تولید محتوای متنی


تولید محتوای متنی

در این مقاله به بررسی تولید محتوای متنی ، انواع آن، دلایل اهمیت و …. خواهیم پرداخت، پس با ما باشید.

به پیرامون خود کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که تمامی وسایلی که می بینید از یک سو برای شما قابل دیدن است و از سوی دیگر نوشته های آن، نظر شما را به خود جلب می کند، برای مثال کافیست لبه ی فرش خود را تا کنید و قسمتی که درباره ی خصوصیات فرش نوشته را بخوانید یا سری به محتویات داخل یخچال خود بزنید و از محصولات بسته بندی که در آن است یکی را انتخاب کنید، روی تمامی این موارد یک سری نوشته ها وجود دارد که با خواندن مطالب مندرج متوجه ویژگی ها و شرایط استفاده درست آن خواهید شد .

فکر کنید به نمایشگاه یا موزه ای می روید و با حجم زیادی از تصاویر و وسایل روبرو می شوید که احتمالاً تا کنون آن موارد را ندیده اید، اولین کاری که انجام می دهید به دنبال یافتن کوتاه ترین مسیر برای آشنایی بیشتر با این وسایل هستید، اگر توضیحاتی نداشته باشند چه اتفاقی می افتد؟

آیا فقط با دیدن یک شی قدیمی، تاریخچه ی آن را متوجه خواهید شد؟

حالا فکر کنید وسیله ای برای خانه خریده اید، اولین کاری که به صورت خودکار می کنید، به دنبال دفترچه ی راهنمای آن می گردید تا متوجه نکات و شرایط استفاده ی آن شوید.

پس هر چیزی که اطراف خود می‌بینیم، مفهومی را با خود به همراه دارد.

با این مقدمه به تعریف تولید محتوای متنی می پردازیم، در این مقاله نکته های آموزنده و بسیار جالبی را بیان می کنیم. با ما همراه باشید تا در فراگیری هر چه بیشتر راه و رسم رسیدن به هدف خود کنار شما باشیم.

تولید محتوا چیست؟

محتوا به هر آنچه که در پیرامون خود می‌بینیم می‌گویند. حتی انسان های اولیه زمانی که روی کوه ها نقش و نگار هایی را رسم می‌کردند در حال تولید محتواتولید محتوا بودند که از آن طریق حرف های خود را با مفهوم مورد نظرشان به دیگران می رساندند.

یا کمی جلوتر با نشر روزنامه و کتاب و اکنون که روی قبوض تلفن و گاز و برق ما یا حتی رسید خودپرداز، متن هایی را می‌بینیم و می خوانیم، همگی محتوا هستند.

پس این موضوع از زمان آغاز بشر وجود داشته اما شیوه ی استفاده از محتوا به مرور زمان تغییر کرده است.

تمام اطلاعاتی که توسط یک پیام به دیگری انتقال داده می شود، محتوا نام دارد.

امروزه، دنیای دیجیتال به سوی تولید محتوا پیش می رود، لذا شما هم باید از دیگران عقب نمانید و اگر صاحب شغلی هستید برای رسیدن به خواسته های خود اقدامات لازم را انجام دهید. در این مسیر روش های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد اعم از تولید محتوای گرافیکی، تولید محتوای ویدیویی، تولید محتوای صوتی و تولید محتوای متنی که صاحبین مشاغل یا افراد عادی برای جذب مخاطبین متناسب با نیاز خود یکی از روش ها را انتخاب می‌کنند.

زمانی که به فکر راه اندازی کسب و کارتان هستید و برای آن وب سایتی طراحی می کنید، اگر از تولید محتوای مناسب استفاده نکنید، نباید منتظر کاربران زیادی باشید و به جای جذب مخاطب، آن ها را از خود دور می کنید. پس یکی از اولین اقدامات و اساسی ترین کار برای شما،  داشتن محتوای مناسب است.

در این کار باید از ایده های جدید استفاده کنید. زیرا مخاطبانی که شما را دنبال می کنند، در پی کشف نوآوری هستند نه کپی از کار دیگران. پس حتماً محتوایی را که تولید می کنید متناسب با خواسته های مخاطبین باشد و از روش های جدید استفاده کنید.

شما باید بدانید چه سوالاتی در ذهن مشتریان وجود دارد و چگونه می توانید با تولید محتوا پاسخ آن ها را بدهید، در این صورت افراد بیشتری را به سوی خود می آورید .

محتوای متنی یعنی چه؟

محتوای متنی، یکی از بهترین گزینه ها در بین موارد دیگر می باشد که برای کاربران، بسیار محبوب است. پس شما باید بدانید که تولید محتوای متنی چیست؟ چگونه به درستی باید از این ابزار استفاده کرد؟!

تولید محتوای متنی یعنی با استفاده از کلمات و جملات مناسب، به نوشتن درمورد موضوع مخصوص کار خود بپردازید که هدف از آن جلب رضایت مخاطب و رشد کسب و کار شما باشد.

شاید این سوال پیش بیاید که آیا با رشد تکنولوژی و فراگیری محتوای ویدیویی و محتوای گرافیکی هنوز کسی به دنبال خواندن متن های طولانی است؟ یا افراد فقط به دنبال راه آسان تر هستند؟ این موضوع را که محتواهای دیگر جایگاه ویژه ای دارند را انکار نمی‌کنیم اما هنوز هم افرادی هستند که در زمینه ی تخصصی خود به دنبال خواندن و کسب اطلاعات بیشتر توسط متن ها هستند که اگر محتوای شما تمامی جنبه ها را رعایت کرده باشد، یکی از دنبال کنندگان شما می شوند.

در ایجاد تولید محتوای متنی باید شرایطی را رعایت کنید تا موتور جستجوی گوگل، شما را شناسایی کند و از نظر سئو مشکلی پیش نیاید.

متن سئو شده چیست؟

به تمام کارهایی که برای طراحی یک سایت و تلاش هایی که برای کسب رتبه ی برتر در موتور جستجوی گوگل انجام می‌دهیم، سئو می گویند. هدف از آن جذب بالای مخاطب است  و اگر اصول آن را رعایت کنیم، بازدیدکنندگان فراوانی خواهیم داشت.

انواع محتوای متنی:

انواع تولید محتوای متنی
انواع تولید محتوای متنی

محتوای متنی هم مانند سایر موارد انواع گوناگونی دارد که شما باید متناسب با نیاز خود از آن ها استفاده کنید.

۱.متن های تبلیغاتی :

زمانی که بخواهیم درباره ی محصولی بنویسیم و از آن تبلیغ کنیم، باید در متن خود به دقت از ویژگی های آن محصول استفاده کنیم و تمام جزئیات مهم را بنویسیم. زیرا در این مورد، مشتری حضوری کالا را نمی‌بیند و هیچ شناختی نسبت به آن ندارد بلکه این کلمات هستند که او را به خرید محصولات ترغیب می‌کند. برای نوشتن درباره ی محصول، باید دقت کنید که متن درباره محصولاتی است که دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند، پس در مورد تمام اطلاعاتی که باید به خریدار بدهید خوب توجه کنید، زیرا هر چه دقیق تر به آن بپردازید شانس بیشتری برای فروش محصولات خود دارید.

در این گزینه به نیاز های کاربران دقت کنید و مطابق عکس و فیلم هایی که در تبلیغ محصول استفاده شده بنویسید.

۲.محتوای متنی در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی تولید محتوا به صورت کاملاً متفاوتی با سایر موارد نوشته می‌شود زیرا قالب آن متفاوت و سخت تر است.

سختی این کار به این دلیل است که در این فضا رقیبان بسیار زیاد هستند و با ایده های جدید کارهای متفاوتی انجام می دهند چون سلایق مختلفی وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که در این روش باید موضوع را طوری انتخاب کنید که با نظر افراد در فضای مجازی هماهنگی داشته باشد و با سلیقه های مختلف سازگار شود تا از طریق محتوای خود، نیازی را برطرف کنید.

تولید محتوای متنی در اینستاگرام

این برنامه یکی از پرکاربرد ترین ها در زمینه های مختلف است و کارآیی بسیار بالایی دارد.

کاربران آن این روزها برای تولید محتوا فعالیت های جدیدی دارند به طوری که مورد توجه همه قرار گرفته است. چرا؟

چون که با استفاده ی درست از متن، کمتر از چند ثانیه میتوان محصولی را فروخت به شرطی که تمام شرایط آن را رعایت کنید.

یکی از آن شرایط، جذابیت و به روز بودن است که متن شما باید این دو مورد را به خوبی رعایت کند.

محتوای متنی در تلگرام

تلگرام هیچ فرقی با اینستاگرام ندارد فقط در مختصر بودن کلمات و متن ها با یکدیگر فرق دارند.

۳.محتوای متنی تخصصی

این نوع تولید محتوا همانطور که از اسمش مشخص است، تخصصی بوده ومتن مورد نظر در رشته ی خاصی نوشته می شود که فرد باید تخصصی در زمینه ی آن داشته باشد وگرنه نمی تواند متن خوبی را ارائه دهد.

مخاطبین این نوع نوشته ها هم خاص هستند و به دنبال همین متن ها برای رسیدن به خواسته های خود هستند که اگر شما در متن به صورت حرفه ای به آن موضوع نپردازید، مخاطب متوجه خواهد شد و از خواندن ادامه ی آن صرف نظر می کند.

۴.محتوای متنی عمومی

این نوع محتوای متنی بسیار ساده است و مخاطبین آن مردم عام هستند. پس این اشخاص به دنبال مسائل پیچیده و سخت نیستند. شما در این نوع تولید محتوا باید ساده بنویسید و در متن خود اصولی را رعایت کنید که برای همه قابل فهم باشد.

۵.مقالات وبلاگ و سایت

سایت ها اطلاعات جامعی در مورد سازمان ها، افراد و… به شما می‌دهند. اما وبلاگ ها متعلق به افرادی هستند که در مورد موضوع خاصی در آن متن های گوناگون می نویسند و در اختیار کاربران قرار می دهند.

۶.ریپورتاژ

یکی از روش های تولید محتوا رپورتاژ است که یک خبر تبلیغی را تهیه می کند و به اخباری گفته می شود که در آن یک محصول معرفی می شود. مزایا و معایب آن بررسی و کارایی آن را توضیح می دهند.

البته رپورتاژ نه تنها جنبه ی تبلیغاتی دارد، بلکه در بهبود سئو هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۷.خبرنامه

در وب سایت ها تولید محتوای خبر نامه یکی از مطمئن ترین تکنیک ها برای ارائه ی خبرهای به روز در جامعه است که گاهی هم توسط آن ها کارهای تبلیغاتی را انجام می دهند. خبر نامه چند وقتی است به عنوان یک ابزار برای کارهای بازاریابی دیجیتال شناخته شده است.

با استفاده از خبرنامه در تولید محتوای متن برند خود را استوار کنید و در بین مخاطبین خود به اعتبار بالایی برسید و همیشه در ذهن افراد جاودان بمانید.

۸.پیامک

پیامک که به یکی از خسته کننده ترین انواع تولید محتوا تبدیل شده است، این روزها برای جذب مخاطبین خود تبلیغات فراوانی را برای مشتریان خود ارسال می کند اما نباید از تأثیر آن غافل شد.

با رشد سریع فناوری و آمدن پیام رسان واتساپ، تلگرام و… کمتر کسانی هستند که صندوق پیام های تبلیغاتی خود را باز کنند. اما گویی این نوع تولید محتوا هیچ وقت از بین نمی رود و هنوز هم هستند کسانی که از آن استفاده کنند. پس اگر در تولید محتوا از پیامک بهره گرفتید باید به مواردی همچون مختصر و مفید نوشتن مطلب و جذابیت آن خوب فکر کنید.

۹.ترجمه

ترجمه، به متنی گفته می شود که با استفاده از منبع خارجی به زبان خود تغییر کرده ومترجم با دقت این کار را انجام می دهد. متن نوشته شده باید با توجه به موضوع اصلی ترجمه شود تا مخاطب را گمراه نکند.

دلیل اهمیت تولید محتوای متنی چیست؟

مهم ترین کاربرد تولید محتوای متنی این است که به سرعت مخاطب را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

یعنی اگر شما به درستی از آن بهره بگیرید می توانید از رشد و موفقیت خود در کسب و کارتان اطمینان داشته باشید.

در روزگاران گذشته تمامی ارتباطات حضوری انجام می شد و فروشنده ی محصولی، خریدار را از نزدیک می دید و با او گفتگو می‌کرد. اما امروزه با تغییراتی که در دنیای دیجیتال رخ داده است روابط هم دچار این دگرگونی شده اند و شبکه های مجازی و اینترنت راه های متفاوتی را پیش پای انسان قرار دادند. به همین دلیل، این ابزار یکی از بهترین ها در بین موارد دیگر است.

نکات مهم در تولید محتوای متنی

برای تولید محتوای متنی هم مانند دیگر موارد باید نکاتی را رعایت کرد که قبل از انجام هر کاری باید آن ها را خوب به خاطر بسپارید تا در مسیرکار خود دچار مشکل نشوید.

۱.مشتری شناسی

اولین قدم برای این که گام های استواری را بردارید، شناخت مشتریان خود است، یعنی شما ابتدا باید مخاطب خود را کاملاً شناسایی کنید و بدانید برای چه کسی می نویسید. اگر شخصیت مخاطبین مورد نظر خود را خوب بشناسید به راحتی می توانید برای آن ها تولید محتوا کنید.

۲.کانال شناسی

راه هایی را که قرار است از طریق آن مشتری شما را پیدا کند، بشناسید. همچنین با فضای مجازی آشنا باشید، زیرا شما از هر طریقی که بخواهید متن خود را به اشتراک بگذارید، روش متفاوت و منحصر به فردی برای خود دارد. مثل تولید محتوایی که در فضای مجازی دارید نسبت به ایمیل کاملاً با هم تفاوت دارند.

۳.واضح بودن مطالب

برای این که تولید محتوایی مناسب و کارآمد داشته باشید، باید بدانید که چه می نویسید یعنی به وضوح مطلب را بیان کنید و از طفره رفتن خودداری کنید. زیرا اگر محتوای متنی شما پیچیده باشد و نتوان آن را خواند مخاطب را نه تنها جذب نمی کند بلکه وجهه ی سایت شما برای همیشه در خاطرش همانگونه سخت و دشوار می ماند.

بنابراین سعی کنید همیشه از متن های منسجم و آسان استفاده کنید تا ماندگار شوید.

۴.جذابیت در نوشتن

مسلماً شخصی که در حوزه ی نویسندگی تخصص دارد با کسی که در این زمینه حرفه ای نیست، بسیار با هم متفاوت هستند از این رو متن های حرفه ای و غیر حرفه ای هم مشخص اند. پس یک نویسنده ی خوب جذاب می نویسد، یعنی با استفاده از متن برای شما جوری مسئله ای را بازگو می‌کند که به خواندن ترغیب شوید و اشتیاق به پایان رساندن آن را داشته باشید. لذا سعی کنید همیشه محتوای جذابی را تولید کنید تا خواننده را به سمت خود بکشانید.

شما می‌توانید با استفاده از کلمات متنوع اما آسان محتوایی جذاب داشته باشید. به همین خاطر، همیشه باید از نویسنده ی حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید تا تأثیر کار او را در روند فعالیت های خود متوجه شوید.

۵.مطالب را جدی بگیرید

مطمئن باشید اگر شما متن خود را به صورت کاملاً برنامه ریزی شده بنویسید و مطالب را جدی بگیرید دیگران هم برای شما ارزش قائل می شوند و با جدیت بیشتری کار شما را دنبال می‌کنند. زیرا مخاطبین متوجه خواهند شد که موضوع برای شما اهمیت داشته و کار اصولی است. به همین خاطر با اعتماد کامل شما را دنبال خواهند کرد.

محتوا امتیازی برای رشد ایده آل کسب و کار شما خواهد بود. اگر آن را جدی بگیرید، دیگران هم شما را جدی می گیرند. بدون تولید مواد متنی مناسب یکی از بزرگترین شانس های موفقیت خود را از دست می دهید.

اصول تولید محتوای متنی

با رشد فناوری های زیاد در دنیای تولید محتوا تعداد معدودی از افراد به دنبال خواندن متن هستند، همین باعث می شود که شما برای این کار زحمت بیشتری بکشید و تلاش کنید مطالب را جوری بنویسید که روی دیگران اثر داشته باشد.

به همین خاطر اصولی را باید رعایت کرد که به شرح آن‌ها می پردازیم.

۱.متن را برای مخاطبین خود بنویسید

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که  محتوا متنی که می‌نویسیم برای خودمان نیست بلکه مخاطب آن را خواهد خواند پس برای او بنویسیم. برای این کار باید شناختی درمورد علایق و سلیقه های افراد مختلف داشته باشیم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

۲.موضوع و عنوان حساب شده انتخاب کنید

فکر کنید قرار است متنی راجع به ماشین های مسابقه ای بنویسید، باید بدانید که تقریباً تمام مخاطبین شما آقا هستند و رده ی سنی متوسطی دارند. به غیر از این موارد، باید اطلاعاتی در این مورد داشته باشید که نیاز داشته باشند.

با این مثال خواهیم فهمید، تنها گزینه ای که باعث می شود مخاطبین را به سمت خود بکشاند و اشتیاقی به خواندن ادامه ی مطلب داشته باشند، همین مورد است. همه ی ما برای رفع نیازی به سراغ اطلاعاتی می‌رویم، اگر آن از موضوع جالبی برخوردار باشد و کسی که آن را نوشته، عنوان مناسبی برایش انتخاب کرده باشد بیشتر جذب آن خواهیم شد. برای موفق شدن در این زمینه باید همه ی کسانی که قرار است متن ما را بخوانند بشناسیم و بدانیم در چه رده ی سنی هستند؟ ما قرار است چه نیازی را برطرف کنیم؟

  ۳. محتوای متنی خود را بر پایه ی قواعد نگارشی بنا کنید

متن های ساده و متن های پیچیده، یک مقاله یا یک داستان کوتاه، هیچ فرقی در شیوه ی نگارش ندارد و باید طوری نوشته شوند که اصول نگارش در آن رعایت شود. اصولی همچون دستور زبان فارسی و نگارش املای درست کلمات بسیار اهمیت دارد.

۴.از کلمات کلیدی بهره بگیرید

شما باید بدانید مخاطبانتان به دنبال چه هستند و چه چیز هایی را جستجو کرده اند. این کلمات هستند که باعث می‌شوند شما محصولات خود را به فروش برسانید.

برای این که متن شما برای مخاطب خواندنی تر باشد و کیفیت بالایی داشته باشد، باید از کلمات کلیدی استفاده کنید که از طریق برنامه هایی همچون IsiGraph و keyword tool امکان پذیر است.

۵.تقویم محتوا داشته باشید

اگر به دنبال رسیدن به هدف هستید، برنامه داشتن ضروری است و با استفاده از آن می توانید به تمامی کارهای خود سر وقت مشخص شده بپردازید.

برای این که راه درستی را پیش ببرید، در کارهایتان برنامه ریزی کنید و تقویمی از محتوای  خود داشته باشید به این معنی که تمامی مدت زمان هایی که باید برای کارهای خود صرف کنید را داشته باشید.

برای این کار شما باید ساعت هایی را که افراد بیشتر برای خواندن مطالب وقت می‌گذراند و در فضای مجازی حضور دارند را بدانید و همان موقع از تولید محتوای خود استفاده کنند.

۶.با نظم باشید

برای تولید محتوای متنی باید نظم را در نوشته های خود رعایت کنید. یعنی برای هر موضوعی که قرار است بنویسید طبقه بندی مطالب را انجام دهید و موضوعات اصلی را از فرعی جدا کنید و نسبت به آن کار را انجام دهید. این کار، نه تنها برای خودتان راحت تر است بلکه مخاطب را گیج نمی‌کند و خیلی ساده و آسان به متن دسترسی پیدا می‌کند.

۷.خلاقیت داشته باشید

این روزها همه به دنبال جدید ترین و به روز ترین مطالب هستند، پس شما باید در این زمینه تمام خلاقیت خود را به کار ببرید.

برای این کار از جملات با لحن های متفاوت استفاده کنید، متناسب با موضوع بنویسید و از حاشیه دوری کنید.

یکی از بهترین راه ها برای افزایش درآمد در حرفه ی خود تولید محتوای متنی است به شرطی که آن را به گونه ای جذاب بنویسید تا مخاطب را به خود جذب کند زیرا طبق تحقیقات انجام شده هر فرد به طور متوسط فقط هشت ثانیه از وقتش را به خواندن داستان سپری می‌کند. پس شما باید طوری بنویسید که در همین چند ثانیه مخاطب را درگیر موضوع کرده و او را به ادامه ی خواندن محتوا متنی تشویق کنید.

۸.چراغ راه مشتری باشیم

در هر نوشته سعی کنیم مشکلی را به مشتری خاطر نشان کنیم و در همان حین راه حل آن را هم به وی بدهیم. اینگونه چراغ راه او می شویم.

۹.همراهی با قدرت

در نوشته های خود با مخاطبان همراه باشید و همدلی کنید، اما این همدلی باید با قدرت باشد و مخاطب را به جایی نبرد که حس دلسوزی و بی فایده بودن مطلب برای او پیش بیاید.

 تأثیر جمله ی اول

در روزگان قدیم رسم و رسومات فراوانی بود. یکی از آن ها را زنان خانه دار انجام می دادند، زمانی که به فکر ازدواج پسر خانواده می افتادند سرزده به خانه هایی که در آنجا دختر جوان داشتند می رفتند و اگر در کلام اول حرف خوب و مثبت می شنیدند این کار را فرخنده و خوب می دانستند که گاهی اوقات همان جمله ی اول طرف مقابل باعث یک کار خیر می شد.

با این مثال به تأثیر جمله ی اول در تولید محتوای متنی می‌پردازیم و از اهمیت آن بیشتر می‌گوییم.

جمله ی اول شاه کلید موفقیت شماست و حکم مرحله ی سخت اول را دارد که اگر به درستی از آن عبور کردید اطمینان داشته باشید که موفق می شوید. شما حدود ۴ ثانیه وقت دارید که مخاطب با نگاه اولیه به متن شما جذب شود یعنی باید طوری عنوان یا جمله ی اول را بنویسید که او بقیه ی مطلب را با میل و اراده ی خود بخواند.

در تولید محتوای متن این نکات را از یاد نبرید

شاخه به شاخه نشوید

در تولید محتوای متن بر روی مسئله ی اصلی تمرکز کنید و تمام حواس خود را روی موضوع خود بگذارید و از شاخه ای به شاخه ی دیگر پرش نکنید. زیرا باعث هرج و مرج درمحتوای متن شما می شود و هدف اصلی به کلی فراموش خواهد شد.

لحن خاص

برای  محتوای متن خود از لحن منحصر به فرد و مخصوصی استفاده کنید که در این راه به شخصیت مخاطبانتان باید توجه کنید.

متن را نقاشی کنید

شاید جمله ی نقاشی برای متن بی ربط باشد اما اگر محتوای متنی خود را همانند یک تابلوی نقاشی بدانید وآن را به زیبایی بکشید کار فوق العاده ای را در نتیجه مشاهده می‌کنید.

نقاشی متن به این صورت است که پاراگراف ها، استفاده ی درست از کلمات و شیوه ی نگارش را طوری رعایت کنیم که گویی همه چیز سر جای خود قرار گرفته است و طبق استاندارد های آن پیش رفته است.

گاهی اوقات در متن هایتان قصه بگویید

از کودکی قصه گفتن و قصه شنیدن را دوست داشتیم، زیرا برایمان جذاب است و در آن غرق می شویم. گاهی خودمان را جای عناصر داستان می‌گذاریم و گاهی با حالات روحی آن ها ما هم دگرگون می شویم. به همین خاطر است که داستان ها در ذهن ما ماندگار می شوند. اگر بتوانیم متنی که می نویسیم، همچون داستان باشد و برای مخاطبان آن را طوری بیان کنیم که خسته نشوند، کار فوق العاده ای کردیم. زیرا داستان که فقط برای سرگرمی و اوقات فراغت نیست. در این راه میتوان از آن استفاده ی کاربردی کرد و نتایج خوبی گرفت.

پل ارتباطی باشید

نوشتن، پل ارتباطی بین شما با مخاطب است و تمامی آنچه که می نویسید در ذهن مخاطب ماندگار خواهد شد.

اعتماد مخاطب را جلب کنید

خواننده باید به شما اعتماد کند، یعنی باید در زمانی کم، طوری او را متقاعد کنید که از کار شما اطمینان حاصل کند تا همراهتان شوند.

مراحل نوشتن محتوای متنی

۱.داشتن یک وبلاگ یا صفحه ای که در آن مطالب را بنویسید.

۲.هدف داشته باشید، به این معنی که هدفتان را مشخص کنید و بدانید که در پایان کار چه چیزی می خواهید و باید به چه نتیجه ای برسید. در غیر این صورت، کاری پوچ و بیهوده انجام داده اید. در این مرحله باید نیاز های مخاطب را بشناسید و برای رفع نیاز او هدف تعیین کنید.

۳.عنوان مناسب انتخاب کنید، همانطور که در مورد عنوان مطالبی گفته شد اما این موضوع را باید خاطر نشان کنیم که انتخاب عنوان یکی از حساس ترین مراحل است و باید طوری انتخاب شود که خواننده را به سمت خود بکشاند.

این گزینه به بازاریابی شبیه است یعنی اگر شما در این کار حرفه ای باشید و همیشه از بهترین عناوین استفاده کنید موفق می شوید.

مشغول نوشتن شوید و در آخر متن را ویرایش کنید.

محتوا متنی سخت و پیچیده و ارتباط آن با مخاطب

برای این که محتوا متنی ما برای مخاطب قابل هضم باشد باید از متن های سنگین و پیچیده بپرهیزیم و به علاقه ی مخاطبین دقت کنیم.

اگر  محتوای متن ما حاوی کلمات سنگین و سخت باشد، افراد از خواندن آن خسته می شوند و به خواندن ادامه نمی دهند.

اگر اخیراً وارد این حوزه شده اید باید اطلاعات کاملی از فعالیت رقبای خود داشته باشید و درباره ی کارهای آن ها تحقیق کنید تا بتوانید نیاز مخاطبان را شناخته و برای رفع آن احتیاجات بنویسید.

نویسنده ی محتوای متن موفق چه ویژگی هایی دارد؟

یک نویسنده ی موفق باید بتواند با سبک های مختلف نوشتاری بنویسد و روی تمامی موارد مهم آن تسلط داشته باشد و بتواند هر متنی را  تهیه کند. او برای مخاطبین خود می نویسد نه برای خودش.

او ایده های ارزشمندی دارد و برای رشد و پیشرفت کار تلاش زیادی می‌کند.

مخاطبین و رقبای خود را به خوبی می شناسد.

این را بدانید که نوشتن کار سختی است اما در مرحله ی اول نیازی به پرداختن همه ی جزئیات نیست. شما می‌توانید بعد از جذب مخاطب تمام آن موارد را را بنویسید.

چند قانون طلایی برای نوشتن

نوشتن محتوای متنی شاید یکی از چالشی ترین مراحل هر کار است.

اگر ما بتوانیم طوری بنویسیم که مخاطب را در همان لحظات اولیه به خود جذب کنیم، کار بزرگی کرده ایم زیرا بیشتر مخاطبان قبل از این که تصمیم بگیرند چه بخوانند چند دقیقه ای را در آن فضا به دنبال محتوا متنی مختلف می‌گردند.

پس اگر شما خوب بنویسید و محتوای جالبی را به نمایش بگذارید گوی سبقت را برده اید. اگر در راه رسیدن به هدفتان هستید و می خواهید محتوای متنی منحصر به فردی بنویسید این اصول را رعایت کنید.

۱.شناخت درست مخاطب

هیچ وقت بی پروا خودکار را برندارید و شروع به نوشتن کنید یا این که با صفحه کیبورد خود متن های مختلف اما بی کیفیت بنویسید، این کار اشتباه است. قبل از نوشتن هر متنی این سوالات را از خود بپرسید، مخاطبان من چه کسانی هستند؟ چگونه مطالب من را پیدا می کنند؟ چه چیزی را در گوگل جستجو می‌کنند تا به من برسند؟

متن را خوب و آموزنده بنویسید و برای موتورهای جستجو مطالب تکراری ننویسید، بلکه از کلمات پر کاربرد استفاده کنید تا سریع پیدا شوید.

۲.استراتژی هرم وارونه

خواننده با دیدن مطلب شما در همان لحظات اولیه تصمیم گیری می‌کند که بماند و بخواند یا ترک کند. بنابراین اگر شما از ابتدا مهم ترین محتوای خود را بنویسید و سپس به تدریج به مطالب سطحی تر بپردازید جذابیت بیشتری دارید و افراد بیشتری را به سمت خود می آورید.

۳.از جمله های کوتاه و ساده استفاده کنید.

این روزها مردم به دنبال سریع ترین راه ها هستند. به همین خاطر، در متن خود از محتوای آسان و ساده در عین حال کوتاه استفاده کنید. جملات کوتاه مخاطبان زیادی دارند.

از به کارگیری کلمات اضافه و صفت های تکراری استفاده نکنید.

اگر از محتوا متنی خود مطمئن نیستید و نمی دانید در چه سطحی می نویسید با استفاده از برنامه های زیر این کار را انجام دهید.

ابزار تست خوانایی

ماشین حساب خوانایی

Microsoft Word

۴.نشان دهید، نگویید

نوشته های خود را محدود نکنید بلکه با خواندن مطالب بیشتر از نویسندگان متعدد به درک بهتر پیام های یک متن برای دیگران برسید و از طریق آن برای حفظ مخاطب استفاده کنید.

۵.اصطلاحات مناسب به کار ببرید

فضایی که ما برای آن تولید محتوا می کنیم باید برای تمام افراد قابل درک باشد، پس باید به گونه بنویسیم که مخاطبین عادی فکر نکنند متن ما برای دیگران نوشته شده و این موضوع برای  افراد متخصص در رشته ای نگارش شده است. پس اطلاعاتی که شما می دهید باید برای همگان قابل درک باشد و اگر از اصطلاحات پیچیده استفاده می کنید آن ها را توضیح دهید.

اگر در حوزه ی حرفه ای فعالیت می کنید و مطالب شما را افراد متخصص می خوانند باید  هم نیازشان را برطرف کند و همینطور قابل فهم باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از زبان درست و قابل فهم به شما کمک زیادی می کند.

۶.قابلیت اسکن شدن به متن خود بدهید

شما باید متن را ساده و خوانا بنویسید تا حد امکان آن را طوری تنظیم کنید که در آن شیوه ی نگارش به درستی و صد در صد انجام شود زیرا برخی افراد متن شما را اسکن می کنند و با این کار می خواهند مطالب مهم را بیابند و بخوانند پس شما سعی کنید محتوا متنی خود را جوری دسته بندی کنید و بنویسید که برای این غربال کردن مشکلی پیش نیاید و مخاطب بتواند آن را بخواند. اگر این گونه نباشد خواننده به راحتی به محتوا متنی دسترسی ندارد و کار خود را ادامه نمی دهد.

حتی خود ما هم همینطور هستیم، توجه کرده اید وقتی صفحه ای از متن های سنگین را باز می کنیم چشمان ما سریع به سمت آخر پاراگراف حرکت می کند و می‌خواهیم بدانیم خلاصه ی متن چیست؟ در کل چه چیزی را بیان می کند؟

حال اگر شما می‌خواهید که  محتوا متنی خود را طوری بنویسید که قابلیت اسکن کردن داشته باشد به جای بند های سنگین و طولانی از لیست هایی استفاده کنید که مرتب باشد و عنوان ها را به گونه ای بنویسید که مخاطب جذب شود.

همیشه از فضای سفید بیشتری استفاده کنید تا مخاطب سردرگم نشود و حجم زیادی از متن روبرو نشود تا سریع به فکر تمام شدن یا کلاً منصرف شدن متن بیفتد. همچنین اگر فضای بیشتری را به سفید بودن و یا تصاویر اختصاص دهید خواننده لذت بیشتری می برد و تا انتهای مطلب را می خواند.

سفارش محتوای متنی

امروزه در دنیای کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ که همه ی کارها به صورت آنلاین انجام می شود، تولید محتوای متن هم از این قضیه پیروی می کند و سایت ها امکانات متعددی را برای تولید محتوای متنی به صورت آنلاین برای همگان ایجاد کرده اند که شما با سفارش از آن ها می توانید موضوع مورد نظر خود را سفارش بدهید تا برای شما تولید محتوای متنی کنند و در زمانی مشخص به شما تحویل دهند.

بیشتر سایت‌ها و شرکت‌های تولید محتوا معمولاً قسمتی به عنوان فروشگاه در سایت خود دارند که کاربران می‌تواند با مراجعه به آن قسمت اطلاعات سفارش خود را وارد کنند و در موعدی که تعیین می‌کنند، سفارش خود را تحویل بگیرند.

سفارش محتوای متنی
سفارش محتوای متنی

هر سایت برای این کار استراتژی های منحصر به فرد خود را دارد.

برای سفارش دادن این نوع تولید محتوا، اطلاعاتی را از کاربر دریافت می کنند، از جمله مشخص شدن موعد تحویل کار، تعیین نوع کار که به صورت رپورتاژ باشد یا مقاله و…، تعداد کلمه هایی که باید استفاده شود، اگر می‌خواهید متن خود را بر اساس اصول سئو نگارش کنید باید کلمات کلیدی آن موضوع را پیدا کنید و طبق آن بنویسید.

نرم افزار های تولید محتوای متنی

اپلیکیشن ها و نرم افزار های متعددی برای تولید محتوا  متنی به وجود آمده است که این کار را بسیار آسان تر از قبل کرده است. شما با استفاده از این برنامه ها می توانید به راحتی در گوشی موبایل خود یا کامپیوتر شخصی تولید محتوا کنید و برای کار خود فعالیت های مثبتی انجام دهید.

این نکته را فراموش نکنید، همیشه کاری را که افراد حرفه ای و دانش آموخته در آن زمینه انجام می دهند، با آنچه که یک شخص بی تجربه و تازه کار تهیه می‌کند، بسیار متفاوت است.

در تولید محتوای متنی، نرم افزارهایی برای ارائه ی بهتر کار وجود دارد که به چند مورد از آن  اشاره می‌کنیم.

۱.word

این نرم افزار که یکی از برنامه های مجموعه ای به نام Office است، بسیار کاربردی و آسان بوده  و مهم ترین و محبوب ترین برنامه بین سایر موارد شناخته شده است که در تایپ کردن و نوشتن متن کاربرد بسیار زیادی دارد به صورتی که همه می توانند بدون یادگیری خیلی زیادی در این زمینه از آن استفاده کنند.

با استفاده از امکانات زیادی همچون رسم نمودار، اضافه کردن تصاویر، ساخت جدول های متعدد می توانید محتوای منحصر به فردی را تولید کنید.

۲.Grammarly

این نرم افزار همانند دستیار شما عمل می کند و گویی فرد متخصصی کنار شماست و اگر ایرادی دارید، آن را برطرف می‌کند.

۳ ideaflip

اگر به فکر تولید محتوایی عالی هستید، این نرم افزار به شما کمک زیادی می کند و کاربرد آن همانطور که از نامش پیداست بسیار مورد پسند واقع شده، به گونه ای که تمامی ایده های خود را در برنامه می نویسید، سپس آن ها را مدیریت می‌کنید تا با ذهنی شلوغ به نوشتن نپردازید.

۴.Quora

این نرم افزار که بر روی موبایل نصب می شود برای شما یکی از نیاز های اساسی به شمار می رود زیرا در آن ایده های فراوانی را می یابید.

در تولید محتوای متن با مخاطب رو در رو هستید.

در این نوع تولید محتوا شما با مخاطبین خود رو در رو هستید زیرا متنی که می نویسید را او می بیند و گویی شما را دیده است.

آیا محتوای متنی اولویت اول است؟

باید بگوییم گاهی اوقات بله. زیرا این کار به دلیل مزیت های فراوانی که دارد می تواند در اولویت بندی تولید محتواهای گوناگون رتبه ی نخست را به خود اختصاص دهد.

مرحله ی آخر ویرایش کردن است

وقتی تمامی این نکته ها را متوجه شدید باید بدانید که آخرین کار شما ویرایش است و البته مهم ترین مرحله، هر کس شیوه ی خاصی برای ویرایش کردن دارد، اما در هر صورت این کار الزامی است. زیرا هر متنی با وجود مشکلات اصلاً قابل قبول نیست و مخاطب را برای همیشه از شما دور می‌کند.

شما باید با وضوح کامل و جملات کوتاه و استفاده از فضای سفید مناسب با کارتان ویرایش را انجام دهید.

مزایا و معایب تولید محتوای متنی چیست؟

مزایا تولید محتوای متنی :

 1. یکی از مزیت های تولید محتوا متنی این است که همیشه چیزی برای گفتن به میلیون ها نفر دارید و نیازی را برطرف می کنید.
 2. محتوا متنی یکی از بهترین مسیرها برای ارتباطات است.
 3. در رشد کردن سایت شما تأثیر دارد.
 4. محتوای متنی می تواند مخاطبان همیشگی را جذب کند.
 5. نظر مخاطبین بیشتری را به خود جلب می کند.
 6. یکی از گزینه های اول در موتور جستجوی گوگل می شوید و به عنوان مرجع شناخته خواهید شد.
 7. باعث می شود که برند شما در شبکه های اجتماعی بیشتر اشتراک گذاری شود.
 8. مخاطبین به شما اعتماد بیشتری می کنند.
 9. رابطه ی شما با کاربران منسجم و پایدار می شود.
 10. تجربه های بسیاری را در تولید محتوا به دست می آورید.
 11. متن چیزی است که همیشه به یادگار می ماند و ارزش زیادی دارد.
 12. برای استناد به موضوع خیلی کاربرد دارد که برای هر کارتان دلیل و برهان نوشته شده دارید.
 13. تجربیات متفاوتی را به دست می آورید.
 14. قیمت بسیار مناسب تر نسبت به دیگر موارد تولید محتوا دارد.
 15. سادگی متن در مقابل بقیه ی انواع تولید محتوا.
 16. در نهایت باعث رسیدن به هدفتان یعنی رشد تجارت شما می شود.

معایب تولید محتوای متنی :

معایب تولید محتوای متنی
معایب تولید محتوای متنی
 1. زمان بر بودن خواندن متن و این که این روزها روش های جدید جایگاه ویژه ای را پیدا کردند، باعث شده است مخاطبین آن کم شوند و تعداد محدودی از افراد به دنبال متن ها بروند.
 2. متخصصین تولید محتوا در زمینه ی متنی بسیار کم هستند.
 3. ممکن است به دلیل برطرف نکردن نیاز مخاطبان باعث کاهش تعداد مخاطبان شود.
 4. گاهی در مواردی ممکن است هزینه های زیادی را در بر داشته باشد.

نتیجه گیری

همیشه از قبل باید درک کلی از کار نهایی داشته باشید و از ایده های جدیدی در متن خود استفاده کنید.

شما باید بدانید که این متن شما کجا، چه کاربردی دارد؟ سپس به نوشتن مشغول شوید.

همیشه سعی کنید از کلمات تأثیر گذار استفاده کنید.

تولید محتوا انواع گوناگونی دارد اما محتوای متنی که یکی از بهترین استراتژی های موجود برای موفقیت در کار شما شده است را جدی بگیرید.

یک متن خوب ویژگی های مختلفی دارد.

ما فهمیدیم که باید متن خود را با زبانی قابل فهم، ساده و روان، بیان کنیم تا درک شود.

همچنین یک متن که با قواعد و اصول نگارشی صحیح نوشته شده در اولویت قرار می گیرد و به کلی نیاز کاربر را برطرف می کند.

متن ما باید دارای ساختی شکیل و پویا باشد تا زیبایی و استواری آن دیگران را جذب کند. نوشته ی ما باید همانند داستان پر محتوایی که همه به دنبال خواندن آن هستند، جالب باشد.

برای این که نگرانی وجود نداشته باشد، باید اصول سئو را رعایت کنیم تا در رتبه بندی گوگل و جستجوی متن که دیگران هر روز خواهان آن هستند رتبه خوبی را کسب کنیم.

متن ما باید متناسب با سلیقه های افراد نوشته شود، چون ما برای خودمان نمی نویسم بلکه باید خود را جای دیگران قرار دهیم و بدانیم به دنبال چه هستند.

همچنین متن ما باید برای کاربران ساده باشد.

باید به احساسات مخاطبین خود توجه کنیم و جوری متن خود را بنویسیم که خواننده درگیر موضوع شود و برای خواندن راغب باشد.

در این مسیر خلاق باشید و از جملات و کلماتی استفاده کنید که اثرگذاری زیادی دارند. این را به خاطر داشته باشید که همیشه ساده اما زیبا بنویسید.

برای این که رشد و پیشرفت رقیبان در کمتر از یک دقیقه قابل مشاهده شده است شما هم باید از این فرصت استفاده کنید تا محتوای متن خود را تهیه کنید و به اشتراک بگذارید. اگر محتوای شما خاص باشد و با استانداردهای گوگل مطابقت داشته باشد، افراد زیادی را به خود جذب خواهید کرد.

سپس آن ها را به مشتری همیشگی خود تبدیل کنید.

سخن پایانی

اگر شما یک تولید محتوای ویدیویی یا گرافیکی را تهیه کرده اید، در آخر موتور جستجوی گوگل به دنبال متن مورد نظر است و به نوشته هایی که شما استفاده کرده اید توجه می کند و طبق آن، کار شما را ارزشمند می‌کند.

(عکس)

پس این نوع محتوا یکی از اصولی ترین و پرکاربردی ترین انواع محتواست که برای موفقیت در کار باید از آن به خوبی استفاده کنید.

بسیاری از افراد جدیداً کاری را آغاز کرده اند که هیچ تخصصی در این کار ندارند اما به دلیل نیاز مبرم، برای به روز رسانی کارهایشان نباید از این قافله عقب بمانند. باید در این زمینه به صورت پویا فعالیت کنند تا از رقیبان خود جا نمانند.

در تمامی تحقیقات به عمل آمده و گزارش هایی که از مشتریان و مردمی که همه روزه در سایت ها و شبکه های مجازی فعال هستند یک نکته حائز اهمیت است. آن ها می‌خواهند بداند در آخر کدام نوع از تولید محتوا مورد پسندتر است؟ تعداد زیادی به وجود متن در این گروه اشاره می‌کنند که مهم ترین عامل است.

محتوای متنی یکی از کاربردی ترین و مطمئن ترین راه ها برای تولید محتوا است که ویژگی هایی که در آن وجود دارد آن را در بین موارد دیگر منحصر به فرد کرده است.

شما با استفاده از تولید محتوای متنی می توانید تجربه ای را به دیگران انتقال دهید و باعث شوید که آن ها همیشه شما را با آن محتوا به یاد آورند.

این سوال را از خود بپرسید که وقتی وارد یک سایت می شوید یا صفحه ی اینستاگرام خود را باز می کنید منتظر چه هستید و انتظار دارید که چه چیز هایی را بخوانید یا ببینید؟!

از فعالان در این حوزه چه توقعی دارید؟

زمانی که پاسخ این سوال ها را دادید می توانید محتوای جالبی را تهیه کنید.

همیشه باید سعی کنید از نوآوری در کارتان استفاده کنید تا مخاطبین را شگفت زده کنید.

تولید محتوا متنی یکی از به صرفه ترین روش هایی است که شما می توانید در کار خود از آن بهره مند شوید و با این کار به درجات بالای اهداف خود برسید تا  سایت شما همیشه به روز باشد.

محتوایی که با کیفیت باشد نشان دهنده ی این است که شما برای خود و دیگران ارزش قائل هستید و همیشه بهترین ها را برای ارائه دادن به دیگران انتخاب می کنید که باعث می شود افراد زیادی شما را دنبال کنند و برای رسیدن به پیشرفت در مسیر موفقیت کنارتان باشند.

پس باید در تولید محتوای متنی نهایت تلاش های خود را برای بهترین کار انجام دهید و در این مسیر از کارشناسان متخصص استفاده کنید تا به شما کمک کنند بهتر به هدف خود برسید.

به همین منظور تیم حرفه ای هنر میکس در کنار شما و برای بهبود وضعیت فعالیت هایتان در تمامی زمینه ها متخصصان مجربی دارد که با کمک کردن به شما چراغی را در مسیر حرکت به سمت موفقیت روشن کرده است و در تمامی زمینه ها در کنار شما به پیشبرد اهدافتان کمک می کنند.

برچسب ها:
, , , , ,

Share this post on:

نظرات

۳ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *