هنر میکس
شبکه های اجتماعی چیست؟

شبکه های اجتماعی چیست؟

تعریف شبکه های اجتماعی

با ظهور اینترنت و گسترش آن، همه ما به استفاده از اینترنت و رسانه‌های مبتنی بر وب ترغیب شده‌ایم؛ به گونه‌ای که امروزه شخصی پیدا نمی‌شود که از شبکه‌های اجتماعی برای حل مشکل یا سرگرمی استفاده نکند.

به زبان ساده، شبکه‌های اجتماعی یعنی استفاده از سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر اینترنت که منجر به حفظ ارتباط با دوستان، خانواده، همکاران، مشتریان و… می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که در هرجای دنیا که هستید، بتوانید ارتباطات خودتان را حفظ کنید.

شبکه‌ های اجتماعی طیف گسترده‌ای از وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها را در بر می‌گیرند.

برخی در اشتراک‌گذاری پیوندها و پیام‌های نوشتاری کوتاه تخصص دارند و برخی دیگر برای بهینه‌سازی و اشتراک عکس و فیلم ساخته شده‌اند.

هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری داشته باشد. کاربران می‌توانند از حساب خود استفاده کنند و هر محتوایی که تولید یا انتخاب کرده‌اند را به اشتراک بگذارند. محتواهایی که افراد به اشتراک می‌گذارند، به هر کسی که صفحه یا نمایه کاربر را دنبال می‌کنند، نشان داده می‌شوند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، استفاده از بستر‌های شبکه‌های اجتماعی جهت ارتباط با مخاطبان خود برای افزایش شناخت از برند، افزایش فروش و بالا بردن ترافیک وب‌سایت است؛ به عبارت دیگر، شامل انتشار مطالب فوق العاده شما در پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی، درگیر شدن ذهن مخاطبان شما، تجزیه و تحلیل نتایج شما و اجرای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است.

شبکه‌های اجتماعی پایگاه مهمی برای بازاریابان هستند. عمده بسترهای شبکه‌های اجتماعی (در حال حاضر) عبارتند از: فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، واتس آپ، یوتیوب و اسنپ چت. تمام این شبکه‌ها، پلتفرم‌ها و طیف وسیعی از سایت‌های مدیریت رسانه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها و برندها کمک می‌کنند که با استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی میزان فروش را افزایش دهند و اعتبار کسب کنند.

 

تاریخچه شبکه های اجتماعی

 

قبل از اینکه اینترنت و رسانه‌های اجتماعی پا به میدان بگذارند، نخستین روش‌ برقراری ارتباط در مسافت‌های طولانی، استفاده از مکاتبات کتبی و ارسال توسط یک شخص به شخص دیگر بود.

در سال ۱۷۹۲، تلگراف اختراع شد؛ تلگراف این اجازه را می‌داد که پیام‌ها از مسافت طولانی به مراتب سریع‌تر از اسب و… تحویل داده شوند. اگرچه پیام‌های تلگراف کوتاه بود؛ اما روشی انقلابی برای انتقال اخبار و اطلاعات محسوب می‌شد.

 

تاریخچه شبکه های اجتماعی
تاریخچه شبکه های اجتماعی

 

زمانی که تلفن و رادیو اختراع شد، دو اختراع مهم بشر به حساب می‌آمدند. هر دو فناوری، امروزه در حال استفاده هستند؛ اگرچه نسخه‌های مدرن امروزی، بسیار پیشرفته‌تر از نسخه‌های قبلی خود هستند. خطوط تلفن و سیگنال‌های رادیویی به مردم این امکان را  می‌دهند که از مسافت‌های طولانی، به صورت فوری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ چیزی که قبلاً بشر هرگز تجربه نکرده بود.

درست است که امروزه خواهان استفاده از تلفن و رادیو کاهش پیدا کرده است؛ اما هنوز این دو رسانه جایگاه ارتباطی خودشان را حفظ کرده‌اند.

در قرن بیستم، فناوری خیلی سریع شروع به تغییر کرد. پس از ایجاد اولین فوق رایانه‌ها در دهه ۱۹۴۰، دانشمندان و مهندسان شروع به ایجاد راه‌هایی برای ایجاد شبکه بین آن‌ها کردند که این عمل، بعداً منجر به تولد اینترنت شد.

اولین شکل اینترنت مانند CompuServe در دهه ۱۹۶۰ توسعه یافت. فرم‌های ابتدایی ایمیل نیز در این مدت ساخته شده‌اند. از دهه ۷۰، فناوری شبکه بهبود یافته بود و UseNet در سال ۱۹۷۹ به کاربران امکان برقراری ارتباط از طریق یک خبرنامه مجازی را فراهم کرد.

از دهه ۱۹۸۰، استفاده از رایانه‌های خانگی رایج‌تر شده و شبکه‌های اجتماعی نیز در حال رشد و پیشرفت بودند. گپ‌های اینترنت یا  IRC، برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ مورد استفاده قرار گرفتند و این محبوبیت تا دهه ۱۹۹۰ میلادی ادامه داشت.

اولین سایت شناخته شده در این حوزه، وب‌سایت شش درجه بود که در سال ۱۹۹۷ ایجاد شد و این امکان را برای کاربران فراهم کرد تا یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنند و با سایر کاربران ارتباط بقرار کنند. در سال ۱۹۹۹، اولین سایت‌های وبلاگ نویسی ایجاد شدند.

پس از اختراع وبلاگ نویسی، شبکه‌های اجتماعی شروع به رکورد زدن در محبوبیت کردند. سایت‌هایی مانند MySpace و LinkedIn در اوایل دهه ۲۰۰۰ برجسته تر شدند و سایت‌هایی مانند Photobucketو Flickr به اشتراک گذاری عکس آنلاین کمک کردند. YouTube در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و روشی کاملاً جدید برای ارتباط و اشتراک گذاری ویدیو افراد با یکدیگر، در مسافت‌های طولانی ایجاد کرده بود.

تا سال ۲۰۰۶، فیس بوک و توییتر هر دو در سراسر جهان در دسترس کاربران قرار گرفتند. این سایت‌ها، برخی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در اینترنت هستند. سایت‌های دیگری مانند Tumblr، Spotify، Foursquare  و Pinterest نیز برای پر کردن حفره‌های خاص شبکه‌های اجتماعی، شروع به کار کردند.

امروزه سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیادی شروع به فعالیت کرده‌اند؛ مانند اینستاگرام، فیسبوک و گوگل. این امر باعث شده است که رسانه‌های اجتماعی بتوانند تعداد کاربران خود را به حداکثر تعداد برسانند.

ما فقط می‌توانیم این حدس را بزنیم که آینده این حوزه در یک دهه یا حتی ۱۰۰ سال آینده چگونه خواهند شد؛ اما در مورد طول عمر آن‌ها به وضوح روشن است که تا زمانی که انسان‌ها زنده هستند، به شکل‌های گوناگونی وجود خواهند داشت.

 

شبکه های اجتماعی چگونه کار می‌کنند؟

از آن‌جا که شبکه‌های اجتماعی انواع مختلفی از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی را پوشش می‌دهند، عملکرد این ابزارها نیز متفاوت هستند. با این حال، اکثر آن‌ها با ایجاد یک پروفایل که معمولاً شامل یک نام و آدرس ایمیل کاربر است، شروع می‌شوند.

شبکه های اجتماعی چگونه کار می کند؟
شبکه های اجتماعی چگونه کار می کند؟

 

پس از ایجاد پروفایل، کاربران می‌توانند محتوا را تولید کنند و به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال؛ یک کاربر اینستاگرام با یک حساب کاربری جدید می‌تواند از آن برای اشتراک‌گذاری عکس و شرح خود استفاده کند. علاوه بر ایجاد محتوا برای نمایه (پروفایل) خود، کاربران می‌توانند افراد دیگری را پیدا کنند که می‌خواهند محتوای آن‌ها را دنبال کرده یا درباره آن‌ها اظهار نظر کنند.

رسانه‌های اجتماعی غالباً از “فیدها” استفاده می‌کنند که به این کاربران امکان می‌دهد از طریق محتوا حرکت کنند. شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی بر اساس داده‌های نمایه کاربر از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند تا محتوا و نظم ظاهر شده در آن را تعیین کنند.

براساس الگوریتم‌هایی که برای رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، گوگل و… تعریف شده و روز به روز نیز در حال تغییر و پیشرفت هست، زمینه خوبی برای رشد کسب‌وکارها به وجود آمده است. این مورد را نیز در نظر داشته باشید، با اینکه الگوریتم‌ها سخت و استوار در مقابل برخی عوامل می‌ایستند؛ اما تمام این موارد در راستای کمک به برندها و اشخاص به وجود آمده‌اند.

برای آشنایی با نحوه کار الگوریتم اینستاگرام می‌توانید مقاله نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام هنرمیکس را بخوانید.

 

 • خلاصه‌ای از بازاریابی شبکه های اجتماعی

همراه با تولد شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی آن‌ها نیز شروع شد. مشاغل برای ایجاد ترافیک در وب‌سایت‌های خود و بالا بردن فروش، محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند؛ اما شبکه‌های اجتماعی به دلایلی فراتر از این‌که محلی برای پخش محتوا باشند، ایجاد شده‌اند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی
بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

امروزه مشاغل، از شبکه‌های اجتماعی به صورت بی‌شمار و با روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال:

 • شغلی که می‌خواهد چگونگی عملکرد، میزان دستیابی، تعامل و فروش خود را با یک ابزار تحلیلی (تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی)، در شبکه‌های اجتماعی مورد ارزیابی قرار دهد.
 • شغلی که می‌خواهد از طریق تبلیغات هدفمند در شبکه‌های اجتماعی به مقیاس خاصی از مخاطبان و مشتریان برسد.
 • و…

به طور کلی، اینها معمولاً به عنوان مدیریت شبکه های اجتماعی نیز شناخته می‌شوند.

 • پنج ستون اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی

   1- استراتژی

قبل از اینکه مستقیماً سراغ اشتراک‌گذاری محتوا بروید و چیزی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید، ابتدا قدمی به عقب بردارید و وسیع‌تر نگاه کنید؛ اولین قدم این است که در مورد استراتژی رسانه‌های اجتماعی خود فکر کنید.

 

استراتژی شبکه های اجتماعی
استراتژی شبکه های اجتماعی

 

 • هدفتان از بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چیست؟
 • چگونه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به شما در دستیابی به اهداف تجاری خود کمک کنن

برخی از مشاغل برای دیده شدن نام برند خود، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و برخی دیگر، از آن برای هدایت ترافیک به وب‌سایت و فروش محصولات یا خدمات استفاده می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند به شما در ایجاد تعامل در مورد برند خود و همچنین به عنوان یک کانال پشتیبانی برای مشتریان، مورد استفاده قرار بگیرند.

 • می خواهید روی کدام بستر از شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنید؟

عمده بسترهای شبکه‌های اجتماعی که در بالا نیز به آن‌ها اشاره شد، فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، یوتوب و اسنپ چت هستند که در ادامه شما را با برخی از این شبکه‌ها آشنا خواهیم کرد. همچنین بسترهای کوچک‌تر و به روزتری مانند تامبلر، تیک تاک و بسترهای پیام رسان اجتماعی مانند تلگرام، واتس آپ و وی چت نیز وجود دارند.

هنگام شروع کار بهتر است بسترهایی را انتخاب کنید که مخاطب هدف شما بیشتر در آن‌ها فعالیت می‌کند.

 • چه نوع محتوایی را می‌خواهید به اشتراک بگذارید؟
 • چه نوع محتوا، مخاطب مورد نظر شما را به بهترین وجه جذب می‌کند؟
 • و …

ناگفته نماند که لازم نیست همیشه برای خود استراتژی ثابتی داشته باشید؛ می‌توانید استراتژی خود را با توجه به عملکرد و بازخورد مخاطبان تغییر دهید.

 

   2- برنامه‌ریزی و انتشار

شما باید به جای ایجاد و انتشار مطالب به صورت خودجوش، زمان انتشار مطالب خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و به عبارتی دیگر، تقویم محتوایی بنویسید.

 

 

برنامه ریزی شبکه های اجتماعی
برنامه ریزی شبکه های اجتماعی

 

همچنین برای به حداکثر رساندن بازدید پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی، باید مطالب بسیار خوبی را که مخاطب شما دوست دارد در زمان‌بندی مناسب و با توجه به ترافیک حضور مخاطبین منتشر کنید؛ در واقع شما باید مدیریت شبکه اجتماعی را نیز یاد بگیرید.

 

 

 

تعامل در شبکه های اجتماعی

با دانستن این‌که در کدام شبکه اجتماعی و برای چه گروهی از مخاطبان قرار است محتوا تولید و منتشر کنید، به راحتی می‌توانید در دیده شدن خودتان و برندسازی گام‌های درست و منطقی بردارید.

   3- گوش دادن و تعامل

با پیشرفت کسب‌وکار و شبکه‌های اجتماعی شما، مکالمات مربوط به نام تجاریتان نیز افزایش می‌یابد. مردم در مورد پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما اظهار نظر می‌کنند، شما را در پست‌های خود برچسب‌گذاری (منشن) می‌کنند و یا مستقیماً به شما پیام می‌دهند؛ حتی ممکن است افراد در مورد برند شما در شبکه‌های اجتماعی صحبت کنند.

اگر واکنش‌ها مثبت باشند، شما از آن‌ها لذت می‌برید و برای بهتر شدن تلاش می‌کنید؛ در غیر این صورت، می‌توانید قبل از وخیم‌ترشدن اوضاع، مشکلات را بررسی کرده و وضعیت را اصلاح کنید.

شما همیشه باید هشیار باشید تا هر چه در مورد کسب‌وکارتان می‌شنوید و می‌بینید (چه خوب و چه بد) در کنترلتان باشد؛ چرا که شبکه‌های اجتماعی دنیای بسیار گسترده‌ای دارند و یک لحظه غفلت ممکن است شما را با عواقبی پیش‌بینی نشده روبه‌رو کند.

 

   4- تجزیه و تحلیل

بعد از مدتی، شما باید شبکه‌های اجتماعی خود را تجزیه و تحلیل کنید؛ باید بدانید که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما چگونه انجام می‌شود.

تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی

آیا نسبت به ماه گذشته، در رسانه‌های اجتماعی به مخاطبان بیشتری رسیده‌اید؟
ماهانه چقدر نظر و پیشنهاد دریافت کرده‌اید؟
و

شبکه‌های اجتماعی، سطح کلی چنین اطلاعاتی را ارائه می‌دهند. همچنین برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد تجزیه و تحلیل‌ها می‌توانید از ابزارهای جانبی نیز استفاده کنید.

با نوشتن تقویم محتوایی و بررسی میزان رشد، نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی برایتان رقم می‌خورد، در هرماه به راحتی می‌توانید استراتژی مناسب با کسب‌وکار و محتوای خودتان را پیاده سازی کنید.

 

   5- تبلیغات

درصورت داشتن بودجه بیشتری برای رشد بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

تبلیغات در سوشال مدیا

تبلیغات در سوشال مدیا

تبلیغات به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان بیشتری نسبت به کسانی که شما را دنبال می‌کنند، برسید.

شما می‌توانید بر اساس علایق، رفتارها و موارد دیگر، مخاطبان هدف ایجاد کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تبلیغات گسترده بدون داشتن محتوای مناسب و باکیفیت تأثیری در جذب مخاطب برای برند شما نخواهد داشت و برعکس.

جهت ثبت سفارش تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی کلیک نمایید.

 

انواع شبکه های اجتماعی

تعداد شبکه‌های اجتماعی در حال فعالیت زیاد هستند. در ادامه به برخی از بستر‌های برتر و تأثیرگذار اشاره کرده‌ایم.

   1- فیس بوک (Facebook)

فیس بوک یک سایت و شبکه اجتماعی است که ارتباط و اشتراک‌گذاری آنلاین با خانواده و دوستان را برای شما آسان می‌کند. فیس بوک در سال ۲۰۰۴ توسط مارک زاکربرگ ایجاد شد. امروزه، فیس بوک یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی جهان است و نزدیک به ۲ میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد.

 

فیسبوک

 

فیس بوک به عنوان راهی برای برقراری ارتباط یا ارتباط مجدد با دوستان قدیمی طراحی شده بود، اما به سرعت تبدیل به راهی عالی برای کسب‌وکارها شد که توانست مخاطبان را از نزدیک، هدف قرار دهد و تبلیغات را مستقیماً روی کاربران انجام دهد.

به اشتراک گذاشتن عکس‌ها، پیام‌های متنی، فیلم‌ها و… در فیس بوک ، استفاده از آن را جذاب کرده است. فیس بوک یک سایت سرگرم کننده و یک بستر منظم روزانه، برای بسیاری از کاربران است.

 

   2- توییتر (Twitter)

در سال ۲۰۰۶، جک دورسی (بنیانگذار توییتر) ایده‌ای داشت. او یک بستر ارتباطی مبتنی بر پیام کوتاه ایجاد کرد که در آن کاربران می‌توانند وضعیت خود را شرح دهند.

توییتر در بین دانشگاهیان و دانشجویان، سیاست گذاران، سیاستمداران و عموم مردم رواج یافته است. در ابتدا بسیاری از کاربران تلاش می‌کردند تا بدانند که توییتر چیست و چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند؛ اما اکنون به یکی از شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب در دنیا تبدیل شده‌است.

توییتر یکی از شبکه های اجتماعی پرکاربرد

یکی از ماهیت‌های جالب توجه توییت‌ها این است که عموماً کوتاه هستند و به همین دلیل در بین کاربرانی که مایل به خواندن موارد طولانی ندارند، به طور گسترده استفاده می‌شود.

توییتر این امکان را به شما می‌دهد که:

 • با تهیه پیوندهایی (لینک) به داستان‌های وبلاگ، مقالات ژورنال و موارد جدید، تحقیقات خود را به راحتی در معرض دیده شدن قرار دهید.
 • از طریق توییتر، سریعتر به تعداد زیادی از دنبال کنندگان می‌رسید.
 • کارهای سایر رقیبان حوزه خود را دنبال کنید.
 • با رقبا و افراد دنبال کننده خودتان، ارتباط برقرار کنید.
 • از آخرین اخبار و تحولات روز آگاه باشید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • دست یابی به مخاطبان جدید.
 • به دنبال بازخورد در مورد کار خود باشید و به دیگران بازخورد دهید.
 • بحث و گفتگو در مورد رویدادها را دنبال کنید؛ به عنوان مثال، کنفرانس‌هایی که نمی‌توانید حضوری در آن‌ها شرکت کنید.
 • بیان کنید که شما به عنوان یک شخص (یا تیم)، چه کسی هستید و چه جایگاهی دارید.
 • می‌توانید از شرح حال دوستانتان و اخبار روز باخبر شوید.

 

   3- لینکدین (LinkedIn)

این سایت در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و محلی برای ارتباط حرفه‌ای با همکاران گذشته و فعلی، افزایش تعداد ارتباطات تجاری، بحث در مورد ایده‌های تجاری، جستجوی شغل و جستجوی استخدام‌های جدید است.

لینکدین مناسب برای شخصیت های علمی و پژوهشی
لینکدین مناسب برای شخصیت های علمی و پژوهشی

 

لینکدین در بین کسب‌وکارها بسیار محبوب است؛ کاربران لینکدین پروفایل‌های حرفه‌ای و شبیه به رزومه ایجاد می‌کنند که به سایر اعضای سایت اجازه می‌دهند اطلاعات بیشتری در مورد پیش زمینه کسب‌وکار، حوزه‌های تخصص خود و گروه‌ها یا سازمان‌هایی که متعلق به آن‌ها هستند، کسب کنند.

 • آیا شما یک مدیر بازاریابی در یک شرکت بزرگ هستید؟
 • یک فروشگاه کوچک محلی را اداره می‌کنید؟
 • دانشجویی هستید که به دنبال اولین شغل خود است؟

لینکدین برای هر کسی که علاقه­‌مند به زندگی حرفه‌ای، جستجوی فرصت‌های جدید برای رشد شغل خود و به دنبال ارتباط با دیگر متخصصان هست، بستری مناسب است.

لینکدین که متعلق به مایکروسافت است، زمینه ساز ارتباط صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها با یکدیگر است که با داشتن بیش از 500 میلیون کاربر، به صاحبان برندها و کسب‌وکارهای مختلف در دریافت بازخورد خوب از سوی کاربران و افزایش رتبه سئو از طرف گوگل، کمک زیادی می‌کند.

 

   4- یوتیوب (YouTube)

یوتیوب یک وب‌سایت به اشتراک‌گذاری ویدیوی رایگان است که تماشای فیلم‌های آنلاین را آسان می‌کند. شما حتی می‌توانید فیلم‌های خود را ایجاد کرده و بارگذاری کنید تا با دیگران به اشتراک بگذارید.

یوتیوب در سال ۲۰۰۵ ساخته شده، ولی اکنون به یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌هایی تبدیل شده است که بازدیدکنندگان آن، هر ماه حدود ۶ میلیارد ساعت فیلم تماشا می‌کنند.

یوتیوب شبکه ای برای بیشتر دیده شدن ویدئوهای شما
یوتیوب شبکه ای برای بیشتر دیده شدن ویدئوهای شما

 

یوتیوب یک بستر گسترده برای یادگیری آنلاین مهارت‌های مختلف است که از طریق تبلیغات مختلف و عرضه نسخه پرمیوم به کسب درآمn خود و افراد مختلف کمک می‌کند.

یکی دیگر از دلایل محبوب بودن یوتیوب این است که تمام مراحل تولید محتوا و اشتراک گذاری آن، توسط کاربر انجام می‌پذیرد.

آیا YouTube برای همه مناسب است؟

با توجه به محتوای بسیار زیادی که در یوتیوب به اشتراک گذاشته می‌شود، لازم به ذکر است که همه‌ی فیلم‌های یوتیوب برای تمام سنین مناسب نیست؛ به خصوص برای کودکان زیر ۱۳ سال.
با این حال، ابزارهایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بعنوان سپر ایمنی استفاده کنید و فیلم‌ها و محتواهایی را که دوست ندارید، محدود کنید.

 

   5- اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام یک سرویس شبکه اجتماعی رایگان و بسیار محبوب است و برای اشتراک گذاشتن عکس و فیلم استفاده می‌شود. اولین بار در اکتبر ۲۰۱۰ در سیستم عامل iOS راه اندازی شد و در آوریل ۲۰۱۲ برای سیستم عامل اندروید نیز در دسترس قرار گرفت. در همان زمان فیس بوک (مارک زاکربرگ) این سرویس را خریداری کرد.

طی چند سال گذشته اینستاگرام رشد چشمگیری داشته است؛ از یک میلیون کاربر در دسامبر ۲۰۱۰، به بیش از یک میلیارد کاربر در سال ۲۰۱۸ رسیده است!

اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران
اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران

 

اگر جزء آن یک میلیارد نفر در اینستاگرام نیستید، ممکن است بخواهید دوباره تجدید نظر کنید. این برنامه فرصت عالی از هر بعد برای شما است؛ می‌توانید برای خودتان در پروفایلتان تولید محتوا بکنید، مطالب و کارهای دوستان خود را دنبال کنید، می‌توانید افراد مشهور یا شخصیت های سیاسی مورد علاقه خود را پیدا کرده تا عکس‌های ساده و صمیمانه (غیر رسمی) از زندگی روزمره آن‌ها را ببینید.

اینستاگرام همانند اکثر برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی، این قابلیت را دارد تا کاربرانی که به آن‌ها علاقه دارید را دنبال کنید.

اینستاگرام علاوه بر قابلیت اشتراک عکس‌ها و فیلم‌های معمولی که به طور دائمی در صفحه شما می‌مانند، از استوری ((Stories  داستان‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. اگر از اسنپ چت استفاده کرده باشید، با این موارد آشنا خواهید بود.

استوری‌ها به شما کمک می‌کنند که یک یا چند عکس و یا کلیپ ویدیویی را به صورت سری (متوالی) ارسال کنید. استوری‌ها تا ۲۴ ساعت می‌مانند و بعد از آن قابل مشاهده نخواهند بود.

گذشته از این، اینستاگرام همچنین از پیام رسانی مستقیم پشتیبانی می‌کند تا بتوانید به صورت خصوصی با دوستان و افراد دیگر گفتگو کنید.

اینستاگرام بستری مناسب برای پیشرفت کسب‌وکارتان نیز هست. در کشور عزیز ما ایران، بسیار جا افتاده است و کاربران بسیار زیادی دارد که از امکانات آن استفاده می‌کنند و علاوه بر نشان دادن کسب‌وکار خود، درآمد بسیار خوبی را هم کسب می‌کنند که این مستلزم داشتن اطلاعاتی در مورد اینستاگرام مارکتینگ است.

علاوه بر افزایش فروش و کسب درآمد، اینستاگرام مکان مناسبی برای تحلیل رقبا است که می‌توانید نقاط ضعف و قوت عملکرد رقبایتان را در حوزه فعالیت خودتان تجزیه و تحلیل کرده و به نفع بازاریابی و افزایش فروش خودتان استفاده کنید.

همچنین شما می‌توانید برای تبلیغات معرفی برندتان از  اینفلوئنسرهای اینستاگرامی کمک بگیرید و از این راه نیز به درآمد برسید.

 

مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که در موارد بالا نیز اشاره شد، شبکه‌های اجتماعی کمک زیادی به رشد و پیشرفت کسب‌وکارهای مختلف می‌کنند و افراد برای گسترش روابط، افزایش فروش، اعتماد سازی و… در طیف گسترده از آن‌ها بهره می‌برند.

این رسانه‌ها به شرکت‌ها و برندهای کوچک و بزرگ اجازه می‌دهند تا با مشتریان قبلی، فعلی و جدید خود ارتباط برقرار کنند و با ارائه محتوای هدفمند و تأثیرگذار بر ارزش و اعتبارشان بیفزایند.

تبلیغات هدفمند و تأثیرگذار با استفاده از یک تقویم محتوایی و استراتژی درست، به شناخت مخاطبان هدف در شبکه‌های اجتماعی کمک زیادی می‌کند که میتوان گفت شناخت مخاطب، عامل اصلی در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است و به افزایش اعتبار و برندسازی کمک زیادی می‌کند.

یک کسب‌وکار می‌تواند از شبکه‌های اجتماعی برای نشان دادن سطح خدمات خود به مشتریان و تقویت روابطش با مخاطبان استفاده کند.

معایب استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی همان‌قدر که در جذب مخاطب برای یک برند و افزایش ارتباطات نقش دارند، به همان اندازه می‌توانند تأثیر زیادی در انتشار اطلاعات و اخبار نادرست نیز داشته باشند.

اطلاعات نادرست و فریبنده پس از سال  2012 به صورت چشم‌گیری در حال افزایش هستند و می‌تواند عامل مخربی برای یک برند یا کسب‌وکار باشند.

درست است که شبکه‌های اجتماعی متعددی به صورت رایگان عرضه شده‌اند؛ اما ایجاد، حفظ و نگهداری از پروفایل یک شخص یا شرکت تولید، انتشار محتوا و… برای فرد می‌تواند هزینه‌های زیادی نیز به دنبال داشته باشند.

یک شرکت نوپا برای این‌که خود را به افراد مختلف معرفی کند، نیاز به تبلیغات هوشمندانه، تولید محتوای هدفمند و مناسب و… نیاز دارد تا بتواند به رشد خودش کمک کند.

سخن پایانی

اکثر مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. به همین دلیل برای ارتباط با مخاطبان هدف خود، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ضروری است؛ اما چگونه می‌توانید به بهترین نحو از آن‌چه شبکه‌های اجتماعی برای شما ارائه می‌دهند، بهره ببرید؟!

شما باید به تنهایی در مورد تمامی آمار و ارقام، برنامه ریزی مشخص و متفاوت برای هر یک از رسانه‌ها، تعیین زمان بندی مناسب برای هر کدام از شبکه‌ها و…. به طور کلی یک استراتژی و تقویم محتوایی دقیق تنظیم کنید و یا می‌توانید این کار مهم و سرنوشت ساز را به یک تیم معتبر و حرفه ای که مدت زمان زیادی را در این حوزه تجربه کرده، بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد