استراتژی تولید محتوا چیست؟

استراتژی تولید محتوا چیست؟

استراتژی تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا، استراتژی تولید محتوا یا استراتژی بازاریابی محتوا، پلان تولید محتوا و … همگی واژه‌هایی هستند، با معانی مشابه و هدفی یکسان که به یک چیز کلی اشاره دارند و آن هم این است که در کسب و کار خود یک مسیری را مشخص کرده و برای رسیدن به اهداف خود، این مسیر را ادامه دهید.

عوامل بسیار زیادی در این مسیر و برای طراحی آن وجود دارند که رعایت و یا عدم رعایت آن‌ها، شما را به اهداف تعیین شده توسط خودتان نزدیک و یا دور می‌کند.

هدف ما از نوشتن این مقاله این است که شاید بتوانیم در مورد موضوع خیلی مهم تولید محتوا و استراتژی تولید محتوا که امری ضروری در دنیای کسب و کار آنلاین و بازاریابی محتوایی دیجیتال است، کمکی به شما بکنیم. شما در این مقاله با مفهوم و اهمیت نقشه راه محتوا و عواملی که باید در طراحی و تدوین آن در نظر داشته باشید، آشنا خواهید شد.

با تعریف دو اصطلاح در این زمینه شروع می‌کنیم:

 1. استراتژی محتوا

استراتژی محتوا، مسیر و راهی برای به هدف رساندن تولید محتوا در زمان مناسب و همچنین راه‌های ارائه مطالب برای تعامل بیشتر با مخاطب است. در برخی مواقع، استراتژی محتوا به بازاریابی متمرکز است و اهداف آن شامل آگاهی از جذب مشتری ویا وفاداری آن‌ها است. گاهی اوقات میتوان متنی تهیه کرد که هدف آن صرفاً بازاریابی محتوا و یا تبلیغات نباشد؛ این محتواها در دسته استراتژی محتوا قرار می‌گیرند. استراتژی محتوا به‌طور گسترده‌تری شامل اطلاعات در مورد معماری، ساختار کانتنت(محتوا)، استفاده‌ی مجدد و تجربه‌ی کاربر است. بازاریابی محتوا یک سرمایه‌گذاری تجاری است و به پول و زمان و افراد زیادی نیاز دارد.

استراتژی محتوا
دلایل نیاز به استراتژی محتوا چیست؟

چرا به استراتژی محتوا نیاز داریم؟

با یک سوال ساده شروع کنیم: چرا کانتنت تهیه می‌کنیم؟ جواب این سوال واضح است..البته برای پیشرفت کار خود!

اما روش‌های مختلفی برای رشد کسب‌وکار خود، توسعه و فروش محصولات، ایجاد ارتباط با مخاطبان برای گسترش آگاهی و شناخت برند شما وجود دارد که کمی پیچیده‌تر است. این روش‌ها شامل پست‌های رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ، خبرنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و … است.

دو سوال اصلی وجود دارد که باید هر زمان از خود بپرسید: ۱) این مطالب چگونه اهداف کلی تجارت شما را پشتیبانی و بازاریابی محتوایی می‌کند؟ ۲) هدف شما از این کانتنت خاص چیست؟

این استراتژی، تخصص شما را در این زمینه ایجاد می‌کند و شروع به ساخت لیست ایمیل برای درگیر کردن مخاطب و شروع ارتباط با آن‌ها می‌کنید. برای افزایش فروش و بازاریابی محتوایی، شما احتمالاً زمان بیشتری را  صرف صحبت در مورد محصول و یا خدمات خود خواهید کرد تا انگیزه‌‌ای در مشتریان ایجاد کنید تا آن‌ها به مغازه شما و یا صفحه خدمات در شبکه‌های اجتماعیتان برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنند.

کتاب‌های زیادی درمورد ضروری نشان دادن ارزش تجاری جامع و یکپارچه برای توجیه استراتژی محتوا وجود دارد. استراتژی محتوا قصدی برای جایگزینی این منابع ندارد.

 1. استراتژی بازاریابی محتوا

منظور از این نوع استراتژی، تدوین راهی است که برای به مقصد رسیدن کانتنت تهیه شده است؛ ولی این بار با هدف فروش محصولات یا خدمات است. در واقع دو نوع هدف در استراتژی بازاریابی محتوا وجود دارند که مکمل یکدیگر هستند؛ ارائه کانتنت‌های هدفمند و فروش.
در این نوع استراتژی تجزیه و تحلیل مشتریان، داشتن تقویم محتوایی، آشنا بودن با بازار کار و شناسایی رقبا و چند عامل دیگر بسیار مهم می‌باشند.

استراتژی بازاریابی محتوا
استراتژی بازاریابی محتوا

در اکثر اوقات این دو اصطلاح (استراتژی محتوا، استراتژی بازاریابی محتوا) را باهم ادغام می‌کنند و به نام استراتژی تولید محتوا از آن استفاده می‌کنند که معنی و مفهوم هر دو را می رساند. منظور ما هم از استراتژی تولید محتوا در این مقاله، هر دو این اصطلاحات می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که صاحبان کسب‌وکارها به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند، دست و دلباز نبودن آن‌ها از نظر هزینه برای تولید محتوا است. از دیگر دلایل نتیجه نگرفتن هم میتوان به تولید محتوا بدون رعایت اصول آن، نادیده گرفتن نیازها و خواسته‌های مخاطبین، بی‌خبری از فعالیت رقبا و بازاریابی محتوایی و… اشاره کرد.
تنها راه‌حل شما به‌عنوان صاحب یک کسب و کار برای جلوگیری از این نتیجه نگرفتن‌ها، تدوین یک استراتژی محتوایی یا همان تولید محتوا برای بازاریابی است.

تفاوت تولید محتوا با تبلیغات:

تبلیغات، پیغامی مناسب یک طرفه است که در زمان و مکان مناسب به مخاطب ارسال شده‌است. تبلیغات‌ می‌توانند هدف‌های گوناگونی داشته باشد.

تولید محتوا، روشی است که ارتباط دوطرفه و پایدار با مخاطب برقرار می‌کند. با تولید محتوا به‌صورت مستقیم و یا غیر مستقیم میتوان بازاریابی و کسب درآمد کرد. کسب درآمد مستقیم از طریق خود کانتنت و کسب درآمد به‌صورت غیر مستقیم از طریق بازاریابی محتوا برای محصول است.

نیاز هر کسب‌وکار به تولید محتوایی:

برای بازاریابی هر کسب‌وکاری نیاز به تولید محتوای مفید و باکیفیت است.

مزیت‌های تولید محتوا :

 • کسب درآمد از تولید محتوا
 • جذب مشتری برای محصول
 • روش کم هزینه
 • ایجاد شهرت، اعتبار
 • قابلیت تحلیل نتایج و عملکرد آن‌ها توسط کلمات کلیدی
 • تأثیرگذار بودن در وفادارسازی مشتریان

تولید محتوا بستگی به نوع کسب‌وکار، نوع محصول ویا خدمات، زمان و هزینه دارد. به همین دلیل برای همه‌ی کسب‌وکارها، تولید محتوا ضروری نیست.

تاریخچه‌ی تولید محتوا:

مجله‌ها و روزنامه‌ها اولین منابع برای تولید محتوا بودند. اولین تبلیغات در مجله توسط شرکت جان دیر که بزرگترین تهیه‌کننده‌ی ماشین آلات کشاورزی در جهان است. این شرکت برای اولین بار شروع به چاپ مجله‌ی مخصوص کشاورزان کرد. این مجله، اولین تلاش برای بازاریابی تولید محتوا است. آن‌ها به دلیل حوصله نداشتن کشاورزان به خواندن از عکس‌های بزرگ و جذاب استفاده می‌کردند. این مجله به کشاورزان اصول و نکات کشاورزی برای تهیه‌ی محصول بهتر را یاد می‌داد.

تاریخچه تولید محتوا
تاریخچه تولید محتوا

سپس با ورود رادیو به هرخانه، تولید محتوا نیز وارد دوره‌ی جدید شد. صدا به روند بهبود تولید محتوا نیز کمک کرد. در این دوره تبلیغات، تولید محتوا با اهداف کسب درآمد و بازاریابی پررنگ‌تر دیده شد. در رادیو در وسط پخش یک سریال رادیویی، تبلیغات‌های مختلفی معرفی می‌شدند که این روش یکی از راه‌های بازاریابی محتوا محسوب می‌شود.

بعد از مدتی با ورود تلویزیون، علاوه‌بر صدا، تصویر نیز به کمک تولید محتوا آمد. کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکارهای زیادی، مردم را به خود جذب کرد تا وارد عرصه‌ی جدیدی شدند.

با ورود اینترنت و کامپیوترها، تولید محتوا رنگ و بوی دیگری به‌خود گرفت. اینترنت بر روی  زندگی تک تک افراد تأثیر گذاشت.

رونق گرفتن تولید محتوا توسط اینترنت چند ویژگی‌هایی هم دارد:

 • وبلاگ‌ها توسعه یافت

 • موتورهای جستجو شروع به‌کار کردند

 • شبکه‌های اجتماعی متفاوتی به‌وجود آمد

 • بازاریابی محتوا افزایش یافت

امروزه در اینترنت، مقالات، اخبار و تصاویر زیادی منتشر شده‌است. پیدا کردن اطلاعات توسط مرورگرهای جستجو همانند گوگل با زدن کلمات کلیدی بسیار راحت شده‌است. در مرورگرها، همه نوع مقاله در مورد تمام موضوعات وجود دارد که هر فردی برای تولید محتوای بهتر و به‌روزتر می‌تواند از آن استفاده کند. با ظهور شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌ها متوجه شدند که با مخاطبین خود باید ارتباط برقرارکنند تا برند معتبر و مشهوری داشته باشند. امروزه اکثر کسب‌وکارها، وب‌سایت‌های اختصاصی و یا یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، لینکداین و… دارند.

چرا باید یک استراتژی تولید محتوا داشته باشیم؟

نقشه راه محتوا به شما کمک خواهد کرد تا با بررسی زمینه‌های مختلف کسب و کارتان مانند شناخت مخاطبین و نیاز آن‌ها، آنالیز وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان، زیر نظر گرفتن فعالیت رقبا در بازار دیجیتال و… یک هدف کلی و راهی برای خودتان ساخته و در مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کارتان قدم‌های درستی بردارید.

از طرفی، تدوین استراتژی محتوا کمک خواهد کرد تا محتوایی مناسب در زمان مناسب و برای افراد مناسب ارائه دهید. این استراتژی یک ابزار قدرتمند در راه بازاریابی محتوا خواهد بود و شما توسط این ابزار می‌توانید متن‌های خود را دائماً به‌روز نگه دارید و با بازبینی آن‌ها، اشکالات موجود را رفع و اطلاعات جدیدی به آن‌ها اضافه کنید.همچنین کمک می‌کند برای کانتنت‌هایی که می‌خواهید تهیه کنید، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و درباره چگونگی ارتباط با مخاطبین خود توسط این متن‌ها، فکری بیاندیشید.

داشتن استراتژی و نقشه راه باعث هدفمند شدن سرمایه گذاری‌های شما در کارتان خواهد شد و تضمین خواهد کرد تا به نتیجه‌ای که می‌خواهید، برسید؛ نداشتن یا پیروی نکردن از آن نیز باعث  هدر رفتن زمان و هزینه‌های صرف شده برای استراتژی محتوا باشد. شاید نتوان تمامی مزیت‌های استراتژی محتوا را نام برد ولی میتوانیم به چند مورد از مهمترین آنها اشاره کنیم:

 • کاهش هزینه تولید محتوا
 • کاهش زمان تولید محتوا
 • استراتژی محتوای با کیفیت و هدفمند در قالب موضوعات مختلف
 • افزایش احتمال موفقیت و رسیدن به هدف
 • عقب نماندن از رقبا در بازار تولید محتوا و برتری نسبت به آنها
 • تاثیر مثبت در سئوی سایت
 • افزایش ترافیک و تعداد بازدیدکنندگان سایت و شبکه های اجتماعی
 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • داشتن نظم و یکدستی در تولید محتوا

راه‌های تدوین استراتژی تولید محتوا (نقشه راه محتوا)

   ۱. تعیین هدف

قبل از شروع به هر کاری باید هدف و چرایی کار خود را مشخص کنید و دلیل خود از انجام آن کار را بدانید و تعیین کنید که می‌خواهید در پایان به چه چیزی برسید.
داشتن هدف به برداشتن صحیح قدم‌های بعدی کمک خواهد کرد و در میان انبوهی از اطلاعات و داده‌ها سردرگم نخواهید شد.

تعیین هدف تولید محتوا
تعیین هدف تولید محتوا

با پرسیدن این سوال که ” می‌خواهید چیکار کنید؟” از خود، یک چهارچوب کلی برای خود مشخص کرده و نسبت به آن هدفی چند ساله تعیین کنید و مشخص کنید که بعد از چند سال می‌خواهید در چه جایگاهی قرار بگیرید. همچنین می‌توانید تعیین کنید که استفاده از تولید محتوا چگونه شما را به آن جایگاه می‌رساند؟

بطور مثال، تولید محتوا برای سایت می‌تواند اهداف مختلفی داشته باشد؛ ولی عمده‌ترین و اصلی‌ترین اهدافی که برای یک سایت اهمیت دارد، شامل جزئیات زیر می‌باشد.

 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش تعامل کاربران
 • شناساندن بیشتر کسب و کار به افراد بیشتر
 • افزایش فروش و بازاریابی محتوا
 • افزایش آگاهی از محصولات خود
 • پشتیبانی از مشتریان
 • تغییر تفکر مردم درباره‌ی کانتنت
 • جذب و نگهداری کارمندان
 • و…

طبیعی است که اهداف با رشد سازمان تغییر خواهند یافت. به عنوان مثال؛ هنگامی که تازه کار خود را شروع کرده‌اید، روی ایجاد آگاهی از برند تمرکز می‌کنید. با استقامت بیشتر، توجه شما به سمت پرورش منجرشود. با برنامه‌ریزی برای اهداف استراتژی، نوشته خودرا مرور کنید تا مطابق با نیازهای کسب‌وکارتان باشد.

در انتخاب اهداف خود سعی کنید به جزئیات فکر کرده و مشخص کنید که در چه زمانی و دقیقا به چه چیزی می‌خواهید برسید. مثلا اگر هدف شما افزایش فروش است، مشخص کنید که در چه مدت زمان و به چه مقدار افزایش، می‌خواهید برسید.

البته دقت داشته باشید که جزئیات را به گونه‌ای انتخاب کنید که در دسترس و قابل اندازه‌گیری باشند و چیزهای غیر ممکن را هدف کار خود قرار ندهید. چرا که در صورت محقق نشدن آن‌ها، احتمال اینکه به کل ناامید شوید، هست.

   ۲. شناسایی مخاطبین هدف

شناخت مخاطبین هدف برای یک استراتژی محتوای موفق بسیار مهم است. یک مشتری خوب برای صاحبان کسب و کارها، همان مخاطب ایده‌آلی است که تولید محتوا را پسندیده و از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کند. مشخص کنید که مخاطبین طرف حساب شما چه کسانی هستند.

شناسایی مخاطبین هدف
شناسایی مخاطبین هدف

شما باید همه‌ی مخاطبین خود، حتی آن‌هایی که در فضای مجازی هستند را به چشم یک مشتری واقعی ببینید و ارزش یکسانی برایشان قائل باشید. سعی کنید دغدغه‌ها، باورها، اولویت‌ها و بسیاری از ویژگی‌های دیگر آن‌ها را شناسایی کنید. وقت خود را صرف گفت‌وگو با تیم فروش خود کنید وهربخشی از بینش را درباره‌ی مخاطبان خود پیدا کنید و جمع‌آوری کنید.

این کار اغلب شامل افرادی مانند خریدار، کاربر نهایی، صاحب مشاغل و… است که شما در تقویت تولید محتوای آن‌ها می‌توانید کمک کنید.

اهمیت این‌کار این است که کسب‌وکار شما را حل می‌کند و نکات مهم احتمالی ویا هر موردی که مخاطب مورد نظر شما، وقت برای یادگیری صرف می‌کند. فکر می‌کنید که چه موضوعاتی باید پرداخته شود و چه مرحله‌ای از روند فروش، مخاطبان مورد نظر و کانال‌های تحویل که برای استراتژی محتوایی ( سئو، جستجوی پرداخت شده، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، انجمن‌ها، روابط عمومی و..) منطقی باشد.

ویژگی‌های مشتری شامل یک لیستی از رفتارها، نیازها، اهداف، برخی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها و… می‌باشد.

در مورد مخاطبین خود موارد زیر را بدانید:

 • جنسیت
 • سن
 • مکان جفرافیایی
 • رفتار و واکنش آنها در مقابل مسائل مختلف
 • اهداف و نیازهای آن‌ها
 • راه‌های ارتباطی آن‌ها با شما
 • سرگرمی‌های آن‌ها
 • دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها
 • فضاهای اجتماعی که از آن استفاده می‌کنند.
 • شخصیت‌هایی که روی آن‌ها تاثیرگذار هستند.
 • کارهایی که شما باید برای آن‌ها انجام دهید.

با شناخت مخاطب می‌توانید استراتژی و برنامه مناسب و موثری در بازاریابی محتوا داشته باشید و با رفع نیاز مخاطبین، آن‌ها را به مشتریان دائمی تبدیل کنید.

می‌توانید برای شناخت و ارتباط بیشتر با مخاطبین، پرسشنامه‌ای را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل در اختیار آن‌ها قرار دهید؛ اطلاعات بدست آمده را آنالیز و بررسی کنید و استراتژی خود را نسبت به آن‌ها تدوین کنید.

برای شناخت درست و حسابی مخاطبین از موارد زیر میتوان کمک گرفت:

 • تجربه‌ ‌ی شخصی در سایت‌های شبیه به سایت خود
 • برگزاری نظر سنجی در سایت خود
 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی که مخاطبین در گوگل آن‌ها را زیاد جستجو می‌کنند.
 • بررسی آماری و تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی برای پست‌های گوناگون
 • بازدید و تعامل بیشتری از پست‌هایی که مورد توجه مخاطب‌هایتان قرار گرفته‌اند.

   ۳. آماده سازی محتوا

آماده سازی محتوا
آماده سازی محتوا

به کانتنت خود توجه زیادی کنید و آن‌ها را ارزیابی کنید؛ چرا که ارزیابی، بخشی از  تدوین استراتژی محتوا می‌باشد. آماده‌سازی وتدوین استراتژی نیز می‌تواند شامل فهرست کردن، سازمان‌دهی کانتنت‌های موجود، آماده سازی کانتنت‌هایی که قصد کار روی آنها دارید و… باشد.

۴.بررسی میزان پیشرفت خود:

عملکرد رقابتی خود را بررسی کنید و چگونگی کار را که هیچ کس دیگری نمی‌تواند انجام دهد و دربین مخاطبین شما طنین انداز است را درنظر بگیرید. برای مشاهده‌ی داده‌های رقبا، مانند ترافیک وب سایت و کلمات کلیدی آن‌ها، مشخصات بک لینک، علایق مخاطبان و… از ابزار‌های رایگان میتوانید استفاده کنید.

 ۵. محتوای خود را هدفمند کنید.

حال که کانتنت خود را مرتب کرده‌اید، برای هر کدام از آنها معیارهای موفقیت تعیین کنید. این معیارها می‌توانند بر اساس اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید، باشند؛ معیارهایی مانند بررسی ترافیک سایت یا شبکه‎ های اجتماعی، مدت زمان حضور مخاطبین، جزئیات صفحات مشاهده شده توسط مخاطبین، وضعیت اشتراک‌گذاری مطالب سایت یا شبکه‌های اجتماعی، کلمات کلیدی و … باشد.

تمامی این اطلاعات را به صورت یک فهرست درآورده و نگه دارید تا در زمان‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید که این اطلاعات باید مرتباً به‌روز شوند.

۶. به دنبال موقعیت یا منابع منحصر به‌فرد خود باشید:

در صنعت خود چه کاری بهتر از دیگران انجام می‌دهید؟ دیدگاه منحصر به ‌فردی دارید؟ شما به دنبال قلاب خود هستید که به شما امکان پرش دادن را می‌دهد. تاکتیک‌ها و زوایایی وجود دارند که باید زودتر از موعد برای محدود کردن گزینه‌های خود برای مالکیت در نظر گرفته‌شوند.

 ۷. تجزیه و تحلیل داده‌ها و کمبودهای موجود و مشخص کردن اهداف دقیق‌تر

ممکن است در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی‌تان به کانتنتی نیاز داشته باشید که وجود ندارد یا اینکه برخی از متن های موجود نیاز به اصلاح و به‌روز رسانی داشته باشند؛ شما به‌عنوان کارشناس باید تمامی این کانتنت‌ها را شناسایی کرده و برای آن‌ها برنامه‌ای داشته باشید.

تولید محتواها را مورد ارزیابی قرار دهید و کمبودها و ضعف‌های آن‌ها را بررسی کنید. شما باید بدانید که:

 • متون تهیه شده برای کاربر مفید بوده یا نه؟
 • یا اینکه با آن ارتباط برقرار کرده اند یا نه؟
 • محتوای شما در کجای قیف بازاریابی قرار دارد؟

همچنین می‌توان آن‌ها را از نظر کیفیت، کمیت، میزان ارزش و اهمیت و بسیاری از موارد دیگر نیز بررسی کرد.

می‌توانید از نظر معیارهای گوگل و سئو نیز محتوای موجود را بررسی کنید. این معیارها شامل شاخص نرخ پرش، زمان سپری شده در سایت، تعداد بازدید صفحات و مطالب سایت، اصول سئو، کلمات کلیدی و… می‌باشد.

با ایرادیابی و رفع مشکلات موجود در کانتنت خود، به جزئیات تازه‌تری خواهید رسید و با اینکه از قبل برای خود اهدافی را تعیین کرده بودید، قطعاً اهداف جدیدتری را در راه تدوین استراتژی پیدا خواهید کرد.

در مشخص کردن اهداف خود دقیق باشید و تمامی جزئیات آن‌ها را تعیین کنید. اهداف شما باید معنی و مفهوم مشخص‌تر و دقیق‌تری داشته باشند، قابل اندازه‌گیری باشند، زمان دقیق رسیدن به آن‌ها مشخص شود و…

 ۸. برند سازی با استفاده از تولید محتوا

سعی کنید همواره روی نام و برند خود سرمایه گذاری کنید. منظور همان برندسازی و شناساندن نام تجاری به اکثریت افراد جامعه است.

برای دیده‌شدن برند و کسب و کارتان و برای سرمایه‌گذاری روی بازاریابی محتوا، باید برند شما در تدوین استراتژی  هم به چشم بخورد؛ چرا که کانتنت نیز یکی از عوامل موثر در برندینگ می‌باشد و از همه مهم‌تر اینکه کانتنت شما باید مرتبط با برند شما باشد و ارزش و اهمیت برند شما را نشان دهد.

برند سازی با تولید محتوا
تاثیر تولید محتوا در برند سازی

عوامل بصری زیادی هستند که در برندسازی و نشان دادن نام تجاری شما و در راستای انعکاس سبک و شخصیت کسب‌وکار خود و در نهایت استراتژی محتوایی، تأثیر مثبتی خواهند داشت؛ مانند تصاویر استفاده شده در مقالات و یا صفحه‌های اجتماعی، استفاده از لوگوی اختصاصی، هرگونه سند تجاری منحصر به خودتان و استفاده از کلمات کلیدی و…. پس استفاده کردن از این عوامل را جدی بگیرید.

 1.   تهیه تقویم محتوایی

برای استفاده از داده‌هایی که در دست دارید و همچنین ارائه تولید محتواها، یک تقویم و نقشه عملی تهیه کنید. این کار شما را در عملی کردن برنامه‌ها و تدوین یک استراتژی فوق‌العاده، کمک زیادی می‌کند. با داشتن تقویم و نقشه می‌توانید در انتها و در زمانی از قبل تعیین شده، عملکرد و نتیجه کار خود را بهتر بسنجید و داشته‌های خود را زیر نظر داشته باشید.

همچنین اگر یک جدول زمانبندی برای کسب‌وکار خود در زمینه تولید محتوا داشته باشید، علاوه بر این، نظم و ترتیب در تدوین استراتژی خواهید داشت، ذهنتان بیشتر درگیر خواهد بود و با ذهنی باز به سراغ تولید محتوا و تدوین استراتژی تولید محتوا خواهید رفت.

دغدغه‌ی اکثر تهیه‌کنندگان متن‌ها، زمان و هزینه‌ای است که به تولید محتوا اختصاص داده می‌شود. از طرفی در دسترس بودن اطلاعات تهیه شده، میزان حرفه‌ای و منحصر به فرد بودن آن نیز از موارد مهم و قابل توجه برای تهیه‌کنندگان استراتژی محتوا است.

برای این‌که تمامی زحماتی که در راه تولید محتوا ممکن است چندین نفر ماه‌ها برای آن زحمت کشیده باشند، هدر نرود و در زمانی مناسب به مقصد نهایی و به دست مخاطب برسد، باید یک بازه زمانی مشخص و تقویم محتوایی برای ارائه کانتنت‌های خود داشته باشید.

با تهیه یک تقویم محتوا در قالب جداولی که می‌تواند شامل عناوین، کلمات کلیدی و… نیز باشد، کانتنت با زمانبندی دقیق به دست مخاطب می‌رسد که در کنار رعایت اصول آن مطمئناً محتوایی موثر و کارآمد به دست مخاطبین خواهد رسید.

یکی دیگر از مزیت‌های داشتن تقویم، زمانی برای انتشار محتوای خود، قابلیت استفاده از مناسبت‌ها و روزهای خاص می‌باشد که می‌توانید با تولید محتوایی مرتبط با این مناسبت‌ها، مخاطبین جدید زیادی نیز کسب کنید.

برای نوشتن یک تقویم محتوایی خوب، می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند تقویم گوگل   (Google Calendar)  و گوگل شیت (Google Sheets) استفاده کنید.

 ۱۰. بازاریابی محتوایی هدفمند

یک محتوای خوب به خودی خود یک تبلیغ خوب است. شما کانتنت خود را می‌توانید در قالب‌های مختلف که مرتبط با کسب و کارتان باشد، تهیه و منتشر کنید.

بازاریابی هدف
بازاریابی هدف

کلمه بازاریابی محتوا این روزها خیلی زیاد به گوش می‌رسد؛ مخصوصاً در فضاهای مجازی که یکی از مهمترین عناصری است که باید در تدوین استراتژی محتوا در نظر گرفته شود.

رسانه‌های مجازی دقیقاً مثل ویترینی شفاف برای شما هستند که برای تبلیغ هرچه بهتر و نتیجه‌گیری مثبت از این راه، نیازمند داشتن نقشه و استراتژی برای بازاریابی محتوا مخصوص فضای مجازی هستند.

 ۱۱. ایجاد حس خوب در مخاطب

حتما می‌دانید که اکثر مشتری‌های شما دائمی نیستند، ولی همه آن‌ها می‌خواهند در زمانی که شما را همراهی می‌کنند احساس خوبی داشته باشند و اگر این حس خوب را دریافت کنند، همراهی آن‌ها با شما بیشتر خواهد شد.

همراه بودن هر چه بیشتر مخاطبین با شما، باعث درگیر شدن بیشتر آن‌ها با تولید محتوا خواهد بود و با عکس العمل‌ها و نظرهایی که ارائه می‌دهند (لایک کردن، شیر کردن، کامنت ها و حتی نظرهای منفی) راه مناسب را برای شما در ادامه کار نشان خواهند داد.

تبدیل مخاطبین به مشتری وفادار شامل مراحل زیر است:

 • مخاطبین

 • بازدیدکننده‌

 • دنبال‌کننده

 • طرفدار

 • مشتری وفادار

برای تبدیل مخاطب به یکی از مشتریان وفادار می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • کوپن‌های تخفیف برای خرید محصولات
 • پیشنهادها و جشنواره‌های باورنکردنی
 • تبلیغات هدفمند برای جذب کردن مخاطب به خرید
 • توصیه نامه‌های دیگران برای استفاده از محصولات شما

از همه مهم تر، اگر مخاطب از تولید محتوا راضی باشد و حس خوبی را دریافت کند، خود به خود تبدیل به مشتری می‌شود و این حس را پاسخ خواهد داد و این پاسخ دادن، شامل خرید محصولات یا خدمات از شما خواهد بود.

یکی دیگر از چیزهایی که برای مخاطبین بسیار مهم است، زمان می‌باشد. آنها دوست ندارند با محتوایی که به دست آن‌ها می‌رسد وقت تلف کرده باشند و به خواسته خود نرسند؛ پس احترام گذاشتن به مخاطبین و بیهوده هدر ندادن وقت آن‌ها را در اولویت کار خود قرار داده و محتوای با کیفیت ارائه دهید.

 ۱۲. ایده‌پردازی در تولید محتوا

برای تولید محتوا موضوع‌های مختلفی را می‌توانید انتخاب کنید و آن‌ها را با سناریوهای متنوع ارائه دهید. سناریوها نیز به همان اندازه که ایده پردازی‌ها منجر به تولید محتوا می‌شوند، سهم بزرگی دارند.

ایده پردازی در تولید محتوا
ایده پردازی در تولید محتوا

این نکته مهم را از یاد نبرید که بدون داشتن استراتژی محتوا و تقویمی برای ارائه آن نمی‌توانید سناریوها و ایده‌پردازی‌های مناسبی خلق کنید. خلاقیت در خلق سناریوهای محتوایی که منحصر به کمپانی شما باشند، نیازمند تفکر و برنامه‌ریزی دقیق هستند و هر بازاریابی محتوا نیز، نیاز به شناخت و اجرای دقیق سناریوها دارد.

 ۱۳. بررسی وضعیت شرکت

پس از اینکه هدف خود را تعیین کردید، یک نگاهی به داشته‌ها و نداشته‌های خود بیاندازید و به طور کلی وضعیت فعلی کسب و کار خود را بررسی کنید، این بررسی می‌تواند از جهات و جنبه‌های مختلفی باشد.

بررسی‌های کلی که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بیشترین درآمد فعلی شرکت از چه محصول یا خدمتی است؟
 • دلیل درآمد زیاد این محصول یا خدمت، نیاز بازار به آن بوده یا از روش‌هایی در تبلیغ آن استفاده شده که فروش را بالا برده؟
 • همچنین می‌توانید وضعیت فعلی تیم و افراد مختلفی که در حال فعالیت در شرکت شما هستند را بررسی کرده و نیازها و پارامترهایی که به آن اهمیت می‌دهند را شناسایی کنید.

 ۱۴. کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار

تقریباً میتوان گفت اساس تولید محتوا، کلمات کلیدی هستند. کلمات کلیدی مربوط به کسب‌وکار شما هستند که مشخص می‌کنند مخاطبین شما به دنبال چه چیزهایی هستند و سوالات و نیازهای آنها چیست؟ همچنین تأثیر مثبتی روی ترافیک سایت از طریق گوگل و ورود کاربران به وب‌سایت شما  دارند.

یکی از ابزارهای مهمی که گوگل توسط آن کسب‌وکار و سایت شما را شناسایی می‌کند، همین کلمات کلیدی هستند. شما می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی و ترکیب آن‌ها با ایده‌های خوب، محتوای با کیفیت‌تری را تهیه کنید.

با اینکه کلمات کلیدی یک عامل مهم برای تدوین استراتژی محتوا و تولید محتواست ولی نباید تمام تدوین استراتژی را بر اساس کلمات کلیدی نوشت.
کلمات کلیدی خود را جذاب و با ایده‌های نو انتخاب کرده و در یک فهرست، دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنید. برای یافتن کلمات کلیدی مناسب می‌توانید از ابزارهایی مانند Keywordtool و Kwfinder استفاده کنید.

 ۱۵. بررسی رقبا

بررسی رقبا
بررسی رقبا

یکی از مهم‌ترین کارها در بحث تدوین نقشه راه، بررسی رقبا در حوزه کسب‌وکارتان است. رقبای خود را شناسایی کرده و بررسی کنید که:

 • نقاط ضعف و قوت کلی آن‌ها در چیست؟
 • از کدام شبکه‌های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند؟
 • کمبود متون‌های صفحه‌های اجتماعی آنها چیست؟
 • آیا سایت یا وبلاگی برای ارائه مطالب یا فعالیت آنلاین دارند؟
 • تمرکز اصلی محتواهای آن‌ها روی چه موضوعی است؟
 • بیشتر از چه موضوعاتی در سایت خود استفاده می‌کنند و دسته‌بندی آن‌ها چگونه است؟

در اصل، هدف ما از آنالیز رقبای خود آشنایی بیشتر با استراتژی‌های محتوایی آن‌هاست تا بتوانیم یک استراتژی و نقشه راه بهتر و با نقص کمتر برای خود تدوین کنیم.

 ۱۶. عملکرد خود را بسنجید

اعداد و ارقامی را که حاصل تلاش و نتیجه کارتان هست، بدست آورید؛ چون بوسیله این اعداد است که متوجه می‌شوید که کارتان را به خوبی انجام داده‌اید یا نه و به درصد موفقیت خود پی می‌برید. می‌توانید عملکرد سایت و شبکه‌های اجتماعی خود از قبیل لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، تعداد فالوورها و… را سنجیده و مورد ارزیابی قرار دهید.

برای سنجش موفقیت خود در وبسایت و میزان تاثیرگذاری محتوا روی مخاطب، می‌توانید به آمار موارد زیر توجه داشته باشید:

 • تعداد بازید
 • تعداد نظرات
 • نرخ کلیک CTR
 • ترافیک ورودی از طریق گوگل
 • زمان ماندگاری در صفحه‌های سایت
 • تعداد اشتراک گذاری‌ها
 • رتبه در بین کلید واژه‌ها

تمامی این معیارها را می‌توانید توسط گوگل آنالیتیکس، تگ منیجر و سرچ کنسول گوگل مورد سنجش قرار دهید.

شما می‌توانید برای ارزیابی این معیارها نیز زمانبندی تعیین کنید و نسبت به اهدافی که در زمان مشخصی به آن‌ها رسیدید، عملکرد خود را بسنجید. مثلا عملکرد سایت و شبکه‌های اجتماعی خود را به صورت هفتگی یا ماهانه زیر نظر بگیرید.

 1. برقراری ارتباط عاطفی دنباله‌دار با مخاطب:

بسیاری از خریدها از روی احساسات است. پس برای جذب مشتری از تلاش برای پیدا کردن راه‌هایی برای برقراری ارتباط عاطفی با مخاطب دست نکشید.

درمورد فضای مجازی و سایت‌ها، نیز همین شرایط وجود دارد.برخی از صاحبان سایت‌ها، با مخاطبان خود برای برقراری ارتباط تلاش نمی‌کنند و فکر می‌کنند با داشتن محتوای خوب و با کیفیت محصول و خدمات خود، مخاطبین زیادی پیدا می‌کنند.

در زمان برقراری ارتباط با مخاطبین خود، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود و با برقراری ارتباط عاطفی و دوستانه شما با آن‌ها، یک سفر جذاب به سایتتان ببرید و با ارتباط بیشتر شما با مشتری باعث خرید آن‌ها از شما می‌شود و با گرفتن شماره‌ای از آن‌ها می‌توانید هرچند یک بار آموزش‌های مفید و یا کوپن تخفیف بفرستید. پس برای تبدیل کردن بازدیدکننده به مشتری وفادار نیاز به برنامه و استراتژی مشخص و هدفمند دارید. البته ممکن است چند ماه برای بدست آوردن این شرایط زمان ببرد و یا اصلا جوابی دریافت نکنید. در آن زمان سعی بر تغییر استراتژی خودتان کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.

راهکارهایی برای بدست‌آوردن مخاطب در اینترنت:

روزانه هزاران مخاطب به‌صورت سرگردان در دنیای مجازی در حال گشت‌وگذار هستند ولی با دیدن محتوای مناسب و جذاب آن را دنبال می‌کنند. راهکارهایی برای جذب این مخاطبین وجود دارد:

مخاطب اینترنتی
جذب مخاطب از طریق اینترنت
 • تبلیغات پولی:

با تبلیغات هدفمند در سایت‌ها و پیج‌های معتبر، مخاطبین را به برند خود جذب کنید. احتمال این‌که اوایل پولی برای تبلیغات در سایت‌های پرهزینه نداشته باشید، وجود دارد. پس سعی کنید از روش‌های ارزان استفاده کنید.

 • موتور‌های جستجوگر:

بهترین راه برای جذب غریبه‌ها از این راه است. به‌طوری که غریبه‌ها با کلیک بر روی صفحه‌ی شما وارد آن شده و مشتری شما شوند. البته سعی کنید جزو سایت‌های اول باشید به دلیل این‌که اکثراً بیشتر از ۳ سایت نگاه نمی‌کنند. برای جذب غریبه از طریق سایت، باید به بهترین روش تولید محتوا و سئو کنید تا یکی از بهترین سایت‌ها در موتور‌های جستجو باشید. این روش به دلیل این‌که تبلیغاتی در آن وجود ندارد، باعث اعتماد بیشتر مشتری به شما می‌شود .

 • اینفلوننسرها:

شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام و .. جزو جدا نشدنی از زندگی روزمره‌ی ما شده‌اند. یکی از راه‌های جذب مشتری، تبلیغات توسط اینفلوننسرها است. اینفلوننسرها، مردمان عادی هستند که با به‌وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی و انتشار محتوای مختلف، جذب طرفدار کرده‌اند. این طرفداران به دلیل داشتن اعتماد به آن‌ها، با تبلیغات بازاریابی محتوایی آن‌ها سعی می‌کنند از صفحه‌ی شما بازدید کنند و تعداد مشتری‌های شما افرایش می‌یابد.

 • پست مهمان:

در این روش، سعی بر  استفاده از محبوبیت بقیه‌ی سایت‌ها کنید. شما می‌توانید سایت‌هایی که محتوای آن‌ها شبیه به محتوای خودتان است استفاده کرده و  مخاطبان آن سایت را تبدیل به مشتری‌های خود کنید.

 • درخواست ایمیل:

سایت شما، طرفداران زیادی دارد و شما با ارسال ایمیل می‌توانید از آن‌ها بخواهید که ایمیل اصلی شما را به دوستان و آشنایان بفرستند تا سایت شما برای آن‌ها معرفی شود. به آن‌ها کد تخفیف ارسال کنید تا به فرستادن ایمیل تبلیغاتی تشویق شوند و سایت شما را بازاریابی محتوایی می‌کنند.

 • شبکه‌های اجتماعی:

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی

پست گذاری روزانه و مرتبط در شبکه‌های اجتماعی، یکی از راه‌های  استراتژی تولید محتوا است. برخی از پست‌ها و محتواهای شما برای فالوورهایتان جذاب خواهند بود و با ارسال آن‌ها به دیگران باعث افزایش مخاطبین شما می‌شوند.

نمونه استراتژی محتوا:

 • خرده فروشی:

یک سایت خرده فروشی لباس مجلل زنانه می فروشد. این سایت برای دستیابی به مشتریان وفادار،کمک برای رفع موانع خرید آنلاین پوشاک و ایجاد شرایطی برای خرید‌های مکرر از تولید محتوا استفاده می‌کند. روش‌هایی برای استراتژی محتوا استفاده کرده‌است که شامل حضور زنان حرفه‌ای در وبلاگ خود و ایجاد مخاطبان برای توزیع از طریق اشتراک‌گذاری در ایمیل و وبلاگ شرکت، اهمیت دادن به تصاویر برای کمک خریدار که باعث فریب بازدیدگنندگان از شبکه‌های اجتماعی و تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری،  استفاده از کپی کوتاه و مهم برای مخاطبان کم زمان خود، ترکیب حرکات و فیلم برای نشان دادن بافت‌های منحصر به فرد است.

این شرکت توسط این روش‌ها، درصد ترافیک جستجوی بالایی نسبت به رقبای خود بدست آورد و نرخ گزاف‌گویی نیز کمتر است. محتوای قدرتمند آن‌ها، ارتباط زیادی با این موضوع داشت.

 • تهیه کننده:

  شرکتی بین‌المللی، سازنده چاپگرها و مواد سه بعدی برای مهندسان، طراحان و تهیه‌کنندگان است. مواردی که این شرکت برای استراتژی تولید محتوای خود استفاده کرده‌است شامل جذب و هدایت ترافیک از طریق سئو وبلاگ، افزایش بازدیدکنندگان سایت توسط منابع و کمک به مشتریان و تشویق آن ها برای مراجعه مجدد به سایت است.

  استفاده از استراتژی محتوا به همراه استفاده از شبکه‌های اجتماعی همانند لینکداین، ایسنتاگرام، یوتیوب و… با توجه به آمار ترافیک آن ها باعث افزایش بازدیدکننده می‌شود. به‌طوری که از میانگین بازدیدکننده‌های قبلی نیز بالاتر می‌رود. این آمار نشان دهنده ی ارزش بالای استراتژی تولید محتوا است.

  خدمات مصرف کننده:

  شرکتی، لیست اطلاعات وکلای محلی را به افراد آسیب دیده و مراقبان آن‌ها ارائه می‌دهد. این محتوا برای کسب آگاهی و ایجاد اعتماد مشتری برای پیدا کردن وکلا در لیست این شرکت تنظیم شده است.

  استراتژی‌های محتوایی مورد استفاده در این شرکت عبارتند از: ایجاد منابع گسترده از مقالات تخصصی و دنباله دار و بدست‌آوردن لینک‌هایی برای افزایش اعتبار سایت است.

  این شرکت با تلاش و رشد سه ساله توسط سئوی سایت، اکنون بیش از هزاران بازدیدکننده ارگانیک از صفحات سایت دارد.

شغل تولید محتوا:

شغل تولید محتوا امروز طرفداران زیادی دارد و برخی ازافراد آن را به‌عنوان شغل اول و برخی شغل دوم قبول دارند. در این شغل، محتواهای زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. کارشناس تولید محتوا توانایی نوشتن مقاله برای وب‌سایت‌ها و یا تهیه پست برای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را دارد. این شغل را همه‌ی افراد توانایی انجام آن را ندارند. حتماً باید تجربه و دانش مخصوص به آن را داشته باشند تا بتوانند به حوزه‌ی کار وارد شوند.

شغل تولید محتوا
شغل تولید محتوا

شغل تولید محتوا برای اینستاگرام:

تولید محتوا برای این شبکه‌ی اجتماعی، ابتدا نیاز به شناخت کامل آن را دارد.

برای انجام تولید محتوا برای پیج‌ها نیاز به چند مهارت دارید که عبارتند از:

 • توانایی نوشتن کپشن برای پست ها، تصاویر و استوری‌ها

 • انجام کارهای گرافیکی شامل کار با انواع اپلیکیشن‌های موبایل یا کامپیوتر برای ساخت پست و استوری

 • آشنایی با عکاسی و فیلمبرداری

 • مهارت ویرایش ویدیو

 • مدیریت پیج

شغل تولید محتوای متنی برای سایت‌ها:

این افراد مقالاتی برای سایت می‌نویسند. این افراد باید دارای تخصص‌هایی مانند نویسندگی، طراحی، سواد سئو، طراحی و…باشند.

مهم‌تر از داشتن مهارت، داشتن دانش و مسلط بودن کارشناس به موضوع است.

بازار کار تولید محتوا:

بازار کار تولید محتوا
بازار کار تولید محتوا

در حال حاضر تعداد زیادی از آگهی‌هایی برای استخدام کارشناس تولید محتوا وجود دارد ولی افرادی که این کار را بلد باشند بسیار کم است. این افراد نیاز به یادگیری شخصی و مداوم و با داشتن خلاقیت توانایی انجام این کار را دارند. تولید محتوا به عنوان رشته و یا شغل با کارهای روتین و تکراری نیست که با یک روز بتوان آن را یاد گرفت. خلاق بودن برای کار تولید محتوا بسیار ضروری است.

جمع بندی

به طور کلی میتوان گفت هدف شما از داشتن یک استراتژی محتوای خوب، مشتری سازی و یا تبدیل مخاطبین به مشتری و همچنین افزایش ارتباط با مشتریانی که در حال حاضر دارید، است.

مشتری اگر نباشد، محتوای شما ارزشی ندارد!

از این رو تدوین استراتژی محتوا برای یک فرد یا یک شرکت (مخصوصا اگر وبسایت و یا شبکه اجتماعی داشته باشد) از اهمیت زیادی برخوردار بوده و یک امر ضروری است. داشتن یک استراتژی محتوا به شما کمک خواهد کرد تا بدانید چه کارهایی را در چه زمان‌هایی در راستای رسیدن به اهداف خود انجام دهید؛ همچنین کمک خواهد کرد تا همراه مخاطبین خود باشید و بهترین مشاور برای آن‌ها خواهید بود.

هدف ما در این مقاله، ساخت یک ذهنیت کلی ولی کامل از داشتن استراتژی محتوا (نقشه راه محتوا) بود. استراتژی شما باید کامل باشد، ولی لازم نیست که یک کتاب چند صد صفحه ای در مورد استراتژی محتوایی داشته باشید. فقط کافیست تا اصول گفته شده در این مقاله را بیشتر یاد گرفته و رعایت کنید.

اگر می‌خواهید خودتان برای کسب و کار خود یک استراتژی قوی تدوین کنید، مستلزم رعایت اصول آن و یادگیری عوامل ذکر شده در این مقاله هستید. ولی اگر قصد این را دارید که کسی دیگر برای شما این کار را انجام دهد، تیم تولید محتوای هنرمیکس می‌تواند با تعیین یک نقشه راه مناسب و اصولی شما را در رسیدن به اهداف خود و تولید محتواهای با کیفیت کمک کند.

برچسب ها:
, , , , , , ,
Share this post on:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *