تولید محتوای ویدیویی


تولید محتوای ویدیویی

تولید محتوای ویدیویی چیست؟

با مطالعه این مقاله، اطلاعات جامع و کاملی در مورد تولید محتوای ویدیویی و انواع آن، مزایای محتوای ویدیویی و… کسب خواهید کرد؛ با ما در ادامه همراه باشید.

امروزه وبسایت ها و شبکه های اجتماعی تاثیر خود را روی کسب و کار ها و افراد به خوبی نشان داده اند. روزانه در سراسر جهان شرکت های زیادی تأسیس میشوند و همانند شرکت های بزرگ، در راستای پیشبرد اهداف خود، تولید محتوا میکنند که عمده ترین هدف همه آنها جذب مشتریان زیاد و در نتیجه رسیدن به موفقیت میباشد.

روش های مارکتینگ در حال به روز شدن هستند و محتواهای تولید شده، حرفه ای تر شده اند. یکی از این روشهای بازاریابی اینترنتی، تولید محتوای ویدیویی است.

تولید محتوای ویدیویی یکی از الزامات پیشرفت هر کسب و کاری میباشد؛ مخصوصا در دوره ای که افراد کمتر به دنبال یک متن یا تصویر هستند و ویدیو ها که ترکیبی از محتواهای دیگر (تصویر، متن و صدا) هستند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. بازاریابی و تولید ویدیو یکی از راه های رقابت با رقیبان نیز است.

نگه داشتن افراد در وبسایت و شبکه های اجتماعی اهمیت بسیار زیادی دارد. کاری که محتوای ویدیویی انجام میدهد این است که مخاطبین را در زمان کم به خواسته هایشان میرساند و آنها نیز با تماشای ویدیو، مدت زمان زیادی را در سایت شما سپری میکنند.
اینکار مطمئنا تاثیر بسزایی در سئو سایت شما خواهد داشت که در برخی شرایط این تاثیر بیشتر از متن و نوشته میباشد.

برای تولید کردن محتوای ویدیویی، نیاز آن چنانی به تجهیزات پیچیده فیلمبرداری، صدابرداری و افراد متخصص نیست؛ از طرفی محتوای ویدیویی میتواند در قالب های متفاوتی تولید و ارائه شود و در صورتی که اینکار به طور تخصصی انجام شود، برای مخاطبین جذاب خواهد بود و در زمان کوتاهی به نتایج خوبی خواهید رسید.

شما با تولید محتوای ویدیویی، تخصص خود را به افراد مختلف نشان میدهید و هدف شما جذب مخاطبین و تبدیل آنها به مشتری و همچنین ارائه اطلاعات مفید برای خرید دوباره آنها از شما میباشد.

چند نکته مهم در تولید محتوای ویدیویی

 •   مخاطبین خود را شناخته و توجهشان را سریع جلب کنید.

قبل از شروع به ساخت و تولید محتوای ویدیویی، سعی کنید مخاطبین خود را از هر نظر بررسی و شناسایی کنید. بدانید که آنها به چه چیزهایی علاقه دارند و از برند شما چه میخواهند و سپس نسبت به این فاکتورها موضوع خود را انتخاب و شروع به ساخت ویدیو کنید.

برای شناخت بیشتر مخاطبینتان میتوانید از راهکار های زیر نیز کمک بگیرید:

 • گفتگو با مخاطبین از طریق پرسش و پاسخ در شبکه های اجتماعی
 • فرستادن فرم نظرسنجی و پرسشنامه
 • پاسخ به سوالات مطرح شده در پشتیبانی
 • جستجوی عناوین سوالات و کلمات کلیدی پرتکرار و مرتبط با کسب و کارتان و تولید محتوا بر اساس نتایج این جستجو

بینندگان خود را در کمترین زمان به چیزی که میخواهند برسانید؛ قسمت های اول ویدیو مهمترین قسمت های آن هستند و شما تنها چند ثانیه وقت دارید تا بیننده را به دیدن ادامه ویدیو ترغیب کنید. اگر شروع جذابی نداشته باشید، مخاطب سریعا سایت شما را ترک خواهد کرد؛ پس زیاد صبر نکنید و به بیننده انگیزه تماشا دهید.

 • محتوای با ارزش و مرتبط با کسب و کارتان ارائه دهید.

محتوای تولید شده باید ارزش موضوع را به خوبی نشان دهد و برای مخاطب و بیننده ارزش قائل شود. محتوای ارزشمند، با هدف افزودن اطلاعات و ارزش به زندگی فرد میباشد که میتواند موضوعی سرگرم کننده یا آموزنده داشته باشد.

از نظر احساسات و روانشناسی نکات زیادی هستند که باید برای تاثیرگذاری بیشتر ویدیو روی مخاطب، به آنها دقت کرد. از جمله واکنش های روانی که میتوانید در محتوای تولید شده آنها را به مخاطبین انتقال داده و بر روی آنها تاثیر بگذارید، میتوان به حس های انگیزش، خوشحالی، غم، غافلگیری، خشم و… اشاره کرد.

از طرفی باید بررسی کنید که آیا محتوای تولید شده با کسب و کارتان مرتبط است یا خیر؟ باید ایده های خود را در ویدیو ها به گونه ای استفاده کنید که علاوه بر ارتباط با اهداف برند شما، با نیاز های مخاطبانتان نیز هماهنگ باشند. دقت داشته باشید که تمرکز روی این قضیه ارزش و اهمیت برندتان را بالا خواهد برد.

 • محتوای خود را با توجه به محل انتشار، تولید کنید.

با توجه به اینکه رسانه های اینترنتی در حال افزایش هستند و پلتفرم های (بستر) زیادی برای انتشار ویدیو وجود دارند، شما باید تعیین کنید که میخواهید برای کدام پلتفرم محتوای ویدیویی تولید کنید تا نسبت به شرایط، مزایا و قوانین آن رسانه، اقدام به اینکار کنید.

برای مثال انتشار ویدیو در یوتیوب، نسبت به اینستاگرام بسیار متفاوت است و مخاطبین نسبت به رسانه ی مد نظر اقدام به جستجو و تماشای ویدیو میکنند. از تفاوت های دو شبکه اجتماعی یوتیوب و اینستاگرام میتوان به این اشاره کرد که ویدیو های ساخته شده برای اینستاگرام طبیعی تر هستند در حالی که انتظار میرود ویدیو های منتشر شده در یوتیوب حرفه ای تر باشند.

نکات مهم در محتوای ویدیویی

 • هویت خود را در محتوای تولید شده نشان دهید.

از آنجایی که یک محتوای ویدیویی میتواند در قالب ها و فرم های مختلفی ارائه شود و خاصیت بصری دارد، بنابراین شما در ساخت آن محدود نیستید و میتوانید در شکل ها و فرم های مختلف، محتوای ویدیویی تولید کنید.

هدف شما از ساخت یک ویدیو نشان دادن برند خود به کاربران و انتقال پیام و ایجاد ارتباط با آن هاست که همگی این ها نیز یک هدف کلی را دربر دارند که آن هم برند سازی و ماندن در ذهن مخاطبین است.

برخی عوامل هستند که باید به آنها دقت کنید و در اکثر ویدیو های خود از آنها استفاده کنید تا به خوبی در ذهن بیننده حک شوید. این نشانه ها و علایم میتوانند لوگو تجاری، رنگ و طراحی مختص به برندتان، قالب کلی استفاده شده در ویدیو و تصاویر شما و … باشند.می خواهم

 • کیفیت را رعایت کنید.

ویدیوهایی که تولید میکنید باید از کیفیت کافی برخوردار باشند، چرا که توسط افراد واقعی بررسی میشوند. اگر محتوای تولید شده کیفیت کافی را نداشته باشد، مخاطب به سادگی نظر منفی خود را نشان خواهد داد و از تماشای ویدیو منصرف شده و سایت و صفحه اجتماعی شما را ترک خواهد کرد.
پس رعایت کیفیت محتوای ویدیویی تولید شده در وبسایت ها و رسانه های اجتماعی بسیار مهم است.

 • به دستاورد های بدست آمده از محتوا توجه کنید.

بعد از اینکه ویدیو ساخته و منتشر شد، شما باید نتیجه کار خود را بسنجید و تاثیر مثبت و یا منفی آنرا بدانید تا در تجربیات بعدی، آنها را بکار بگیرید.

میتوانید به فاکتور های زیر در سنجش نتیجه محتوای خود توجه کنید:

 • تعداد بازدید کلی از ویدیو
 • مدت زمان صرف شده برای دیدن ویدیو توسط هر کاربر
 • تعداد مخاطبین جدید جذب شده توسط محتوای تولید شده
 • تعداد کلیک های ورود به سایت بعد از انتشار ویدیو
 • تعداد اشتراک گذاری های ویدیو

دقت داشته باشید که برخلاف تصور عموم، اشتراک گذاری ویدیو ها خیلی مهم تر از تعداد بازدید های آن است.

انواع محتوای ویدیویی

تنوع زیادی در انواع محتوای ویدیویی وجود دارد که میبایست قبل از اقدام به تولید، یک استراتژی و هدف برای خود تعیین کرده و نسبت به آن، یکی از انواع محتوای ویدیویی را انتخاب و تولید کنید.

برای مثال اگر هدف شما ارتباط مستقیم و تعامل بیشتر با مخاطبین باشد، ویدیو شما میتواند در حد یک ویدیو کوتاه برای صفحه اجتماعی کسب و کارتان باشد، ولی اگر هدف شما ساخت ویدیو های طولانی و حرفه ای تر است، بهتر است به بستر یوتیوب فکر کنید.

ویدیوی آموزشی

   ۱. ویدیوی آموزشی

در دنیای تحول یافته دیجیتال، افراد بیش از پیش به آموزش به صورت آنلاین علاقمند شده اند. از آنجایی که افراد همواره به دنبال آموزش در مورد مسائلی هستند که زندگی روزمره آنها را راحت تر کنند، یکی از مناسب ترین روش های تولید محتوای ویدیویی، ساخت ویدیو های آموزشی است که بیشترین آمار جست و جو را در میان مخاطبین دارند.

عوامل زیادی مانند حجم فایل منتشر شده، وضوح صدا و تصویر، زمانبندی و دسته بندی موضوعات و … هستند که میتوانند در بهتر شدن ویدیوی آموزشی به شما کمک کنند؛ ولی مهمترین عاملی که محتوای شما را از سایر محتوا ها متمایز خواهد کرد، کیفیت ویدیو است که باید بیشتر به آن توجه کرد.

شما برای ساخت یک ویدیوی آموزشی به محیط مناسب و ساکت، نرم افزار و تجهیزات مربوطه و صدای رسا نیاز دارید و اگر مطالبی برای آموزش دارید، ساخت ویدیوی آموزشی کمک زیادی به کسب و کار شما خواهد کرد.

ویدیو های آموزشی میتوانند درمورد محصولات جدید ارائه شده از طرف شما نیز باشند که باید روش استفاده از آن محصول را مرحله به مرحله آموزش دهید.

   ۲. ویدیوی تبلیغاتی

تبلیغات یکی از محتواهایی است که با انواع مختلف آن در زندگی روزمره مواجه میشویم؛ از بروشورها گرفته تا بنرهای تبلیغاتی روی پل های عابر پیاده یا در سطح شهر

یکی دیگر از روش های تبلیغات، ویدیو های تبلیغاتی است که میتوان گفت تاثیر گذارترین نوع تبلیغات میباشد.
تبلیغات ویدیویی زیادی را در تلویزیون دیده ایم اما همه آنها با تولید ویدیوی تبلیغاتی در فضای آنلاین متفاوت هستند و این تفاوت میتواند در سناریو های به کار رفته و یا زمان ویدیو باشد.

صاحبان کسب و کار ها از ویدیو های تبلیغاتی برای معرفی و به تصویر کشیدن محصولات و یا خدمات خود استفاده میکنند. همچنین اگر قصد شروع یک کسب و کار یا رویداد جدیدی در مجموعه خود دارید ویدیوی تبلیغاتی میتواند بهترین گزینه برای معرفی و تبلیغات شما باشد.

دقت داشته باشید که در ساخت این نوع ویدیو ها از جملات توصیفی، کوتاه و مختصر و با هدف افزایش ارتباط و جذب مخاطب استفاده کنید.

   ۳. ویدیوی مصاحبه

یکی دیگر از انواع محتوای ویدیویی، ویدیو های مصاحبه میباشد. این نوع ویدیو ها حداقل از دو نفر تشکیل میشود که یکی به عنوان مجری سوال میپرسد و دیگری به عنوان متخصص و کارشناس در زمینه خاصی، پاسخ میدهد.

مهمترین عامل در تاثیر مصاحبه، طبیعی بودن آن است؛ یعنی به گونه ای نباشد که انگار سناریویی از قبل نوشته شده و طبق آن اجرا میشود.

برای تولید یک ویدیوی مصاحبه، میتوانید از افراد داخل شرکت و یا افراد شاخص دیگر در زمینه کسب و کار خود استفاده کنید تا آنها هم ویدیوی ضبط شده را در صفحه و سایت شخصی خود به اشتراک بگذارند.

ویدیو بلاگ چیست

 

 ۴. ویدیو بلاگ یا ویلاگ (Vlog)

به دلیل گستردگی سایت ها و وبلاگ ها، تولید ویدیو در آنها با هدف مارکتینگ، میتواند راه مناسبی برای پیشرفت شما و کسب و کارتان باشد.

ویلاگ یکی از محبوب ترین انواع تولید محتوای ویدیویی است که افراد یا برند های تجاری با تولید این نوع ویدیو ها، رابطه و تعاملی صمیمی بین مخاطبین خود ایجاد میکنند.

شما به عنوان یک فرد یا یک شرکت میتوانید از اتفاقات روزمره ای که پیرامونتان می افتد، ویدیویی کوتاه تهیه و با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

ویلاگ یا ویدیو بلاگ ها، به محتواهای شخصی سازی شده معروف هستند و تولید آنها ارزان تر خواهد بود. شما میتوانید مطالب از پیش نوشته شده در بلاگ خود را نیز در قالب ویلاگ بازنشر کنید.

   ۵. وبینار

وبینار ها یکی دیگر از راه های پیشبرد اهداف در کسب و کار ها میباشد. در واقع وبینار به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاینی گفته میشود که برای ارتباط با مخاطب برگزار میشود.

وبینار ها برای انتقال مطالب و اطلاعات و یا معرفی محصول و خدمات در قالب سخنرانی ساخته میشوند. مزیت دیگر وبینارها، برگزاری سمینار برای افرادی است که از لحاظ مکانی از شما دور هستند و امکان ارتباط حضوری با آنها نیست.

   ۶. ویدیوی سخنرانی

اکثر این نوع ویدیو ها درباره صحبت های مدیر یک مجموعه میباشد که میتواند جنبه معرفی و تبلیغاتی نیز داشته باشد.

ویدیوی پشت صحنه

   ۷. ویدیوی پشت صحنه

مخاطبان شما همواره دوست دارند که با برند و افراد پشت پرده فعالیت های برند شما آشنا شوند و بهترین راه برای نشان دادن اعضای تیم و فعالیت های آنها، تولید ویدیو های پشت صحنه است. در واقع این نوع ویدیو ها نشان دهنده ارزش کسب و کارتان به مخاطبین میباشد.

شما میتوانید با تهیه ویدیو هایی خاص از مراسمات داخل شرکت، ارتباط صمیمانه ای با مشتریان خود برقرار کنید.

   ۸. ویدیوی پرسش و پاسخ

در این نوع ویدیو ها (که همانند ویدیو های مصاحبه میباشند) نیز، پرسش و پاسخ انجام میشود؛ با این تفاوت که شما به سوالاتی که مخاطبین از شما پرسیده اند، پاسخ میدهید. در واقع با تهیه ویدیو های پرسش و پاسخ، شفافیت فعالیت ها و کسب و کار خود را نشان میدهید.

میتوانید از کاربران صفحه اجتماعی خود بخواهید تا سوالاتشان را مطرح کنند و شما پاسخ آنها را در قالب ویدیو تهیه و در اختیار آنها قرار دهید. حتی میتوانید از خاصیت اجرای زنده یا همان لایو برخی از رسانه های اجتماعی هم برای این کار استفاده کنید.

   ۹. ویدیو های نقد و بررسی

قبلا اشاره کردیم که ساخت و تولید ویدیو راهی مناسب برای نشان دادن و برجسته کردن یک محصول است؛ حتی تولید ویدیو در مورد یک محصول در شبکه های اجتماعی خیلی بهتر و تاثیرگذارتر از تبلیغ معمولی خواهد بود.

اکثر خرید های اینترنتی که توسط مشتریان انجام میشود، بر اساس نقد و بررسی های انجام شده در مورد محصول خریداری شده و نظرات دیگر مصرف کنندگان صورت گرفته است.

از طرفی مشتریان شما همواره میخواهند بدانند در موقع خرید از شما، با چه چیزی روبرو خواهند شد. از این رو، ساخت یک ویدیو با مضمون نقد و بررسی یکی از محصولات یا خدماتتان و بیان این که چرا باید آن محصول یا خدمت خریداری شود، بسیار کاربردی خواهد بود و علاوه بر جلب اعتماد کاربران، باعث تبدیل مخاطب به مشتری نیز میشود.

برای جذابیت و تاثیر گذاری بیشتر میتوانید از مشتریان و مصرف کنندگان واقعی نیز در ساخت ویدیو های نقد و بررسی استفاده کنید.

   ۱۰. ویدیوی علمی

هدف از تولید این نوع محتوای ویدیویی، توصیف مطالب و مقالات علمی به صورت خلاصه تر و گفتاری میباشد که این مطالب میتوانند حاصل تحقیق و پژوهش خودتان و یا دیگران باشند.

این نوع ویدیو بیشتر مناسب مخاطبین علاقمند به موضوعات علمی خواهد بود که وقت و یا حوصله کافی برای خواندن متن ها و نوشته های طولانی را ندارند.

مزایا و معایب تولید محتوای ویدیویی

مزایای تولید محتوای ویدیویی

 • انتقال ساده تر مطالب به مخاطبین
 • جذب مخاطب بیشتر
 • افزایش بازدید از سایت و صفحه اجتماعی
 • کاهش احتمال کپی برداری
 • افزایش اعتبار شرکت
 • معرفی کامل محصولات و خدمات به مشتریان
 • ارتباط بیشتر با مخاطب
 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • قابلیت بیشتر اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی
 • تاثیرگزاری بیشتر در موتورهای جستجو و سئو سایت

معایب تولید محتوای ویدیویی

 • هزینه نسبتا بالای تولید ویدیو
 • سرعت کم اینترنت برای دانلود ویدیو در مناطق خاص
 • کاهش جزئی سرعت لود سایت
 • نیاز به دقت زیاد در تولید ویدیو ها
 • نیاز به تخصص و تجهیزات (برای ویدیو های حرفه ای)

نتیجه گیری

با توجه و دقت به شبکه های اجتماعی و ترافیک استفاده از آنها مطمئنا به اهمیت و ضرورت تولید محتوای ویدیویی برای کسب و کار خود پی خواهید برد. میتوان گفت بیش از ۸۰ درصد کاربران فضای مجازی از محتوای ویدیویی استفاده میکنند و علاقه زیادی به تماشا و اشتراک گذاری آنها دارند.
تولید محتوای ویدیویی یکی از مهم ترین رخداد های آینده کسب و کار ها و فرصت بزرگی برای افزایش ارزش و اعتبار برند های تجاری خواهد بود.

مطمئنا یافتن ایده های جدید و تولید یک ویدیوی با کیفیت و منحصربفردی که توجه ها را به سمت شما جلب کند، کار آسانی نخواهد بود و نیازمند تخصص و افراد ماهر خواهد بود. برای ایده پردازی و ساخت ویدیو میتوانید از منابعی مانند powtoon.com و biteable.com استفاده کنید.

همچنین به راحتی میتوانیم این اطمینان را به شما بدهیم که تیم هنرمیکس با استفاده از تجهیزات پیشرفته و افراد کار بلد میتواند محتوای متفاوت و جذابی را در اختیار شما قرار داده و باعث پیشرفت روز افزون شما شود.

برچسب ها:
, , , , ,

Share this post on:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات