هنر میکس
دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با توجه به این‌که روز به روز بر تعداد افراد آنلاین در اینترنت اضافه می‌شود، شیوه بازاریابی برندها و کسب وکارها نیز دچار تحول شده است. دیجیتال مارکتینگ نوعی بازاریابی با فناوری های جدید و به روز است که توانسته جایگزین تمام روشهای قدیمی بازاریابی باشد.

صاحبان مشاغل که در گذشته­ای نه چندان دور، با نصب بیلبوردهای تبلیغاتی بازاریابی می­کردند؛ اما اکنون با به کارگیری این روش، کمتر کسی سراغ روش‌های سنتی تبلیغات می‌رود؛ زیرا با گسترش روز افزون اینترنت و رسانه‌های اجتماعی زمینه برای تبلیغات گسترده‌تر و هوشمندانه‌تر فراهم شده است و به دنبال آن، نسبت به روش‌های سنتی تبلیغات، هزینه کمتری نیز برای تبلیغات دیجیتالی صرف می‌شود.

استفاده از دیجیتال مارکتینگ که به آن بازاریابی آنلاین هم گفته می­شود، برای رسیدن به اهداف سازمانی شما مخصوصاً در این عصر که ارتباطات و تکنولوژی حرف اول را می­زنند، بسیار حائز اهمیت است.

اگر در این مسیر رشد نکرده­اید و از کاربرد آن به خوبی آگاه نشده­اید، ممکن است در رسیدن به اهداف خود در کسب‌وکارتان، با مشکل بزرگی رو‌به‌رو شوید.

با دسترسی به اینترنت و رشد روز افزون ارتباطات، اگر به دنبال هدف مهمی در کسب‌وکار خود هستید، حتماً باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. طبق تحقیقات انجام شده، این موضوع می­تواند برای شما مزیت بزرگی باشد؛ زیرا وقتی که شما آنلاین می­شوید، تعداد زیادی از افراد به شما ملحق می­شوند و می­توانید با مخاطبین زيادي ارتباط برقرار کنید.

اولین کار بازاریابی چه سنتی و چه مدرن، برقراری ارتباط بین شما و مخاطبان است. با این تفاوت که امروزه، این ارتباط در بستر اینترنت انجام می­گیرد. اینترنت که در گذشته برای تعداد زیادی از افراد فقط حکم سرگرمی و جستجو را داشت، اکنون گام‌های بلندی در راستای پیشرفت کل جهان برداشته است.

برای آشنایی بیشتر با دیجیتال مارکتینگ باید سوالات زیر را بررسی کنیم:

  • چرا دیجیتال مارکتینگ در کسب‌وکارهای امروزی اهمیت دارد؟
  • بازاریابی دیجیتال چه نقشی را در کسب‌وکار ما ایفا می‌کند؟
  • انواع آن چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟
  • کسی که در این حوزه فعالیت می­کند، باید چه کارهایی را انجام دهد؟
  • آیا استفاده از این کار برای تمام شغل‌ها واجب است؟

چگونه باید بازاریابی دیجیتال را انجام داد؟

برای پاسخ به تمامی این سوالات و رفع ابهاماتی که در ذهن شما وجود دارد، با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ به انسان ها این نوید را می­دهد که بازاریابی سنتی به پایان رسیده است و جلب نظر مخاطبین از طریق دنیای وسیع اینترنت انجام می­گیرد.

در دیجیتال مارکتینگ، بسیاری از کسب‌وکارها در هرحوزه‌ای که درحال فعالیت هستند، از طریق کانال‌های دیجیتالی مانند رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، وب‌سایت‌های گوناگون، ایمیل و دیگر موارد برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می‌کنند.

چرا دیجیتال مارکتینگ از اهمیت بالایی برخوردار است؟

 

دلایل لزوم استفاده از دیجیتال مارکتینگ

با به کارگیری دیجیتال مارکتینگ می­توانید مخاطبان را شناسایی و جذب کنید. این دست از مخاطبان، مشتریانی واقعی و همیشگی هستند که برای دریافت خدمات شما اشتیاق دارند.

همچنین این روش نسبت به روش بازاریابی سنتی به صرفه‌تر است و به شما کمک می­کند تا موفقیت را هر روز بیشتر از قبل احساس کنید.

شما با این روش می­توانید فقط روی آن مواردی که باعث جذب مخاطب می­شوند، تمرکز کنید و از حاشیه‌ها دور بمانید.

از دیگر مزیت‌های ديجيتال ماركتينگ این است که باعث می­شود شما به عنوان مسئول کسب‌وکار خود، بر روی مسائل مختلفی در زمینه­ی کاری خود احاطه داشته باشید. به این فکر کنید که آیا تبلیغات تلویزیون یا نصب یک آگهی در شهر این امکان را به شما می­دهد؟

بازاریابی دیجیتال به شما این توانایی را می­دهد که اطلاعات مورد نیاز در مورد افراد متعدد را به دست آورید و متناسب با آن، کار خود را پیش ببرید. اگر شما از مشتریان خود به حد کافی آگاهی داشته باشید، با یک استراتژی قوی در بازاریابی می­توانید آن‌ها را به خریدار تبدیل کنید. پس شناسایی افراد خاصی که برای شما مهره ی ارزشمندی در کار هستند، از وظایف بازاریابی دیجیتال است.

همچنین با استفاده از آن، شما از میزان سود خود آگاهی پیدا می­کنید و می­توانید کنترل کاملی روی آن داشته باشید.

به طور خلاصه دیجیتال مارکتینگ یک راه بسیار مناسب و به صرفه است که شما با استفاده از آن می­توانید بیشترین سود را در کار خود داشته باشید.

به علاوه بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می­دهد که از رقبایتان در زمینه­ی فعالیت خود سبقت بگیرید.

شاید فکر کنید به خاطر اینکه تازه کاری را شروع کرده اید و یا با وجود افراد قدرتمندی که در زمینه کاری شما فعال هستند، راهی برای پیشرفت ندارید؛ اما این طرز تفکر بسیار مخرب است و شما را از مسیر موفقیت دور می­کند؛ زیرا شما با استفاده از ایده‌های مبتکرانه و فرصت‌های زیادی که در دنیای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، می­توانید حتی از آن‌ها پیشی بگیرید.

به صورت کلی، با استفاده از بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید مشتریان بالقوه‌ای را که احتمال خرید محصول یا خدمات شما توسط آن‌ها وجود دارد، مورد هدف قرار دهید. این مورد را نیز در نظر داشته باشید که اگر تبلیغی در تلویزیون، مجلات یا بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر ارائه دهید، کنترل محدودی روی افرادی که آگهی تبلیغاتی شما را می‌بینند، دارید.

انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن:

روش تبلیغاتی و بازاریابی، ابزارهای مختلفی برای استفاده بازاریابان و معرفی برندها و کسب‌وکارها به افراد در سطح جامعه دارد. در ادامه با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به بهترین نتیجه برسید، معرفی کرده‌ایم.

SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو:

کلمه­ی سئو مختصر شده­ی عبارت Search Engine Optimization ، به معنی تمامی اقداماتی است که برای بهینه سازی موتور جستجوی گوگل انجام می­دهیم تا در سایت رتبه­‌ی خوبی داشته باشیم. سئو یک علم محسوب می­شود. اگر شما با بهره گیری از هنر خود با آن همراه شوید، در راه موفقیت قدم بزرگی را برداشته اید.

اگر قصد پرداخت هزینه زیاد برای تبلیغات خودتان ندارید و اول راه هستید، بهینه سازی وب‌سایت و محتوای آن برای موتورهای جست‌وجو ابزار ارگانیکی (رایگان) است که به راحتی می‌توانید از آن برای پیشی گرفتن از رقبایتان و کسب رتبه بالاتر از گوگل به کار بگیرید.

برای این که یک سایت اینترنتی رتبه ی بالایی را به خود اختصاص دهد، نیاز به تحقیقات فراوانی دارد. پس زمانی که بخواهید مطلبی را بنویسید، باید اطلاعات کاملی از آن داشته باشید تا به درستی آن را به دیگران انتقال دهید. مواردی همچون کیفیت محتوا، سطح تعامل کاربر، تعداد، کیفیت کلمات و مطالب، بسیار مهم هستند.

پس اگر در این کار مشغول هستید از این موارد به درستی استفاده کنید. در سئو، هیچ ماده و معیاری برای اندازه‌گیری یا قانون ثابتی برای رتبه بندی نیست؛ زیرا گوگل مرتب الگوریتم خود را تغییر می­دهد. کاری که شما باید انجام دهید، نظارت دقیق بر اقدامات خودتان است.

راه‌های مختلفی برای استفاده از سئو وجود دارد:

سئو داخلی: این نوع بهینه سازی، تمام محتوای موجود در یک صفحه از وب‌سایت را مورد هدف قرار می‌دهد. شما می‌توانید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی پربازدید که افراد زیادی به سرچ آن‌ها می‌پردازند، به سوالات کاربران‌تان پاسخ داده و نیازهایشان را برطرف کنید. با این کار می‌توانید در صفحات نتایج جست‌وجو (SERP) رتبه بالاتری بگیرید.

سئو خارجی: این نوع سئو بر روی تمام فعالیت‌های وب‌سایت که خارج از یک صفحه و هنگام بهینه سازی سایت انجام می‌شود، تمرکز دارد. به عنوان مثال تعداد بک‌لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به وبسایت خودتان دریافت می‌کنید، می‌تواند تأثیر به‌سزایی در سئو سایت شما داشته باشد.

سئوی فنی: این نوع سئو مربوط به نحوه کدگذاری صفحات وب‌سایت، تصاویر، داده‌ها، بهینه سازی فایل‌های CSS و… تمرکز دارد که دقت به این موارد و بهینه سازی آن‌ها می‌تواند سرعت بارگذاری وب‌سایت شما را افزایش دهد.

بازاریابی محتوا یک ابزار دیجیتال مارکتینگ:

جذب کردن مخاطبین با استفاده از روش‌های تولید محتوا را بازاریابی محتوا می­گویند. وب سایت‌هایی که خالی از محتوا هستند، هیچ جذابیتی برای مخاطب ندارند. شما باید با استفاده از این گزینه، مخاطب را جذب کنید.

در این روش با اطلاعاتی که به مخاطب می­دهید، وی را با موضوع درگیر می­کنید. در نتیجه او به سوی خرید از محصولات و استفاده از خدمات شما روی می­آورد. شما باید با استفاده از بازاریابی محتوا سرنخ هایی را به مخاطب بدهید تا او متناسب با نیازهای خود به دنبال راه مناسب برای حل مشکلی که دارد با شما همکاری کند.

این روش با مدل سنتی آن بسیار متفاوت است، به طوری که در روش قدیمی برای بازاریابی کارهایی می­کردید که چشمان مخاطبین به سمت شما خیره شوند؛ اما در روش جدید تمامی محصولات به صورت مکتوب و کاملاً رایگان باید در اختیار دیگران قرار بگیرند. بازاریابی محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است، طوری که طبق آمارهای رسمی که از سازمان ها گرفته شده  ۹۲٪ از بازاریابان اعتقاد دارند شرکت آن‌ها برای محتوا ارزش مهمی قائل است.

به همان اندازه که بازاریابی محتوا می‌تواند تأثیرگذار باشد، به همان اندازه هم می تواند در جذب مخاطبان از سیاست‌های فریبنده استفاده کند. از ویژگی‌های نویسنده ی بازاریاب محتوا این است که باید توانایی لازم را برای بالا بردن رتبه ی موتور جستجوی گوگل داشته باشد و جوری بنویسد که افراد با خواندن آن، مطالب را اشتراک گذاری کنند تا نام تجاری شما به محبوبیت برسد.

این مورد را به یاد داشته باشید که محتوایی که توسط بازاریابان محتوایی تولید می‌شود، به عنوان دارایی برای کسب‌وکار شما هستند و باید بتوانید از این دارایی به نحو احسنت و به سود خودتان استفاده کنید.

سوشال مدیا مارکتینگ:

شبکه‌های اجتماعی در ارتباطات نقش مهمی را ایفا می‌کنند. این نوع ارتباطات که به صورت مجازی و اینترنتی هستند، با هزینه ی خیلی کمتری در زمانی سریع محتوا را در اختیار دیگران قرار می­دهند. امروزه بیشتر افراد از شبکه‌های اجتماعی استفاده می­کنن؛ پس اگر شما فعالیتی در زمینه‌ی کسب‌وکار دارید، تبلیغ در این فضا بسیار ضروری است.

همانطور که هر مغازه‌ای جایگاهی برای ارائه‌ی محصولات خود دارد و ویترین هر مغازه نشان دهنده‌ی تمام امتیازات یک کار است. صفحات اجتماعی هم نقش همین ویترین را انجام می‌دهند و شما باید با استفاده از امکانات آن به بهترین نحو خدمات خود را به نمایش بگذارید تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

در بین تمام رسانه‌های اجتماعی، اینستاگرام که یکی از بهترین و پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی است، همانند معجزه‌ای برای کسب‌وکارها عمل می­کند. البته برای این که در این زمینه موفق شوید، نیاز به یک استراتژی بازاریابی دقیق و اثبات شده دارید تا نتیجه ی خوبی بگیرید. این بازاریابی که با درگیر کردن افراد در بحث‌های آنلاین فعالیت می­کند، نقش به سزایی در عملکرد شما دارد.

یوتیوب، اینستاگرام، فیس بوک و توییتر از جمله رسانه‌های اجتماعی هستند که هر کدام به نوبه ی خود در روند کاری شما اثر می‌گذارند. این نوع بازاریابی یکی از روش‌های محبوب و مورد پسند در بین تمامی افراد شناخته شده است.

وب سایت:

مسلماً تعداد زیادی از افراد برای خرید کردن ابتدا با سایت شما مواجه می­شوند؛ سپس به این که از شما خریدی انجام بدهند یا خیر فکر می­کنند. به همین دلیل میتوان گفت وب سایت شما اساسی ترین ابزار برای جذب مشتریان است. در این روش، شما می­توانید سرمایه­ی خود را صرف جذابیت بصری و محتوایی وب سایت کنید.

تبلیغات در گوگل:

اگر می­خواهید که در صفحه جستجوی گوگل جزء اولین انتخاب‌ها باشید و مخاطب با جستجوی واژه‌ای به شما برسد، گوگل راه حل این کار است. شما با هزینه‌ای کم می­توانید به صدر جدول جستجو برسید. این نوع بازاریابی‌ در اسرع وقت رتبه‌ی سایت شما را بالا می­برد. تبلیغات بازاریابی در گوگل با سئو متفاوت است. این دو از لحاظ هزینه و زمان با هم فرق زیادی دارند.

از جمله روش‌هایی که می‌توانید برای تبلیغات در گوگل به کار بگیرید، استفاده از سرویس تبلیغات گوگل (Google Ads) است. شما با استفاده از این ابزار و پرداخت کمی پول به گوگل، محتوایتان را بین محتواهای دیگر در صدر نتایج جست‌وجو قرار می‌دهید.

در گوگل ادز به ازای هرکلیک که کاربران وارد وب‌سایت شما می‌شوند، گوگل مبلغی را به شما برمی‌گرداند.

ایمیل مارکتینگ :

این نوع بازاریابی بسیار ساده است. شما از طریق ایمیل، پیام تبلیغاتی‌ را به دیگران ارسال می­کنید و از بین مخاطبانی که متن شما برایشان فرستاده شده، افرادی هستند که از آن استفاده کنند و مشتری شما می‌شوند. برای این نوع بازاریابی شما باید محتوا را خیلی واضح بیان کنید و از پیچیدگی با کلمات سخت و سنگین دور باشید. همچنین باید متن خود را جذاب بنویسید که در کوتاه ترین زمان ممکن اشخاص را به خود جذب کند.

در بازاریابی ایمیلی، زمان فرستادن ایمیل و ارزش پیام شما هم بسیار مهم است؛ یعنی با دقت در محتوا باید به کار خود ارزش بدهید و در زمانی مناسب آن را ارسال کنید.

اس‌ام‌اس مارکتینگ:

همه ی کسانی که تلفن همراه دارند، با این روش آشنا هستند و روزانه چندین مورد از آن را در گوشی خود چک می‌کنند. پیامک به دلیل پر سرعت بودن و جذب سریع مخاطب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زمانی که فرد با ارسال پیام با دیگران ارتباط برقرار می‌کند، شانس رسیدن به هدف چندین برابر می­شود؛ زیرا به سادگی مفهوم مورد نظر خود را می­رساند.

امروزه استفاده­ی کم تری از این ابزار می­شود؛ زیرا افرادی با نداشتن آگاهی کامل در این زمینه باعث بی‌اعتماد مردم شده­اند. به طوری که دیگر کاربردی همانند گذشته ندارد و اشخاص در تنظیمات گوشی و خط خود دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را غیرفعال می­کنند.

دیجیتال مارکتینگ به دلیل هزینه ی کم اما بازدهی بالا نسبت به سایر موارد، بین مخاطبان جایگاه ویژه ای دارد.

موبایل مارکتینگ:

حتماً تبلیغات متعددی را که هنگام استفاده از یک برنامه در گوشی برایتان ظاهر می‌شود، دیده‌اید. این تبلیغات درواقع همان بازاریابی موبایل است که در بسیاری از برنامه‌ها به خصوص برنامه‌هایی که نسخه پولی دارند، به چشم می‌خورد.

این نوع بازاریابی را با روش پیامکی اشتباه نگیرید. این روزها تقریباً همه ی افراد از گوشی‌های هوشمند استفاده می­کنند و همین امر باعث می­شود، این وسیله به یک ابزار بازاریابی همه کاره تبدیل شود.

از طریق طراحی اپلیکیشن‌ها برای تمام گوشی‌های هوشمند میتوان به راحتی بازاریابی کرد.

بازاریابی درونگرا:

همانطور که از نام این نوع بازاریابی مشخص است، طوری باید رفتار کنید که افراد به سمت محصولات و خدمات شما جذب شوند.

شما باید از استراتژی‌های مختلف در کار­تان بهره بگیرید تا مخاطب به صورت خودکار و به دلخواه، شما را انتخاب کند. همین روش باعث می­شود که ما وقتی برای جستجوی موردی وارد گوگل می‌شویم آن گزینه ای را انتخاب کنیم که بیشتر ما را به سمت خود می­کشاند. در این کار شما باید به تولید محتوا بپردازید و از طریق آن جلوه ی خاصی به کار خود بدهید.

نقطه‌ی مقابل این نوع بازاریابی برون‌گرا است که آگهی‌های محیطی، ایمیل و… را شامل می­شود.

در بازاریابی برونگرا صاحبان کسب‌وکار اقدام به جلب توجه و صحبت با مخاطب می‌کنند؛ اما در بازاریابی درونگرا، این مشتری است که از طریق تبلیغات برند، برای آشنایی بیشتر اقدام به تماس با کسب‌وکار شما می‌کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ:

اینفلوئنسر به شخصی گفته می­شود که اثر گذاری زیادی بر روی دیگران دارد و افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت از نظر‌های او پیروی می­کنند. به نوعی حکم الگو برداری برای دیگران را دارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ هم نوعی از بازاریابی است که با استفاده از آن افراد به تبلیغ کار خود می­پردازند و مخاطبینی که در فضای مجازی او را دنبال می­کنند، با دیدن این تبلیغات جذب محصولات و خدمات می­شوند. پس اگر صاحب شغلی هستید و قرار است از این روش استفاده کنید، حتماً تمامی اینفلوئنسر‌ها را بشناسید؛ سپس بهترین را برای کار خود انتخاب کنید.

پرداخت با هر کلیک ( ppc):

PPC مخفف Pay Per Click، به معنی پرداخت هزینه با هر کلیک به مخاطبان است. این نوع از بازاریابی طرفداران بسیاری دارد و برای افزایش بازدید وب‌سایت‌ها از آن استفاده می­شود.

با این‌که انواع مختلفی از این تبلیغ وجود دارد؛ اما یکی از متداول‌ترین آن‌ها، تبلیغات موتورهای جستجو مانند گوگل است.

همکاری در فروش به عنوان یک سبک از دیجیتال مارکتینگ:

سیستم همکاری در فروش این گونه است که شما با افرادی شریک می­شوید تا برای بازاریابی در فروش خدمات و محصولاتتان با شما همکاری کنند. بعد از پیدا کردن مشتری و افزایش فروش، شما باید درصدی از سود خود را به این افراد بدهید.

بازاریابی ویروسی یا وایرال دیجیتال مارکتینگ:

بازاریابی ویروسی از آن دسته از کارهایی است که کاربرد زیادی در رسانه‌های اجتماعی دارد. به این معنی که تبلیغات به صورت یک ویروس بین افراد مختلف پخش خواهد شد. این کار در زمینه برند سازی بسیار کاربرد دارد. به طوری که شما با بازاریابی ویروسی برند خود را بر سر زبان‌ها می­اندازید.

بازاریابی ویروسی یا وایرال

به عنوان مثال با تولید و انتشار محتوای ویدیویی جذاب که در نگاه اول توجه مخاطب را جلب می‌کند و سپس مخاطبان شما آن را برای دیگران نیز ارسال یا در صفحه خودشان به اشتراک می‌گذارند، باعث می‌شود برند شما به آسانی در دل مردم جای بگیرد و ناخوداگاه به شما اعتماد کنند.

رپورتاژ آگهی:

رپورتاژ نوعی آگهی تبلیغاتی است که به صورت یک مقاله تهیه می­شود و مانند یک گزارش خبری است؛ اما جنبه‌ی تبلیغی دارد و برای تهیه‌ی آن باید هزینه‌ای پرداخت کرد. این مدل از تبلیغات برای مطالب آموزشی بسیار کاربردی هستند و در زمینه‌های مختلف دیگری هم قابلیت استفاده برای جذب مخاطبین را دارند.

به عنوان مثال شما می‌توانید محتوای رپرتاژ کسب و کارتان را در یکی از سایت‌های پربازدید و مرتبط با حوزه فعالیت خودتان منتشر کنید و از طریق آن، به افزایش بازدید وب‌سایت خودتان و اعتمادسازی کمک کنید.

بازاریابی دیجیتال به روش گیمیفیکیشن:

مطمئناً تا به حال وارد بازی یا برنامه‌ی سرگرم کننده‌ای شده‌اید که برای شما مفهوم ویژه‌ای داشته باشد و شما را به سمت محصول یا خدماتی از یک شرکت جذب کند. این مدل بازاریابی را که با استفاده از بازی و سرگرمی برای مخاطب است و او را به مشتری تبدیل می‌کند، گیمیفیکیشن می‌گویند.

بازاریابی به روش گیمیفیکیشن

در بازاریابی دیجیتال همیشه خرید مستقیم هدف نیست و نتیجه‌ی مورد نظر ما چیزی فراتر از این هست. گاهی بازاریابی برای شناخت برند مورد استفاده قرار می­گیرد و کم کم در آینده میتوان آن را برای جذب مشتری به کار برد. اما باز هم همه‌ی این موارد به استراتژی شرکت شما بستگی دارد.

بازاریابی وابسته:

بازاریابی وابسته این امکان را می­دهد که شما علاوه بر ارتقاء شغل خود، به درستی تقسیم کار هم بکنید. اگر در این کار موفق باشید، هر بار که کسی کالای مورد تبلیغ شما را خریداری کند، کمیسیون دریافت خواهید کرد. مانند میزبانی تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه‌هایی مانند YouTube، آپارات و…

تبلیغات بومی:

این روش در واکنش به بدبینی مصرف کنندگان امروزی نسبت به تبلیغات ایجاد شده است. با دانستن این مورد که سازنده یک آگهی برای اجرای آن هزینه می­پردازد، باعث می­شود بسیاری از مخاطبین فکر ­کنند که آگهی مغرضانه است و در نتیجه آن را نادیده می­گیرند. یک آگهی بومی با ارائه اطلاعات یا سرگرمی قبل از ورود به موارد تبلیغاتی، این تعصب را از بین می­برد و جنبه تبلیغاتی را کم اهمیت جلوه می­دهد. در این روش این نکته مهم است که همیشه تبلیغات بومی خود را واضح بیان کنید.

این گونه تبلیغات به صورت عمده مبتنی بر محتوا هستند و در یک پلتفرم دیگر نمایش داده می‌شوند، مانند تبلیغات رسانه‌های اجتماعی.

اتوماسیون بازاریابی یا عملکرد خودکار بازاریابی:

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری گفته می­شود که در خدمت خودکار کردن بازاریابی نقش مهمی را دارد. این نوع بازاریابی بسیار کاربردی است و کارهای تکراری که دیگران انجام می­دهند را به صورت خودکار انجام می‌دهد.

برای مثال؛ خبرنامه‌های ایمیل این امکان را می‌دهند که به طور خودکار برای افراد مختلف در زمینه‌ی کاری خود ایمیل ارسال کنید و همچنین می­تواند به شما کمک کند تا لیست مخاطبین خود را هر طور که بخواهید تغییر دهید. بنابراین خبرنامه‌های شما فقط برای افرادی ارسال می­شود که خود، خواهان این مسائل هستند.

زمانبندی، نکته‌ای مهم در استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. به این معنی که اگر می­خواهید در این زمینه رشد کنید و حرفه‌ی خود را به درجات بالایی از موفقیت برسانید، باید به طور مداوم پست ارسال کنید و از ابزارهایی که در شبکه‌های اجتماعی محتوای شما را به دیگران می­رسانند استفاده کنید. شما همچنین باید زمان زیادی صرف کنید تا محتوایی را تولید که مناسب استفاده در این فضا باشد.

اتوماسیون بازاریابی به شما این امکان را می­دهد که در زمینه‌ی فعالیت خود مرتباً از روند کار با خبر باشید و از تمامی اطلاعاتی که باید در گذر زمان به شما انتقال شود، آگاه باشد. همچنین باعث بهبود عملکرد شما هم می‌شود.

بازاریابی ورودی:

بازاریابی ورودی به یکی از روش‌های بازاریابی گفته می­شود که در آن شما در هر مرحله از کار خود که باشید، نسبت به اقدامات خریدار آگاهی پیدا می­کنید و از کار خود لذت می­برید.

شما با این روش تعامل بیشتری با مخاطب برقرار می­کنید و در این راه تجربه‌های بسیار زیادی کسب خواهید کرد که در مسیر پیشرفت کاری شما بسیار اهمیت دارند.

وبلاگ نویسی برای تبلیغات پاپ آپ، بازاریابی ویدیویی در مقابل تبلیغات تجاری که کاربرد بسیار زیادی دارد و از محبوبیت بالایی هم برخوردار است.

محتوای حمایت شده:

با استفاده از مطالب حمایت شده، شما اگر دارای یک برند هستید یا به عنوان یک شرکت، سازمان و نهاد فعالیت‌های متفاوتی را انجام می­دهید، می­توانید هزینه‌ای به سازمان یا شرکتی که در زمینه‌ی تولید محتوا کار می‌کنند، بدهید تا برای شما این کار را انجام دهند.

این روش یکی از پرطرفدارترین انواع بازاریابی اثر گذار است که با استفاده از تولید محتوایی که حمایت کننده شما هستید، پست‌ها و اطلاعات شما را به گونه‌ای که مؤثر باشد در فضای مجازی پخش می­کنند تا در شبکه‌های اجتماعی از محبوبیت بالایی برخوردار شوید.

یکی دیگر از انواع محتوای حمایت شده پست یا مقاله هایی هستند که در وبلاگ‌ها نوشته می­شوند تا محصول یا خدمات شما را برجسته ‌کنند و برای رشد برند شما بسیار اهمیت دارد.

وقتی افرادی که از اطلاعات شما استفاده می­کنند، بدانند که دقیقاً شما به چه دلیل برای آن‌ها فعالیت می­کنید و روشتان هم مشخص و ساده باشد، حس بهتری را خواهند داشت، همین باعث می­شود شما را دنبال کنند.

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ در کسب‌وکارها استفاده کرد؟

بازاریابی دیجیتال به این علت اهمیت پیدا کرده است که مخاطبین فراوانی دارد؛ اما این تنها دلیل برای استفاده از آن نیست.

نقش دیجیتال مارکتینگ در رشد کسب و کار

درادامه به چند دلیل از محبوبیت این کار اشاره کرده­ایم:

·فراگیری در دامنه‌ای وسیع:

وقتی که یک تبلیغ آنلاین همه‌ی شبکه‌های مجازی را فرا بگیرد، همه‌ی افراد حتی کسانی که در دور ترین نقطه‌ی جهان نسبت به موقعیت مکانی شما زندگی می­کنند، آن را می‌بینند. این یکی از مزیت‌های مهم و کاربردی برای کسب‌وکار شما است.

·به صرفه بودن:

دیجیتال مارکتینگ نه تنها دامنه‌ی وسیعی را فرا می‌گیرد؛ بلکه از نظر هزینه هم برای شما بسیار به صرفه تر است. این روزها هزینه کردن برای یک بیلبورد یا تبلیغ چند ثانیه‌ای در تلویزیون، هزینه‌های هنگفتی را با خود به همراه دارد و ممکن است حتی تمام افراد آن را نبینند. شما در بازاریابی دیجیتال این امکان را دارید که به تمامی مخاطبانی که مورد هدف قرار داده اید، با هزینه‌ی خیلی کم‌تر نسبت به روش‌های قدیمی، خدمات خود را ارائه دهید.

·امکان مشاهده‌ی روندکار در دیجیتال مارکتینگ:

برای ورود به هر کاری نیاز دارید که بدانید روند کاری شما چگونه پیش می­رود. اگر به فکر رشد و پیشرفت در حرفه‌ی خود هستید، باید اطلاعات کافی در مورد این که چندین نفر مشتری جذب شما شده اند و چه تعداد دیگر را با خود به همراه آورده اند، داشته باشید و بدانید دلیل آن‌ها برای استفاده از خدمات شما چیست.

این کار را با روش‌های بازاریابی سنتی نمی­توان انجام داد؛ زیرا شما مخاطب را رو در رو نمی‌بینید و گاهی امکان سوال و جواب را ندارید. با استفاده از بازاریابی دیجیتال شما روند کاری خود را مشاهده می­کنید و نظارت بر نتیجه ی کار بسیار آسان است.

شما با مشاهده و بررسی روند رشد کسب‌وکارتان به راحتی می‌توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتان را تدوین کنید و بدانید اکنون در چه جایگاهی قرار دارید و چقدر از مسیر را طی کرده‌اید و چقدر آن مانده است.

·جمع آوری اطلاعات مهم:

بازاریابی دیجیتال باعث می­شود شما تمامی اطلاعات مورد نیازتان را که راجع به مشتری هست، به صورت دقیق و کامل جمع آوری کنید. برای ورود به بازار هر کاری نیاز به یک سری داده از سوی مخاطبین است تا با استفاده از آن‌ها خیلی آسان به جذب مشتری‌ها بپردازید. دیجیتال مارکتینگ این امکان را به شما می­دهد و هر اطلاعاتی که لازم دارید از طریق آن در اختیار شما قرار می‌گیرد.

·تعامل بیشتر با مشتری:

برای ورود هر چه سریع‌‌تر و قوی‌تر شما به بازار کار و رسیدن به هدف خود با جذب بالای مشتری، شما باید با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. این عمل هر چه از طرف هر دو نفر بیشتر انجام شود، نتیجه بهتر است.

·آسان و سریع بودن:

در روش مدرن افراد خیلی سریع و آسان تنها با زدن یک کلیک محصولی را خریداری می­کنند و تا زمانی که محصول برایشان کاربرد دارد، می­توانند با فروشنده در تعامل باشند. همچنین در روش مدرن، آن‌ها از روند کار و سفارش خود اطلاعات دقیقی دارند.

دیجیتال مارکتینگ باعث رشد شما در کار می­شود. بازاریابی دیجیتال به یکی از سیاست‌های اساسی و اصولی همه ی کسب‌وکارها تبدیل شده است. در گذشته هیچ راهی برای این که بتوان به صورت پیوسته با مشتری ارتباط برقرار کرد وجود نداشت؛ اما امروزه با استفاده از این ابزار کارآمد میتوان با بینش صحیح از آن به درستی استفاده کرد و به هدف خود رسید.

این را به خاطر داشته باشید که هر چقدر بیشتر از این روش در زمینه‌ی فعالیت‌های خود استفاده کنید، به همان میزان رشد قابل توجهی را در کار خود مشاهده خواهید کرد.

·صعود از پله‌ی گذشته:

در دنیای دیجیتال امروز شما باید از پله‌ی گذشته بالا بروید و به سمت پله‌های آینده قدم بردارید. لازمه ی این کار، ورود به مبحث دیجیتال مارکتینگ است که به آسانی این کار را برای شما انجام می­دهد و مسیر پیشرفت شما را هموار می­کند.

شما باید کلمات کلیدی و محتوای با کیفیت را بشناسید تا در موتورهای جستجوی گوگل رتبه بندی شوید؛ پس موتور جستجو بیشترین بازتاب را در بین مخاطبین دارد.

رسانه‌های اجتماعی با استفاده از بازاریابی بر مخاطبین خود تأثیر می­گذارند. ما هم به عنوان یک مخاطب، مطالبی را دنبال می­کنیم که برای ما تأثیر گذار هستند و نیازی را از ما برطرف می‌کنند. هر چند که آن برند ممکن است جدید و تازه کار باشد؛ اما ما به دنبال جذابیت در آن هستیم و برای ما سابقه، چندان اهمیتی ندارد. بازاریابی دیجیتال به تمامی فعالان در این عرصه این امکان را می­دهد که نتایج دقیق را مشاهده کنند.

وقتی شما تبلیغی را در روزنامه چاپ می­کنید از این که چه تعداد آن را دیده­اند و به تبلیغ شما واکنشی نشان داده‌اند خبر ندارید؛ حتی اگر مشتری برای شما پیدا شود، متوجه نخواهید شد که از طریق روزنامه آمده است یا خیر.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، شما می­توانید میزان بازده سرمایه ی خود را بسنجید و تعداد افرادی را که از سایت شما بازدید کرده­اند را ببینید.

با استفاده از بازاریابی دیجیتال الگوهای رفتاری افراد را قبل از این که به مشتری تبدیل شوند می‌بینید و ­می­توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین شما می­توانید آگاهانه درباره ی نحوه ی فعالیت خود و مشتریان تصمیم گیری کنید.

تصور کنید که یک بروشور از یک محصول دارید و به مردم می­دهید تا اطلاعاتی را از این طریق به آن‌ها منتقل کنید. این بروشور نوعی محتوا است که شما نمی‌توانید تشخیص دهید که چند نفر آن را خوانده‌اند و به مشتری تبدیل شده‌اند و چند نفر آن را بدون خواندن دور انداختند. اما حالا فکر کنید که بروشور خود را در وب سایت گذاشته‌اید، شما آمار دقیق تعداد افرادی که آن را دیده و خوانده‌اند را می­توانید ببینید وهمچنین با استفاده از فرم،های خود، اطلاعات تماس این مشتریان بالقوه را داشته باشید.

مدل سازی اسناد، یکی از روش‌های مؤثر در جذب مخاطبین است که به شما این امکان را می­دهد، با نگاهی آگاهانه‌تر به بازاریابی بپردازید و چگونگی خرید محصول توسط مشتری را شناسایی کنید. شما با این کار می‌توانید تصمیم بگیرید که چه بخش‌هایی از کارتان مورد توجه است و کدام قسمت آن نیاز به اصلاح دارد.

دیجیتال مارکتینگ چه نقشی در رشد یک شرکت دارد؟

بازاریابی سنتی با تبلیغات چاپی و ارتباط تلفنی که از طریق روش‌های فیزیکی با مشتری ارتباط برقرار می­کرد، بسیار متفاوت با روش‌های نوین است. وقتی به صورت آنلاین و الکترونیکی بازاریابی می­کنید؛ یعنی شما در کسب‌وکار خود به روز هستید و امکانات بسیار زیادی برای موفقیت و پیشرفت خود دارید.

همچنین با روش مدرن، دسترسی به تمامی مخاطبین و تبلیغ برند، کار راحتی شده است. بازاریابی دیجیتال برای کسب‌وکار شما بسیار حیاتی و مهم است. اگر شما دارای وب‌سایت نیستید، در بازی رقابت از دیگران جا مانده­اید. شما باید حضور خود را در رسانه‌های اجتماعی و فضای اینترنتی فعال کنید.

امروزه دیجیتال مارکتینگ راهی برای معرفی برند شده است. شما با استفاده از آن می­توانید اعتماد دیگران را به خود جلب کنید. همچنین، شما در بازاریابی دیجیتال باید از استراتژی‌های زیادی در کار خود استفاده کنید. با ایجاد خلاقیت و ایده‌های متنوع و با استفاده از انواع روش‌های بازاریابی به رشد چشمگیری خواهید رسید. با این ابزار شما می­توانید تمامی اطلاعات را تجزیه تحلیل و از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب کنید و در مسیر پیشرفت کارتان قدم بردارید.

شاید با خودتان بگویید رقبا قبل از شما در این زمینه به موفقیت رسیده‌اند و با ارائه محتوای باکیفیت آن‌ها، جایی برای دیده شدن محتوای شما وجود ندارد، شما نباید ناامید شوید؛ زیرا با تولید و انتشار محتوای خلاقانه و هدفمند می‌توانید به جذب مخاطب بپردازید؛ حتی در این میان ممکن است از رقبایتان نیز پیشی بگیرید.

یک بازاریاب دیجیتال چه کاری انجام می­دهد؟

وظیفه بازاریاب‌های دیجیتال، هدایت افراد به سمت یک برند، کسب و کار، سازمان و… را از طریق کانال‌های دیجیتالی است. یک بازاریاب دیجیتال بر اساس یک شاخص، عملکرد یک شرکت را در نظر می­گیرد و آن را اندازه گیری می­کند.

مثلاً بازاریابی که مسئول سئو است، میزان ترافیک کلمات را اندازه گیری می­کند. نکته مهم این است که در شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک ممکن است فقط یک متخصص وجود داشته باشند؛ اما در سازمان‌های بزرگ برای هر قسمت، از یک بازاریاب به طور جداگانه استفاده می­کنند تا به صورت تخصصی به کار خود بپردازند.

چند نمونه از این متخصصان را برای شما نام می­بریم:

  1. مدیر سئو

تخصص این نوع مدیران، در بهتر کردن رتبه­ی سایت شما در گوگل است. آن‌ها با روش‌های مختلفی برای این که موتور جستجوی گوگل بهینه سازی شود با کسانی در تعامل هستند که محتوا تولید می­کنند؛ زیرا تولید محتوا برای عملکرد مثبت سایت در گوگل بسیار مفید است.

  1. متخصصین محتوا

این نوع از متخصصان، به طور مداوم محتوای دیجیتالی می­سازند. آن‌ها از طریق ساخت ویدیو که کاربرد بسیار زیادی در نگرش مخاطبین دارد، کاری می­کنند تا مطمئن شوند که مشتری به سمت محصول جذب می­شود.

متخصصین محتوا تنها وظیفه تولید ویدیو را برعهده ندارند و خلق محتواهای دیگر مانند محتواهای متنی، تصویری و… نیز از وظایف آن‌هاست.

  1. متخصص رسانه ی اجتماعی

یک مدیر رسانه­ی اجتماعی، باید با تولید کننده‌های محتوا در ارتباط باشد و با همکاری آن‌ها، مناسب‌ترین گزینه را برای ارسال اطلاعات به فضای مجازی و رسانه های جمعی انتخاب کند.

متخصصین رسانه‌های اجتماعی استراتژی‌های خاصی را برای عملکرد خود دارند و برای هر چه بیشتر و بهتر جذب کردن مخاطبان تلاش می­کنند.

  1. مدیر هماهنگ کننده

مدیر هماهنگ کننده برای انتخاب نرم افزار و مدیریت آن کمک می­کند و رشد کار را می­سنجد.

آیا  دیجیتال مارکتینگ برای تمامی شغل‌ها کاربرد دارد؟

شاید با خود بگویید که کسب‌وکار کوچک من نیازی به این کارها ندارد یا فکر کنید نیازی نیست در زمینه‌ی شغلی شما از این اقدامات استفاده کرد؛ اما باید بگوییم کاملاً اشتباه می­کنید. شما در هر کاری و در هر زمینه­ای، چه بزرگ و چه کوچک، به بازاریابی دیجیتال نیازمندید. این کار برای حرفه‌ی شما بسیار مفید است. پس صرف نظر از این که شغل شما چیست، برای شناسایی مشتریان و ارتباط با آن‌ها از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید.

با این حال به خاطر بسپارید که شما در هر شغلی که هستید، باید سیاست خاصی را برای ایجاد ارتباط مؤثر با دیگران داشته باشید. شما باید از نوع بازاریابی که برای کار خود تهیه می­کنید، از اطلاعات کافی برخوردار باشید و از الگو های مناسب در این زمینه استفاده کنید.

همچنین شما باید از نقشه نگاری هم در کار خود استفاده کنید. این کار به معنی داشتن برنامه برای مشتری است که بدانید او در چه مرحله ای قرار دارد و چگونه می­توانید او را در زمان مناسب به خرید دعوت کنید. از نظر محتوا موارد بسیاری وجود دارد که شما باید آن را امتحان کنید تا بتوانید مخاطب را به خریدار تبدیل کنید.

به دست آوردن آگاهی:

شما باید طوری اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار بدهید که او با جستجوی کلمه ی مورد نظر به آن چه که می­خواهد دست پیدا کند؛ یعنی شما باید از کلمات کلیدی در مواقع مناسبی استفاده کنید تا به صورت طبیعی مخاطبان را افزایش دهید. همچنین، سعی کنید که محتوای بازاریابی خود را به گونه‌ای طراحی کنید که قابلیت اشتراک گذاری داشته باشند.

این کار باعث می‌شود که افراد زیادی محتوای اطلاعات شما را ببینند. در این کار استفاده از اینفوگرافیک‌ها و ویدیوهای مختلف بسیار کاربرد دارند.

حتماً فیلم‌های کوتاه خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، آپارات، اینستاگرام و سایر رسانه‌هایی که امکان اشتراک گذاری ویدیو را به شما می‌دهند، پخش کنید. این کار باعث می­شود روزانه میلیون‌ها نفر آن را ببینند. ممکن است بسیاری از آن‌ها به محصول شما نیاز داشته باشند و به مشتری شما تبدیل شوند.

ملاحظه کردن:

وبینارها، کتاب‌های الکترونیکی و گزارش‌های تحقیقاتی را در کار خود لحاظ کنید و با استفاده از آن‌ها برای مخاطبان، برنامه‌هایی را در نظر داشته باشید؛ زیرا این کار باعث می­شود آن‌ها متوجه دقت شما شوند و بدانند که شما برای همه ی افراد ارزش قائل هستید.

تصمیم گیری:

با همه­ی کارهایی که شما انجام می­دهید، می­توانید که در تصمیم گیری مخاطب نقش داشته باشید؛ یعنی اگر محتوای شما خوب باشد بر روی افراد، ثأثیر مثبتی می­گذارد و به آن‌ها برای گرفتن تصمیم نهایی کمک می­کند.

داشتن مطالعات موردی:

یکی دیگر از مواردی که تأثیر زیادی در جذب مشتری دارد، داشتن مطالعات موردی دقیق است. مطالعات موردی؛ یعنی اطلاعات دقیق از محصول یا خدمات در وب سایت ثبت شود. این ابزار می­تواند برای افرادی که آماده تصمیم گیری برای خرید هستند، یک فرم مؤثر از محتوا باشد.

چگونه دیجیتال مارکتینگ کنیم؟

برای این کار از ابتدا باید هدف‌های خود را مشخص کنید. اگر قدم اول را بردارید و آن را به درستی انتخاب کرده باشید، تمامی کارهای دیگر به نسبت آن بسیار خوب پیش می­روند. بعد از تعیین اهداف، می­توانید مخاطبان را تشخیص دهید.

بعد از شناخت افراد مورد نظر، باید نوع بازاریابی را مشخص کنید تا هزینه‌های آن را تخمین بزنید و بدانید که چه مقدار بودجه لازم دارید.

بعد از آن هم می­توانید از روش‌های رایگان بهره ببرید و متناسب با فعالیت‌های خود از تمامی امتیازهای موجود استفاده کنید.

مرحله‌ی بعد، تولید محتوایی جذاب برای رسیدن به این منظور است. شما باید روی این گزینه کاملاً تأمل کنید تا بهترین انتخاب را در کلمات کلیدی داشته باشید. در مرحله‌ی آخر، تمام داده‌ها را اندازه گیری کنید.

چگونه در دیجیتال مارکتینگ اهداف خود را مشخص کنیم؟

زمانی که می­خواهید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید، این نکته بسیار اهمیت دارد که هدف خود را بشناسید؛ چون که با آگاهی از آن می­توانید بهترین عملکرد را داشته باشید و سیاست‌های مناسبی را به کار بگیرید. مشخص کردن اهداف باعث می‌شود تا از روشی که برای شما کاربردی است، استفاده کنید.

نحوه تعیین اهداف در دیجیتال مارکتینگ

در نتیجه، یکی از بهترین مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که با استفاده از آن شما می‌توانید مشتریان بالقوه را شناسایی کنید و روی آن‌ها تمرکز داشته باشید و همچنین واکنش‌هایی که انجام می‌دهند را مشاهده کنید.

زمانی که شما مخاطبین خود را بشناسید، می­توانید با توجه به سلایق آن‌ها کار ­کنید.

اگر از تکنیک رسانه‌های اجتماعی استفاده می­کنید، باید بدانید که به بودجه‌ی خیلی زیادی نیاز ندارید. شما باید حد تعادلی را بین موارد رایگان و پولی برقرار کنید؛ زیرا برای موفق شدن به هر دو زمینه نیاز دارید.

برای حفظ تعادل باید از رسانه‌های اجتماعی، سئو و استفاده از امکانات تولید محتوا بهره بگیرید و برای رسیدن به موفقیت همه‌ی فعالیت‌های خود را بر اساس تعادل پایه گذاری کنید. با این حال، اگر تبلیغات پولی بخشی از استراتژی دیجیتال شما باشد، نتایج ممکن است حتی سریع‌تر باشند.

بعد این‌که مخاطبین مورد نظر خود را هدف قرار دادید و بودجه مورد نظر راه هم تعیین کردید، باید به فکر تولید محتوای جذاب باشید تا هر چه بیشتر به جذب مخاطب کمک کنید.

هر محتوایی که ایجاد می­کنید باید برای مخاطبان شما بهترین گزینه ی موجود باشد و بتواند آن‌ها را ترغیب کند تا به روند آشنایی با محصولات شما ادامه دهند و در نتیجه از شما خرید کنند.

بازاریابی موبایلی، یکی دیگر از گزینه‌های مهم در این زمینه است. این روزها تقریباً تمام افراد دارای گوشی موبایل هوشمند هستند و روزانه از رسانه‌های مختلفی استفاده می­کنند. بازاریابی دیجیتال در گوشی‌های موبایل این امکان را به شما می­دهد که روزانه کمپین‌هایی را دنبال کنید؛ اما در روش‌های سنتی این گونه نبوده است. شما در دیجیتال مارکتینگ بر روی کارهای خود تسلط کامل دارید و با اختیار کامل می­توانید از بین گزینه‌های موجود، بهترین را انتخاب کنید.

بازاریابی دیجیتال یک راه حل به صرفه است و فرصت‌های مناسبی را فراهم می‌کند تا شما اعتماد کنید و مطمئن شوید که به نفع شما است.

دیجیتال مارکتینگ باعث می­شود تا از رقیبان بزرگ خود سبقت بگیرید. اگر شما کسب‌وکار کوچکی  را شروع کرده­اید، احتمالاً احساس می­کنید کار شما به سختی رونق می­گیرد؛ زیرا آن‌ها تبلیغات گسترده‌ای انجام می­دهند و نام تجاری خود را به همگان نشان داده­اند و از شناخت کاملی در بین مشتریان برخوردارند؛ اما با استفاده از روش‌های جدیدی که به وجود آمده می­توانید از آن‌ها پیشی بگیرید.

شما باید برای شغل خود یک فضای مناسب طراحی کنید به گونه ای که فرد احساس کند رو در رو با شما در تعامل است و حس مثبتی به او القاء شود. این کار به معنای طراحی یک وب‌سایت کارآمد است. همچنین این امکان در گوشی‌های موبایل هم فراهم می­شود تا به مرور زمان، کاربر از آن استفاده کند.

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ یعنی به مخاطبین هدفمندی که با تحقیقات فراوان پیدا شده اند، دست پیدا کنید و همه‌ی آنچه که مد نظرتان است به او برسانید و انتشار دهید؛ اما این کار بدون استفاده از کلمات کلیدی، ارائه محتوای باکیفیت و نیازسنجی درست مخاطب امکان پذیر نیست.

پیدا کردن کلمات مهم و کاربردی برای بهینه سازی و سئو کار شما بسیار ارزشمند است و برای بازاریابی هم کاربرد دارد.

حتی اگر شما در کار خود از سیاست گذاری‌های خاصی پیروی نمی­کنید، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر از کلمات کلیدی استفاده کردید، راه خوبی را در پیش گرفته اید و به زودی موفق می­شوید. بازاریابی دیجیتال فرصت فوق العاده ای برای رشد مداوم شما در شغلتان ایجاد می­کند؛ اما برای بهره بردن از آن باید به درستی در این مسیر قدم بردارید. اگر در حوزه­ی دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید، باید مخاطبین را به صورت آنلاین انتخاب کنید و استراتژی خاصی را برای خود تعریف کنید.

وب‌سایتی که شما برای کارتان از آن استفاده می­کنید، پایه و اساس بازاریابی دیجیتال شما است، حال اگر این کار را به درستی انجام دهید، شاهد افزایش مخاطبین و ترافیک پیوسته ای می­شوید.

نتیجه گیری

امروزه دیجیتال مارکتینگ به کاربرد‌ ترین اقدام برای پیشرفت در کسب‌وکار تبدیل شده است و انواع مختلفی دارد.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به مجموعه کارهایی گفته می­شود که با استفاده از روش‌های مدرن بازاریابی، مخاطب را به خود جذب کرده و آن را به مشتری تبدیل می­کند.

روش‌های قدیمی بازاریابی دیگر منسوخ شده­اند و در دنیای امروز که فناوری‌های زیادی همه جا را پر کرده است، جایی برای روش‌های قدیمی نمی­ماند. پس اگر شما هم به فعالیت‌های بازاریابی علاقه دارید باید به روش‌های مدرن در این زمینه آگاه باشید و از آن استفاده کنید.

برای این کار موارد زیر را رعایت کنید تا در مسیر پیش رو موفق شوید:

۱.در حفظ مشتری تلاش کنید و ارزش بالاتری برای مشتری قائل شوید.

۲.استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بالا ببرید.

٣.هزینه ها را برای مشتریان خود پایین بیاورید.

۴.چرخه‌ی فروش خود را کوتاه کنید.

در چند سال اخیر به کار گیری بازاریابی دیجیتال شدیدتر شده است و سازمان‌ها و شرکت‌ها در هر اندازه ای که باشند در این زمینه با هم رقابت می­کنند. امروزه افراد هزینه‌های زیادی را برای بازاریابی متحمل می­شوند؛ زیرا از تأثیر آن بر عملکرد کار خود کاملاً آگاه هستند.

حال با این سطح از رقابت، شما هم در هر زمینه ای که فعالیت می­کنید باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید تا کار خود را ارتقاء دهید. با داشتن استراتژی مناسب در سئو و رسانه‌های اجتماعی می­توانید به بهبود عملکرد کاری خود کمک کنید.

در این سال‌ها وب سایت‌های متعددی به وجود آمده اند و مخاطبان خاص خود را جذب کرده‌اند. به همین علت کمی کار تازه واردها در این زمینه سخت شده است؛ اما جای نگرانی نیست؛ زیرا با بازاریابی به روش دیجیتال مارکتینگ مطابق با هدف خود و سیاست گذاری‌های مناسب، می­توانید جزء وب سایت‌های تاپ ­شوید.

برای این که از دیگران عقب نمانید موارد زیر را رعایت کنید:

محتواهایی را ایجاد کنید که متنوع باشند، ویدیوهای زنده بگیرید و از وبینارها استفاده کنید. برای این که مخاطبان را با برند خود آشنا کنید و کاری کنید که همیشه در ذهن او نقش بسته و ماندگار شوید. از محتوا و ایده‌های جدیدی استفاده کنید که دیگران انجام نداده‌اند و به سلایق مختلف در این کار اهمیت دهید. پس فقط به یک وبلاگ با تعدادی تصویر متکی نباشید، نوآوری داشته باشید و از روش‌های به روز استفاده کنید.

از وبینارهای باکیفیت استفاده کنید تا قدرت خود را به مشتری القا و اعتماد او را جلب کنید. از طرفی فیلم‌های زنده تأثیر زیادی بر احساسات مخاطب دارند و یک روش خوب برای نشان دادن محصولات و خدمات شما هستند. همچنین این نوع فیلم‌ها باعث می­شوند که با مخاطبین ارتباط برقرار کنید. شما باید محصول خود را به‌گونه‌ای تبلیغ کنید که مشتریان برای مدت طولانی آن را به خاطر بسپارند.

برخلاف تصور همگان بازاریابی از طریق ایمیل هنوز کاربردهای فراوانی دارد. تعداد کسانی که هر روز صندوق ایمیل خود را باز می‌کنند، بسیار بیشتر از تصور ماست؛ زیرا امروزه در گوشی‌های موبایل هم می­شود ایمیل‌ها را بررسی کرد. این موضوع باعث شده است، دسترسی سریع تری به آن‌ها هم داشته باشیم.

پس از این روش هم استفاده کنید و با ارسال محتوای مناسب به مخاطبان کارآیی آن را ببینید.همچنین شما باید در شبکه‌های اجتماعی هم فعال باشید. شرکت‌های بزرگ با استفاده از این روش موفق شده­اند.

فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی یک روش عالی برای معرفی برند شما به دیگران است؛ یعنی اگر بخواهید به خوبی توجه مخاطبان را جلب کنید و آن‌ها را از نام تجاری خود آگاه سازید، حتماً باید از این روش استفاده کنید و نمایه مناسبی داشته باشید.

در آخر حتماً از محتوایی که برای نسل جوان می‌تواند جالب باشد، استفاده کنید.

شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ باید این اطمینان را به شما بدهند که برای توسعه‌ی هر چه بیشتر کسب‌وکارتان، از روش‌های نوین و خلاقانه بازاریابی استفاده می‌کنند و در مدت زمان معقولی شما را به هدفتان نزدیک‌تر خواهند کرد.

هر قدر که بازاریابی دیجیتالی پیچیده تر و چالش برانگیزتر باشد، نتیجه‌ی کار شما هم تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر می­شود.

سخن پایانی

همان طور که در موارد بالا نیز اشاره شد، شما بعد از شناخت مشتریان خود باید بدانید که چه کاری لازم است انجام دهید، به دنبال چه باید باشید و چگونه می­توانید از ابزارهایی که در دسترس دارید، بهترین استفاده را بکنید.

در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ شما امکانات فراوانی برای ایجاد تغییرات اساسی در کار خود دارید؛ اما همانطور که اصول آن را رعایت می­کنید، باید به خاطر بسپارید که هر کاری راز و رمزی منحصر به فرد برای خودش دارد. شما با آگاهی کامل از آن‌ها می­توانید به هدف خود برسید.

یکی از آن رمزها، استفاده از استراتژی مناسب در زمینه کاری است؛ یعنی شما باید با روش‌های درستی مخاطب را به سمت خود بیاورید. در دنیایی که امروزه پیشرفت رقیب را می­توانید ثانیه ای و آنلاین مشاهده کنید، نباید عقب بمانید.

سعی کنید حتماً از تبلیغات نمایشی در کار خود استفاده کنید؛ چون این نوع تبلیغات نسبت به بقیه مؤثرتر هستند. آن‌ها بیشتر در معرض دید قرار می­گیرند و مخاطبان زیادی را از کسب‌وکار شما آگاه ساخته و جذب می­کنند.

برنامه‌های اینستاگرام، توییتر، فیس بوک و… نیز برای انجام تبلیغات بسیار کاربردی هستند. اگر دارای ایده‌های ناب و جدیدی هستید، می­توانید با هزینه‌ی خیلی ناچیز از این نرم افزارها برای تبلیغ و بازاریابی استفاده کنید. طبق آمار و تحقیقات روانشناسی، تأثیری که شبکه‌های اجتماعی بر مخاطبان می‌گذارد، بیش از ۹۰ درصد است و در بازاریابی دیجیتال نقش مهمی دارد.

بعد از خواندن این مقاله و از طریق مشاوره با متخصصین حرفه ای هنرمیکس در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ به پیشبرد اهداف خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد