرفی می‌کرد.

تاریخچه تولید محتوا
تاریخچه تولید محتوا

با ورود رادیو به هر خانه، تولید محتوا نیز وارد دوره‌ی جدید شد. صدا به روند بهبود تولید محتوا نیز کمک کرد. در این دوره تبلیغات، تولید محتوا با اهداف کسب درآمد و بازاریابی پررنگ‌تر دیده شد. در رادیو در وسط پخش یک سریال رادیویی، تبلیغات‌ مختلفی معرفی می‌شدند که این روش یکی از راه‌های بازاریابی محتوا محسوب می‌شود. بعد از مدتی با ورود تلویزیون، علاوه ‌بر صدا، تصویر نیز به کمک تولید محتوا آمد.

بعد از پشت سر گذاشته شدن تمام این دوران، با ورود اینترنت و کامپیوترها، تولید محتوا رنگ و بوی دیگری به‌خود گرفت. اینترنت بر روی  زندگی تک تک افراد تأثیر گذاشت و روند تولید و انتشار محتوا را نیز دگرگون کرد.

رونق گرفتن تولید محتوا توسط اینترنت چند ویژگی‌ هم دارد:

 • وبلاگ‌ها توسعه یافت
 • موتورهای جستجو شروع به‌کار کردند
 • شبکه‌های اجتماعی متفاوتی به‌وجود آمد
 • بازاریابی محتوا افزایش یافت

امروزه در اینترنت، مقالات، اخبار و تصاویر زیادی منتشر می‌شود. پیدا کردن اطلاعات توسط مرورگرهای جستجو همانند گوگل با زدن کلمات کلیدی بسیار راحت شده‌است. در مرورگرها، همه نوع مقاله در مورد تمام موضوعات وجود دارد که هر فردی برای تولید محتوای بهتر و به‌روزتر می‌تواند از آن استفاده کند.

با ظهور شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌ها متوجه شدند که با مخاطبین خود باید ارتباط برقرار کنند تا برند معتبر و مشهوری داشته باشند. امروزه اکثر کسب‌وکارها، وب‌سایت‌های اختصاصی و یا یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، لینکداین و… دارند.

تمام پلتفرم‌های ارائه محتوا باعث شده است روش‌های تبلیغات نیز دچار تغییر شود؛ زیرا با وارد شدن شبکه‌های اجتماعی و پا گذاشتن کسب‌وکارها به این پلتفرم‌ها زمینه‌ساز تبلیغات گسترده‌ای در بستر اینترنت شد. علاوه بر این موارد، تبلیغات و تولیدمحتوا در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، نسبت به تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر، هزینه کمتری نیز دارند.

چرا باید یک استراتژی تولید محتوا داشته باشیم؟

نقشه راه محتوا به شما کمک خواهد کرد تا با بررسی زمینه‌های مختلف کسب‌وکارتان مانند شناخت مخاطبین و نیاز آن‌ها، آنالیز وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌ خود، زیر نظر گرفتن فعالیت رقبا در بازار دیجیتال و… یک هدف کلی و راهی برای خودتان ساخته و در مسیر پیشرفت و توسعه کسب‌وکارتان قدم‌های درستی بردارید. استراتژی تولیدمحتوا تضمین می‌کند که تلاش‌های شما بیهوده نیست و شما در مسیر درست قدم برمی‌دارید.

از طرفی تدوین استراتژی محتوا کمک خواهد کرد تا محتوای مناسب در زمان درست ارائه دهید. این استراتژی یک ابزار قدرتمند در راه بازاریابی محتوا خواهد بود و شما توسط این ابزار می‌توانید متن‌های خود را دائماً به‌روز نگه دارید و با بازبینی آن‌ها، اشکالات موجود را رفع و اطلاعات جدیدی به آن‌ها اضافه کنید.

همچنین کمک می‌کند برای کانتنت‌هایی که می‌خواهید تهیه کنید، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و درباره چگونگی ارتباط با مخاطبین خود توسط این متن‌ها فکری بیاندیشید.

داشتن استراتژی و نقشه راه باعث هدفمند شدن سرمایه‌گذاری‌های شما در کارتان خواهد شد. نداشتن یا پیروی نکردن از آن نیز باعث هدر رفتن زمان و هزینه‌های صرف شده برای استراتژی محتوا می‌شود. شاید نتوان تمامی مزیت‌های استراتژی محتوا را نام برد؛ ولی می‌توانیم به چند مورد از مهمترین آن‌ها اشاره کنیم:

 • کاهش هزینه تولید محتوا
 • کاهش زمان تولید محتوا
 • استراتژی محتوای با کیفیت و هدفمند در قالب موضوعات مختلف
 • افزایش احتمال موفقیت و رسیدن به هدف
 • عقب نماندن از رقبا در بازار تولید محتوا و برتری نسبت به آن‌ها
 • تأثیر مثبت در سئوی سایت
 • افزایش ترافیک و تعداد بازدیدکنندگان سایت و شبکه‌های اجتماعی
 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • داشتن نظم و یکدستی در تولید محتوا

راه‌های تدوین استراتژی تولید محتوا (نقشه راه محتوا)

حال که با تولیدمحتوا و استراتژی محتوا آشنا شدید، بهتر است نگاهی به مراحل تدوین استراتژی محتوا نیز بیندازیم.

   ۱. تعیین هدف

قبل از شروع به هر کاری، باید هدف کار خود را مشخص کنید و دلیل خود از انجام آن کار را بدانید و تعیین کنید که می‌خواهید در پایان به چه چیزی برسید.
داشتن هدف به برداشتن صحیح قدم‌های بعدی کمک خواهد کرد و در میان انبوهی از اطلاعات و داده‌ها سردرگم نخواهید شد.

تعیین هدف تولید محتوا
تعیین هدف تولید محتوا

با پرسیدن این سوال از خود که ” می‌خواهید چیکار کنید؟”، یک چهارچوب کلی مشخص کرده و نسبت به آن هدفی چند ساله تعیین و مشخص کنید که بعد از چند سال می‌خواهید در چه جایگاهی قرار بگیرید. همچنین می‌توانید تعیین کنید که استفاده از تولید محتوا چگونه شما را به آن جایگاه می‌رساند؟

به‌طور مثال، تولید محتوا برای سایت می‌تواند اهداف مختلفی داشته باشد؛ ولی عمده‌ترین و اصلی‌ترین اهدافی که برای یک سایت اهمیت دارد، شامل جزئیات زیر هست:

 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش تعامل کاربران
 • شناساندن بیشتر کسب‌وکار به افراد بیشتر
 • افزایش فروش و بازاریابی محتوا
 • افزایش آگاهی از محصولات خود
 • پشتیبانی از مشتریان
 • تغییر تفکر مردم درباره‌ی کانتنت
 • جذب و نگهداری کارمندان
 • و…

اگر با پیشرفت کسب‌وکار، اهدافتان نیز تغییراتی به خود می‌بیند، نگران نباشید؛ زیرا طبیعی است که اهداف با رشد سازمان تغییر کنند. به عنوان مثال؛ هنگامی که تازه کار خود را شروع کرده‌اید، روی ایجاد آگاهی از برند تمرکز می‌کنید.

با استقامت بیشتر، توجه شما به سمت پرورش کسب‌وکارتان کشیده می‌شود و حالا که اعتمادسازی کرده‌اید، تلاش می‌کنید که این اعتماد را به مدت طولانی حفظ کنید و در طولانی مدت افراد زیادی را نیز به سمت خرید و استفاده از خدمات و محصولات برندتان سوق دهید. با برنامه‌ریزی برای اهداف استراتژی، نوشته خود را مرور کنید تا مطابق با نیازهای کسب‌وکارتان باشد.

در انتخاب اهداف خود سعی کنید به جزئیات فکر کرده و مشخص کنید که در چه زمانی و دقیقاً به چه چیزی می‌خواهید، برسید. مثلاً اگر هدف شما افزایش فروش است، مشخص کنید که می‌خواهید در چه مدت زمان و به چه میزانی  برسید.

البته دقت داشته باشید که جزئیات را به گونه‌ای انتخاب کنید که در دسترس و قابل اندازه‌گیری باشند و چیزهای غیر ممکن را هدف کار خود قرار ندهید؛ چرا که در صورت محقق نشدن آن‌ها، احتمال اینکه به کل ناامید شوید، هست.

   ۲. شناسایی مخاطبین هدف

شناخت مخاطبین هدف برای یک استراتژی محتوای موفق بسیار مهم است. یک مشتری خوب برای صاحبان کسب و کارها، همان مخاطب ایده‌آلی است که محتوا را پسندیده و از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کند. مشخص کنید که مخاطبین طرف حساب شما چه کسانی هستند.

شناسایی مخاطبین هدف
شناسایی مخاطبین هدف

شما باید همه‌ی مخاطبین خود، حتی آن‌هایی که در فضای مجازی هستند را به چشم یک مشتری واقعی ببینید و ارزش یکسانی برایشان قائل باشید. سعی کنید دغدغه‌ها، باورها، اولویت‌ها و بسیاری از ویژگی‌های دیگر آن‌ها را شناسایی کنید. وقت خود را صرف گفت‌وگو با تیم فروش خود کنید و هربخشی از بینش را درباره‌ی مخاطبان خود پیدا و جمع‌آوری کنید.

در واقع اولین گام برای مشخص کردن سند استراتژی محتوا، مشخص کردن هدف مخاطب است. با تدوین و شناخت هدف مخاطب که می‌تواند یک مشتری یا سازمان و شرکت دیگری باشد، شما قادر خواهید بود باتوجه به نیاز کاربرانتان محتوا تولید کنید.

در واقع با این کار شما مشخص می‌کنید که برای چه کسی، با چه نیازی و چرا محتوا تولید می‌کنید و بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر شما نتوانید به درستی مخاطبان هدفتان و چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستند، تشخیص دهید زمان و هزینه‌ای که برای تولیدمحتوایتان صرف کرده‌اید، بیهوده خواهد بود.

اهمیت شناسایی و شناخت مخاطبان هدف به دلیل اینکه ارتباط مستقیمی با پیشرفت یا پسرفت شغلی شما دارد، بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از این موضوع بی‌توجه و سرسری رد نشوید و از افراد کار درست برای تدوین استراتژی و شناسایی مخاطبان هدفتان کمک بگیرید.

این موضوع شاید زمان زیادی به خودش اختصاص دهد؛ اما از پیامدهایی که در صورت عدم توجه به این مسئله در آینده ممکن است رخ دهد، جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های مشتری شامل لیستی از رفتارها، نیازها، اهداف، برخی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها و… هستند که در ادامه برخی از فاکتورهایی که باید هنگام شناسایی مخاطبین‌ هدفتان به آن‌ها توجه کنید، بیان می‌کنیم.

 • جنسیت
 • سن
 • مکان جفرافیایی
 • رفتار و واکنش آن‌ها در مقابل مسائل مختلف
 • اهداف و نیازهای آن‌ها
 • راه‌های ارتباطی آن‌ها با شما
 • سرگرمی‌های آن‌ها
 • دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها
 • فضاهای اجتماعی که از آن استفاده می‌کنند.
 • شخصیت‌هایی که روی آن‌ها تأثیرگذار هستند.
 • کارهایی که شما باید برای آن‌ها انجام دهید.
 • منابع کسب اطلاعات

با شناخت مخاطب می‌توانید استراتژی و برنامه مناسب و مؤثری در بازاریابی محتوا داشته باشید و با رفع نیاز مخاطبین، آن‌ها را به مشتریان دائمی تبدیل کنید.

می‌توانید برای شناخت و ارتباط بیشتر با مخاطبین، پرسشنامه‌ای را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل در اختیار آن‌ها قرار دهید؛ اطلاعات بدست آمده را آنالیز و بررسی کرده و استراتژی خود را نسبت به آن‌ها تدوین کنید.

برای شناخت درست و حسابی مخاطبین از موارد زیر میتوان کمک گرفت:

 • تجربه‌ی شخصی در سایت‌های شبیه به سایت خود (تحلیل رقبا)
 • برگزاری نظرسنجی در سایت خود
 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی که مخاطبین در گوگل آن‌ها را زیاد جستجو می‌کنند.
 • بررسی آماری و تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی برای پست‌های گوناگون
 • بازدید و تعامل بیشتری از پست‌هایی که مورد توجه مخاطب‌هایتان قرار گرفته‌اند.

   ۳. آماده سازی محتوا

آماده سازی محتوا
آماده سازی محتوا

به کانتنت خود توجه زیادی داشته باشید و آن‌ را ارزیابی کنید؛ چرا که ارزیابی، بخشی از تدوین استراتژی محتوا است. آماده‌سازی و تدوین استراتژی نیز می‌تواند شامل فهرست کردن، سازمان‌دهی کانتنت‌های موجود، آماده سازی کانتنت‌هایی که قصد کار روی آن‌ها دارید و… باشد.

4. بررسی میزان پیشرفت خود:

عملکرد رقابتی خود را بررسی کنید و چگونگی کار را که هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند انجام دهد و در بین مخاطبین شما طنین انداز است را درنظر بگیرید. برای مشاهده‌ی داده‌های رقبا، مانند ترافیک وب‌سایت و کلمات کلیدی آن‌ها، مشخصات بک لینک، علایق مخاطبان و… از ابزار‌های رایگان می‌توانید استفاده کنید.

 5. محتوای خود را هدفمند کنید.

حال که محتوای خود را مرتب کرده‌اید، برای هرکدام از آن‌ها معیارهای موفقیت تعیین کنید. این معیارها می‌توانند بر اساس اهداف مشخص شده برای خودتان باشند. معیارهایی مانند بررسی ترافیک سایت یا شبکه‎‌های اجتماعی، مدت زمان حضور مخاطبین، جزئیات صفحات مشاهده شده توسط مخاطبین، وضعیت اشتراک‌گذاری مطالب سایت یا شبکه‌های اجتماعی، کلمات کلیدی و … می‌تواند مورد ارزیابی قرار بگیرند.

تمامی این اطلاعات را به صورت یک فهرست درآورده و نگه دارید تا در زمان‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید که این اطلاعات باید مرتباً به‌روز شوند.

6. به دنبال موقعیت یا منابع منحصر به‌فرد خود باشید:

در صنعت خود، چه کاری را بهتر از دیگران انجام می‌دهید؟ آیا دیدگاه منحصر به ‌فردی دارید؟ شما به دنبال سکوی پرتاب خود هستید که به شما امکان پرش می‌دهد. تاکتیک‌ها و زوایایی وجود دارند که باید زودتر از موعد برای محدود کردن گزینه‌های خود برای مالکیت در نظر گرفته‌شوند.

 7. تجزیه و تحلیل داده‌ها و کمبودهای موجود و مشخص کردن اهداف دقیق‌تر

ممکن است در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی‌ خود به کانتنتی نیاز داشته باشید که وجود ندارد یا اینکه برخی از متن های موجود نیاز به اصلاح و به‌روز رسانی داشته باشند؛ شما به‌عنوان کارشناس تولیدمحتوا باید تمامی این کانتنت‌ها را شناسایی کرده و برای آن‌ها برنامه‌ای داشته باشید.

محتواها را مورد ارزیابی قرار دهید و کمبودها و ضعف‌های آن‌ها را بررسی کنید. شما باید بدانید که:

 • متون تهیه شده برای کاربر مفید بوده یا نه؟
 • با آن ارتباط برقرار کرده اند یا نه؟
 • محتوای شما در کجای قیف بازاریابی قرار دارد؟

همچنین می‌توان آن‌ها را از نظر کیفیت، کمیت، میزان ارزش و اهمیت و بسیاری از موارد دیگر نیز بررسی کرد.

می‌توانید از نظر معیارهای گوگل و سئو نیز محتوای موجود را بررسی کنید. این معیارها شامل شاخص نرخ پرش، زمان سپری شده در سایت، تعداد بازدید صفحات و مطالب سایت، اصول سئو، کلمات کلیدی و… هستند.

با ایرادیابی و رفع مشکلات موجود در محتوای خود، به جزئیات تازه‌تری خواهید رسید و با اینکه از قبل برای خود اهدافی را تعیین کرده بودید، قطعاً اهداف جدیدتری را در راه تدوین استراتژی پیدا خواهید کرد.

در مشخص کردن اهداف خود دقیق باشید و تمام جزئیات آن‌ها را تعیین کنید. اهداف شما باید معنی و مفهوم مشخص‌تر و دقیق‌تری داشته باشند، قابل اندازه‌گیری باشند، زمان دقیق رسیدن به آن‌ها مشخص شود و…

 8. برند سازی با استفاده از تولید محتوا

سعی کنید همواره روی نام و برند خود سرمایه گذاری کنید. منظور همان برندسازی و شناساندن نام تجاری به اکثریت افراد جامعه است.

برند سازی با تولید محتوا
تاثیر تولید محتوا در برند سازی

برای دیده‌شدن برند و کسب‌وکارتان و برای سرمایه‌گذاری روی بازاریابی محتوا، باید برند شما در تدوین استراتژی هم به چشم بخورد؛ چرا که کانتنت نیز یکی از عوامل مؤثر در برندینگ است و از همه مهم‌تر این‌که محتوای شما باید مرتبط با برند شما باشد و ارزش و اهمیت برندتان را نشان دهد.

عوامل بصری زیادی هستند که در برندسازی و نشان دادن نام تجاری شما و در راستای انعکاس سبک و شخصیت کسب‌وکار خود و در نهایت استراتژی محتوایی تأثیر مثبتی خواهند داشت؛ مانند تصاویر استفاده شده در مقالات و یا صفحه‌های اجتماعی، استفاده از لوگوی اختصاصی، هرگونه سند تجاری منحصر به خودتان و استفاده از کلمات کلیدی و…. پس استفاده از این عوامل را جدی بگیرید.

9. تهیه تقویم محتوایی

برای استفاده از داده‌هایی که در دست دارید و همچنین ارائه و تولید محتواها، یک تقویم تهیه کنید. این کار به شما در عملی کردن برنامه‌ها و تدوین یک استراتژی فوق‌العاده کمک زیادی می‌کند. با داشتن تقویم می‌توانید در انتها و در زمانی از قبل تعیین شده، عملکرد و نتیجه کار خود را بهتر بسنجید و داشته‌های خود را زیر نظر داشته باشید.

برای این‌که تمامی زحمات چندین نفر که در راه تولید محتوا ماه‌ها برای آن زحمت کشیده‌اند، هدر نرود و در زمانی مناسب به مقصد نهایی و به دست مخاطب برسد، باید یک بازه زمانی مشخص و تقویم محتوایی برای ارائه کانتنت‌های خود داشته باشید.

با تهیه یک تقویم محتوایی در قالب جداولی که می‌تواند شامل عناوین، کلمات کلیدی و… نیز باشد، کانتنت با زمان‌بندی دقیق به دست مخاطب می‌رسد که در کنار رعایت اصول آن مطمئناً محتوایی موثر و کارآمد برای مخاطبین خواهد بود.

یکی دیگر از مزیت‌های داشتن تقویم زمانی برای انتشار محتوای خود، قابلیت استفاده از مناسبت‌ها و روزهای خاص است که می‌توانید با تولید محتوایی مرتبط با این مناسبت‌ها، مخاطبین جدید زیادی نیز کسب کنید.

برای نوشتن یک تقویم محتوایی خوب، می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند تقویم گوگل(Google Calendar) و گوگل شیت(Google Sheets) استفاده کنید.

 10. بازاریابی محتوایی هدفمند

یک محتوای خوب به خودی خود یک تبلیغ خوب است. شما کانتنت خود را می‌توانید در قالب‌های مختلف که مرتبط با کسب‌وکارتان است، تهیه و منتشر کنید.

بازاریابی هدف
بازاریابی هدف

کلمه بازاریابی محتوا این روزها مخصوصاً در فضاهای مجازی، خیلی زیاد به گوش می‌رسد. بازاریابی محتوایی یکی از مهمترین عناصری است که باید در تدوین استراتژی محتوا در نظر گرفته شود.

رسانه‌های مجازی دقیقاً مثل ویترینی شفاف برای شما هستند که برای تبلیغ هرچه بهتر و نتیجه‌گیری مثبت از این راه، نیازمند داشتن نقشه و استراتژی برای بازاریابی محتوا مخصوص فضای مجازی هستند، پس از این شبکه‌ها به نفع تجارت خودتان استفاده کنید.

 11. ایجاد حس خوب در مخاطب

حتماً می‌دانید که اکثر مشتری‌های شما دائمی نیستند؛ ولی همه آن‌ها می‌خواهند در زمانی که شما را همراهی می‌کنند احساس خوبی داشته باشند و اگر این حس خوب را دریافت کنند، همراهی آن‌ها با شما بیشتر خواهد شد.

همراه بودن هر چه بیشتر مخاطبین با شما، باعث درگیر شدن بیشتر آن‌ها با محتوای شما خواهد شد و با عکس‌العمل‌ها و نظرهایی که ارائه می‌دهند (لایک کردن، شیر کردن، کامنت ها و حتی نظرهای منفی) راه مناسب را برای شما در ادامه کار نشان خواهند داد.

برای تبدیل مخاطب به یکی از مشتریان وفادار می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • کوپن‌های تخفیف برای خرید محصولات
 • پیشنهادها و جشنواره‌های باورنکردنی
 • تبلیغات هدفمند برای ترغیب مخاطب به خرید
 • توصیه نامه‌های دیگران برای استفاده از محصولات شما

از همه مهم تر، اگر مخاطب از تولید محتوا راضی باشد و حس خوبی را دریافت کند خود به خود تبدیل به مشتری می‌شود و این حس را پاسخ خواهد داد و این پاسخ دادن، شامل خرید محصولات یا خدمات از شما خواهد بود.

زمان، یکی دیگر از  مواردی هست که برای مخاطبین بسیار مهم است. آن‌ها دوست ندارند با محتوایی که به دست آن‌ها می‌رسد وقت تلف کرده باشند و به خواسته خود نرسند؛ پس احترام گذاشتن به مخاطبین و بیهوده هدر ندادن وقت آن‌ها را در اولویت کار خود قرار داده و محتوای با کیفیت ارائه دهید.

 12. ایده‌پردازی در تولید محتوا

برای تولید محتوا موضوع‌های مختلفی را می‌توانید انتخاب کنید و آن‌ها را با سناریوهای متنوع ارائه دهید. سناریوها نیز به همان اندازه که ایده پردازی‌ها منجر به تولید محتوا می‌شوند، سهم بزرگی دارند.

ایده پردازی در تولید محتوا
ایده پردازی در تولید محتوا

این نکته مهم را از یاد نبرید که بدون داشتن استراتژی محتوا و تقویمی برای ارائه آن نمی‌توانید سناریوها و ایده‌پردازی‌های مناسبی خلق کنید. خلاقیت در خلق سناریوهای محتوایی که منحصر به کمپانی شما باشند، نیازمند تفکر و برنامه‌ریزی دقیق هستند.

 13. بررسی وضعیت شرکت

پس از اینکه هدف خود را تعیین کردید، نگاهی به داشته‌ها و نداشته‌های خود بیاندازید و به طور کلی وضعیت فعلی کسب‌وکار خود را بررسی کنید. این بررسی می‌تواند از جهات و جنبه‌های مختلفی باشد.

بررسی‌های کلی که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بیشترین درآمد فعلی شرکت از چه محصول یا خدمتی است؟
 • دلیل درآمد زیاد این محصول یا خدمت، نیاز بازار به آن بوده یا از روش‌هایی در تبلیغ آن استفاده شده که فروش را بالا برده؟
 • همچنین می‌توانید وضعیت فعلی تیم و افراد مختلفی که در حال فعالیت در شرکت شما هستند را بررسی کرده و نیازها و پارامترهایی که به آن اهمیت می‌دهند را شناسایی کنید.

 14. کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار

تقریباً میتوان گفت کلمات کلیدی، اساس تولید محتوا هستند. کلمات کلیدی مربوط به کسب‌وکار شما مشخص می‌کنند که مخاطبین شما به دنبال چه چیزهایی هستند و سوالات و نیازهای آن‌ها چیست؟ همچنین تأثیر مثبتی روی ترافیک سایت از طریق گوگل و ورود کاربران به وب‌سایت شما دارند.

یکی از ابزارهای مهمی که گوگل توسط آن کسب‌وکار و سایت شما را شناسایی می‌کند، همین کلمات کلیدی است. شما می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی و ترکیب آن‌ها با ایده‌های خوب، محتوای با کیفیت‌تری را تهیه کنید.

با استفاده درست و اصولی از کلمات کلیدی می‌توانید تأثیر مثبتی بر سئو سایت‌ خود بگذارید و از گوگل رتبه خوبی دریافت کرده و کسب‌وکار خودتان را به صفحه اول گوگل منتقل کنید و جزء 10 سایت برتر و اول گوگل شوید.

با اینکه کلمات کلیدی یک عامل مهم برای تدوین استراتژی محتوا و تولید محتواست ولی نباید تمام تدوین استراتژی را بر اساس کلمات کلیدی نوشت.
کلمات کلیدی خود را جذاب و با ایده‌های نو انتخاب کرده و در یک فهرست، دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنید. برای یافتن کلمات کلیدی مناسب می‌توانید از ابزارهایی مانند Keywordtool و Kwfinder استفاده کنید.

 15. بررسی رقبا

بررسی رقبا
بررسی رقبا

یکی از مهم‌ترین کارها در بحث تدوین نقشه راه، بررسی رقبا در حوزه کسب‌وکارتان است. رقبای خود را شناسایی کرده و بررسی کنید که:

 • نقاط ضعف و قوت کلی آن‌ها در چیست؟
 • از کدام شبکه‌های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند؟
 • کمبود متون‌ صفحه‌های اجتماعی آن‌ها چیست؟
 • آیا سایت یا وبلاگی برای ارائه مطالب یا فعالیت آنلاین دارند؟
 • تمرکز اصلی محتواهای آن‌ها روی چه موضوعی است؟
 • بیشتر از چه موضوعاتی در سایت خود استفاده می‌کنند و دسته‌بندی آن‌ها چگونه است؟

در اصل، هدف ما از آنالیز رقبای خود آشنایی بیشتر با استراتژی‌های محتوایی آن‌هاست تا بتوانیم یک استراتژی و نقشه راه بهتر و با نقص کمتر برای خود تدوین کنیم.

 16. عملکرد خود را بسنجید

اعداد و ارقامی را که حاصل تلاش و نتیجه کارتان هست، به‌دست آورید؛ چون به‌وسیله این اعداد متوجه خواهید شد که کارتان را به خوبی انجام داده‌اید یا نه و به درصد موفقیت خود پی می‌برید. می‌توانید عملکرد سایت و شبکه‌های اجتماعی خود از قبیل لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، تعداد فالوورها و… را سنجیده و مورد ارزیابی قرار دهید.

برای سنجش موفقیت خود در وب‌سایت و میزان تأثیرگذاری محتوا روی مخاطب می‌توانید به آمار موارد زیر توجه داشته باشید:

 • تعداد بازید
 • تعداد نظرات
 • نرخ کلیک CTR
 • ترافیک ورودی از طریق گوگل
 • زمان ماندگاری در صفحه‌های سایت
 • تعداد اشتراک گذاری‌ها
 • رتبه در بین کلید واژه‌ها

تمامی این معیارها را می‌توانید توسط گوگل آنالیتیکس، تگ منیجر و سرچ کنسول گوگل مورد سنجش قرار دهید.

شما می‌توانید برای ارزیابی این معیارها نیز زمان‌بندی تعیین کنید و نسبت به اهدافی که در زمان مشخصی به آن‌ها رسیدید، عملکرد خود را بسنجید.

17. برقراری ارتباط عاطفی دنباله‌دار با مخاطب:

بسیاری از خریدها از روی احساسات است. پس برای جذب مشتری از تلاش برای پیدا کردن راه‌هایی برای برقراری ارتباط عاطفی با مخاطب دست نکشید.

درمورد فضای مجازی و سایت‌ها، نیز همین شرایط صدق می‌کند. برخی از صاحبان سایت‌ها، با مخاطبان خود برای برقراری ارتباط تلاش نمی‌کنند و فکر می‌کنند با داشتن محتوای خوب و با کیفیت محصول و خدمات خود، مخاطبین زیادی پیدا می‌کنند؛ درحالی که این باور کاملاً اشتباه است و کاربران در مکان‌هایی که مورد توجه قرار نگیرند و فقط ارتباط یک طرفه داشته باشند، زیاد نمی‌مانند.

در زمان برقراری ارتباط با مخاطبین خود، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود و با برقراری ارتباط عاطفی و دوستانه شما با مخاطبین خود، آن‌ها را به خرید از وب‌سایتتان ترغیب کنید.  همچنین با گرفتن شماره‌ای از آن‌ها می‌توانید هرچند وقت یک بار آموزش‌های مفید و یا کوپن تخفیف برایشان بفرستید.

با دریافت ایمیل یا شماره تلفن کاربرانتان، زمینه را برای تبلیغات گسترده بعدی فراهم خواهید کرد.

برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری وفادار نیاز به برنامه و استراتژی مشخص و هدفمند دارید. البته ممکن است چند ماه برای بدست آوردن این شرایط زمان ببرد و یا اصلاً جوابی دریافت نکنید؛ اما نگران نباشید و در آن زمان سعی کنید در استراتژی خودتان تغییراتی ایجاد کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.

راهکارهایی برای بدست‌آوردن مخاطب در اینترنت:

روزانه هزاران مخاطب به‌صورت سرگردان در دنیای مجازی در حال گشت‌وگذار هستند؛ ولی با دیدن محتوای مناسب و جذاب آن را دنبال می‌کنند. راهکارهایی برای جذب این مخاطبین وجود دارد:

مخاطب اینترنتی
جذب مخاطب از طریق اینترنت
 • تبلیغات پولی:

با تبلیغات هدفمند در سایت‌ها و پیج‌های معتبر، مخاطبین را به برند خود جذب کنید. احتمال این‌که اوایل پولی برای تبلیغات در سایت‌های پرهزینه نداشته باشید، وجود دارد. پس سعی کنید از روش‌های ارزان استفاده کنید.

 • موتور‌های جستجوگر:

بهترین راه برای جذب غریبه‌ها، استفاده از موتورهای جستجوگر است. به‌طوری که غریبه‌ها با کلیک بر روی صفحه‌ی شما وارد آن شده و مشتری شما می‌شوند. البته سعی کنید جزء سایت‌های اول باشید؛ به دلیل این‌که اکثراً بیشتر از ۳ سایت نگاه نمی‌کنند. برای جذب غریبه از طریق سایت، باید به بهترین روش تولید محتوا کنید تا یکی از بهترین سایت‌ها در موتور‌های جستجو باشید. این روش به دلیل این‌که تبلیغاتی در آن وجود ندارد، باعث اعتماد بیشتر مشتری به شما می‌شود .

 • اینفلوننسرها:

شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام و .. جزء جدا نشدنی از زندگی روزمره‌ی ما شده‌اند. یکی از راه‌های جذب مشتری، تبلیغات توسط اینفلوننسرها است. اینفلوننسرها، مردمان عادی هستند که با به‌وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی و انتشار محتوای مختلف، طرفدار جذب کرده‌اند. این طرفداران به دلیل داشتن تعداد مخاطب بالا، با تبلیغات بازاریابی محتوایی سعی می‌کنند کاربرانشان از صفحه‌ی شما بازدید کنند. با این کار تعداد مشتری‌های شما افزایش می‌یابد.

 • پست مهمان:

در این روش، سعی کنید از محبوبیت سایت‌های دیگر به عنوان اهرمی برای رشد خودتان استفاده کنید. شما می‌توانید سایت‌هایی که محتوای آن‌ها شبیه به محتوای خودتان است، استفاده کرده و  مخاطبان آن سایت را تبدیل به مشتری‌های خود کنید؛ البته به شرطی که محتوای سایت شما از سایت‌های دیگر کپی نشده باشد.

 • درخواست ایمیل:

زمانی که سایتتان طرفداران زیادی دارد، شما با ارسال ایمیل می‌توانید از آن‌ها بخواهید که ایمیل اصلی شما را به دوستان و آشنایان بفرستند تا سایت شما برای آن‌ها معرفی شود. به آن‌ها کد تخفیف ارسال کنید تا به فرستادن ایمیل تبلیغاتی تشویق شوند و نقشی نیز در بازاریابی محتوایی سایت شما داشته باشند.

 • شبکه‌های اجتماعی:

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی

پست‌گذاری روزانه و مرتبط در شبکه‌های اجتماعی، یکی از راه‌های استراتژی تولید محتوا است. برخی از پست‌ها و محتواهای شما برای فالوورهایتان جذاب خواهند بود که با ارسال آن‌ها به دیگران باعث افزایش مخاطبین شما می‌شوند.

شغل تولید محتوا:

شغل تولید محتوا امروز طرفداران زیادی دارد و برخی از افراد، آن را به‌عنوان شغل اول و برخی شغل دوم قبول دارند. در این شغل، محتواهای زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. کارشناس تولید محتوا توانایی نوشتن مقاله برای وب‌سایت‌ها و یا تهیه پست برای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را دارند. هرکسی که از راه می‌رسد نمی‌تواند در این حوزه فعالیت داشته و حتماً باید تجربه و دانش مخصوص به آن را داشته باشند تا بتوانند به حوزه‌ی کار وارد شوند.

شغل تولید محتوا
شغل تولید محتوا

شغل تولید محتوا برای اینستاگرام:

تولید محتوا برای این شبکه‌ی اجتماعی، ابتدا نیاز به شناخت کامل از آن را دارد.

برای تولید محتوا نیاز به چند مهارت دارید که عبارتند از:

 •  توانایی نوشتن کپشن برای پست‌ها، تصاویر و استوری‌ها
 • انجام کارهای گرافیکی شامل کار با انواع اپلیکیشن‌های گرافیکی موبایل یا کامپیوتر برای ساخت پست و استوری
 • آشنایی با عکاسی و فیلمبرداری
 • مهارت ویرایش ویدیو
 • مدیریت پیج

شغل تولید محتوای متنی برای سایت‌ها:

این افراد مقالاتی برای سایت می‌نویسند که باید دارای تخصص‌هایی مانند نویسندگی، طراحی، سواد سئو، طراحی و…باشند.

مهم‌تر از داشتن مهارت، داشتن دانش و مسلط بودن کارشناس به موضوع است.

بازار کار تولید محتوا:

بازار کار تولید محتوا
بازار کار تولید محتوا

در حال حاضر تعداد زیادی آگهی‌ درمورد استخدام کارشناس تولید محتوا وجود دارد؛ ولی افرادی که این کار را بلد باشند، بسیار کم است. این افراد نیاز به یادگیری شخصی و مداوم، با داشتن خلاقیت و توانایی انجام این کار را دارند. تولید محتوا به عنوان رشته و یا شغلی با کارهای روتین و تکراری نیست که در یک روز بتوان آن را یاد گرفت. خلاق بودن برای کار تولید محتوا، بسیار ضروری است.

استراتژی محتوا و سئو

در محتوای وب‌سایت‌ها، استراتژی محتوا و سئو دست به دست هم می‌دهند تا شما را به گوش همگان برسانند. بخش اصلی تدوین یک استراتژی مؤثر، شناسایی سوالات احتمالی مخاطب، پیش‌بینی نیازها و خواسته‌های کاربران، توجه به نقاط دردناک و چالش‌هایی است که می‌تواند مخاطبان هدف را به سمت عمل سوق دهد.

شما با تحقیق کلمات کلیدی و تدوین سند استراتژی محتوا، مشخص می‌کنید که مخاطبانتان به دنبال چه هستند و چه چیزی نیازشان را برطرف خواهد کرد.

توصیه می‌کنیم مزایای سئو استراتژی محتوا را دست کم نگیرید؛ زیرا برندها و کسب‌وکارهایی که سرمایه زیادی در این مورد هزینه می‌کنند، بیشترین سهم بازار آنلاین را به خود اختصاص داده‌اند.

جمع بندی

به طور کلی میتوان گفت هدف شما از داشتن یک استراتژی محتوای خوب، مشتری‌سازی و یا تبدیل مخاطبین به مشتری و همچنین افزایش ارتباط با مشتریانی است که در حال حاضر دارید.

مشتری اگر نباشد، محتوای شما ارزشی ندارد!

از این رو تدوین استراتژی محتوا برای یک فرد یا یک شرکت (مخصوصاً اگر وب‌سایت و یا شبکه اجتماعی داشته باشد) از اهمیت زیادی برخوردار بوده و یک امر ضروری است. داشتن یک استراتژی محتوا به شما کمک خواهد کرد تا بدانید چه کارهایی را در چه زمان‌هایی در راستای رسیدن به اهداف خود باید انجام دهید؛ همچنین کمک خواهد کرد تا همراه مخاطبین خود باشید و بهترین مشاور برای آن‌ها خواهید بود.

هدف ما در این مقاله، ساخت یک ذهنیت کلی ولی کامل از استراتژی محتوا (نقشه راه محتوا) بود. استراتژی شما باید کامل باشد، ولی لازم نیست که یک کتاب چند صد صفحه ای در مورد استراتژی محتوایی داشته باشید. فقط کافیست تا اصول گفته شده در این مقاله را بیشتر یاد گرفته و رعایت کنید.

اگر می‌خواهید خودتان برای کسب‌وکار خود یک استراتژی قوی تدوین کنید، مستلزم رعایت اصول آن و یادگیری عوامل ذکر شده در این مقاله هستید. ولی اگر قصد این را دارید که کسی دیگر برای شما این کار را انجام دهد، تیم تولید محتوای هنرمیکس می‌تواند با تعیین یک نقشه راه مناسب و اصولی شما را در رسیدن به اهداف خود و تولید محتواهای با کیفیت کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد