تولید محتوای متنی


تولید محتوای متنی

چگونه یک محتوای متنی با کیفیت (اصولی) تولید کنیم؟

محتوای متنی یا نوشتاری یکی از نخستین محتوا ها و مهم ترین آنها است که در زمینه های مختلف ارائه میشود. در واقع تمامی چیزهایی که در اطرافمان میبینیم به نوعی محتواست؛
از جمله متن روی بسته بندی شکلات، فیش خرید، قبوض خدماتی مانند آب و برق، یک کتاب چند صفحه ای و حتی اشکال هندسی و علائم در زمان انسان های اولیه.

در حالت کلی محتوای متنی، محتوایی است که به وسیله کلمات و عبارات برای هدف خاصی تولید شده باشد و از طریق آن پیامی منتقل شود و باعث ایجاد تعامل و ارتباط بین نویسنده و خواننده شود.

این روزها در حوزه دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوای متنی یکی از ضروریات سایت ها و شبکه های اجتماعی میباشد که تا حدودی شکل ماشینی نوشته های کاغذی و سنتی میباشد که با هدف تبلیغات و برند سازی، فروش محصولات و ارائه خدمات، اطلاع رسانی، معرفی، آموزش و… تولید میشود.
به عنوان مثال میتوان به ساده ترین پیام ها و متن ها در نرم افزار های مختلف و یا مقالات تخصصی در اینترنت اشاره کرد.

تولید محتوای متنی به معنی نوشتن در مورد موضوعی خاص میباشد؛ شاید به این فکر کنید که در عصر دیجیتال و امروزی کسی به دنبال محتوای متنی و خواندن متن های طولانی نخواهد بود و همه به دنبال تصاویر و ویدیو های جذاب میباشند.
ولی هنوز هم افرادی هستند که به دنبال جزئیات موضوعی هستند و اگر نوشته های شما پاسخی برای نیاز های آنها و مطالبی که دنبال آن میگردند باشد، میتوانند ساعت ها برای خواندن آن وقت صرف کنند و در سایت شما بمانند.

توجه داشته باشید که تمامی متون و نوشته ها صرفا محتوا نیستند؛ در یک محتوای متنی، مطلبی تفسیر میشود و مفهوم نهایی یک موضوع با استفاده از کلمات بیان میشود.

برای تولید محتوای متنی با کیفیت، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید تا با کیفیت ترین محتوا را ارائه دهید و مخاطبین زیادی را به سمت سایت و یا صفحه خود جذب کنید. با توجه به اینکه تولید محتوا، از الزامات اصول سئو سایت و بازاریابی تبلیغاتی و بالا رفتن رتبه سایت از نظر گوگل میباشد، باید به آن توجه و دقت زیادی شود.

انواع مختلف محتوای متنی یا نوشتاری وجود دارد که هر کدام کارکرد ویژه ای دارند و با اهداف مختلف و منحصر بفرد تولید میشوند از جمله:

 • محتوای متنی عمومی و تخصصی
 • مقالات وبلاگ و سایت
 • محتوای شبکه های اجتماعی
 • رپورتاژ
 • متن تبلیغات
 • ایمیل و خبرنامه
 • محصول نویسی
 • پیامک
 • ترجمه
 • مقاله های تحلیلی و پژوهشی
 • و …

اصول تولید محتوای متنی

   ۱. انتخاب موضوع و عنوان

با این که یکی از روش های پیشرفت و توسعه کسب و کار، تولید محتوا است ولی نوشتن محتوای متنی در دورانی که افراد کمی برای خواندن یک متن وقت میگذارند کار سختی است.

موضوع و عنوانی که انتخاب میکنید، میتواند اولین عامل و تنها دلیل جذب مخاطب به طرف نوشته های شما و حضور در سایتتان شود. پس موضوع و عنوانی مناسب، کاربر پسند و مرتبط با برند و کسب و کار خود انتخاب کنید که در عین جذاب بودن، برای نیاز های مخاطبین پاسخی داشته باشد تا مخاطب برای خواندن آن علاقه نشان دهد.

عنوان مطالب خود را همیشه مرتبط با موضوع انتخاب کنید.

نوشتن محتوا برای مخاطبان

   ۲. برای مخاطبین تولید محتوا کنید نه خودتان!

مخاطب هدف خود را بشناسید و بدانید دقیقا به دنبال چه چیزهایی هستند و نسبت به نیاز های آنها تولید محتوا کنید. در نوشته های خود یک مشکل جدی را مطرح کنید و راه حلی برای آن ارائه دهید.

کاربران خود را از همه نظر بررسی کنید و بدانید که چه کسانی هستند؟ در چه محدوده ی سنی قرار دارند؟ نیازهای آنها چیست؟ بیشتر از ما چه سوالاتی دارند؟ و …

برای تولید محتوای متنی نیاز است تا هم هدف محتوا و هم مخاطب محتوا شناخته شود.

برای مثال، در تولید محتوا در زمینه آشپزی مخاطبین شما اکثرا جنس مونث و در محدوده سنی ۲۰ الی ۴۰ سال هستند؛ همچنین باید موقعیت مکانی مخاطبین شما هم بررسی شود و با فرهنگ و تنوع غذایی آنجا نیز آشنا شد و محتوای تولیدی بر اساس این مشخصات باشد.

   ۳. کلمات کلیدی

شما همیشه برای تولید محتوای با کیفیت و اصولی به یک استراتژی نیاز خواهید داشت. در استراتژی های محتوایی، کلمات کلیدی که پیش نیاز نوشتن یک محتوای متنی هستند، تعیین کننده همه چیز خواهند بود.
برای پیدا کردن کلمات کلیدی میتوانید از ابزار هایی همچون google keyword planer، keywords tool، kwfinder و IsiGraph کمک بگیرید.

در پیدا کردن کلمات کلیدی همیشه به دنبال این باشید که مخاطبانتان چه چیزهایی را جستجو کرده اند؛ محتوای متنی خود را بر اساس آنها تولید کنید (به این روش، تولید محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجوگر نیز گفته میشود.)
گوگل و موتورهای جستجوی دیگر نیز توسط این کلمات کلیدی، راحت تر شما را پیدا (ایندکس) میکنند.

کلمات کلیدی علاوه بر اینکه باید با توجه به خواسته های مخاطبین انتخاب شود، باید با اصول سئو گوگل نیز سازگار باشد. اصولی مانند: تعداد استفاده از کلمات کلیدی، محل قرار گرفتن کلمات کلیدی و …

محتوا، ارتباطی بین برند و مشتری است. کلمات هستند که مشخص میکنند مشتری چرا باید یک محصول را بخرد و در واقع کلمات هستند که باعث فروش میشوند.

تقویم محتوا

   ۴. تقویم محتوایی

برای تمامی محتواهایی که قرار است ارائه دهید تقویم محتوایی داشته باشید و یک فاصله زمانی برای منتشر کردن مقاله، پست و … مشخص کنید.

برای تعیین این فاصله زمانی، میتوانید سایت یا شبکه های اجتماعی خود را بررسی کرده و ساعات ترافیک بالا (ساعت هایی که مخاطبین شما بیشترین حضور را در سایت یا صفحه اجتماعی شما دارند) را مشخص کنید و در آن زمان ها محتوای خود را ارائه دهید.

برنامه ریزی دقیق همانطور که در زندگی روزمره باعث نظم دهی و پیشرفت میشود، در مدیریت ارائه محتوا نیز تاثیر چشم گیری دارد.

پس داشتن یک برنامه منظم و تقویم محتوایی را در اولویت قرار دهید.

دسته بندی موضوعی محتوا ۵. دسته بندی موضوعات

هیچ نوشته ای را بدون دسته بندی منتشر نکنید. نوشتن و ارائه مطالب بدون دسته بندی بر اساس موضوع، خوانندگان و کاربران شما را سردرگم خواهد کرد و از طرفی، بی برنامگی و بی هدفی در ارائه محتوا را نشان میدهد.

با دسته بندی، موضوعات اصلی مشخص میشود و موضوعات فرعی به عنوان زیرمجموعه های موضوعات اصلی قرار میگیرند.

از طرفی دسته بندی موضوعات در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب کمک خواهد کرد و مخاطبین به راحتی مطالب و سایت شما را پیدا خواهند کرد.

میتوانید محصولات و خدمات خود را اولویت بندی کنید. اگر هدف شما معرفی محصول یا خدمت خاصی است، آنها را بر اساس اهمیت محصول/خدمات اولویت بندی کنید.

به این صورت که ابتدا برای محصول و خدمات اصلی، تولید محتوا کنید، سپس به وسیله آنها به سراغ محصولات و خدمات فرعی بروید.

   ۶. رعایت اصول نگارشی

باید اصول حاکم بر نگارش هر زبانی که در آن محتوای نوشتاری تولید میکنید را رعایت کنید. اصولی مانند: صحیح نویسی، قواعد دستوری، زمان افعال استفاده شده در جمله، ساختار و دستور زبان جمله و آخرین تغییرات در نگارش آن زبان

میتوانید از منابعی مانند “ویراستاران” و “فرهنگستان زبان و ادب فارسی” استفاده کنید.

در پایان کار هیچ وقت ویرایش کردن نوشته های خود را فراموش نکنید.

   ۷. استفاده از چهارچوب و لحن مناسب

مطمئنا هدف هر کسی در تولید محتوا، برند سازی و ماندن در ذهن مخاطب است تا به واسطه آن، خرید و دریافت خدمات از طرف کاربر اتفاق بیفتد.

چندین کلمه را کنار هم چیدن و ارائه دادن آن به عنوان یک محتوای متنی کار اشتباهی است و همین کار برای بسته شدن سایت شما از طرف کاربر در عرض چند ثانیه کافی می باشد.

همین حجم از کلمات را میتوانید با قالب خاص، تصاویر جذاب، پاراگراف بندی های منظم، لیست های شماره دار و زیرنویس ها و بسیاری از ترفند ها و چهارچوب های دیگر نوشتاری کنار هم قرار داده و یک محتوای با کیفیت ارائه دهید.

از سخنان، شعار ها و تصاویر نامرتبط دوری کنید چون که شما را از ذهن مخاطب دور میکند. سعی کنید از جملات و لحن هایی استفاده کنید که با ذائقه و سلیقه مخاطبانتان سازگاری داشته و از طرفی منحصر به برند و کسب و کار شما باشد.

جملات خود را به صورت شفاف، صریح، دقیق و در حالت کلی به زبان مخاطب بیان کنید. بهترین راه برای این کار خواندن متن برای اطرافیان و مشاهده بازدهی از طرف آنها است.

الگوریتم های گوگل

   ۸. تولید محتوا بر اساس قوانین گوگل

موتور های جستجو هنوز برای تولید محتوای متنی ارزش زیادی قائل میشوند.

گوگل با الگوریتم های پیچیده خود، محتوای شما را از هر نظر کنترل و بررسی میکند. اگر مطالب شما به گونه ای باشد که نیاز و پرسش مخاطب را نتواند پاسخ دهد، مطالب و سایت شما توسط گوگل دور از دسترس خوانندگان قرار خواهند گرفت.

مطالب نامرتبط که باعث اتلاف وقت و صرف هزینه برای خواننده میشود، همچنین استفاده از مطالب کپی و متن ترجمه شده به صورت مستقیم و بدون ویرایش، از نظر گوگل غیر قابل قبول میباشد و به احتمال زیاد جریمه خواهید شد.

سخن پایانی:

محتوای با کیفیت نشانه ارزش قائل شدن برند شما به کاربران است و باعث خواهد شد تا مخاطبان زیادی جذب کسب و کار شما شوند و در نهایت منجر به پیشرفت خودتان خواهد شد. پس در تولید انواع محتوا مخصوصا محتوای متنی یا نوشتاری، دقت کامل را به خرج دهید و از کارشناسان خبره کمک بگیرید.

تیم هنرمیکس آماده ی ارائه تمام خدمات تولید محتوای متنی در هر زمینه ای میباشد. اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای تولید محتوای کسب و کار خود هستید، میتوانید به هنرمیکس اعتماد کنید.

برچسب ها:
, , , , ,

Share this post on:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات