تولید محتوای ویدیویی

تولید محتوای ویدیویی چیست؟

تولید محتوای ویدیویی

در این مقاله به بررسی تولید محتوای ویدیویی، انواع آن و علل موجود برای استفاده یا عدم استفاده از محتوای ویدیویی می‌پردازیم.

آیا می دانید دهکده ی جهانی چیست؟

مارشال مک لوهان نظریه پرداز رسانه های کانادایی برای اولین بار از واژه ی دهکده ی جهانی در کتاب های خود استفاده کرد.

او اصطلاحی که هم اکنون وارد زبان روزمره ی ما شده است را اینگونه تعریف کرد: در سال های آینده، جهان به وسیله ی فناوری الکتریکی و دنیایی متفاوت با زمان حال به یک دهکده ی کوچک تبدیل می شود که تبادل اطلاعات از یک گوشه ی جهان به گوشه ی دیگر آن، بسیار آسان می شود و در لحظه ی کوتاهی ارتباطات شکل می‌گیرد .

سخن بسیار جالبی که این نویسنده از خود به یادگار گذاشته را ما به خوبی درک می کنیم، زیرا تعبیر آن برای ما رقم خورده و جهان به دهکده ی کوچکی تبدیل شده است.

حال اگر ما هم بخواهیم سهمی در این جهان داشته باشیم، باید طبق پیشرفت مردم دهکده، خود را به روز کنیم تا از دیگران عقب نمانیم.

برای همگام سازی خود و دنیای کسب و کارمان در این عرصه، نیاز به ابزار های گوناگون داریم که یکی از آن ها مهارت در تولید محتوا است. این کار به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود. یکی از این اقسام، تولید محتوای ویدیویی نام دارد که از عملکرد و کارآیی آن در پیشرفت کارتان نباید غافل شوید.

به همین منظور در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کافی و مفیدی در مورد تولید محتوای ویدیویی به شما بدهیم. پس تا انتهای آن با ما همراه شوید بلکه بتوانیم سهمی در مسیر پیشرفت شما داشته باشیم.

ویدیو چیست؟

تلفظ صحیح آن، ویدیو است که گاهی اوقات به اشتباه ویدئو خوانده و نوشته می شود.

به فرآیند دریافت کردن، ضبط کردن، پردازش، ذخیره کردن، انتقال دادن و بازسازی تصویر های غیرمتحرک به متحرک را ویدیو می‌گویند.

این فناوری  ابتدا در تلویزیون انتشار پیدا کرد اما امروزه طیف گسترده ای از جهان و دنیای دیجیتال  را درگیر خود کرده است. به گونه ای که در عرصه ی مارکتینگ، وابستگی بیش از اندازه ای به آن را می بینیم.

بازاریابی ویدیویی چیست؟

یکی از مطمئن ترین تکنیک ها برای ارائه ی محصول به مشتریان، بازاریابی ویدیویی است.

در این زمینه، نقش ویدیو بسیار اهمیت دارد. زیرا تعداد کسانی که برای بازدید یک ویدیو زمان می‌گذارند، هزاران برابر بیشتر از خوانندگان مطالب و متن هایی بدون فیلم هستند. همچنین اثر گذاری آن، بسیار بیشتر از متن و صوت و تصویر غیر متحرک است.

برای این کار، روش های مختلفی ابداع شده است که سرعت انتقال اطلاعات را بیشتر می‌کند.

اگر شما یک تجارت خیلی بزرگ یا کسب و کار کوچکی دارید، با استفاده از تولید محتوای ویدیویی می توانید قله های موفقیت را فتح کنید.

چگونه؟

اگرکاری را اداره می کنید یا سرمایه گذاری جدیدی را شروع کرده اید، به احتمال زیاد با کمبود سرمایه مواجه می شوید و هزینه برای تولید محتوای ویدیویی ممکن است اضافه به نظر آید.

ما به فکر بهترین و جدیدترین مسیر برای رسیدن به هدفتان هستیم. به همین دلیل به شما این مژده را می دهیم که  خودتان می توانید این کار را به سادگی  و با هزینه ی کمتری انجام دهید.

هدف تولید محتوای ویدیویی
هدف تولید محتوای ویدیویی

ما به شما شیوه ی تولید محتوای ویدیویی را آموزش می دهیم اما ابتدا باید بازار هدف خود را مشخص کنید تا بتوانید با آسودگی خاطر به ادامه ی کار بپردازید.

این نکته را بدانید که هیچ کسی از ابتدای کار حرفه ای نبوده، یک شخص موفق در این زمینه از آغاز با تولید  کارهای ساده، تجربه های زیادی کسب کرده تا توانسته در این مسیر به جایگاه قابل قبولی برسد، پس شما هم هر چقدر غیر حرفه ای و آماتور باشید می توانید فیلم های خوبی بسازید.

سفارش محتوای ویدیویی

اکثر مخاطبین وقت و حوصله کافی برای مطالعه ی محتوای متنی را ندارند. بهترین راه حل برای جذب این  دسته از مخاطبین بی حوصله، استفاده از  محتوای ویدیویی است. تمام ویدیوهای ساخته شده باید در ۱۰ ثانیه ی اول مخاطب را جذب کنند و بیننده را مجاب به دیدن بقیه ویدیو کنند وگرنه نشان دهنده این است که زحمات تولید کنندگان ویدیو برای جذب مخاطب کافی نبوده و آن ها برای ساخت محتوای ویدیویی تخصص کافی ندارند.

سفارش محتوای ویدیویی
سفارش محتوای ویدیویی

تیم هنر میکس با  بیش از ۱۰۰ ها نمونه کار تولید محتوای ویدیویی  و داشتن متخصصین تولید محتوای ویدیویی در زمینه های تولید تیزرهای تبلیغاتی، ویدیوهای آموزشی و… آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. شما می‌توانید ویدیوی مورد نظر خود را به تیم هنرمیکس سفارش دهید و  با سفارش این محتوای ویدیویی این دسته خاص از کاربران را از دست ندهید.

تعرفه تولید محتوای ویدیویی

با گسترش کسب‌وکارها، برای معرفی محصول و خدمات نیاز به تولید محتوای ویدیویی است. در صورت معرفی نکردن محصول خود توسط محتوای ویدیویی، قادر به فروش و بازگشت سرمایه نخواهید بود. با معرفی محصول خود در شبکه‌های اجتماعی خیلی سریع و در مدت زمان کم مشهور خواهید شد. زمانی که در مورد محتوای ویدیویی صحبت می‌شود، تعرفه‌ی تولید محتوای ویدیویی نیز در این صحبت‌ها وجود دارد.

تعرفه تولید محتوای ویدیویی
تعرفه تولید محتوای ویدیویی

هزینه ی تولید این نوع محتوا به خاطر ویژگی هایی از جمله تدوین ویدیو، دوبلور و… که دارد، نسبت به انواع دیگر محتوا بیشتر است ولی کارشناسان مجرب تیم هنرمیکس با تعرفه های مقرون به صرفه این شرکت، با تولید ویدیو های با کیفیت شما را در راه وایرال شدن خود و محصولتان همراهی می کنند.

ابزار تولید محتوای ویدیویی

هر کاری به تعداد زیادی ابزار لازم دارد تا به نتیجه برسد. برای نمونه، ساختن یک خانه را در نظر بگیرید، اگر شما تمامی مصالح را در زمین خالی بگذارید، خانه ای ساخته نمی شود زیرا ابزار کار وجود ندارد. اما با استفاده از ادوات تخصصی کار، این خانه به راحتی بنا می شود.

در تولید محتوای ویدیویی هم ابزار های متنوعی وجود دارد. برای نتیجه ی بهتر در این کار باید از آن ها به درستی استفاده کنید. زیرا بسیار مناسب و مقرون به صرفه هستند. به طوری که با سرمایه ای کم، در دسترس شما قرار دارند. در این مبحث تعدادی از این ابزارها را برای شما می‌گوییم.

۱.Canva

این مورد که یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین گزینه ها است، طرفداران بسیار زیادی دارد. ویژگی منحصر به فرد آن رایگان بودن برنامه است. به صورتی که تمامی افکت، ساخت ویدیوهای جالب  و… را به صورت مجانی در اختیار کاربر قرار می دهد.

۲.Animoto

یک برنامه ی بسیار ساده که به صورت آنلاین و سرعت عمل بالا ویدیو را تهیه می‌کند. از خوبی های این نرم افزار باید به این مورد اشاره کرد که برای ایجاد فیلم نیاز به تخصص و یا تجربه ی قبلی ندارید و در هر سطحی از آگاهی باشید، این کار را انجام می دهید.

کاربرد این نوع بیشتر در ساخت فیلم هایی در زمینه ی بازاریابی است.

۳.Venngaga

تمرکز اصلی این مورد روی فتوشاپ است که بیشترین کاربرد آن برای کسانی است که سرمایه ی کمی دارند. در این روش به دلیل اخذ هزینه ی خیلی کم برای ساخت ویدیو، برای کسانی که با کمبود سرمایه در کارشان مواجه اند، مناسب است. زیرا تولید محتوای ویدیویی در این برنامه از کیفیت بسیار عالی برخوردار است.

۴.inshot

این شات یکی از کاربردی ترین نرم افزار های موجود در تهیه ی فیلم است که مورد توجه تعداد زیادی از  مخاطبین قرار دارد.  این برنامه برای کسانی که در ابتدای کار هستند و تخصصی در این زمینه ندارند، بسیار مفید و قابل استفاده است.

۵.Final cut

ابزار فاینال کات که در تولید محتوای ویدیویی کاربرد فراوانی دارد، یکی از راحت ترین نرم افزار ها به حساب می آید. برای کار با آن نیاز به یادگیری ندارید و خیلی راحت به شما در ساخت فیلم کمک می‌کند.

۶.Animaker

این نرم افزار برای ساخت فیلم با کیفیت بالا استفاده می شود که شما به آسانی از بین کاراکترها و نشانک های متحرک، گزینه ی مناسب را انتخاب می کنید و فیلم دو بعدی می سازید.

از خوبی های این مدل میتوان به تنوع امکانات آن همچون نمودارها اشاره کرد که در ساخت ویدیوهای تبلیغاتی بسیار کاربرد دارد.

وقتی که روز به روز شرکت های بیشتری در حال راه اندازی یک سیاست خاص برای کارشان هستند و از تبلیغات زیادی برای رشد و بهبود عملکرد خود استفاده می‌کنند، شما هم باید وارد این بازار شوید و با استفاده از ابزار های که در این گزارش آوردیم، در دنیای خود از دیگران جا نمانید.

تجهیزات تولید محتوای ویدیویی

حالا به انواع تجهیزاتی که در ساخت یک ویدیو لازم دارید می‌پردازیم. فکر کنید امروز هوس یک غذای خوشمزه کرده اید که مواد مورد نیاز برای تهیه ی آن در دسترس شما نیست و یا تعدادی از وسایل وجود دارد، اما با آن ها غذای مورد نظر آماده نمی شود. با این مثال ساده برای شما، به مرور زمان، در مورد تجهیزاتی که در تولید محتوای ویدیویی لازم دارید بحث می کنیم. اما بیشتر این تجهیزات برای کسب و کارهای بسیار بزرگ قابل استفاده هستند.

این روزها رقابت در تولید محتوای ویدیویی بسیار نزدیک است، پس اگر شما کار قوی و خاصی را برای ارائه دادن مدنظر دارید، باید تلفن همراه خود را کنار بگذارید و از تجهیزات حرفه ای استفاده کنید. زیرا در جذب مخاطب و کیفیت کار بیشترین اثر را دارد.

دوربین فیلمبرداری

اولین و مهم ترین دستگاهی که به آن نیاز دارید همین مورد است که دارای مدل های متنوعی است. این تنوع بر کیفیت کارتان اثر می گذارد.

دوربین هایی هم در بازار وجود دارد که مخصوص این کار هستند، ای نوع دوربین ها  بسیار کاربردی تر و به صرفه تر می باشند.

یک مدل از این دوربین ها که با استفاده از آن در خانه ی خود هم امکان تولید محتوای ویدیویی را دارید، دوربین های بدون آینه هستند که خیلی سبک و با عملکردی عالی برای شما طراحی شده اند.

میکروفون

یک فیلم بدون صدا را درنظر بگیرید، آیا حوصله ی دیدن همچین فیلمی را دارید؟

مطمئناً خیر، زیرا تأثیر صدا را در ویدیو نباید نادیده گرفت و باید آن را یکی از ارکان اصلی دانست، پس برای بالا بردن سطح کار باید از این وسیله استفاده کرد.

میکروفون ها انواع مختلفی دارند، میکروفون یقه ای و شاتگان از محبوبیت بالایی در بین تمام موارد برخوردارند.

سه پایه

این وسیله برای از بین بردن لرزش های موجود هنگام فیلمبرداری می باشد. سه پایه یکی از ضروری ترین تجهیزات  به شمار می آید، زیرا لرزش در ویدیو تمرکز بیننده را از بین می‌برد و ممکن است از دیدن ادامه ی آن صرف نظر کند که این به معنی پایان کار شما است.

نور مناسب

تنها گزینه ای که سبک دیداری فیلم را در ذهن مخاطب متفاوت می‌کند، نورپردازی خوب است.

ابزار تولید محتوای ویدیویی در اینستاگرام

(اینستاگرام) نرم افزاری است که به تازگی در بین تمام برنامه های ارتباطی جایگاه نخست را پیدا کرده و باعث پیشرفت و دگرگونی زندگی بسیاری از دنبال کنندگان خود شده است.

برای تولید محتوای ویدیویی در این برنامه به یک سری ایده پردازی ها و سیاست های برنامه ریزی شده ای نیاز دارید که بتوانید در مسیر پیشرفت حرکت کنید اما نرم افزار های متعددی هم برای این کار وجود دارد که چند نمونه از آن ها را برای شما نام می‌بریم.

Inshot

Kinemaster

Filmora go

Powerdirector

Adobe primier

After effect

Filmora wondershare

Camtasia

کاربرد تمام این برنامه ها در تولید محتوای ویدیویی است اما از نظر کیفیت و امکاناتی که دارند با هم متفاوت هستند.

از همین حالا به فکر تولید محتوای ویدیویی برای کارتان باشید اما یادتان باشد قصه ی دوست داشتنی بگویید.

یعنی چه؟

یعنی در فیلم های خود داستانی را تعریف کنید تا مستقیم روی احساس مخاطب اثر داشته باشید  و با این کار مخاطب را به سوی خود بکشانید.

گاهی اوقات سعی کنید که خودتان را به جای مخاطب گذاشته تا ایده پردازی برای شما راحت تر شود.

برای این که فیلم شما مورد استقبال قرار بگیرد، باید بدانید که چه چیزی باعث برانگیختن حیات مخاطب می شود.

این نکته را فراموش نکنید، هر چقدر که محتوا را آسان تر تهیه کنید هم ارزان تر خواهد شد، هم قدرت نفوذ بیشتری در ذهن فرد دارد.

مزایا و معایب تولید محتوای ویدیویی چیست؟

قاعدتاً هر کاری نکات مثبت و منفی بسیار زیادی دارد و برای خوب دیده شدن، مزایا و معایب باید در کنار هم باشند. طوری که اگر  جنبه ی  منفی در یک کار وجود نداشته باشد،مطمئناً  ظرافت و خوبی های آن کار  دیده نمی شود و کارایی منحصر به فردی ندارد.

مزایای تولید محتوای ویدیویی:

۱.حضور قوی شما بین رقبا

۲.افزایش تعاملات در شبکه های اجتماعی

۳.معروفیت در عین حال محبوبیت و جلب اعتماد دیگران به برند خود

۴.رشد سریع مخاطبین و جذب آن ها

۵.قابلیت بیشتر منتشر کردن و اشتراک گذاری در فضای مجازی

۶.تأثیر مثبت روی سئو

۷.تمام مقصود شما از یک کار به مخاطب القا می شود.

۸.با تولید محتوای ویدیو، امکان کپی کردن خیلی کم است.

۹.به تمامی جزئیات یک کار پرداخته می شود.

معایب تولید محتوای ویدیویی:

۱.بسیاری از افراد صبر دیدن ویدیو و دانلود آن را ندارند یا ممکن است برای این کار، اینترنت با سرعت و کافی نداشته باشند. پس از دیدن ویدیو صرف نظر می کنند.

۲.هزینه و قیمت های بالا

۳.به آگاهی تخصصی و دقت فراوانی نیاز دارد.

دلایل اهمیت تولید محتوای ویدیویی چیست؟

دلایل زیادی برای ضروری بودن تولید محتوای ویدیویی در مسیر کاری شما وجود دارد که به شرح آن ها می پردازیم.

اهمیت تولید محتوای ویدیویی
اهمیت تولید محتوای ویدیویی

۱.به صرفه بودن:

شما اگر برای تبلیغ کار خود در یک بیلبورد پس انداز می کنید، سخت در اشتباه هستید. زیرا این روزها، هزینه ی یک آگهی در این مدل تبلیغات صد هزار برابر بیشتر از هزینه در تبلیغ ویدیویی است و نتیجه ای که این کار دارد خیلی پایین تر است. پس برای این که ارزان ترین راه را انتخاب کنید، از این نوع تولید محتوا استفاده کنید.

۲.سهولت

تا قبل از ورود به این دوران تمامی کارها با نظر سنجی از بازار و شناخت مشتریان و سلایق آن ها به صورت تحقیق میدانی انجام می گردید، اما امروزه به راحتی در خانه ی خود و با گوشی همراه، این کار ممکن شده است.

شما به صورت آنلاین با مشتریان خود در ارتباط هستید و از عملکرد سایر همکاران باخبر می شوید.

۳.جذب بالای مخاطبین

همیشه دیدن یک فیلم برای ما جذاب تر از خواندن یک متن طولانی است. پس مطمئن باشید تأثیر آن روی مخاطب چندین برابر است و مخاطب را به سمت شما می آورد.

۴.جذابیت

شغلی که در آن شما فقط برای حقوق کار کنید بعد از مدتی خسته و بی انگیزه می شوید. اما  اگر علاقه زیادی به کارتان داشته باشید، نهایت تلاش خود را برای جذابیت کارتان می کنید و نتیجه ی کارتان برای مخاطب بسیار خاص می شود، در نتیجه شما را انتخاب می کنند. ویدیو هم یکی از کارهایی است که از جذابیت بالایی دارد و شما با ورود به این عرصه با تمام تلاش خود با احساس خوبی به این کار ادامه می دهید.

۵.نوآوری

با استفاده از این روش، شما می توانید دست به نوآوری های زیادی بزنید و از ایده های جدید بهره بگیرید و یا حتی چند ایده را با هم ترکیب کنید تا محتوای تازه بسازید. زیرا در این زمینه راه های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید خلاقیت های تازه ای پدید آورید. راه های گذشته را  دور بریزید و از ایده های جدید بهره بگیرید تا برای مشتری خسته کننده نباشد و با کمال میل، شما را دنبال کند.

۶.دامنه ی وسیع

این روزها بازدید کنندگان یک ویدیو در یوتیوب به یک میلیارد هم رسیده است. پس اگر حتی هزار نفر از این تعداد، مشتری شما شوند برای آغاز کار شما فوق العاده است و گام های استواری را برداشته اید. زیرا این کار ثابت نیست و روزانه این روند بهتر می شود.

یک فیلم، گویای تمامی جزئیاتی است که شما قصد دارید آن را بیان کنید و آزادی عمل برای این کار، آن را به یکی از مطمئن ترین تکنیک های ارائه خدمات به مشتریان کرده است.

انواع تولید محتوای ویدیویی

تعداد زیادی محتوای ویدیویی برای کار شما وجود دارد، اما پیش از آن که دست به انتخاب بزنید، باید یک استراتژی و مقصودی برای خود مشخص کنید تا بهترین کار را ارائه دهید.

  1. اطلاعاتی

ساده ترین نوع ویدیو، اطلاعاتی است. همانطور که از اسمش پیدا است، تمامی اطلاعات را به مخاطب انتقال می دهد. برای مثال گوینده ی خبر، یک سری اخبار را سریع و پشت سر هم می خواند و شنونده را از موضوعات روز آگاه می‌کند.

این نوع ویدیو تمامی آنچه که ما باید از یک موضوع بفهمیم را می گوید.

چند نمونه  تولید محتوای اطلاعاتی:

  • اخبار
  • وب سایت های آنلاین خبری
  • اخباری که در شبکه های اجتماعی مانند (فیسبوک و توییتر و اینستاگرام) است.
  1. آموزشی

این موضوع که ویدیو با استفاده از حس بینایی و شنوایی ما کمک می‌کند تا راحت تر موضوعی را بفهمیم، باعث شده تا در زمینه ی یادگیری از فیلم استفاده کنیم که نتیجه ی بهتری نسبت به خواندن دارد.

کلاس های آنلاین آموزشی و فیلم هایی که به صورت متحرک توضیح می دهند، نمونه هایی از موفقیت ویدیو در آموزش است.

برای ساخت آن به شرایط خاصی همچون تجهیزات مناسب، صدای خوب و شفاف، نرم افزار های کاربردی، مکانی آرام و خوب نیاز دارید.

۳.تبلیغاتی

یکی از مؤثرترین و قوی ترین روش های تبلیغات، ویدیوی تبلیغاتی است که از طریق آن، در بازار کار خود را به معروفیت خواهید رساند. به صورتی که افراد بدون نیاز به رفتن در مسیر های شلوغ و پر دردسر در خانه ی خود با اینترنت و دیدن فیلم های تبلیغاتی شما اقدام به رفع نیاز خود می‌کنند. این فناوری حضور خود را در زندگی روزمره بسیار پر رنگ کرده است.

تفاوت فیلم های تبلیغاتی و آموزشی چیست؟

این دو، هدف گذاری متفاوتی دارند یعنی ویدیوی تبلیغاتی بسیار خاص است و نیازهای مشتری را بازگو می‌کند و برای آن راه حل دارد که در پایان مشتری را به سمت خود جذب می کند و سپس به فروش محصولش می پردازد.

اما ویدیوی آموزشی به یادگیری روند شناخت فرد از موضوعی اشاره می‌کند و تمامی آن را برایش توضیح می دهد.

حال به چند مثال از فیلم های تبلیغاتی اشاره می‌کنیم تا با آن ها بیشتر آشنا شوید.

  • فیلم از روند تهیه ی یک محصول

  • فیلم های جهانگردی و تور ها

  • فیلم های اتفاقات مختلف

  1. مستند

ویدیوهای مستند به واقعیت ها می پردازد که عموماً با هدف آموزش تهیه می شوند.

به ترکیبی از سرگرمی که همراه با اطلاعات است، فیلم مستند گفنه می شود که در بین اقشار جامعه بسیار مورد پسند است.

انواع مستند:

۱.مشاهده ای: عموماً بدون روایت است.
۲.مشارکتی : به عنوان یک شخصیت است که در رخدادهای اتفاق افتاده وجود دارد.
۳.نمایشگر : عمدتاً راوی توضیحات لازم را می دهد.

برای دیدن نمونه های مستند به سایت alexburtonjournal.blogspot.ca مراجعه کنید.

۵. تولید محتوای ویدیویی سرگرمی

به تمام فیلم هایی که جنبه ی سرگرمی دارند و ما را برای دقایقی به خود مشغول می کنند، ویدیوهای سرگرمی می‌گویند. این نوع تولید محتوای ویدیویی طرفداران زیادی دارد. به صورتی که اگر این کار به درستی انجام شود، راه درازی را طی کرده اید.

هدف فیلم های سرگرم کننده با هم متفاوت است و هر کدام برای خود دلیلی دارند.

فیلم هایی از مسافرت ها، فیلم های عروسی، نمایش های کمدی و یا حتی فیلم هایی که علاقمندان به گل و گیاه می‌بینند، جنبه ی سرگرمی دارند.

۶. تولید محتوای ویدیویی مصاحبه ای

ویدیوهای مصاحبه ای از جمع دو الی چند نفر تشکیل می شود که در آن شخصی با عنوان مجری سوالات مربوط به موضوع مورد نظر را می‌پرسد و فردی که ممکن است کارشناس باشد به آن پاسخ می دهد.

ویدیوی مصاحبه ای باید به گونه ای طراحی شود که غیر طبیعی جلوه نکند. همچنین حس فیلم داستانی را به بیننده منتقل نکند.

۷.وینبار

وقتی که هدف رساندن اطلاعاتی از یک محصول باشد و بخواهد ارتباط بین مخاطبین را برقرار کند از ویدیو وینبار استفاده می شود.

به هر کلاس و دوره ای که برای انتقال اطلاعات به شکل آنلاین انجام شود، وینبار می گویند.

از مزایای آن، نیاز نداشتن موقعیت مکانی خاص است. یعنی برای کسانی که از شما فاصله ی زیادی دارند و امکان ارتباط نزدیک و دیداری با آن ها ندارید، این گزینه فرصت مناسبی است.

۸.سخنرانی

همانطور که از نامش مشخص است به ویدیوی شخصی که قاعدتاً مدیر مجموعه ای باشد و درباره ی اهداف و معرفی محصولات خود می پردازد، گفته می شود.

همه ی ویدیوها با هدف مشخصی ساخته می شوند، اگر شما بخواهید برای کار خود از تولید محتوای ویدیویی استفاده کنید و گزینه ی تبلیغاتی را انتخاب کردید، باید از فرمول مشخصی پیروی کنید تا بیننده به تماشای فیلم تشویق شود.

همانطور که گفتیم ویدیو نه تنها برای گذراندن اوقات فراغت است بلکه در آموزش، کنفرانس و سمینار های مختلف هم از آن استفاده می شود. روش های مختلفی برای جذب مصرف کنندگان و اضافه کردن آن ها به لیست مشتریان دائمی خود وجود دارد که کمک بزرگی برای ارزش دادن به برند خود است.

امروزه با یک کلیک و لمس انگشتانمان بر روی صفحات گوشی، با جستجو در وب می توانیم با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم.

مراحل تولید محتوای ویدیویی

برای تولید محتوای یک ویدیو از سه مرحله باید بگذریم.

مرحله ی پیش از  تولید، تولید و مرحله ی پس از تولید، هر کدام در موفق بودن کار شما سهیم هستند.

این روند در همه ی حالت ها ثابت است یعنی اگر شما با یک دوربین ساده، گوشی هوشمند یا دوربین های کاملا حرفه ای هم فیلم بگیرید برای به وجود آمدن یک کار خوب به این سه مرحله نیاز دارید. بیشتر کسانی که به فکر تولید محتوای ویدیویی هستند برای مارکتینگ خود از افراد حرفه ای در این زمینه کمک می‌گیرند.

تولید محتوای ویدیویی، در هر سبک و با هر موضوعی اعم از تجاری، علمی، آموزشی، مصاحبه و… باشد، باید این سه مرحله را به طور یکسان پشت سر بگذارد.

۱.پیش تولید

در این مرحله باید ایده پردازی کنید و سپس برنامه ریزی مربوط به آن را انجام دهید. برای برنامه ریزی باید مواردی همچون مخاطبین و مشتری ها، عناصر موجود، هدف از تولید و هزینه های کار مشخص شود و برای پیشرفت در کار باید تمام گروه هماهنگ باشند، به طوری که در یک زمان با هم فعالیت کنند.

بهتر است برای این کار از نظر سنجی استفاده کنیم تا نیازی که در رسیدن به هدفمان برطرف می‌کند را بشناسیم و مشخص کنیم این ویدیو را چه کسانی تماشا می‌کنند و این که آیا خواسته ای از آن ها را پاسخ می دهد یا خیر؟

در برنامه ریزی باید موارد مهمی را رعایت کنیم. یکی از این مراحل تجسم همه ی صحنه ها است. بعد از آن به مرحله ی آماده سازی می‌رسیم که در آن تمامی وسایلی که برای کار نیاز است تهیه و نکات اصلی همچون صدا و تصویر را به دقت بررسی می‌شوند.

در این مرحله همچنین هزینه ها را مشخص می‌کنند و جدول زمانی مشخصی را تهیه کرده تا از زمان تحویل پروژه باخبر شویم. لباس های مناسب فیلمبرداری، محل مناسب و تمامی جزئیات کار باید تعیین شوند.

وقتی مرحله ی پیش تولید را به اتمام رساندیم، باید کلیت طرح را که حاوی پیام، هزینه ی کلی، نوع ویدیو، زمان مشخص شده ی تحویل کار، تجهیزات و… هستند را داشته باشیم. حالا می‌توانیم به مرحله ی بعد برویم.

۲.تولید

مرحله دوم به گرفتن ویدیو اختصاص پیدا می‌کند.

ضبط رسانه های مورد نیاز برای تولید پروژه شما در مرحله تولیدمحتوا صورت می گیرد.

این مرحله شامل فیلمبرداری فیلم و ضبط برای فیلم شما است و تمام آنچه که برای تهیه فیلم مورد نیاز است در این مرحله باید انجام شود.

در آخر این کار تمام آنچه که شما دارید، فیلم، انیمیشن، صداگذاری و تصاویر هستند.

۳.پس از تولید

تولیدکننده ی ویدیو بعد از مرحله ی تولید به جمع آوری تمامی داده ها که به مواردی همچون ویرایش ویدیو، میکس صدا، تنظیم رنگ و…هستند، می پردازد.

چند نکته ی طلایی در  تولید محتوای ویدیویی

۱.به جزئیات کار خود دقت کنید، زیرا هر گونه حواس پرتی روی نتیجه ی کار تأثیر دارد و اگر به همه ی جوانب آن با تمرکز بسیار بپردازید، سال های طولانی فیلم شما ماندگار می شود.

۲.تمامی احتمالات ناخواسته را پیش بینی کنید مثلاً آب و هوا، تأثیر زیادی در ضبط ویدیو دارد.

۳.طبق برنامه ریزی عمل کنید.

۴.برای صرفه جویی در هزینه های خود، ویدیو خود را با کلمات کلیدی پر کاربرد در چند کانال پخش کنید.

اصول تولید محتوای ویدیویی

وقتی تولید محتوای ویدیویی در حال شکل گیری است تا زمان انتشار آن در اینترنت، به راهنمای دقیقی احتیاج دارید.

پس برای این کار اصول زیر را رعایت کنید:

اصول تولید محتوای ویدیویی
اصول تولید محتوای ویدیویی

۱.برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

۲.مشخصات مخاطبین را در نظر بگیرید و نسبت به علایق آن ها محتوای خود را تولید کنید.

۳.در مورد رقیبان تحقیق کنید و اطلاعات کافی در مورد آن ها به دست آورید تا نتیجه ی کار خلاقانه شود.

۴.برای این که تمام مفهوم خود را به مخاطب انتقال دهید باید با روحیات مخاطب آشنا باشید.

۵- به برند خود هویت بدهید و با استفاده از آن، واکنش مخاطبین را نسبت به کار خود ببینید.

رمز  موفقیت شما بستگی به احساسات مخاطب دارد.

معیارهای زیادی برای موفق شدن در تولید محتوای ویدیویی وجود دارد، اما این خود شما هستید که انتخاب می‌کنید چه راهی را بروید.

ایده برای تولید محتوای ویدیویی

برای این که به راحتی ایده های زیادی در ذهن ما شکل بگیرد، نیاز به دیدن نمونه هایی داریم که از قبل آماده شده است. همانطور که برای نوشتن یک متن باید دایره ی لغات وسیعی را در ذهن خود داشته باشیم. خلاقیت برای رسیدن به جلب اعتماد مخاطب است که  او را ترغیب می کند تا انتهای کار را ببیند و برای تصمیم گیری نهایی اقدام کند.

ایده برای تولید محتوای ویدیویی
ایده برای تولید محتوای ویدیویی

در این زمینه به خلاقیت های دیگران دقت کنید، زیرا از بین آنها ایده های ناب تری به ذهن شما  می رسد.

به طور مثال؛ درباره ی زندگی خود بنویسید،راهکار های خود را منتشر کنید، از تجربیات خود بگویید، به مناسبت های مختلف دقت کنید و از آن ها استفاده کنید.

یک ایده ی جالب و پر طرفدار که این روزها محبوبیت بالایی دارد، آموزش دادن است.

مردم هر روز به دنبال یادگیری های جدید هستند پس اگر ما در تولید محتوای خود از این ایده استفاده کنیم، سریعتر به خواسته های خود می‌رسیم.

چگونه یک ویدیوی  خلاقانه بسازیم؟

مطمئناً بارها این سوال را از خود پرسیده اید و راه های زیادی را از تصورات خود گذرانده اید اما آیا در واقعیت چنین کاری کرده اید؟

اول این که یک فیلم خلاقانه وابسته به نمایشنامه ی شما است، یعنی شما باید سناریوی کارتان را آن‌قدر جذاب بنویسید که فرد چشم از فیلم برندارد.

دومین کار این است که تمامی افرادی که به نوعی در کارتان دخیل هستند را با ظرافت و دقت فراوان انتخاب کنید، زیرا تک تک این افراد هر چند نقش کوچکی را هم اجرا کنند اما تأثیر زیادی در کلیت کار دارند. پس انتخاب بازیگران را به افراد با تجربه بسپارید.

سومین کار شفاف سازی پیام است که هر چقدر  مخاطبان آن را راحت تر بفهمند، ارتباط بهتری با آن برقرار می کنند.

چه برای ساخت یک انیمیشن چه یک ویدیوی ساده این نکته که برای مردم چه چیزی جلب توجه می‌کند، مهم ترین کار است.

قصه گو باشید زیرا همه ی ما فیلم های خشک را دوست نداریم پس روایت شما باید جالب و دیدنی باشد.

ویدیو موبایلی بسازید، یعنی برای موبایل مناسب باشد چون هر روز ما با گوشی های هوشمند خود صدها بار در اینترنت مطالبی را جستجو می کنیم. به همین منظور، کار شما باید با موبایل سازگار باشد تا به آسانی ویدیوهای شما قابل دسترس باشند.

همیشه از یک عنوان جالب استفاده کنید چون این کار در نگه داشتن مخاطب و برای دنبال کردن  کار تأثیر دارد و در ثانیه های اول بیننده را درگیر می‌کند.

کلمات کلیدی را پیدا کنید و آن ها را مختصر و مفید در توضیحات فیلم خود به کار ببرید.

در پایان این مقاله به شما پیشنهاد می کنیم، با تیم حرفه ای هنرمیکس که از متخصصین مجرب در زمینه ی تولید محتوای ویدیویی در کنار شما هستند و برای موفقیت شما در این زمینه تلاش می‌کنند در ارتباط باشید.

برچسب ها:
, , , , ,
Share this post on:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات