چگونه برای سایت مقاله بنویسیم؟

مقاله نویسی برای سایت

اصول مقاله نویسی برای سایت

هنگامی که می خواهید برای سایتتان مقاله ای بنویسید، شاید به این فکر کنید که کار بسیار دشواری پیش رو دارید. ابتدا باید به این باور برسید که بله من میتوانم بنویسم! اگر این احساس را داشته باشید مطمئن باشید که می توانید مقاله نویسی برای سایت را به نحو احسن انجام دهید.

می دانید که محتوا در سایت به عنوان کلیدی برای افزایش ترافیک و بازدید آن عمل می کند. مقاله های سایت شما نیز جزئی از محتوا های تولید شده در سایتتان می باشند؛

یک مقاله می تواند شامل انتقال یک تجربه، آموزش، معرفی و ارائه خدمات یا محصولات و … باشد و یکی از روش های رفع نیاز مخاطبین و پاسخ به سوال های آنها است. اما برای ارائه کردن مقاله های خوب که هم از نظر کاربرانتان و هم از نظر گوگل مورد تایید باشند، باید مقاله هایی بنویسید که سئو در آن ها رعایت شده باشد.

پس سعی کنید اصول سئو را در مقاله خود بهتر رعایت کنید تا سایت شما زیباتر و جذاب تر باشد. امروزه ارزش هر سایت به مطالبی است که ارائه می‌دهد. در سال های پیشین محتوای سایت ها پر از انیمیشن و یا عکس بود و توجه زیادی به محتوای متنی نمیشد و به اصل بودن و سئو محور بودن مطالب توجه زیادی نمیشد.

اما گوگل برای جلوگیری از تکنیک های سئو کلاه سیاه، الگوریتم های خود را تغییر داد و به وبلاگ نویسی (مقاله نویسی) اهمیت فراوانی داد که مطالب، ارگانیک و بر اساس اصول سئو نوشته شده باشند. با توجه به تغییرات متداول الگوریتم های موتور های جستجو، سئو در مقاله نویسی اصول قابل تغییری دارد که باید به آن ها توجه کرد تا به سمت موفقیت پیش رفت.

تیم هنرمیکس سعی دارد در این مقاله شما را با چارچوب مقاله نویسی برای سایت آشنا کند، با ما همراه باشید.

۱۲ اصل مهم در مقاله نویسی برای سایت

   ۱. انتخاب موضوع مناسب

انتخاب موضوع یکی از مسائل مهمی است که پیش از هرکاری باید انجام دهید چون که اگر مقاله شما دارای موضوع جذاب، کاربر پسند، مرتبط با نیاز کاربران و به روز نباشد قطعا مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.
اگر به سرچ کنسول وبسایت خود مراجعه کنید می توانید کلماتی که بیشتر جستجو شده اند را پیدا کنید. همچنین میتوانید به موضوعات مرتبط و پر تکراری که در ادامه مقاله پیشنهاد میشود دقت کنید.

   ۲. شناخت مخاطبین

شناخت کاربر هدف، یکی از مهمترین اصول مقاله نویسی است. اینکه بدانید برای چه کسی قرار است مقاله نوشته شود کار شما را تا حدودی راحت تر خواهد کرد. مخاطبین خود را از هر نظر بررسی کنید؛ چه گروهی از افراد هستند؟ چه ویژگی هایی دارند؟ بیشتر به دنبال چه مطالبی هستند؟ مشخصاتی از جمله سن، جنسیت و …

مخاطبین شما از نظر اطلاعات میتوانند به دو دسته تقسیم شوند:

 • افرادی که هیچ اطلاعاتی در مورد موضوع مقاله شما ندارند.
 • افرادی که اطلاعات اولیه ای دارند و میخواهند دانش خود را در زمینه مقاله ای که نوشتید افزایش دهند.

نوشتن عنوان جذاب برای مقاله ها

   ۳. نوشتن عنوان جذاب

عنوان در مقاله همان بخشی است که اگر جذاب باشد کاربر شما روی آن کلیک خواهد کرد. شما عنوان مقاله خود را مشخص میکنید، عنوانی که باید جذاب و کاربر پسند باشد تا وقتی کاربر آن را میبیند حتما بر روی آن کلیک کند و نیز باید مطمئن باشد نیازی که به دنبال آن است با مطالعه مقاله شما بر طرف خواهد شد.

برای نوشتن عنوان مقاله باید به مسائل زیر توجه کنید:

 • می توانید برای انتخاب عنوان، موضوع انتخابی خود را در گوگل جستجو کنید؛ لینک سایت هایی که در صفحه اول مشاهده می کنید را بررسی کنید و ببینید چه چیزی را رعایت کردند و چه عنوانی را انتخاب کردند. بررسی و مقایسه کردن کمک میکند تا بهترین عنوان را انتخاب کنید.
 • از اعداد استفاده کنید؛ اعداد نیز می تواند در همان ابتدا به مخاطب یک خط کلی از مقاله بدهند. برای مثال (۵ راه رسیدن به موفقیت)
 • عنوان مقاله خود را سوالی بنویسید، سوالی که کاربر در ذهنش دارد. از کلماتی مثل چگونه، چرا، کدام و … استفاده کنید. برای مثال میتوان گفت “چگونه برای سایت مقاله بنویسیم؟”
 • سعی کنید عنوان مقاله شما از داخل محتوای متن شما باشد.
 • به کوتاه و بلند بودن عنوان دقت کنید که نه طولانی باشد و نه کوتاه.
 • در برخی از مقاله ها استفاده از زیرمجموعه ها و یا همان زیر عنوان ها میتواند مناسب باشد. این کار باعث میشود مخاطبین قبل از خواندن مقاله بدانند قرار است با چه مطالبی روبرو شوند.

   ۴. متن مقاله

وقتی به مرحله ی نوشتن متن در مقاله می رسید یعنی می خواهید کار تولید محتوا را برای وبسایتتان انجام دهید، باید این مسئله را در نظر داشته باشید که در تولید محتوای متنی، خیلی مهم است که طول متن مقاله شما چقدر باشد.
با توجه به اصول سئو، حداقل تعداد کلماتی که متن مقاله باید داشته باشد ۳۰۰ کلمه است و مقاله ای مورد توجه سئو قرار می گیرد که بیش از ۹۰۰ کلمه داشته باشد ولی یک مقاله ایده آل معمولا بیش از ۲۰۰۰ کلمه باید داشته باشد؛
اما این به این معنی نیست که با بازی کردن با کلمات تعداد آنها را افزایش دهید. متن باید چیزی را بگوید که مخاطب به دنبال آن است و از خواندن مقاله آزرده نشود.

مسئله ی دیگر این است که در هنگام نوشتن متن باید سعی کنید که محتوای شما اصل باشد و متن دروغین ننویسید و مقاله شما کپی نباشد. الگوریتم های گوگل حواسشان به این موضوع است و الگوریتم پاندا اگر تشخیص دهد که محتوای شما کپی است سایت شما را جریمه خواهد کرد و این موجب پایین آمدن رتبه سایت شما خواهد شد و اگر از جای دیگر، مقاله خود را می نویسید بهتر است که منبع آن را ذکر کنید.

کلمات کلیدی

   ۵. کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در محتوای مقاله، به اندازه ای که موجب ناراحت شدن الگوریتم های گوگل نشود برای سئو سایت شما کمک خواهد کرد. در زمان های پیشین الگوریتم های گوگل برای مقالاتی که از کلمات کلیدی زیادی استفاده می کردند بها میداد ولی امروزه اگر بیش از ۱۰ کلمه کلیدی به مقاله شما تگ (برچسب) شود، سئو آن پایین خواهد آمد.

اگر بجای استفاده از کلمات کلیدی فراوان و نامرتبط، از کلمات کلیدی اندک ولی مهم و کاربردی نسبت به مقاله خود استفاده کنید، بیشتر مورد توجه گوگل قرار خواهید گرفت. کلمات کلیدی مرتبط با موضوع مقاله خود و کلمات پرتکرار را لیست کرده و ۵ مورد را بعنوان کلمات کلیدی در ابتدای جملات و در بین مطالب استفاده کنید.

در این میان مقاله شما یک کلید واژه کانونی خواهد داشت که همان کلمه ای است که محتوای شما بیشترین تمرکز را روی آن دارد. کلید واژه کانونی را سعی کنید پر مخاطب انتخاب کنید و از استفاده بیش از حد آن در مقاله خودداری کنید چرا که کاملا کار نادرستی است.

نگارش صحیح متن   ۶. نگارش صحیح

نگارش صحیح، یک اصل مهم در نوشتن متن است. اگر می خواهید مقاله شما توسط مخاطبانتان خوانده شود و مورد پسند واقع شود، نگارش صحیح و استفاده نکردن از کلمات قلمبه سلمبه را رعایت کنید.

موارد زیر میتواند به شما در نگارش صحیح کمک کند:

 • پاسخ دادن به سوال مخاطب با ساده ترین کلمات و پرهیز از اضافه گویی.
 • استفاده از نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب و … به صورت صحیح.
 • پاراگراف بندی مناسب.
 • نداشتن غلط املایی.
 • داشتن یک فرمت بندی زیبا.

   ۷. لینک سازی داخلی و خارجی

لینک سازی در متن شما یکی از روش های بسیار کاربردی برای بالا بردن سئو است، اما نه لینک سازی به هر قیمتی!! الگوریتم های گوگل به اینکه شما چگونه لینک سازی می کنید توجه بسیاری دارند که آیا لینک های شما اسپم (هرز) است یا نه؟ آیا لینک های شما مرتبط است یا غیرمرتبط؟ و …

یکی از الگوریتم هایی که به این موضوع توجه دارد الگوریتم پنگوئن می باشد. شما در محتوای متنی خود لینک هایی را برای هدایت مخاطب به دیگر صفحات سایت تولید می کنید که کاربر شما اطلاعات بیشتری درباره ی کلید واژه ی لینک شده به دست بیاورد.

هیچوقت از موضوع اصلی دور نشوید و لینک سازی را بر روی کلید واژه مرتبط انجام دهید و از زیاده روی خودداری کنید چرا که اصلا برای سئو سایت خوشایند نیست.

لینک سازی صحیح علاوه بر موثر بودن در رتبه گیری بهتر، باعث زیاد شدن ارتباط بین صفحات سایت شما شده و باعث می شود مخاطب مدت زمان بیشتری در سایت شما بماند اما به شرط جذاب و مدرن بودن مطالب شما. فراموش نکنید که هرچه قدر زمان صرف شده ی مخاطب در سایت بیشتر باشد، سئو شما بالا خواهد رفت و هدف اصلی وبسایت همین است.

تصویر جذاب برای مقاله

   ۸. استفاده از تصاویر جذاب

خواندن چندین هزار کلمه پشت سر هم حتما برای خواننده خسته کننده خواهد بود. استفاده از تصاویر تاثیر زیادی در سئو دارند، اما ممکن است برایتان سوال باشد که از چه تصویر هایی در سایت استفاده شود که جایگاه بالایی کسب کند؟

تصاویر باید مرتبط با مقاله مورد نظر باشد و ترجیحا تصاویری که خودتان کار کرده اید را استفاده کنید نه اینکه کپی شده از وبسایت های دیگری باشد.

اگر روی تصاویر خود از alt text یا متن جایگزین استفاده کنید در نتایج جستجوی تصویری گوگل نیز وبسایت شما نشان داده خواهد شد که این باعث افزایش ترافیک سایت شما می شود.

   ۹. استفاده صحیح از تگ ها

سه نوع تگ اصلی برای نوشتن عنوان های مقاله وجود دارد که استفاده از آنها الزامی می باشد. این تگ ها H2 ، H1 و H3 نام دارند. تگ H1 معمولا برای عنوان صفحه یا نام وبسایت استفاده می‌ شود که در اکثر قالب ‌های مورد استفاده در وبسایت ها به طور پیشفرض تعبیه شده است.

اما تگ H2 را باید خودتان به عناوین اصلی بدهید. این تگ مشخص می‌ کند که کدام عنوان اصلی‌ تر و کلی‌ تر از بقیه است. تگ H3 عناوینی را مشخص می ‌کند که زیر شاخه H2 هستند و جزئی ‌تر از تگ بالایی خود همان تگ H2 می‌ باشند.

توجه داشته باشید که هرچه عدد H بیشتر باشد از اهمیت آن کاسته می شود، پس از تگ H1  برای مهم ترین عنوان استفاده کنید و بهتر است ۱ بار از آن استفاده کنید.

   ۱۰. برخی از اطلاعات جانبی را بنویسید

زمانی که مقاله خود را می نویسید بهتر است نام نویسنده، زمان انتشار، دسته بندی موضوعی و … را نیز بنویسید.

   ۱۱. ویرایش

آخرین مرحله در نوشتن مقاله ویرایش است. اکثر نوشته هایتان مطالبی است که با فکر کردن نوشته اید و ممکن است از نظر نگارشی و مفهوم اشکالاتی داشته باشند، پس برای ویرایش نوشته هایتان وقت کافی بگذارید. ممکن است نیاز باشد که یک مقاله را چندین بار ویرایش کنید.

   ۱۲. سئو را بشناسید و در مقاله های خود اصول آن را رعایت کنید

برای بهتر به نمایش درآمدن صفحه شما در نتایج جستجو های گوگل، اصول سئو را بشناسید و سئو سایت خود را بالا ببرید. تمامی وبسایت هایی که در صدر گوگل قرار دارند، جایگاهشان بی دلیل نبوده و قوانین سئو را رعایت می کنند. برای اطلاع بیشتر درباره ی سئو بهتر است مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

مقاله نویسی درست برای سایت

سخن آخر

در نوشتن مقالات سایت خود دقت کافی به خرج دهید که هر چقدر مقالات متعددی در سایت خود بارگزاری کنید ترافیک سایت شما بالا خواهد رفت. اما دقت داشته باشید که به جای بالا بردن تعداد مقالات سایت خود، کیفیت آنها را بالا ببرید.

برای نوشتن مقالات با کیفیت، شما نیازمند رعایت اصول یاد شده در این مقاله هستید که میتوانید با رعایت کردن آنها کاربران زیادی را به طرف وبسایت خود بکشانید. همچنین اگر میخواهید یک تیم معتبر این کار را برای شما انجام دهد میتوانید به تیم تولید محتوای هنرمیکس اعتماد کنید.

[/vc_column_text]

  [/vc_column][/vc_row]

  برچسب ها:
  , , , , ,
  Share this post on:

  نظرات

  ۲ نظرات

  ارسال یک پاسخ

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *