دیجیتال مارکتینگ چیست؟


دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ در یک نگاه

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شاخه ای از مدیریت بازاریابی است.

در سالهای اخیر که تکنولوژی پیشرفت چشم گیری داشته و کارهای روزمره و روتین نیز در حال مجازی شدن است و از طرف دیگر افراد، دسترسی آسانی به تجهیزات دیجیتالی و اینترنت دارند و وقت خود را کمتر صرف دیدن تبلیغات سنتی (تبلیغات تلوزیونی، رادیویی، روزنامه ای و…) می‌کنند، دیجیتال مارکتینگ به عنوان علم و دانشی مستقل شناخته می‌شود.

به دلیل گسترده و عمیق بودن این علم، شاید نتوان تعریفی دقیق و کلی به آن اختصاص داد؛ ولی میتوان دیجیتال مارکتینگ را تمامی ابزارها و تکنیک ها و فعالیت هایی در زمینه بازاریابی دانست که در چهارچوب وب و اینترنت و توسط ابزارهای دیجیتال انجام می‌شوند.

یا اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، دیجیتال مارکتینگ، همان تبلیغ محصول یا خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتال و در فضای دیجیتال می‌باشد.

تبلیغات انجام شده در فضای دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) میتواند در قالب ها و انواع مختلف مانند پیام متنی، ویدیو، اپلیکیشن، بیلبورد ها و تلوزیون های دیجیتالی، پادکست و… ارائه شوند.

هدف ما از نوشتن این مقاله آشنا کردن شما با ابزارهای بازاریابی دیجیتال و بیان اهمیت آن است.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

  ۱- افزایش راحتی خرید و ارتباط بیشتر با مشتریان

بازاریابی دیجیتال این امکان را به مخاطبین می‌دهد که پس از دیدن آگهی شما به راحتی وارد عمل شده و برای خرید اقدام کنند. در جامعه ای که اکثر مردم به دنبال آسان کردن تمامی کارهای خود هستند، خرید کردن از منزل و تنها با چند کلیک میتواند بهترین نوع خرید برای آنها باشد.

بازاریابی دیجیتال و دنیای مجازی این امکان را به افراد میدهد که با یک کلیک بر روی یک لینک یا وبلاگ در مسیر خرید قرار بگیرند. اگر چه ممکن است این عمل آنها منجر به خرید نشود، ولی با اینکار این فرصت را به شما میدهند تا با آنها ارتباط برقرار کنید و حس اعتماد و وفاداری نسبت به برند خود را در آنها ایجاد کنید.

   ۲- تنوع زیاد مشتریان بدون توجه به موقعیت جغرافیایی

با توجه به اینکه بازاریابی دیجیتال مخاطبین بیشتری را نسبت به بازاریابی سنتی در بر می‌گیرد، افراد بدون توجه به موقعیت جغرافیایی خود نسبت به تبلیغ شما عکس العمل نشان می‌دهند و در نتیجه شما به گستره وسیعی از مخاطبین دسترسی پیدا می‌کنید.

   ۳- هزینه کم و امکان اندازه گیری نتایج

بازاریابی دیجیتال با هزینه کمتری که نسبت به بازاریابی سنتی دارد، یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش ها برای تبلیغ در فضاهای مجازی و دیجیتال است.

مزیت دیگری که دیجیتال مارکتینگ دارد این است که شما در این نوع بازاریابی میتوانید نتایج کار خود را به طور دقیق اندازه گیری و ارزیابی کنید و با دانستن تعداد مخاطبین جذب شده، درآمد کسب شده از آنها را برآورد کنید و نتیجه سرمایه گذاری خود را بدست آورید؛ کاری که در بازاریابی سنتی به طور دقیق انجام نمیشود.

معایب و مشکلات موجود در دیجیتال مارکتینگ

   ۱- تنوع رسانه های دیجیتالی

شبکه های اجتماعی، سرویس های ایمیل مارکتینگ و وبسایت های پر بازدید بسیاری وجود دارد که تنها بخشی از رسانه های دیجیتال را تشکیل میدهند و مطمئنا شما به عنوان صاحب یک کسب و کار و برند، در برنامه ریزی و فعالیت در هر کدام از این رسانه ها دچار مشکل خواهید شد.

به خاطر همین موضوع اکثر مدیران و شرکت ها، مدیریت و تولید محتوای خود را به افراد متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌سپارند.

   ۲- فعالیت بدون تخصص (غیر حرفه ای)

اشتباه و باور غلطی که در میان افراد جامعه وجود دارد، این است که گمان می‌کنند در حوزه بازاریابی دیجیتال و رسانه های آنلاین، نیازی به تخصص خاصی نیست!
از طرفی هزینه پایین فرآیند دیجیتال مارکتینگ نسبت به تبلیغ در رسانه های آفلاین باعث میشود تا تعداد زیادی از برندها به طور حرفه ای یا غیر حرفه ای برای تبلیغ وارد این فضا شده و باعث ایجاد رقابت میشوند.

این را باید در نظر بگیرید که تبلیغات دیجیتال، یک فرآیند بلند مدت است و نیاز به شناخت و آموزش کافی دارد.

   ۳- بی اعتمادی به اطلاعات

وجود انبوه عظیمی از برندها و شرکت ها در رسانه های آنلاین و تبلیغ در این فضا، باعث بوجود آمدن حجم بزرگی از اطلاعات و تبلیغات میشوند و به دلیل نبود اطلاعات کافی از واقعیت کالا و خدمات و نداشتن قدرت مقایسه، خود به خود یک فضای بی اعتمادی نسبت به همه تبلیغات در فضای مجازی ایجاد می‌کند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

اولین و مهم ترین عامل در دنیای گسترده دیجیتال مارکتینگ، شناخت اصول، تکنیک های به کار گیری و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که در این بخش به طور مختصر به هر کدام از ابزارهای تکنیکی دیجیتال مارکتینگ اشاره می‌کنیم.

 • وبسایت مارکتینگ (Website Marketing)

درصد زیادی از مشتریان شما ابتدا با سایت شما آشنا شده اند و سپس خرید خود را انجام داده اند. پس وبسایت اصلی ترین راه تعامل با مشتریان است.

دوره استخدام بازاریاب یا فروشنده ماهر برای جذب مخاطب به پایان رسیده و شما برای اینکار باید روی وبسایت خود سرمایه گذاری کنید تا مشتری جذب وبسایت شما شود. زیبایی ظاهری و قرار دادن اصولی مطالب در وبسایت تاثیر زیادی در جذب مخاطب و در نتیجه فروش بیشتر دارد. البته زیبایی ظاهری همه قضیه نیست!

 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

عبارت سئو (SEO) برگرفته از Search Engine Optimization و به معنی “بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو” است. درحالت کلی سئو به مجموعه روش ها و استراتژی هایی گفته میشود که برای بردن وبسایت به نتایج اولیه موتورهای جستجو انجام میشود.

درصد زیادی از افرادی که وارد سایت شما میشوند، از طریق گوگل اینکار را انجام می‌دهند؛ در نتیجه هر چقدر رتبه شما در بین موتورهای جستجو بیشتر باشد (به اصطلاح سئو سایت شما بالا باشد) و در صفحات اول و جزء نتایج اولیه جستجوهای مخاطبین باشید، افراد زیادی به سمت سایت شما هدایت خواهند شد. این عمل باعث بالا رفتن ترافیک سایت شما و در نتیجه منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)

جذب مخاطب از طریق تولید محتوای با کیفیت!

وبسایت های بدون محتوا، چیزی جز قاب خالی و به درد نخور نیستند و جذابیتی نیز برای مخاطبین نخواهند داشت. بازاریابی محتوا به تمامی کارهایی در کسب و کارها گفته میشود که به تولید محتوای گیرا و جذاب میپردازد و هدف اصلی آن، درگیر کردن مخاطبین با محتوای تولید شده و در نتیجه فروش و ارائه خدمات به آنها میباشد.

سعی کنید انواع مختلف محتوا را شناخته و در کسب و کار خود به کار ببرید. تولید محتوای ارزشمند، دسته بندی مطالب، لینک سازی مناسب، آنالیز کلمات کلیدی و بررسی رقبا تنها قست کوچکی از فرآیند مهم بازاریابی محتوا میباشد.

 • تبلیغات در گوگل (Google Ads)

گوگل اَدز یا گوگل اَدوردز همان تبلیغ در گوگل است که میتوانید بر اساس یک کلید واژه در گوگل با هزینه های خاصی تبلیغ کنید و در نتایج اول جستجو های گوگل باشید.

البته به این نکته باید اشاره کرد که با اینکه تبلیغ در گوگل روشی سریع برای بالا آوردن رتبه سایت در نتایج جستجو است و برای کسب و کار های جدید روشی مناسب خواهد بود، ولی اصولی ترین و بهترین روش برای این کار که زمان نسبتا زیادی نیاز دارد، بالا آوردن سایت با تولید محتوای ارگانیک و کار کردن روی سئو سایت است.

تفاوت اصلی تبلیغ در گوگل و سرمایه گذاری روی سئو، در هزینه، زمان و قدرت ماندگاری آن است.

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

شبکه های اجتماعی زنجیره ای از ارتباطات انسانی هستند؛ ارتباطاتی که فیزیکی نیستند و به صورت مجازی و از طریق وب اتفاق می افتند. با استفاده از شبکه های اجتماعی میتوان محتوای خود را در سریعترین زمان و با هزینه کم در اختیار دیگران قرار داد.

در دنیایی که اکثر افراد از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند، بازاریابی شبکه های اجتماعی امری ضروری است که صاحبان کسب و کار ها بایستی بیشتر به آن توجه کنند. تا زمانیکه مخاطبین شما در فضای اجتماعی حضور دارند، شما نیز باید در آن فضا فعالیت انجام داده و نسبت به تبلیغ و ارائه محتوا اقدام کنید.

صفحه اجتماعی هر کسب و کاری همانند ویترین و مغازه مجازی آن کسب و کار است که به تعداد زیادی از افراد دسترسی دارد. اینستاگرام یکی از معروف‌ترین و پر رونق‌ترین شبکه های اجتماعی است که برای بسیاری از کسب و کارها در زمینه بازاریابی دیجیتال بسیار مفید است.

البته نباید فراموش کرد که برای نتیجه گیری مفید و بهینه سازی فرآیند بازاریابی نیاز به شناخت و داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی دارید.

 • استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا یا نقشه راه محتوا، در واقع یک مسیری است که برای رسیدن به اهداف خود در کسب و کار میشود که شامل عوامل و اصول مهمی است که بدون رعایت کردن آنها به نتیجه ای نخواهید رسید و فقط هزینه های خود را هدر خواهید داد.

 • ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین انواع دیجیتال مارکتینگ است که از حساسیت بالایی برخوردار است.

حساسیت ایمیل مارکتینگ در این است که اگر ایمیلی که ارسال میکنید ارزش کافی را نداشته باشد، به احتمال قوی در قسمت ایمیل های اسپم (هرز) قرار خواهد گرفت و ممکن است مخاطب شما هیچ وقت آنرا نبیند.

برخی از عوامل مهمی که در این نوع بازاریابی اهمیت دارند شامل زمان ارسال، تعداد و محتوای ایمیل ارسالی و… میباشد.

 • بازاریابی پیامکی (SMS marketing)

پیامک، ابزاری ساده، قوی و پر سرعت برای تبلیغات و ارتباط با مشتریان است. با اینکه استفاده نادرست از این نوع بازاریابی باعث بی اعتمادی بین مخاطبین و مشتریان شده و دیگر به پیامک ها توجهی نمی‌کنند، ولی این امر، باور غلطی بوده و هنوز هم بازاریابی پیامکی از راه های زود بازده و کم هزینه، مخصوصا برای کسب و کارهای جدید است.

 • بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

موبایل مارکتینگ اغلب با بازاریابی پیامکی اشتباه گرفته میشود؛ ولی در سالهای اخیر که تقریبا تمامی افراد جامعه از کودکان گرفته تا افراد مسن، صاحب گوشی موبایل هستند، این روش از بازاریابی به طور مستقیم بعنوان زیرشاخه ای از دیجیتال مارکتینگ محسوب میشود.

از طرفی با هوشمند شدن گوشی های موبایل، امکانات و ابزارهایی در اختیار شما قرار میگیرد که به راحتی میتوانید درصد تعامل خود با مشتریان را بالا ببرید.

 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

در بازاریابی درونگرا (ربایشی) هدف، اعمال استرتژی هایی است که مشتری و مخاطب، خودش به سمت شما کشیده شود. برای مثال مخاطبی که عبارتی را جستجو میکند و از بین ده ها وبسایت شما را انتخاب میکند، مطمئنا مجذوب خاصیت خاصی (محتوا، ظاهر و…) از سایت شما شده که شما را انتخاب میکند.

در بازاریابی درونگرا شما باید درصدی از هزینه های خود را صرف محتوا کنید؛ محتوایی که مخاطب را خود به خود جذب کرده و به سمت وبسایت یا صفحه اجتماعی شما بیاورد.
(بازاریابی برونگرا نیز به کارهایی گفته میشود که ما برای جذب مشتری انجام میدهیم. مانند تبلیغات محیطی، رپورتاژ، ایمیل و…)

 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر شخصی است که در فضای مجازی بیشترین تاثیر را روی مخاطبین دارد و افراد برای تصمیم گیری برای مسائل مختلف به نظرهای آنها توجه میکنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی از بازاریابی دیجیتال است که به تبلیغات توسط اینفلوئنسرها میپردازد. در این نوع بازاریابی، مخاطب به طور مستقیم با شخص اینفلوئنسر در ارتباط نیست و فقط از طریق فضای مجازی او را میشناسد.

حال، صاحبان کسب و کارها برای گرفتن نتیجه مثبت از هزینه ای که میکنند، می‌بایست تمامی اینفلوئنسرها را شناخته و با بررسی، مناسب ترین آنها را نسبت به کسب و کار خود انتخاب کنند؛ که همین امر نیز نیاز به شناخت عوامل زیادی در حوزه بازاریابی دیجیتال دارد.

 • تبلیغات بنری (Banner Advertising)

تبلیغات بنری، یکی از اولین انواع تبلیغات آنلاین غیر رایگان است.

این نوع تبلیغات در قالب گرافیکی و در فرمت‌های مختلفی مانند متن، تصاویر، ویدئو و… قابل استفاده میباشند. سیستم کاری این نوع تبلیغات به این گونه میباشد که تبلیغات شما به صورت گرافیکی در وبسایت های دیگر قرار میگیرد و کاربران در صورت کلیک روی آن، توسط مرورگر به وبسایت یا صفحه اجتماعی شما هدایت میشوند.

هدف این نوع تبلیغات، انتقال پیام، تبلیغات و در نهایت افزایش ترافیک سایت میباشد.

 • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

PPC مخفف عبارت Pay Per Click و به معنی پرداخت به ازای هر کلیک میباشد.

این نوع تبلیغات یکی از پر طرفدارترین نوع تبلیغات بوده و همانند تبلیغات بنری میباشد، با این تفاوت که بعد از هر کلیک روی بنر یا لینک تبلیغاتی، هزینه ای از اعتبار شما کم میشود.

 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ نیز یکی از زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ است. این سیستم به این صورت است که شما با مشارکت در فروش یا مشتری یابی با افراد یا کسب و کارهای دیگر، درصدی از سود خود را به آنها اختصاص میدهید و به نوعی میتوان گفت مشارکت در فروش است که برای اجرای آن باید به برخی از عوامل موثر در آن توجه داشته باشید.

 • بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی اغلب در شبکه های اجتماعی کاربرد دارد و با اصطلاح وایرال شناخته میشود. این نوع بازاریابی به این صورت است که نام برند یا هر تبلیغات دیگری در مورد آن برند، به شکل یک ویروس بین کاربران پخش شده و آن را بر سر زبان ها می آورند.
همین کار باعث برند سازی و جذب مخاطب و فروش بیشتر میشود.

 • فریم ورک RACE

در واقع اکثر کارها در فضای دیجیتال مانند برنامه ریزی، اجرا، مدیریت و ارزیابی، همگی با مدل RACE انجام میشوند. هدف این مدل استراتژی، ایجاد شیوه ای پایدارتر در دنیای دیجیتال است. استفاده از این مدل برای تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسب و کارهای تازه، بهترین گزینه خواهد بود!

 • گیمیفیکشن (Gamification)

گیمیفیکشن همان بازی سازی است که به کمک بازی ها و روش های جذاب و سرگرم کننده، در افراد انگیزه ایجاد کرده و باعث افزایش ارتباط میان مشتری و فروشنده یا ارائه دهنده خدمات میشود.

 • رپورتاژ آگهی (Ad Reporting)

نوعی آگهی است که در قالب مقاله یا گزارش خبری تهیه میشود. در رپورتاژ آگهی، مخاطب در نگاه اول متوجه جنبه تبلیغاتی آن نمیشود و بی طرف بودن لحن گزارش باعث جلب اعتماد مخاطب میشود. رپورتاژ آگهی معمولا با هدف برند سازی برای شرکت ها انجام میشود و مطالب آموزشی را با چاشنی تبلیغات ارائه میکنند.

و اما سخن آخر …

دیجیتال مارکتینگ دنیایی وسیع است که در سایت و شبکه های اجتماعی خلاصه نمیشود.

دیجیتال مارکتینگ بعنوان یکی از بهترین راه ها برای رشد کسب و کارها و عاملی مهم در استراتژی بازاریابی محتوایی است که آشنایی با اصول آن یکی از الزامات دنیای کسب و کارها بخصوص در فضای مجازی است.

دیجیتال مارکتینگ قابلیت های زیادی برای کسب و کارها از جمله امکان برگزاری کمپین ها، ایجاد باشگاه مشتریان، تجزیه و تحلیل محتوا و استراتژی محتوا و… دارد تا با به کارگیری تجارب، در راستای پیشبرد اهداف خود، به طور دقیق تر و موفق تر عمل کنند.

شما برای نتیجه گیری بهتر از بازاریابی دیجیتال، بایستی تسلط کافی به این علم و اصول آن را داشته باشید که برای یادگیری و داشتن تخصص در این زمینه به سالها آموزش و زمان نیاز است.

سعی کنید برای یادگیری، از اکثر منابع استفاده کرده و بیشتر روی منابع معتبر تمرکز کنید.

امیدواریم این مقاله که از سمت تیم هنرمیکس ارائه شده، برای شما مفید و کاربردی بوده و منبعی خوب باشد.

برچسب ها:

Share this post on:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات